جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت برند بین المللی

ثبت برند بین المللی
🕔 زمان مطالعه تقریبی برای این مقاله : 7 دقیقه

ثبت برند به دو دسته تقسیم بندی می شود ثبت برند در ایران و ثبت برند بین المللی که ابتدا باید برند در ایران ثبت و سپس به صورت مادرید بین المللی به ثبت برسد. ثبت برند بین المللی در واقع ثبت نام لوگو شما در سایر کشورها است و علاوه بر کشور خود در هیچ کجای دنیا بدون اجازه شما به عنوان صاحب برند نمیتوان از برند شما استفاده کرد. در ادامه راهنمای ثبت برند بین المللی شما خواهیم بود.

راهنمای ثبت برند بین المللی

معنی برند از واژه ای بین المللی گرفته شده است که به معنای وسیله ای برای ایجاد تفاوت میان حصولات و خدمات به حساب می آید و باعث بازاری موثر خواهد شد . در دنیای تجاری امروزه برندسازی جزو موارد مهم برای ادامه حیات و سود محصول می باشد.

یک برند خوب و مناسب برای دارنده ان سود آور خواهد بود و به بیان دیگر برند عبارتست از اسم، رنگ، حرف، شکل، نقش که سبب ایجاد شدن وجه تمایز میان کالاها و خدمات تولید شده توسط یک شرکت یا تولیدکننده با شرکت و یا تولید دیگر می شود برند نام دارد.

در سال های دور از حالا افراد به منظور ثبت بین المللی برند و علامت تجاری به اجبار باید به اداره ثبت برند و علامت تجاری مراجعه میکردند. برای ثبت برند بین المللی افراد به کشورهای مختلف رجوع می کردند که خود زمان بر و دارای هزینه بسیار برای آن بود.

در این راستا کنوانسیون پاریس با اتخاذ تصمیمی این مسئله را حل کرد و با تشکیل یک نهاد و اتحادیه ای برای ثبت برند بین المللی اقدام کردند که به تشکیل سیستم مادرید انجامید. در این سیستم تمامی اعضای آن با عضویت در آن می توانند از مزایای ثبت برند و علامت تجاری خود در کشور های دیگر بهره ببرند.

ثبت برند بین المللی در خارج از کشور

راه اول ثبت از طریق سیستم بین المللی مادرید است که به موجب عهدنامه مادرید (که ایران نیز از کشورهای عضو این موافقت نامه است) متقاضی ثبت علامت در هریک از کشورهای عضو می تواند با مراجعه به اداره ثبت علامت کشور خود (کشور مبدا) ثبت علامت خود را در هریک از کشورهای عضو یا انتخاب آنها و پرداخت هزینه های مربوط درخواست نماید.

از شرایط لازم برای ثبت برند و علامت های تجاری از راه ثبت در کشور مبدا انجام داد. از موارد دیگر در مورد ثبت برند خارج کشور و نیز کشور های همسایه که راه ارتباط با کشور های دیگر برای تجار است می تواند راهی مفید برای ثبت برند بین المللی باشد.

فرض کنید متقاضی در ایران ثبت علامت تجاری “الف” را به موجب اظهارنامه تقاضا داده است. متقاضی می تواند با اعلام شماره اظهارنامه علامت خود در ایران و یا ارائه گواهینامه ثبت علامت در ایران، ثبت علامت خود را در کشور های عضو مادرید تقاضا نماید لیکن چنانچه صرفاً اظهارنامه در ایران تقدیم شده باشد و علامت هنوز به ثبت نرسیده باشد، گواهی ثبت علامت در ایران باید ظرف مدت 3 سال به سازمان جهانی وایپو (که متصدی اجرای موافقت نامه مادرید است) ارائه شود.

ادامه مطلب
قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی

حال اگر ثبت علامت “الف” در ایران با مشکل مواجه شود و یا علامت ثبت شده باشد و به هر دلیلی باطل شود و متقاضی موفق به اخذ گواهی ثبت علامت “الف” در کشور ترکیه از طریق سیستم مادرید شده باشد گواهی ثبت علامت ترکیه به این دلیل باطل خواهد شد چرا که گواهینامه علامت مبدا (در مثال ما ایران) فاقد اعتبار شده است.

بنابراین در سیستم مادرید اظهارنامه علامت و علامت ثبت شده در کشور مبدا بسیار اهمیت دارد و ثبت علائم در سایر کشور ها منوط به بقا اعتبار علامت تجاری ثبت شده متقاضی در ایران است.

ثبت برند بین المللی

مزایای ثبت بین المللی برند

بازار هدف بزرگتر، گسترش عرصه کسب و کار شما و دستیابی به اعتبار بیشتر در خارج از مرزهای کشور.

ثبت بین المللی برند تحت معاهدات و کنوانسیون هایی که در پی می آید، انجام می گیرد.

هزینه ثبت برند بین المللی

برای محاسبه هزینه های ثبت برند بین المللی و درج مشخصات برند از جمله طبقه برند، رنگ برند و دیگر ویژگی های آن کافی است به آدرس اینترنتی اداره های ثبت علامت تجاری در هر کشور مراجعه کرد و یا با در ارتباط بودن با کارشناسان حقوقی مجرب هزینه های ثبت برند را برآورد کنید.

قابل ذکر است که هزینه های ثبت برند و علامت تجاری بین المللی به واحد پولی فرانک کشور سوئیس محاسبه می گردند.

مراحل ثبت بین­ المللی برند تحت سیستم مادرید

برای ثبت مادرید در مرحله نخست جهت دریافت راهنمای ثبت تحت سیستم مادرید، فرم تقاضانامه و فرم محاسبه هزینه ­ها باید به سامانه اینترنتی سازمان جهانی مالکیت معنوی وایپو WIPO مراجعه نمایید. درخواست کتبی مبنی بر تقاضای ثبت بین ­المللی برند را تنظیم کنید.

درخواست ثبت برند بین المللی با وارد کردن اسم کشورهای مبدا و مقصد انجام میگیرد. باید اسامی مربوط به ثبت در هر کشور را ارائه داده و تمامی موارد را در کشورهای مبدا و مقصد رعایت کنند.

برای ثبت برند بین المللی در سیستم مادرید باید هر دو کشور مقصد و مبدا در این سیستم عضو باشند تا بتوان آن ها را به ثبت رساند. فرم های ثبت را در سامانه اینترنتی مربوط به ثبت وایپو ارائه خواهند داد. پرداخت کردن هزینه های ثبت برند بین المللی اجباری تلقی خواهد شد.

مدارک لازم برای ثبت بین­ المللی برند تحت سیستم مادرید

 • درخواست کتبی جهت ثبت بین­المللی برند که باید حاوی نام کشورهای مدنظر باشد.
 • مدارک و اسناد مربوط به ثبت برند در کشور مبدأ.
 • تصویر برابر با اصل مدارک شناسایی مدیران شرکت و صاحبان حق امضا یا تصویر مدارک شناسایی متقاضی حقیقی.
 • روزنامه­ های حاوی آگهی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت.
 • انتخاب کشورهای مدنظر و پر کردن فرم لاتین.
 • تکمیل فرم هزینه­ ها که باید متقاضی ذیل آن را مهر و امضا کند.
 • گواهی پرداخت هزینه ­های ثبت بین­ المللی برند.
ادامه مطلب
ثبت برند در خرم ‌آباد چگونه صورت می گیرد؟

ثبت مادرید برای ثبت بین­ المللی برند

می توان گفت ثبت مادرید در واقع همان ثبت بین المللی است. ثبت بین المللی علائم که به مادرید مشهور است بر طبق کشور های مبدا متفاوت می باشند. با اجام مراحل مربوط به ثبت علائم تجاری و عضویت در ثبت مادرید، می توانید از مزایای ویژه ای بهره مند شوید.

با ثبت بین المللی از برند های دیگر استقبال کرده و یا برند خود را در کشورهای مقصد به دیگر افراد خواهید شناساند. تاکنون 86 کشور در سیستم مادرید ثبت نام کرده و مشغول به کار می باشند.

انتخاب نام برند بین المللی مادرید

 • نام انتخابی با علامت و لوگوی شما مغایرت نداشته باشد.
 • نام برند شما قابل نگارش به زبان های دیگر باشد (در زبان های دیگر معنی بدی نداشته باشد، از حروف خاصی که در زبان های محدودی وجود دارد استفاده نشود.)
 • تلفظ آن راحت باشد و نیاز به اعراب گذاری نداشته باشد.
 • مرتبط با حوزه فعالیت شما باشد.
 • صادقانه باشد.
 • مهم تر از همه قابل ثبت باشد.

مدارک ثبت بین المللی برند

برای ثبت بین المللی برند از کجا شروع کنیم

به منظور ثبت برند بین الملل لازم است ابتدا برند خود را به صورت داخلی به ثبت رسانده و سپس نسبت به اخذ کارت بازرگانی اقدام لازم ثبتی و اداری صورت پذیرد. با انجام مراحل ذکر شده با انتخاب و گزینش کشور مقصد برای ثبت برند و علامت تجاری اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

کشورهای عضو سیستم برند بین المللی مادرید

1 ) ایران 2 ) آنتیگوا و بارباردو 3 ) آلبانی 4) ارمنستان 5) بن ایر 6) اتریش 7) استرالیا 8) آذربایجان 9) بوسنی و هرزه گوین 10) بلژیک11) بلغارستان 12) بحرین13) بوتان 14) بوتسوان 15) بنلوکس 16) بلاروس17) سوئیس 18) چین 19) کوبا 20 ) قبرس21) جمهوری چک 22) آلمان 23) دانمارک 24) الجزیره 25) استونی 26) مصر27) اتحادیه اروپا 28) اسپانیا 29) فنلاند 30) فرانسه 31) انگلستان32) گرجستان33) غنا 34) یونان35) کرواسی36) مجارستان 37) ایسلند 38) ایرلند39) ایتالیا 40) ژاپن 41) کنیا 42) قرقیزستان 43) کره شمالی 44) کره جنوبی45) قزاقستان 46) لیختن اشتاین 47) لیبریا 48) لسوتو49) سائوتومه و پرنسیپ 50) لیتونی 51) موروکو52) موناکو53) مولداوی 54 ) مونته نگرو 55) ماداگاسکار 56) مقدونیه 57) مغولستان 58) موزانبیک 59) نامیبیا 60) نروژ61) عمان 62) هلند 63) لهستان 64) پرتغال 65) رومانی 66) روسیه 67) سودان 68)سوئد 69) سنگاپور 70) اسلوونی 71) اسلوواکی 72) سبیرالئون 73) سان مارینو 74) سوریه 75) تاجیکستان 76) ترکمستان 77) ترکیه 78) اوکراین 79) آمریکا 80) ازبکستان 81) ویتنام 82) زامبیا 83) کوراکائو 84) سینت مارتین 85) سوازیلند.

ادامه مطلب
ثبت برند در کرج بدون اتلاف وقت

مراحل ثبت بین المللی برند

مراحل ثبت برند بین الملل عبارت است از : ثبت برند داخلی کشور، اخذ کارت بازرگانی، انتخاب کشورهای مورد نظر برای ثبت بین المللی برند که تمامی این امور را می توانید با اخذ مشاوره وکلای حقوقی برای اقدام جهت ثبت بین المللی برند ایلیا در کم ترین

مدارک ثبت بین المللی برند

مدارک احراز هویت شخص حقیقی و یا کلیه اسناد ثبتی شخص حقوقی به همراه اظهارنامه ثبت برند در ایران، کارت بازرگانی به نام شخص حقیقی یا مدیر عامل شخص حقوقی و تصویری از برند در ابعاد 10*10 و نیز فرم تقاضای ثبت بین المللی برند ( اظهارنامه)

زمان ثبت بین المللی برند

ثبت برند به شکل جهانی پروسه ای پیچیده دارد که منوط بر طی سلسله مراتب خاص در سیستم اداره مالکیت صنعتی در داخل ایران و سیستم های مختلف ثبت جهانی در خارج از ایران می باشد.

لذا اعلام مدت زمان دقیق برای انجام این کار امکان پذیر نیست لکن می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در مجتمع ثبت ایلیا در تماس باشید.

توضیحات تکمیلی و مفید در خصوص ثبت بین المللی برند جهانی

برند واژه یا اصطلاحی جهانی است که مدتی است در محافل تجاری و بعضاً غیر تجاری جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. و در محدوده ابزار بازاریابی با وجود سابقه طولانیش به تازگی رتبه اول را به خود اختصاص داده است و در حال حاضر مهمترین نقش را در این زمینه ایفا می کند.

برند به یک کسب و کار اصالت و روح می بخشد. برند، سطح تعامل عرضه کننده و مشتری است. با اختصاص دادن یک برند یا علامت تجاری به کسب و کار خود آن را به بلوغ رسانده و رونق ویژه ای به کار خود می بخشید.

و اما در رابطه با حقوق بین المللی ناشی از ثبت بین المللی علائم تجاری و نیز ثبت طرح صنعتی، ثبت اختراع، نشان جغرافیایی و حفظ حقوق ماکیت یا کپی رایت (1)تاکنون در حدود 27 معاهده در کنوانسیون های بین المللی به تصویب رسیده است.

نظارت بر حسن اجرای این معاهدات بر عهده سازمان جهانی مالکیت فکری ( WIPO )2 واقع در ژنو سوییس است. این معاهدات بین المللی به 3 دسته تقسیم بندی می گردند، دسته اول مربوط به ماهیت برند و حقوق و تکالیف برآمده از ثبت علامت تجاری است. دسته دوم به شیوه و مراحل ثبت بین المللی برند و دسته دیگر به طبقه بندی و موضوعات علائم اختصاص دارد.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نظرپوری
نظرپوری
4 سال قبل

ثبت برند جهانی شرکتمون می خواستم ببینم جقدر هزینه داره و ممکن هست

ثبت شرکت ایلیا®
ثبت شرکت ایلیا®
پاسخ به  نظرپوری
4 سال قبل

برای ثبت برند جهانی باید کشوری که مد نظر دارید رو انتخاب کنین تا بتونیم براتون استعلام مربوط به اون کشور رو متناسب با ارز روز بگیریم

مطهری
مطهری
5 سال قبل

سپاس از مطالب خوب سایتتون من به شخصه مشکلم با مطالعه مطالب سایت شما در خوزه ثبت برند بین المللی حل شد.
ارزوی موفقیت براتون دارم.

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  مطهری
5 سال قبل

با سلام موسسه ایلیا از شما برای قدردانی بی نظیرتان سپاس گذار است. امید است تا بتوانیم با قرار دادن مطلب ارزنده بر روی سایت جهت سهولت و تسریع امور شما عزیزان گام های موثری را برداریم.