درخواست مشاوره رایگان

ثبت برند در تبریز

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     شنبه، 15 آذر 1399


ما در این مقاله تلاش بر آن داریم تا مطالب سودمندی را به متقاضیان ثبت برند در تبریز ارائه نماییم بدون شک پاسخ کلیه سوالات خود در این مقاله خواهید یافت،تا انتهای مقاله همراه ما باشید.شایان ذکر است که در صورت روبروشدن با هر سوال و مسئله ای می توانید فرم مشاوره آنی رایگان را کامل کنید تا مشاوران وکارشناسان ثبت شرکت ایلیا با شما تماس بگیرند.

 

ثبت برند در تبریز

 

ثبت برند در تبریز

به دلیل اینکه بتوانید از هر گونه سوء استفاده برندتان در برابر اشخاص ثالث و رقبا جلوگیری به عمل آورید و یا حتی مدعی خسارت ضرر و زیادن در برابر اینگونه اشخاص شوید لازم است برندتان را به ثبت برسانید. بخش دیگر ماجرا انحصاری بودن نام برند و  امکان انتقال مالکیت این نام به مدت ده سال برای این شخص می باشد . بدین منظور که اولاً طی ده سال مالکیت این برند متعلق به شما است و شما می توانید به دیگران هم آن را بفروشید و انتقال دهید . ثانیاً هیچ کس نمی تواند بدون اجازه شما از این نام استفاده کند و در کل ایران این برند متعلق به شما می شود.

علاوه بر موارد فوق طی 6 ماه مانده تا پایان اعتبار برند و 6 ماه بعد از پایان برند هم اجازه ثبت این برند به شخص دیگری داده نمی شود و کارتابل اداره ثبت علائم برای تمدید گواهی برند برایتان باز است.

برند چیست؟

برند به اسم یا کلمه و یا طرح و نماد (لوگویی) گفته می شود که در چهار چوب های قوانین  مالکیت معنوی قرار دارد و هدف از ثبت آن حمایت از اشخاص و گروه های تجاری و غیر تجاری می باشد. امکان ثبت علامت تجاری در تبریز برای تمام اشخاص کارآفرین وجود دارد ، برای ثبت علامت مطابق قانون ثبت ایران 45 طبقه مجازاً تعریف شده ، که از طبقه 1 الی 32 جهت محصولات و کالا های مصرفی تعریف شده و طبقه 33 برای محصولات جدیدی که تا کنون وجود نداشته اند در نظر گرفته شده و طبقه 34 الی 45 برای مشاغل و خدمات تعیین شده است ، هر برند می تواند با توجه به حوضه فعالیت خود در هر یک از قالب ها و طبقات قرار گیرد.

مدارک ثبت برند در تبریز

الف-  اشخاص حقیقی

 • ارائه رونوشت شناسنامه.
 • ارائه رونوشت کارت ملی.
 • ارائه رونوشت کارت بازرگانی چنانچه در برند از حروف غیر فارسی استفاده شده باشد.
 • ارائه رونوشت مجوز فعالیت اعم از جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و .....

اشخاص حقوقی

 • ارائه رونوشت شناسنامه.
 • ارائه رونوشت کارت ملی.
 • ارائه رونوشت روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت.
 • ارائه رونوشت مجوز فعالیت اعم ازجواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و .....
 • ارائه کارت بازرگانی چنانچه در برند از حروف لاتین استفاده شده باشد.

مراحل ثبت برند در تبریز

 1. تعیین نام برند یا طراحی برند تصویری
 2. استعلام جهت اینکه ببینید برند تا کنون به ثبت نرسیده باشد.
 3. تکمیل مدارک مربوطه جهت ثبت برند
 4. ورود به سامانه اداره ثبت علائم تجاری
 5. تکمیل فرم اظهارنامه جهت درخواست ثبت برند
 6. ورود به کارتابل و در انتظاربودن برای رسیدگی کارشناس ثبت علامت جهت بررسی طی 35 تا45روز کاری
 7. در صورت تأیید صدور ابلاغیه جهت ثبت
 8. پرداخت و نشر آگهی نوبت اول
 9. سی روز از تاریخ آگهی اول پرداخت هزینه ثبت
 10. صدور شماره ثبت برای علامت تجاری موردد درخواست
 11. پرداخت و نشر آگهی نوبت دوم جهت اعلام ثبت علامت
 12. صدور تصدیق برند از سوی اداره ثبت علائم تجاری با ده سال اعتبار
 13. در ایران اشخاص حقیقی و حقوقی مجاز به ثبت علامت تجاری و ثبت برند در تبریز می باشند. 

هزینه ثبت برند در تبریز

هزینه ثبت برند در تبریز به تعدد طبقه در علامت مورد نظر و تعدد محصول و نوع برند بستگی دارد اما پرداخت هزینه علامت باید مرحله ای انجام شود که شامل  هزینه ثبت اظهارنامه  ، هزینه درج آگهی نوبت اول یا  هزینه حق الدرج ،هزینه روزنامه نوبت دوم ، هزینه های پست و حق الوکاله وکیل می باشد . هزینه اظهار نامه و حق الدرج با توجه به تعدد طبقات و هزینه روزنامه بر اساس  تعداد خطوط روزنامه رسمی قوه قضاییه محاسبه می شود .

متصدی ثبت علائم تجاری در تبریز چه ارگانی می باشد؟

به طور کلی در ایران یک سازمان برای ثبت علائم تجاری وجود دارد که به عنوان مرجع ثبت علائم تجاری و مالکیت معنوی وظیفه ثبت علائم تجاری و طرح های صنعتی و اختراع را بر عهده دارد که در تهران قرار دارد و جنب پارک شهر مستقر می باشد. این نهاد به عنوان مسئول ثبت برند برای کل کشور جهت ایجاد جامعیت و جلوگیری از کپی برداری در ثبت برند در نظر گرفته شده است و فاقد هر نوع شعبه و دوائر در سایر شهرها می باشد، فلذا جهت ثبت برند تبریز هم باید به این نهاد مراجعه کرد، اما نگران نباشید ما به جای شما این کار را می کنیم و شما از سفر به تهران راحت می شوید.

آیا کلمات ترکی و آذری به عنوان ثبت علائم تجاری در تبریز نیاز به کارت بازرگانی دارند؟

اگر اسم ترکی توسط یک شخص خارجی در ایران درخواست ثبتش داده شود نیاز به ارائه کارت بازرگانی ندارد. اما اگر همین نام توسط یک ایرانی درخواست شود چه اصالتاً ترک زبان باشند و چه نباشند نیاز به ارائه کارت بازرگانی دارند.و کارت بازرگانی برای هر اسم غیر فارسی الزامی می باشد، فرقی نمی کند گویش مربوطه در ایران کاربرد داشته باشد یا نه اگر ریشه کلمه فارسی نباشد نیاز به اخذ کارت بازرگانی هست . بنابراین تنها اسامی که دارای معنی در لغت نامه های معتبر فارسی باشند نیاز به اخذ کارت بازرگانی ندارند.

 

ثبت برند تبریز

 

جهت ثبت برند در تبریز از کجا شروع کنیم؟

باید بدانید که علامت تجاری خود را می توانید در شکل های مختلف به ثبت برسانید به عنوان مثال :لوگو، لوگو تایپ، طرح ، آرم یا نام تجاری . مجتمع حقوقی ثبتی ایلیا با دارا بودن دپارتمان تخصصی ثبت شرکت و ثبت برند و حضور مشاوران حقوقی و ثبتی کارآزموده یکی از بهترین راهنمایان شما در زمینه انتخاب و طراحی انواع علائم تجاری متقاضیان محترم می باشند. پیشنهاد ما برای بهبود شرایط انتخاب و تکیه به وکیلی است که می تواند با تجربه ی خود کارها را بهتر و سریع تر به انجام برساند همین حالا با مشاورین مجرب ما درتماس باشید.

شرایط ثبت برند در تبریز

ثبت برند نشان دهنده علامتی است تشکیل شده از نقش ، تصویر ، رقم و.... که برای متمایز نمودن و تشخیص محصولات و خدمات به کار گرفته میشود .استفاده از برند به زمانهای باستان باز میگردد اما طی سالیان طی شده این آرم و نشان تجاری به سیستم های امروزی برای ثبت و حفاظت تبدیل گشته است. این روند ثبت به کلیه مصرف کنندگان این کمک را میکند که از کالا و خدمات مورد نظرشان که با آرم یا نشان مشخصی متمایز گردیده استفاده نمایند. یکی از مهمترین اهداف استفاده از حق انحصاری علامت تجاری ، شناخته شدن کالا و خدمات و متمایز کردن آنها از یکدیگر می باشد. متقاضیان ثبت برنددر تبریز باید بدانند زمان استفاده انحصاری از یک علامت تجاری محدود به 10 سال می باشد و بعد از اتمام این مدت برندقابلیت تمدید دارد. شما مالکین برند تجاری در تبریز میتوانید با حفاظت های درست از تلاش رقیبان و اشخاص ثالث برای استفاده از نام و نشان تجاری خود جلوگیری نمایید.

شما متقاضیان ثبت برند تجاری در تبریز اطلاع داشته باشید که کلیه واژگان آرم تجاری ، علامت تجاری ، نشان تجاری و نام تجاری هم معنی با برند می باشد و چنانچه قصد به ثبت رساندن هریک از این موارد را دارید می بایست مراحل ذیل را انجام دهیدو یا از مشاوره ثبت برند و علامت تجاری استفاده نمایید.

مراحل ثبت برند در تبریز توسط متقاضی

در مرحله اول می بایست به سایت اداره مالکیت صنعتی مراجعه می نمایید و با انتخاب گزینه ثبت اظهارنامه الکترونیکی شروع به تکمیل این اظهارنامه نمایید. به این نکته توجه فرمایید که تنظیم و تدوین اظهارنامه ثبت برند از امور تخصصی می باشد و نیازمند تجربه در این زمینه است.

در مرحله بعدی اطلاعات شخصیت حقوقی و یا حقیقی را به صورت کامل وارد می نمایید. دقت داشته باشید کهکالاهای انتخابی شما می بایست با توجه به مجوزی که قصد دارید ارائه دهید انتخاب گردد.چنانچه از طبقات کالاها اطلاع ندارید می بایست از اطلاعات اشخاص متخصص در این زمینه بهره مند شوید . مرحله بعدی مدارک مورد نیاز برای ثبت برند را از طریق همین سامانه بارگذاری کرده و ارسال می نمایید. حال نوبت به آن می رسد که هزینه ثبت برند و علامت تجاری را از طریق درگاه اینترنتی واریز نمایید. بعد از تکمیل کلیه مراحل فوق پرونده شما از طریق سامانه اداره ثبت مالکیت صنعتی به کارتابل کارشناس این اداره ارسال می گردد و در مرحله بررسی قرار میگیرد. بعداز بررسی های کارشناس اداره ظرف مدت دو الی سه ماه کاری نتیجه ثبت برند شما و یا نقص آن صادر میگردد . در صورتی که پرونده شما نقصی داشته باشد می بایست اقدام به رفع نقص نمایید. بعد از انتشار آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری باید روزنامه ثبت تقاضا علامت را ثبت نام نمایید.پیش از اقدام جهت ثبت برند بهتر است از آخرین قوانین ثبت برند و علامت تجاری مطلع شوید و نیز استعلام برند را از لحاظ قابل ثبت بودن انجام دهید که در هر دو مورد نیز می توانیداز مشاوره مشاوران مجتمع ایلیا استفاده نمایید. همچنین شما می توانید از سامانه استعلام برند ، علامت و نام تجاری به آدرس iripo.ssaa.ir برند خود را استعلام نمایید.

ثبت برند در تبریز توسط ثبت شرکت ایلیا

در ابتدا کارشناسان و مشاوران متخصص مجتمع ثبتی ایلیا کلیه اطلاعاتی را که شما در این زمینه نیازمند می باشید را در اختیارتان میگذارند در مرحله بعد می بایست مدارک اعلامی که کارشناسان ما به شما اعلام مینمایند را تهیه کرده و در اختیار آنها بگذارید. با توجه به مدارک تهیه شده آنهااقدام به ثبت و تنظیم اظهارنامه به صورت تخصصی می نمایندو با توجه به نیاز متقاضیان و مجوز آنها طبقات کالا را مشخص کرده و در سامانه ثبت علامت تجاری ثبت می نمایند. در صورتی که پرونده ثبتی شما دچار نقص و یا کمبود مدارک باشد اقدام به رفع نقص به صورت تخصصی می نمایند. بعد از انتشار آگهی تقاضای ثبت علامت اقدام به ثبت نام در روزنامه رسمی می نمایند و با انتشار روزنامه رسمی مراحل تشکیل پرونده ثبت برند و ثبت شرکت در تبریز توسط وکلا ثبت شرکت ایلیا پیگیری می گردد و در انتها آگهی انحصاری استفاده 10 ساله برند به نام شما صادر میگردد.لازم به ذکر است که اگر کار خود را به مجتمع ثبت ایلیا بسپارید وکیل ثبت برند و علامت تجاری در تبریز کلیه کارهای مربوط به ثبت برند در تبریز را برای شما به انجام برسانند.

حوزه های ثبتی برند در استان آذربایجان شرقی

 • ثبت برند در تبریز
 • ثبت برند در مراغه
 • ثبت برند در مرند
 • ثبت برند در اهر
 • ثبت برند در سراب
 • ثبت برند در میانه
 • ثبت برند در جلفا
 • ثبت برند در شبستر
 • ثبت برند در آذرشهر
 • ثبت برند در بناب
ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
ثبت برند در تبریز

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
داود یعقوبی زاده
سلام وخسته نباشید.در مورد ثبت برند مزاحم شدم.
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام عرض کردم ، وقتتون بخیر . جهت کسب مشاوره ی رایگان با شماره تماس های روبرو تماس حاصل فرمایید . 02632525232 و 02632525232
پاسخ
سیاوش
سلام میخوام در خصوص ثبت ب ند خودم در شغل کالا ی خانگی مشاوره بگیرم ممنون میشم در این خصوص هم از نظر قیمت و هم از جهت زمان ثبت برند توضیحاتی رو برام ارسال کنید در ضمن من قبلا یه علامت به ثبت رونده بودم که مهلت اون نیز به اتمام رسیده و میخوام مجددا اونو برام تمدید کنید.ممنون میشم هزینه و زمان تمدید اون برند که نامش کالا خانه هست رو نیز بهم بگید. باتشکر
پاسخ
علیرضا نوروزی
سلام. جهت ثبت علایم تجاری مزاحم شدم
پاسخ
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید