جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

دستور موقت در نظام حقوق مالکیت صنعتی ایران

دستور موقت در نظام حقوق مالکیت صنعتی ایران کاربرد دارد و باید بر اساس چهاچوب های مربوطه انجام شود.

چالش ها و راهکارها

حمایت قضایی از صاحب حق اختراع یا دارنده مجوز بهربرداری از آن ایجاب می کند تا علاوه بر اعطای حق اقامه دعوا علیه ناقض این حقوق، اقدامات تامینی لازم در حاشیه دادرسی نیز جهت جلوگیری از تضییع حقوق افراد ذینفع به عمل آید.

از این رو، مواد ۱۸۲ و ۱۸۳ آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۷ اقدامات تامینی مختلفی را، از تامین دلیل و تامین خواسته گرفته تا توقیف محصولات ناقض حقوق ادعایی و صدور دستور عدم ساخت یا فروش آن، پیش بینی کرده اند که در میان این اقدامات نهاد دستور موقت مهمترین نقش را در حفظ منافع صاحب حقوق فکری ایفا می کند.

با وجود این، برخی عبارات به کار گرفته شده در این مواد گمراه کننده بوده در عمل باعث اشتباه و سردرگمی قضات هنگام انجام اقدامات تامینی، بویژه دستور موقت، می شود. مقاله حاضر، ضمن بررسی ابعاد مختلف دستور موقت در مالکیت صنعتی، در پی آن است تا با شناخت نواقص کنونی، راهکارهای لازم جهت اصلاح آنهار پیشنهاد نماید.

واژگان کلیدی: دستور موقت در نظام حقوق مالکیت صنعتی ایران، دستور موقت، پیشگیری از ضرر، توقیف کالای ناقض حق، کالای مخالف حق.

در آمد

یکی از مهمترین اقدامات موقتی و تأمینی که در صورت نقض حق یا پیش بینی امکان قریب الوقوع آن از دیرباز مورد شناسایی قانون گذاران بوده است صدور قرار دستور موقت در حق ذی نفع می باشد.

ادامه مطلب
نمونه قرارداد اجاره انبارهای عمومی و خدماتی گمرک

این اقدام عمدتا به اهدافی نظیر فراهم نگه داشتن زمینه اجرای حکم، جلوگیری از تکرار و افزایش دعوا، جلوگیری از ورود ضرر و وصول موقت مدعی به حق خود صورت می پذیرد {۱، ص ۵۱ به بعد. به عنوان مثال ممکن است دارنده حق اختراع حق خویش را ضمن قرارداد واگذاری به طرف مقابل واگذار نماید اما با این وجود او تسلیم مورد عقد امتناع نماید.

در این صورت انتقال گیرنده می تواند ضمن طرح دعوای الزام به تسلیم مورد عقد واگذاری تقاضای صدور دستور موقت مبنی بر منع انتقال موضوع قرارداد توسط انتقال دهنده را نیز بنماید تا در نهایت اجرای حکم احتمالی در دعوای اصلی با مشکلی مواجه نشود.

یا اگر شخص ثالثی مبادرت به نقض حقوق لیسانس گیرنده نماید لیسانس گیرنده می تواند ضمن مطالبه خسارت، جهت جلوگیری از ورود ضرر بیشتر تقاضای صدور دستور موقت مبنی بر جلوگیری ثالث از ادامه نقض حقوق لیسانس گیرنده را نیز بنماید.

در مورد صاحبان طرح های صنعتی و علائم تجاری نیز وضع به همین منوال است. لذا اقدامات تامینی حاشیه دادرسی، بویژه دستور موقت، نقش مهمی در حمایت از منافع صاحبان حقوق فکری دارد. برای صدور دستور موقت ابتدا باید فرد ذیقع در صدور آن را شناخت

  1. (گفتار اول). سپس آنچه اهمیت دارد دانستن اموری است که می تواند موضوع این دستور قرار گیرد.
  2. (گفتار دوم). در مرحله بعد باید زمان طرح درخواست دستور موقت و دعوای اصلی را بررسی کرد.
  3. (گفتار سوم) و سپس مطالعه دادگاه صالح و وظایف آن انجام خواهد شد.
  4. (گفتار چهارم). در پایان برای بررسی مقایسه ای به مطالعه معاهده تیریپس خواهیم پرداخت.
  5. (گفتار پنجم). شایان ذکر است با عنایت به این که در منابع مذکور سایر اقدامات تامینی نظیر تامین دلیل، صورت برداری از اموال و تامین خواسته نیز پیش بینی گردیده است سعی می شود بصورت مختصر وعمدتا در قالب پاورقی به آنها نیز پرداخته شود.
ادامه مطلب
نمونه قرارداد پیمانکاری نقشه برداری GPS

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهارچوب قانون تجارت ایران شامل (ثبت شرکت، (ثبت شرکت سهامی خاص، ثبت شرکت با مسئولیت محدود، ثبت شرکت سهامی عام تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل (ثبت برند، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی (مادرید) – ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی – ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع)

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها