• ثبت طرح صنعتی در خراسان جنوبی

در این مقاله توضیحاتی در مورد چگونگی ثبت طرح صنعتی و اختراع خواهیم داد.

اگر شخصی یا شرکتی ایده و یا جنسی قابل عرضه به بازار داشته باشد می تواند آن را به عنوان طرح صنعتی به نام خود ثبت کند و در واقع محصول یا ایده ی خود را که تمایزی با سایر محصولات هم طبقه ی خود دارد برای خود و یا شرکت ثبت کند

از جمله ی خدماتی که مجتمع ثبت ایلیا ارائه می دهد ثبت طرح صنعتی می باشد که در این به صورت تخصصی این امر را برای شما تسهیل می نماید.

ثبت طرح صنعتی به شما این امکان را می دهد که کالای طراحی شده را منحصرا به خود اختصصاص داده و امکان رقابت را برای شما فراهم می سازد.

ثبت طرح صنعتی چیست:

هرگونه تغییر در شکل ظاهری و یا بسته بندی یک محصول را می توان به عنوان طرح صنعتی ثبت نمود و امکان سوء استفاده از طرحی که ارائه داده اید را به صفر رساند در واقع طرح صنعتی به گونه ایی تغییر در ظاهر محصول می باشد به طوری که محصول از لحاظ ماهیت و کاربرد تغییری نکرده باشد.و در صورتی که کارکرد فنی محصول تغییر یافته باشد مشمول طرح صنعتی نخواهد شد.

  • محصولات مطرح به عنوان طرح صنعتی:

ثبت طرح صنعتی در خراسان جنوبی دایره وسیعی از محصولات را شامل می شود: از جمله محصولات صنعتی، اداری، خانگی، لوازم برقی، مبلمان و وسایل چوبی، ابزار های فنی و پزشکی بهداشتی ، لوازم تزئینی ، فرش و لباس ، ظروف آشپزخانه ، مصنوعات پلاستیکی و بسته بندی تمام محصولات .

  • ویژگی های طرح صنعتی

به طور کلی طرح صنعتی به شکل و خصوصیات ظاهری یک کالا یا سازه اشاره دارد که ایجاد جذابیت بیشتر برای مشتری را داشته باشد بنابراین به عنوان یک قاعده کلی طرح متشکل از 3 ویژگی زیر می باشد:

  1. ویژگی های سه بعدی مانند شکل یک کالا
  2. ویژگی های دو بعدی مانند تزئینات یا رنگهای به کار رفته در یک کالا
  3. ترکیبی از موارد فوق

حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی به دارنده آن می دهد؟

حمایت از یک طرح صنعتی از طریق ثبت آن در اداره مالکیت صنعتی باعث می شود مالک از حق استفاده انحصاری و جلوگیری از نسخه برداری غیر مجاز یا تقلید توسط اشخاص ثالث برخوردار شود و توانائی رقابت کسب و کار را بهبود بخشد و باعث افزایش درآمد گردد .

مدارک لازم جهت ثبت طرح صنعتی در خراسان جنوبی:

تکمیل نمودن اظهارنامه تقاضای ثبت طرح صنعتی

مدارک مثبت هویتی مالک

الف)اشخاص حقیقی:کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی

ب)اشخاص حقوقی :آخرین روزنامه رسمی،برابر اصل مدارک شناسایی اشخاصی که حق امضا دارند

مدارک نماینده قانونی:در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل ) انجام شود

ثبت اختراع در خراسان جنوبی:

فرآیند ثبت اختراع یک فرآیند علمی و در عین حال حقوقی است .مجتمع ایلیا با داشتن مجموعه ای خلاق و کارآمد در این زمینه شما را در ثبت اختراع و ارائه ی راهکارهای نوین برای سریعتر به مقصد رسیدن شما در پروسه ی ثبت اختراع یاری می نماید. از دیگر خدماتی که موسسه ثبت شرکت ایلیا در این زمینه ارائه می نماید

  • ترسیم نقشه های فنی و شبیه سازی سه بعدی
  • تنظیم فنی حقوقی کامل پرونده اختراع
  • رفع نفص پرونده اختراع
  • دفاع از عملکرد دستگاه و رفع اخطار
  • مشاوره جهت اخذ تاییدیه علمی

شرایط ثبت اختراع در خراسان جنوبی:

ثبت اختراع نتیجه فكر فرد یا افراد است كه برای اولین بار فرآیند یا فرآورده‌ای خاص را ارائه می‌كند و مشكلی را دریك حرفه‌، فن‌، فناوری‌، صنعت و مانند آنها حل می‌نماید.

اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار و دارای کاربرد صنعتی باشد در واقع باید ابتکاری باشد که در ذهن یا صنعت قبلی نبوده باشد .

مدارک مورد نیاز برای ثبت اختراع در خراسان جنوبی

1-اظهارنامه ثبت اختراع

2-شرح اختراع(توسط متقاضی در برگهای A4 و در سه نسخه)

3-نقشهای اختراع(توسط متقاضی در برگهای A4 و در سه نسخه)

4-ادعای اختراع(توسط متقاضی در برگهای A4 و در سه نسخه)

5-تصویر شناسنامه و کارت ملی مخترع