جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

راه های آسان ثبت شرکت بازرگانی که از آن ها اطلاع نداشتید

ثبت شرکت بازرگانی

آیا تا به اکنون به تاسیس شرکت بازرگانی فکر کرده اید؟ میخواهید بدانید ثبت شرکت بازرگانی به چه نحو انجام می شود؟ این نوع شرکت ها در چه حیطه ای فعالیت می کنند؟ آیا برای اقدام به واردات و صادرات کالاها لازم است که شرکت بازرگانی تشکیل دهیم؟ هزینه های مربوط به امور بازرگانی به چه نحو می باشد؟ باید بگوییم هرچقدر که اطلاعات خود را در زمینه های مراحل ثبت شرکت، مدارک و شرایط بالا ببرید می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن آن را به شخصه انجام دهید.

ادامه متن زیر را از دست ندهید تا به پاسخ تمامی سوالات شما بپردازیم و شما را در مسیر انجام مراحل ثبت شرکت در کم ترین زمان یاری کنیم.

ثبت شرکت بازرگانی

شرکت های بازرگانی از مواردی است که می توان با تکیه بر آن کسب و کار را راه اندازی کرد. این نوع شرکت ها می توانند در زمینه های تولید، صادرات و واردات و حتی برای دریافت نمایندگی از شرکت های دیگر تاسیس شوند.

امروزه با پیشرفت گسترده صنعت و تجارت موجب شده فعالان اقتصادی برای اینکه ماهیت حقوقی به خود بگیرند بهتر است ثبت شرکت بازرگانی انجام دهند. هرکدام از فعالان اقتصادی در واقع با این کار در قانون به رسمیت شناخته می شوند و فعالیتشان بدون بروز هر گونه مشکل روند قانونی خود را طی می کنند و اداره مالیات نیست بر همین اساس از آنها حمایت خواهد نمود.

بر همین اساس اقدامات لازم را برای ثبت شرکت بازرگانی انجام می دهند.

باید بدانید در شرکتهای بازرگانی باید در موضوع شرکت مواردی چون خرید و فروش، توزیع، صادرات و واردات تمامی کالاهای مجاز بازرگانی، اعطای نمایندگی شرکت در تمامی نمایشگاه ها و سمینارها و همایش های داخلی و خارجی.

مراحل ثبت شرکت بازرگانی

برای ثبت شرکت بازرگانی ابتدا باید مشخص نماید که آیا می خواهید شرکت خود را شخصاً یا توسط یک وکیل به ثبت برسانید!

درصورتی که می خواهید این کار توسط خود شما انجام شود باید بدانید که شما نیازمند یک سری اطلاعات اولیه هستید و سپس می توانید برای ثبت اقدام نمایید. اما اگر هدفتان این است شرکت تان توسط یک وکیل کار آزموده به ثبت برسد فقط کافی است مدارک مورد نیاز را تکمیل و منتظر ثبت شرکت خود بمانید.

برای ثبت شرکت بازرگانی به شخصه باید مراحلی را به صورت پشت سرهم و اصولی انجام دهید که مهمترین این راه و پیروی از اهداف را می‌توان در لیست زیر خلاصه کرد:

به دلیل وجود انواع مختلف شرکت تجاری باید ابتدا نوع شرکتتان را انتخاب کنید که انواع شرکت بازرگانی شامل موارد زیر است که در انتخاب هر کدام باید به شروطی که در قوانین تاسیس آن ها درج شده توجه و از بندبند آنها اطلاع داشته باشید.

انواع شرکت بازرگانی : شرکت های سهامی خاص. شرکت های سهامی عام. شرکت های با مسئولیت محدود. ثبت شرکت های تضامنی. تاسیس شرکت های مختلط سهامی. شرکت های مختلط غیر سهامی. شرکت های نسبی. شرکت های تعاونی.

گام مهم برای ثبت شرکت بازرگانی تدارک مدارک درخواستی و لازم به جهت اقدام به تاسیس شرکت بازرگانی است که لیست آن ها را می توانید در ادامه متن مشاهده کنید و یا اگر عجله دارید با شماره تماس مجتمع ایلیا با بخش روابط عمومی در ارتباط باشید و تنها در کسری از ثانیه بر اساس نوع شرکتتان لیست مدراک لازم را از وکلای حقوقی بگیرید.

پس از آنکه موارد ذکر شده در بالا را انجام دادید و دیگر خیالتان از بابت داشتن مدارک ثبتی راحت شد حال نوبت آن می رسد که درخواست ثبت شرکت را به ادراه ثبت شرکت ها ارسال کنید و برطبق نوع شرکتی که برگزیدید درخواست را با عنوان تاسیس شخصیت حقوقی به اجرا برسانید تا اداره ثبت شرکت ها تمامی جوانب محق بودن شما در زمینه فعالیت تجاری را بررسی کند و بتواند شما و شرکای کاریتان را به عنوان مالک تجارت معرفی کنند.

قبل از اینکه اقدام به ثبت شرکت کنید، موضوع اساسنامه و تمامی مسئولیت های اشخاص و بند بند اقدامات و اهداف را باید در قالب متن اساسنامه ذکر کنید و آن را در مجامع عمومی موسس که قبل از تاسیس تشکیل می شود به اطلاع تمامی شرکا یا سهامداران شرکت برسانید و بدین ترتیب تمامی خط مشی ها واهداف سازمانی را مشخص کنید.

پس از انکه تمامی موارد فوق را رعایت کردید حال باید موارد مالی را بررسی کنید و هزینه هایی که مشمول تجارت و ثبت شرکتتان می شود را در ارگان مربوطه پرداخت کنید. این برآوردهای مالی را می توانید از طریق مشاوره کارشناسان حقوقی انجام دهید.

پس از آنکه تمامی موارد را تدارک دیدید حال باید تمام آنچه که گردآوری کردید را در سامانه اینترنتی ادراه ثبت شرکت ها بارگذاری کرده و با پرکردن هر فیلد در واقع گام های ثبت سامانه ای را انجام دهید. این موضوع نیاز به تجربه اشخاص دارد وگرنه می تواند در زمان و هزینه شما تاثیرگذار باشد و باعث سردرگمی افراد ناشی شود.

پس از آنکه مدارک در زمان و بخش خاص خود درج شد حال باید منتظر باشید تا بازرسین اداره ثبت شرکتها تمامی زیر و بم اطلاعات را بررسی کنند و تایید ثبت شرکت بازرگانی را از طریق شماره پیگیری و شماره تماسی که در سامانه وارد کرده اید اطلاع رسانی کنند.

در صورت تایید مدارک و استعلامات انجام شده توسط اداره ثبت شرکتها این حکم به شما داده می شود که شرکت خود را در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار به صورت متن آگهی درج کنید و با این کار خود را به عموم مردم معرفی کنید.

در آخر نیز شناسه ملی و کداقتصادی برای تجارت در شرکت قانونی شما ارسال می شود که می توانید از آن در مواقع مختلفی مانند عقد قراردادها و اخذ تسهیلات بهره ببرید.

ثبت شرکت بازرگانی

مدارک جهت ثبت شرکت بازرگانی

 • کپی از تمامی مدارک شناسایی اعضای شرکت بازرگانی ( کارت ملی و شناسنامه)
 • اقرار نامه شرکت بازرگانی
 • مجوز فعالیت شرکت بازرگانی در صورت مجوزی بودن شرکت
 • تسلیم گواهی نماینده رسمی یا همان وکالتنامه (در صورتی که وکیل کارهای ثبت را انجام داده باشد.)

هزینه ثبت شرکت بازرگانی

ثبت شرکت های بازگانی به عوامل مختلفی بستگی دارد تا بتوان هزینه ای درست را برای انجام آن تعیین کرد. این عوامل را می توان اینچنین مطرح کرد که توجه به هرکدام از آن ها می تواند راهی باشد تا بتوان با تکیه بر آن ها از هزینه های اضافی کاست. اولین مورد که می تواند نقش مهمی را در تعرفه ثبتی ایفا کند بحث تعداد سهامداران است که بر اساس نوع شرکتی که برای ثبت برگزیدید می تواند از حداقل 2 نفر تا بی نهایت تعداد را شامل شود.

دومین مورد تاثیرگذار بر روی هزینه ها به حتم سرمایه ای است که باید آن را قبل از هر اقدامی تامین کنید که کاملاً بسته به نوع شرکتی است که انتخاب می کنید.

مورد بعدی برای تعیین هزینه ها را باید تعرفه حق الثبت ادراه ثبت شرکتها دانست که موضوعی کارشناسی است.

در اخر نیز مواردی مانند درج آگهی در روزنامه رسمی برای اطلاع رسانی اساسنامه و مفاد ثبت شرکتتان است که باید به درستی و صراحت درج شود.

همچنین در صورتی که می خواهید از مشاوره یک کارشناس خبره بهره ببرید تا در مسیر ثبتی حقوقی با مشکل مواجه نشوید باید هزینه ای را برای مشاوره و ارائه خدمات اداری به وکیل بپردازید. البته این کار می تواند یکی از موارد کاربردی باشد که شما را در تنها چند روز به هدفتان برساند.

اگر می خواهید در هزینه های خود تقلیل ایجاد کنید تنها نیاز به مشاوره حقوقی ایلیا دارید. ما با افتخار تمامی تخصص خود را برای دستیابی به اهدافتان به کار می گیریم. تنها کافی است یکبار امتحان کنید.

مراحل ثبت شرکت بازرگانی

انتخاب نام برای شرکت بازرگانی

زمانی که میخواهید برای شرکت بازرگانی خود نامم شرکت انتخاب نمایید باید به این نکات دقت کنید ابتدا اسم انتخابی شما باید ریشه ی فارسی داشته باشد و از لغتنامه دهخدا می توان برای انتخاب این نام ها یاری جست و اسامی هیچ کدام نباید منافع با شئونات اسلامی و انقلاب و جمهوری اسلامی داشته باشد قبلا نیز در شهری که می خواهید شرکت خود را به ثبت برسانید به ثبت نرسیده باشد.

نکته بسیار مهم و حائزه اهمیت این است که هیچ کدام از اسامی انتخابی شما نباید از واژه های مهندس، مهندسی، حقوقی، تولیدی، مشاور ساختمانی که معرف موضوع فعالیت است نباید در اسامی استفاده شود.

مزایای ثبت شرکت بازرگانی

 • مزایای این نوع شرکت اصولاً برای افرادی است که هدف ابتدا و انتهایی آن ها صادرات و واردات است.
 • آنها با ثبت شرکت بازرگانی می توانند تمامی معاملات خود را اعم از صادرات و واردات، خرید و فروش و غیره را به راحتی و زیر نظر قانون تجارت انجام دهند بدون آنکه دچار مشکل شوند و می توانند با این کار به راحتی رضایت مشتریان را به خود جلب نمایند زیرا عملکرد آن ها کاملا جنبه قانونی به خود خواهد گرفت.
 • یکی از مهمترین مزایای داشتن این نوع شرکت ها بدون شک ایجاد یک شخصیت حقوقی است که می تواند فعالیت های تجاری و بازرگانی را با استناد به قوانین مطرح و تصویب شده انجام دهند.
 • با تشکیل شرکت بازرگانی می توان مشارکت با افراد و شرکتهای بزرگ را به سهولت پیش برد. این در صورتی است که نداشتن یک شخصیت حقوقی نمی تواند موجب جلب اعتماد افراد و ادامه همکاری با شما شود.
 • همچنین در زمینه های اخذ تسهیلات بانکی و مالی داشتن شرکت ثبت شده می تواند راهگشای امور باشد.

موضوع فعالیت در شرکت های بازرگانی با توجه به نام خود شرکت ( بازرگانی ) به گونه ای مشخص است در این نوع شرکت ها باید حتماً معاملات، صادرات و واردات، خرید و فروش قید گردد که این موارد یا در ایران و یا در خارج از ایران انجام می شوند.

شرایط ثبت شرکت بازرگانی

 • شرایط لازم برای ثبت شرکت بازرگانی این است که ابتدا باید نوع شرکتی که باید به ثبت برسد را مشخص نمایید زیرا براساس نوع شرکت است که تعداد شرکا، مدارک مورد نیاز مشخص می شود بر همین اساس به دو روش می توانید شرکت بازرگانی را به ثبت برسانیم ( سهامی خاص، مسئولیت محدود )
 • برای ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص ابتدا باید بدانید حداقل اعضا 3 نفر و 2 بازرس میزان سرمایه اولیه 100 هزار تومان.

سرمایه در شرکت بازرگانی

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم شرکت بازرگانی انواع مختلفی دارد که عبارت است از: سهامی خاص، مسئولیت محدود، تضامنی که طبق قانون تجارت سرمایه شرکت ها نباید از 100 هزار تومان کمتر باشد و بیشتر بودن سرمایه باعث بالا رفتن اعتبار در شرکت می شود.

شرکت های بازرگانی نیز به دلیل نوع کاری که دارند سرمایه هرچه بیشتر باشد اعتبار شرکت نیز بالاتر می رود. میزان درصد سهم هر نفر هم در شرکت بازرگانی با توجه به نوع شرکت تقسیم می شود.

هزینه ثبت شرکت بازرگانی

سامانه ثبت شرکت بازرگانی

با مراجعه به سایت اینترنتی www.sherkat.ssaa.ir  می توان امور ثبتی را پیگیری و به سرانجام رساند. برای کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زمان برای ثبت شرکت ها به اهداف خود دست یابید.

انتخاب موضوع فعالیت شرکت بازرگانی

برای انتخاب موضوع شرکت، ضوابطی در نظر گرفته شده است که پیش از انتخاب باید به آن‌ها توجه کنید. یکی از این ضوابط، مربوط به محدودیت‌های انتخاب موضوع است که در یک تقسیم‌ بندی اجمالی در این راستا می توان آن را در موارد زیر اشاره کرد:

 • موضوعات نیازمند اخذ مجوز
 • موضوعات بدون نیاز به اخذ مجوز
 • موارد یا موضوعات غیرقابل ثبت

مدت زمان ثبت شرکت بازرگانی

هرکدام از قالب های ثبتی نام برده شده شرایط متفاوتی را برای به ثبت رسیدن دارند به همین خاطر مدت زمان ثبت در هریک از آنها متفاوت می باشد اما به طور کلی 25 الی 30 روز کاری زمان لازم است تا فرآیند ثبت شرکت شما به پایان برسد.

برای برآورد سریع و دریافت لیست قیمت ها و هزینه های ثبت شرکت بازرگانی با کارشناسان ثبتی ایلیا در تماس باشید، تا راهنمایی های لازم را برای شما انجام دهند.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دلشاد
دلشاد
6 سال قبل

با سلام
احتراما می خواستم بپرسم اگه بخواهم از طریق شرکت شما یک شرکت بازرگانی ثبت بکنیم چقدر هزینه خواهد داشت