درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

حقوق غیرمالی حق عضویت در شرکت

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     پنج شنبه، 14 مرداد 1400


حق عضویت در شرکت .

حقوق غیرمالی حق عضویت در شرکت

حق عضویت در شرکت و حقوق غیرمالی ناشی از مالکیت سهام

سهام دار دارای این حق مسلم است که عضو شرکت باشد و بدون رضایت او نمی توان او را از شرکت اخراج کرد . مع ذلک ، قانون گذار در برخی موارد در شرایطی صاحبان سهام را از این حق محروم کرده است ؛ مانند وقتی که صاحب سهم خطایی مرتکب شود که قانون اخراج او از شرکت را توجیه کند . در ماده 35 لایحه قانونی 1347 به شرکت اجازه داده شده در صورتی که صاحب سمی ، پس از اخطار از طرف شرکت با رعایت شرایط مقرر در این ماده ، مبلغ مورد مطالبه و خسارت تأخیر آن را پرداخت نکند او را با فروش سهامش در بورس اوراق بهادار – در صورتی که در این گونه سهام در بورس پذیرفته شده باشد – از شرکت اخراج کند . مثال دیگر ، مورد مندرج در ماده 45 همین لایحه است که به موجب آن اگر صاحب سهمی که قرار است سهامش تبدیل به سهام با نام شود ، خود را معرفی نکند ، سهام بی نام او به حراج گذاشته می شود و ممکن است از شرکت اخراج شود .

هرگاه شرکت بخواهد سرمایه اش را به طور اجباری ( ماده 141 لایحه قانونی 1347 ) یا به طور اختیاری ( ماده 1879 لایحه قانونی 1347 ) کاهش دهد و با این کاهش ، سهم یک یا چند نفر از صاحبان سهام باطل شود ، صاحب یا صاحبان چنین سهامی باید از شرکت خارج شود . البته ، چنین فرض نادری عمدتاً در صورتی پیش می آید که سهام دار یا سهام دارانی فقط صاحب یک سهم باشند . فرض کنیم شرکت تصمیم می گیرد یک درصد از تعداد سهام را با رعایت تبصره ماده 189 لایحه قانونی 1347 کاهش دهد . چون کاهش سرمایه باید بدون لطمه وارد شدن به تساوی حقوق سهام داران انجام شود ( ماده 189 لایحه قانونی 1347 ) ، اشخاصی که دارای یک سهم هستند از شرکت خارج خواهند شد .

مسئله ای که در اینجا مطرح می شود این است که آیا جدای از مواردی که قانون اجازه اخراج شریکی از شرکت سهامی را داده است می توان در اساسنامه پیش بینی کرد که مجمع عمومی در شرایط خاصی حق اخراج شریک یا گروهی از شرکا را دارد . اگر چنین امری در مورد شرکتهای اشخاص ، به دلیل اهمیت شخصیت شرکا ، مجاز باشد ، در مورد شرکتهای سهامی محل تردی ا ست . اما ، در موارد خاصی در مورد شرکتهای اخیر نیز اهمیت می یابد . فرض کنیم یکی از صاحبان سهام شرکت سهامی « الف » خود یک شرکت باشد که آن را شرکت « ب » می نامیم . اگر بر اثر فعل و انفعالاتی در شرکت « ب » ، کنترل آن در اختیار رقبای شرکت « الف » قرار گیرد ، حضور نماینده شرکت « ب » ( صاحب سهم در شرکت « الف » ) در مجامع شرکت « الف » ممکن است موجب وارد آمدن لطمات اقتصادی به شرکت « الف » شود . آیا در چنین حالتی می توان شرکت صاحب سهم یعنی شرکت « ب » را از شرکت « الف » اخراج کرد ؟

در فرانسه میان دادگاههای تالی این کشور اختلاف نظر وجود دارد . بعضی از دادگاههای استیفاف قبول کرده اند که هرگاه قید اخراج صاحب سهم در اساسنامه شرکت سهامی مشروط بر ارتکاب خطاب اشد ، یا اینکه اخراج او از انحلال شرکت به سبب عدم سازگاری شرکا ، جلوگیری کند ، اخراج شریک با تصمیم مجمع عمومی مجاز خواهد بود .

در حقوق ایران به نظر نمی رسد چنین امری مجاز باشد ، مگر آنکه تمامی شرکا اساسنامه ای را که در آن چنین حقی به مجمع عمومی داده شده است امضا کرده باشند و این امر میسر نیست ، مگر آنکه ، در مورد شرکت سهامی عام ، همه شرکا – اعم از مؤسسان و پذیره نویسان – در جلسه مجمع عمومی مؤسس ، موضوع ماده 17 لایحه قانونی 1347 ، شرکت کرده و اساسنامه آن را تصویب کرده باشند و در مورد شرکتهای سهامی خاص ، همه شرکا اساسنامه را امضا کرده باشند . قبول این نظر مبتنی بر قبول این واقعیت است که در این صورت ، توافق بر اخراج صاحب سهم جنبه قراردادی دارد و چون قانون گذار این امر را منع نکرده است ، قابل پذیرش است . به هر حال ، بهتر است قانون گذار راه حل اخراج شریک به دلایل موجه را پیش بینی کند ؛ چه در غیر این صورت ممکن است عدم سازگاری شرکا به انحلال شرکت بینجامد و نتایج نامطلوبی داشته باشد .

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، ( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت شرکت سهامی عام تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی - ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع )

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید