جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

حقوق مدیران شرکت سهامی خاص

حقوق مدیر و مدیران شرکت سهامی خاص

حق الزحمه مدیران شرکت سهامی خاص یکی از موارد مهم در شرکت های تجاری که به عهده مجمع عمومی عادی در شرکت سهامی خاص است. البته قواعدی در این خصوص وجود دارد که در ادامه خواهید خواند. در ادامه به هزینه ها و حقوق هیات مدیره می پردازیم که برای ثبت شرکت راهنمای شما است با ما همراه باشید.

حقوق مدیر و مدیران شرکت سهامی خاص

هنگام بحث در مورد پرداخت حق الزحمه به مدیران شرکت سهامی، باید بین مدیران غیر موظف و موظف تفکیک قائل شد. لایحه قانونی 1347 فقط در مورد حق الزحمه مدیران غیرموظف قاعده وضع کرده است؛ بنابراین، حق الزحمه مدیران موظف تابع مقررات عام است.

هزینه حق حضور در جلسات هیات مدیره در شرکت سهامی خاص

قانون گذار در لایحه قانونی 1347 در مورد حق الزحمه مدیران موظف، یعنی مدیرانی که علاوه بر عضویت در هیئت مدیره، سمت دیگری در شرکت دارند، پیش بینی خاصی نکرده است؛ بنابراین، در مورد حق الزحمه این گونه مدیران باید به قواعد عام مندرج در مواد 129 به بعد لایحه قانونی 1347 راجع به قراردادهای مدیران باید مراجعه کرد. البته، در این موارد باید قواعد آمره قوانین کار و امور اجتماعی را نیز در نظر گرفت.

هرگاه مدیری بدون توجه به مقررات مواد 129 به بعد لایحه مذکور به استخدام شرکت درآمده باشد و قرارداد او به این سبب باطل اعلام شود حق مطالبه مبلغ تعیین شده در قرارداد کار را نخواهد داشت ؛ چه قرارداد باطل به او حق مطالبه اجرت را نمی دهد.

مع ذلک ، چون خدمتی به شرکت کرده است که باید جبران شود، طبق قواعد عام حق مطالبه اجرا المثل را دارد.

حق الزحمه مدیر و مدیران شرکت سهامی خاص
حقوق مدیر و مدیران شرکت سهامی خاص

حقوق هیات مدیره شرکت سهامی خاص

مدیران غیرموظف در واقع مدیرانی هستند که به جز رابطه مدیریتی ارتباط کاری دیگری با شرکت ندارند. در این حالت مجمع عمومی عادی می تواند پرداخت مبلغی را به چنین مدیرانی بابت شرکت در جلسات هیئت مدیره پرداخت کرده و آن را تصویب کنند.

مبلغ قابل پرداخت به اعضای هیئت مدیره که معمولاً از آن به «حق جلسات» تعبیر می شود.

برخلاف عنوانی که دارد معمولاً معین و یکسان است و به همه اعضا پرداخت می شود، به جز کسانی که در جلسات غایب بوده اند. در تعیین مبلغ «حق جلسات»، مجمع عمومی تکلیفی به رعایت آنچه در اساسنامه پیش بینی شده است ندارد.

بلکه می تواند با توجه به تعداد ساعات و اوقاتی که هر عضو هیئت مدیره در جلسات مذکور حضور داشته است مبلغ قابل پرداخت را معین کند. (ماده 134 لایحه قانونی 1347).

مبلغی که با این عنوان به اعضای هیئت مدیره پرداخت می شود جزو هزینه های بهره برداری است.

علاوه بر «حق جلسات»، در صورتی که اساسنامه پیش بینی شده باشد، مجمع عمومی می تواند تصویب کند که نسبت معینی از سود خلاص سالانه شرکتب ه عنوان پاداش به اعضای هیئت مدیره تخصیص داده شود» (قسمت اخیر ماده 134 لایحه قانونی 1347).

بدیهی است این پاداش باید در قبال کارهای استثنایی ای که در جهت منافع شرکت انجام شده، پرداخت گردد. در غیر این صورت ممکن است مدیران به سوء استفاده از اموال شرکت متهم و به مجازات و پرداخت ضرر و زیان به شرکت محکوم شوند.

قسمت اخیر ماده 134 مقرر می کند: «هیئت مدیره حق ندارند، به جز آنچه در این ماده پیش بینی شده است. در قابل سمت مدیریت خود، به طور مستمر یا غیرمستمر بابت حقوق یا پاداش یا حق الزحمه وجهی از شرکت دریافت کنن ». البته، این قسمت از ماده شامل اعضای هیئت مدیره موظف نمی شود.

علاوه بر این، هزینه هایی که اعضای هیئت مدیره برای انجام وظایف خود به عنوان مدیر متحمل می شوند. مشمول این قسمت از ماده نیست و طبق قواعد کلی، شرکت باید این گونه هزینه ها را به مدیران پرداخت کند.

همچنین باید توجه کرد پاداشی که هیئت مدیره داده می شود. به هیچ وجه نباید در شرکت های سهامی عام از 5 درصد بیشتر باشد. در شرکت های سهامی خاص از 10 درصد سودی که در همان سال به صاحبان سهام پرداخت می شود تجاوز کند.

برای پیشبرد اهداف ثبتی و اداری خود می توانید با کارشناسان ثبتی ایلیا در تماس بوده و نکات تخصصی را از آن ها بخواهید و اهدافتان را تنها در چند روز پیش ببرید.

3.7/5 - (3 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها