درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکت بازرگانی 【مراحل و شرایط ثبت شرکت بازرگانی✔️】

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     سه شنبه، 4 آذر 1399


ثبت یک شرکت بازرگانی به چه نحو می باشد ؟ این نوع شرکت ها در چه حیطه ای فعالیت می کنند ؟ آیا برای اقدام به واردات و صادرات کالاها لازم است که شرکت بازرگانی تشکیل دهیم ؟ هزینه های مربوط به امور بازرگانی به چه نحو می باشد؟ با ما در ادامه همراه باشید تا به پاسخ به این سوالات بپردازیم و شما را در راه ثبت شرکت های بازرگانی در کم ترین زمان یاری فرماییم.

در صورت بروز هر نوع سوالی مبنی بر ثبت شرکت های بازرگانی می توانید با مجتمع حقوقی ایلیا با بیش از 18 سال سابقه در انجام امور ثبتی تماس حاصل فرمایید . 

ثبت شرکت بازرگانی

در عصر حاضر با پیشرفت سریع صنعت و تجارت ، فعالان اقتصادی برای برخورداری از رقابتی سالم در بستر فعالیتهای سازمان دهی شده و مکان مناسب برای گسترش کار خود نیازمند ثبت شرکت از طریق مراجع قانونی می باشند .فعالان اقتصادی باید بدانند آنچه مهم و حذف نشدنی است ثبت شرکت می باشد. در قانون تجارت شرکتها به اقسام گوناگونی تقسیم شده اند که شامل : شرکت سهامی ( عام و خاص) ، شرکت با مسئولیت محدود ، شرکت تضامنی ، شرکت تعاونی ، شرکت نسبی ، شرکت مختلط سهامی و غیر سهامی و موسسات غیرتجاری می باشند .پس از اتمام مراحل ثبت شرکت، شماره ثبتی و شناسه ملی منحصر به فردی برای شرکت شما توسط مرجع ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری صادر می گردد.

شرکت های بازرگانی ، شرکت هایی هستند که در موضوع فعالیت آن ها (بند 2 اساسنامه) موارد مربوط به امور بازرگانی قید گردیده باشد . موضوع شرکت های بازرگانی عبارت است از : انجام خرید ، فروش،توزیع،صادرات و واردات کلیه ی کالاهای مجاز بازرگانی،اخذ و اعطای نمایندگی شرکت در کلیه ی نمایشگاه ها و سمینارها و همایش های داخلی و خارجی . بنابراین ملاک اصلی برای بازرگانی بودن یک شرکت موضوع شرکت است.
ثبت شرکت بازرگانی به دو نوع شرکت بازرگانی سهامی خاص و شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود امکان پذیر می باشد.

 

ثبت شرکت بازرگانی

 

انواع شرکت بازرگانی

شرایط ثبت شرکت بازرگانی

 1. حداقل 3 نفر عضو+ 2 نفر بازرس ( شرکت بازرگانی سهامی خاص)
 2. حداقل 2 نفر عضو
 3. حداقل 35 درصد سرمایه نقداَ پرداخت شود.
 4. حداقل سرمایه 1000000ریال
 5. حداقل سن مدیر عامل شرکت باید 23 سال باشد.

مدارک مورد نیاز برای شرکت بازرگانی سهامی خاص

 • ارائه کپی از تمامی مدارک شناسایی اعضای شرکت بازرگانی ( کارت ملی و شناسنامه)
 • ارائه اقرار نامه شرکت بازرگانی
 • ارائه مجوز فعالیت شرکت بازرگانی در صورت مجوزی بودن شرکت
 • تسلیم گواهی نماینده رسمی یا همان وکالتنامه (در صورتی که وکیل کارهای ثبت را انجام داده باشد)

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت بازرگانی مسئولیت محدود

 • کپی شناسنامه و کارت ملی برای تمامی اعضاء که در حال فعالیت می باشند.
 • دو برگه از فرم تقاضانامه به همراه امضاء سهامداران
 • دو برگه از فرم اساسنامه به همراه امضاء سهامداران
 • اخذ مجوزهای لازم برای ثبت ، زمانی که شرکت برای ثبت نیاز به اخذ مجوز داشته باشد

انتخاب نام برای شرکت بازرگانی

برای انتخاب نام شرکت ملزم به رعایت یکسری قوانین خواهید بود :

 •  دارای ریشه فارسی داشته باشد.
 •  لاتین نباشد.
 •  با شئونات انقلاب اسلامی ایران منافات نداشته باشد .
 •  دارای معنا و مفهوم باشد .
 •  سابقه ثبت نداشته باشد.

همچنین به این نکته مهم توجه داشته باشید که کلمات بیانگر موضوع فعالیت مانند بازرگانی، صنعتی ، خدماتی ، توسعه ، تجاری ، مهندسی ، مهندسی مشاور ، فنی مهندسی ، ساختمانی، حقوقی، تولیدی و ... بیانگر موضوع فعالیت می باشند و جزء سیلاب محسوب نمی شوند. لذا به غیر از این نام ها می بایست 3 سیلاب دیگر که همگی اسامی خاص باشند برای شرکت انتخاب نمود.

سرمایه در شرکت بازرگانی

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم شرکت بازرگانی انواع مختلفی دارد که عبارت است از : سهامی خاص، سمئولیت محدود،تضامنی و... که طبق قانون تجارت سرمایه شرکت ها نباید از 100 هزار تومان کمتر باشد . و بیشتر بودن سرمایه باعث بالا رفتن اعتبار در شرکت می شود شرکت های بازرگانی نیز به دلیل نوع کاری که دارند سرمایه هر چه بیشتر باشد اعتبار شرکت نیز بالا تر می رود . میزان درصد سهم هر نفر هم در شرکت بازرگانی با توجه به نوع شرکت تقسیم می شود.

نحوه تاسیس شرکت بازرگانی

متقاضیان ثبت شرکتهای تجاری و موسسات غیرتجاری میتوانند فرآیند ثبت خود را به دو صورت توسط خود متقاضی یا از طریق وکلای مجرب در این زمینه به ثبت برسانند . در صورتی که می خواهید کار ثبت شرکت خود را شخصا" انجام نداده و از تجربه کارشناسان بهره جویید شما میتوانید با مراجعه به مجتمع ثبتی ایلیا از مشاوره کارشناسان مجرب و متخصص این مجتمع به صورت کاملا رایگان بهره مند شوید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل نمایید.

مزایای ثبت شرکت بازرگانی

شرکتهای بازرگانی با قابلیت امور خرید و فروش تحت عنوان شرکت بازرگانی ثبت می شود . موضوع فعالیت این شرکت ها امور بازرگانی می باشد. امور بازرگانی می تواند شامل هریک از موارد ذیل باشد.خرید ، فروش ، توزیع ، واردات ، صادرات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی اخذ و اعطای نمایندگی ، شرکت در کلیه نمایشگاهها و سمینارها و همایشهای داخلی و خارجی .
شیوه ثبت شرکت بازرگانی بدین شکل است که ابتدا باید نوع قالب شرکت انتخاب شود ، انجام امور بازرگانی و تجاری می تواند در شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص انجام شود. شرکت مسئولیت محدود با حضور ۲ نفر به عنوان موسس تشکیل می شود و شرکت سهامی خاص با حضور نفر عضو امکان ثبت دارد .مدیرعامل شرکت بازرگانی در صورت نیاز به اخذ کارت بازرگانی باید حداقل ۲۵ سال سن داشته باشد. پس از تعیین نوع شرکت یعنی ثبت شرکت مسئولیت محدود یا ثبت شرکت سهامی خاص ، باید برای تکمیل مدارک بدین شرح اقدام گردد : کپی شناسنامه و کارت ملی موسسین ، اصل گواهی عدم سو پیشینه کیفری برای کلیه اعضا پس از تهیه این مدارک نسبت به تنظیم و تدوین اوراق شرکت از جمله : اساسنامه ، شرکتنامه (برای شرکتها ی مسئولیت محدود ) ،اظهارنامه (برای ثبت شرکت سهامی خاص) و صورتجلسات مجمع عمومی سپس همه این مدارک باید بر روی سامانه الکترونیک اداره ثبت شرکتها بارگذاری گردد .

قبل از هر اقدامی می بایست نوع فعالیت خودرا مشخص نمایید این امر به شما کمک میکند تا قالب ثبتی مناسب را انتخاب نمایید. در گام بعدی 5 نام شرکت خود را با نوجه به اولویت مشخص می نمایید حال نوبت به ثبت سامانه ای از طریق سایت اداره ثبت شرکتها موسسات غیرتجاری می رسد این امر مستلزم تجربه و تخصص می باشد . پس از ثبت سامانه ای و تایید نام شرکت نوبت به ارسال مدارک به اداره ثبت شرکتها و پیگیری روند اداری کار می رسد.

 

ثبت شرکت ایلیا

 

مدارک ثبت شرکت بازرگانی

 • کپی برابر اصل شده مدارک شناسایی اعضاء، هیئت مدیره ، شرکا و سهامداران ( کارت ملی و شناسنامه ) 
 • تنظیم و ارائه برگه های اساسنامه ، شرکتنامه ، تقاضانامه و تنظیم متن صورتجلسه .

 قابل ذکر است که این برگه ها می بایست به صورت کاملا تخصصی توسط کارشناسان ثبتی برای متقاضیان تنظیم می گردد .

سامانه ثبت شرکت بازرگانی

در حال حاضر به دلیل اینترنتی شدن امور ثبتی و دور شدن از محیط های سنتی قدیمی برای ثبت شرکت ها دیگر نیازی به رجوع حضوری به اداره ثبت شرکت ها نیست و تمامی امور مربوط به ثبت شرکت ها از طریق اینترنت انجام پذیر خواهد بود . بدین منظور که با مراجعه به سایت اینترنتی www.sherkat.ssaa.ir  می توان امور ثبتی را پیگیری و به سرانجام رساند . برای کاهش هزینه ها و کاستن از زمان برای ثبت شرکت ها به اهداف خود دست یابید . 

ثبت شرکت بازرگانی در ایران

ثبت به موقع و کم هزینه برای تاجرانی که قصد داد و ستد در داخل و خارج از کشور را دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . برای ثبت شرکت در ایران در کم ترین زمان تنها با شماره گیری تلفن های 02632137 و 02126655119 می توانید شرکت بازرگانی را با توجه به شرایط و مراحلی که کارشناسان حقوقی ایلیا برای ثبت شرکت شما ارائه می دهند به ثبت رسانید.  

مدت زمان ثبت شرکت بازرگانی

هرکدام از قالب های ثبتی نام برده شده شرایط متفاوتی را برای به ثبت رسیدن دارند به همین خاطر مدت زمان ثبت در هریک از آنها متفاوت می باشد اما به طور کلی25 الی 30 روز کاری زمان لازم است تا فرآیند ثبت شرکت شما به پایان برسد .

هزینه های ثبت شرکت بازرگانی

هزینه های ثبت شرکت به دو بخش حق الوکاله و هزینه های واریزی تقسیم میشوند. که با توجه به نوع فعالیت ، میزان سرمایه ، حق الثبت و هزینه روزنامه رسمی هزینه ثبت شرکت مشخص میگردد جهت کسب اطلاع بیشتر دز این زمینه می توانید با کارشناسان مجتمع ثبتی ایلیا در تماس باشد.

تاسیس شرکت بازرگانی

این نوع شرکت با موضوع شرکت بازرگانی ثبت می شود . موضوع بازرگانی شامل موارد زیر می باشد :

انجام خرید ، فروش ، توزیع ، واردات ، صادرات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی اخذ و اعطای نمایندگی ، شرکت در کلیه نمایشگاه ها و سمینارها و همایش های داخلی و خارجی .

شرایط ثبت شرکت بازرگانی

فرآیند ثبت شرکت به این صورت می باشد که باید ابتدای امر نوع شرکت خود را انتخاب نموده و بر طبق نوع 7 گانه شرکت های تجاری اقدامات مربوط به ثبت را به سرانجام برسانید .از رایج ترین نوع شرکت های ثبتی در کشور می توان به شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص اشاره کرد که در ادامه به توضیح مختصری در این مورد خواهیم پرداخت .

ثبت شرکت با مسئولیت محدود از حداقل دو نفر شریک بالای 18 سال تشکیل می گردد که هم عضو هیئت مدیره و سهامداران می باشند. در مقابل در شرکت سهامی خاص تعداد اعضا 5 نفر می باشد که 3نفر عضو هیئت مدیره و 2دو نفر بازرس اصلی و علی البدل می باشند . توجه داشته باشید که حداقل سن مدیرعامل می بایست 23سال باشد.

چنانچه موضوع فعالیت شرکت نیازمند مجوز خاصی برای ادامه فعالیت باشد اخذ مجوزهای لازم از ارگانهای مربوطه باید انجام پذیرد .

پس از تهیه ، تمامی مدارک را به کارشناسان مجتمع ثبتی ایلیا و وکیل ثبت شرکت ایلیا ارائه دهید تا اقدامات لازم جهت ثبت شرکت بازرگانی شمارا انجام دهند با ثبت نام در سامانه ثبت شرکت ها تقریبا با گذشت 5روز کاری ابلاغیه تایید نام آن صادر می گردد . چنانچه نام در خواستی شما رد شود می توانید 5 نام جدید دیگر را اعلام نمایید و منتظر کارشناسی پرونده بمانید .

با تایید نام شرکت کلیه مدارک و اوراق امضاء شده به همراه فیش بانکی و گواهی بانک و نیز ارائه مدارک شناسایی تمامی اعضاء هیئت مدیره و سهامداران به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری در حوزه ثبتی با گذشت 25 الی 30 روزکاری آگهی تاسیس شرکت متقاضی صادر می گردد .

نحوه ثبت شرکت بازرگانی

شرکت بازرگانی به شرکتی گفته می شود که در موضوع اساسنامه آن به امور مربوط به صادرات و واردات کالاها و انجام امور بازرگانی داخلی و خارجی بپردازند . شرکت های بازرگانی می توانند به صورت بامسئولیت محدود و سهامی خاص تشکیل شوند . هرکدام از شرکتهای ثبتی دارای مراحل و شرایط مخصوص  به خود می باشند که باید توسط متقاضیان ثبتی و یا با اتخاذ وکیل برای ثبت شرکت ها انجام پذیرد .

شرایط ثبت شرکت واردات و صادرات

 • دریافت اطلاعیه تایید و یا اخطار از جانب کارشناس اداره ثبت.
 • چنانچه پرونده شما دچار نقص یا ایرادات باشد می بایست با رفع نواقص پرونده را مجددا به اداره ثبت ارسال نمایید.
 • کلیه اوراق شرکت که شامل : اساسنامه ، شرکتنامه ، تقاضانامه و متن صورتجلسه می باشد به اداره ثبت شرکت ارسال کنید.
 • واریز حق الدرج تاسیس شرکت.
تماس با مجتمع حقوقی و ثبتی ایلیا 

شعبه کرج : 02632137 

شعبه تهران : 02126655119

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
ثبت شرکت بازرگانی 【مراحل و شرایط ثبت شرکت بازرگانی✔️】

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
دلشاد
با سلام احتراما می خواستم بپرسم اگه بخواهم از طریق شرکت شما یک شرکت بازرگانی ثبت بکنیم چقدر هزینه خواهد داشت
پاسخ
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید