• ثبت طرح صنعتی در رشت

در مقاله ی زیر اشاره کوتاهی نسبت مفاهیم کلی ثبت طرح صنعتی و اختراع خواهیم داشت

هنگامی که از یک محصول موجود تعریف جدیدی ارائه می دهید می توانید این تعریف تازه را پیاده سازی کرده و آن را در قالب طرح صنعتی به ثبت برسانید تا حقوق مالکیت آن را برای خود حفظ کنید .

در حقیقت ثبت طرح صنعتی محصول ابداعی شما را در نوع خود بی نظیر کرده و حق کپی برداری را از دیگر افراد می گیرد مجتمع ثبتی ایلیا با در اختیار داشتن کادر مجرب کارشناسان ثبت طرح صنعتی ، کسب سالها تجربه و برجا گذاشتن رزومه قوی در این زمینه می تواند مشاوری امین برای شما باشد .

در ثبت طرح صنعتی ظاهر جدیدی از کالای موجود ارائه شده و در صورت به ثبت رسیدن تحت انحصار مبدع قرار می گیرد .

ثبت طرح صنعتی چیست؟

(ثبت طرح صنعتی) طرح صنعتی نهادی حقوقی از مجموعه مالکیت فکری (Property intellectual) می باشد که طی آن فرد، شکل و فرم ظاهری محصولی را که طراحی کرده به ثبت می رساند . آنچه که در ثبت یک طرح اهمیت ویژه ای دارد ؛ اول نوآوری در فرم و دیگر کاربرد عملی آن است . به این معنی که ثبت طرح های انتزاعی غیرقابل مصرف ، حتی با وجود نوآوری هم امکان پذیر نمی باشد . نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که آنچه که در پایگاه مالکیت معنوی به عنوان طرح صنعتی ثبت می شود فرم و شکل ظاهری و نه کارکرد فنی یک سازه یا دستگاه است . به عنوان مثال یک دستگیره در،اگر نوآوری در شکل ظاهری باشد قابل ثبت به عنوان طرح صنعتی است اما اگر نوآوری در نحوه ی باز و بسته شدن دستگیره باشد این قابل ثبت به عنوان طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) نمی باشد (با رعایت دیگر شرایط قابل ثبت به عنوان اختراع (Paten ) می باشد

محصولات مطرح به عنوان طرح صنعتی

طبق توضیحات فوق تمامی محصولاتی که شرایط مذکور را داشته یاشند در قالب طرح صنعتی به ثبت می رسند، محصولات زیر از نمونه طرح های صنعتی می توانند به شمار آیند .

فرش – سرامیک- کاشی- دستگیره در- انواع بسته بندی و …

به زبان ساده ، طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) در بیشتر مواقع در مورد شکل و ظاهر کلی یک محصول می باشد. به طور مثال یک تخت خواب زمانی یک طرح صنعتی خوب است که برای خوابیدن و استراحت کردن راحت بوده و همچنین دارای شکل ظاهری متفاوتی نسبت به آنچه رایج است و عادت کردیم، باشد .

ویژگی های طرح صنعتی در رشت

در اصطلاح رایج و عامی طرح صنعتی به ظاهر کلی یک محصول اشاره دارد. اما در زبان حقوق مالکیت فکری طرح صنعتی به ساختار و در زبان معمول، طرح صنعتی معمولا به شکل و ظاهر کلی یک کالا اشاره دارد اما در لسان حقوق مالکیت فکری طرح صنعتی خصوصیات مربوط به شکل و ساختار، و یا نقش و تزئینات به کار رفته در یک کالا به واسطه یک فرایند صنعتی است که در کالای خاتمه یافته ایجاد چشم نوازی و جذابیت کند. بنابراین به عنوان یک قاعده کلی ، طرح صنعتی متشکل از :

 • ویژگیهای سه بعدی مانند شکل یک کالا
 • ویژگیهای دو بعدی مانند تزئینات ، خطوط یا رنگهای به کار رفته در یک کالا
 • ترکیبی از موارد فوق

حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی به دارنده آن میدهد؟

هرگاه یک طرح صنعتی به موجب قانون به ثبت برسد مالک آن از حق انحصاری جلوگیری از نسخه برداری غیرمجاز یا تقلید توسط شخص ثالث برخوردار می شود این حق موجب می شود اشخاص ثالث از ساخت، عرضه، واردات، صادرات یا فروش هر محصولی که طرح در آن به کار رفته یا درآن گنجانده شده است منع شوند .

مدارک لازم جهت ثبت طرح صنعتی در رشت

تکمیل اظهارنامه تقاضای ثبت طرح صنعتی؛

مدارك مثبت هویت متقاضی؛

الف) اشخاص

حقیقی: کپی برابر اصل شده شناسنامه و کپی کارت ملی برابر اصل

ب ) اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

مدارك نماینده قانونی: درصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ...) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد .

ثبت اختراع در رشت

فرآیند ثبت اختراع یک پروسه علمی- حقوقی می باشد. مجتمع ثبت شرکت ایلیا با تشکیل دپارتمان های تخصصی در زمینه مالکیت فکری و با بهره گیری از متخصصین علوم مهندسی و وکلای با تجربه نسبت به ثبت تخصصی و علمی اختراع و طرح صنعتی بر طبق آخرین قوانین اداره ثبت اختراعات کشور اقدام می نماید. تنظیم و تشکیل پرونده اختراع به شیوه ای که تمام ویژگی های فنی و نوآورانه اختراع قابل حمایت بوده و راه هرگونه کپی برداری احتمالی از طرح را ببندد از اصلی ترین تخصص های دپارتمان ثبت اختراع در مجتمع بین الملل ایلیا می باشد. از دیگر قابلیت های دپارتمان اختراع به شرح زیر است

 • ترسیم نقشه های فنی مهندسی و شبیه سازی سه بُعدی کامپیوتری
 • تنظیم فنی – حقوقی کامل پرونده اختراع ( شرح و توصیف – ادعانامه – خلاصه اختراع (
 • فع نقص پرونده های ثبت اختراع
 • دفاع فنی از عملکرد دستگاه و رفع اخطار تشابه
 • مشاوره جهت اخذ تاییدیه علمی از مراجع ذیصلاح اختراع

شرایط ثبت اختراع در رشت

ثبت اختراع حاصل خلاقیت ذهنی هر فرد است که می توان گفت اختراع راه حل جدید برای مشکلات فنی جامعه به شمار میاید . اختراع نتیجه تلاش فکری ذهنی مخترع است که در قالب یک محصول صنعتی یا فرایند صنعتی می باشد و اختراع طبق تشریفات خارجه کشور مذبور در موعد و زمان مقرر به ثبت می رسد و شرایط استفاده از این ثبت در نزد اداره ثبت اختراعات می باشد .

اختراعی قابل ثبت می باشد که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد. ابتکار جدید یعنی آنچه که در ذهن یا صنعت قبلی وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور آشکار و معلوم نباشد و از نظر صنعتی اختراع کاربردی محسوب می شودکه در رشته ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد .

مدارک مورد نیاز ثبت اختراع در رشت

 • اظهارنامه ثبت اختراع (سه نسخه (
 • شرح اختراع (توسط مخترع در برگهای A4 و در سه نسخه مجزا باید تهیه گردد)
 • نقشهای اختراع (توسط مخترع در برگهای A4 و در سه نسخه مجزا باید تهیه گردد)
 • ادعای اختراع (توسط مخترع در برگهای A4 و در سه نسخه مجزا باید تهیه گردد)
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی مخترع