درخواست مشاوره رایگان

ثبت اختراع در مازندران

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     سه شنبه، 7 بهمن 1399


توضیحات تکمیلی در خصوص ثبت اختراع در مازندران

ثبت یک اختراع علاوه بر مسائل فنی و خاص خود، بار حقوقی به دنبال دارد. با این توضیح که یک اختراع ،به سادگی و آسانی حاصل نشده و ساعت ها بلکه سالها در تحقق آن زمان و هزینه صرف شده است .

بسیاری از دانشمندان و اهل علم و نبوغ بر سر ایجاد یک تحول علمی گرد هم آمده اند و پس از سالها و حتی قرنها در پی کشف یک رابطه جدید میان طبیعت و به خدمت گرفتن آن در تسهیل زندگی بشر کوشش نموده اند .

بنابراین شایسته است که دولت و نهاد های مرتبط به نشانه ی حمایت از یک اختراع و ایده ی جدید،یک تاسیس قانونی ایجاد نمایند تا صاحبان اختراع ،این مالکیت را با نام خود به ثبت برسانند. به نظر می رسد جهت ثبت یک دستاورد جدید علمی ،تنها مهارت های خاص مربوط به آن علم کافی نباشد. شاید اگر بگوییم که حضور و پیگیری حقوقی یک اثر در مراجع ذیربط ،به میزان طرح یک اثر حائز اهمیت است، سخنی به گزاف نگفته اییم . چرا که خلق با مشقت یک اختراع ، تا زمانی که در هیچ نهاد قانونی به درستی به ثبت نرسیده باشد ،طراح آنرا به هیچ مالکیت قانونی نمی رساند و هر لحظه ممکن است هر شخصی بدون هیچ گونه محدودیت این اثر را متعلق به خود قلمداد کرده و تولید آنرا آغاز کند.

مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا در زمینه ثبت اختراع در مازندران به ارئه خدمات زیر می پردازد:

 • تنظیم وتکمیل پرونده های ثبت اختراع در مازندران
 • رسم نقشه های فنی و رایانه ایی
 • اسخگویی در مورد ابداعی بودن و مقرون به صرفه بودن طرح
 • تنظیم ادعانامه و خلاصه ی اختراع
 • اخذ تایید نظر کارشناسان مربوطه در ثبت اختراع

ثبت اختراع در مازندران

ثبت اختراع ،منجر به صدور گواهینامه ایی خواهد شد که موید این مطلب می باشد که اختراع انجام شده ، واز منظر کارشناسی، تایید و در حق مالک به ثبت رسیده است . مهمترین مزیت و امتیاز ثبت اختراع وجود انحصار و مالکیت است که تا حدودی می تواند موجب انبساط خاطر شخص مخترع و نوعی حمایت از زحمات آنان باشد . حق انحصاری دز مورد ثبت اختراع به معنای آنست که پس از ثبت اختراع، نهادهای دولتی و غیر دولتی از آن پس تنها صاحب اثر را به عنوان مالک می شناسند و مالک انحصاری اختراع می تواند در برابر آنان به استناد گواهینامه مربوطه بایستد.

شرایط ثبت اختراع در مازندران

لزوم ثبت اختراع و حمایت از شخص طراح و مالک اختراع، موضوعیست که وجوب آن بر همگان روشن است . هر جامعه ایی برای بقا به اختراعات جدید نیاز دارد. بطور مثال حتی تصور اینکه در حال حاضر دنیای امروز بشر ،منهای ابداعات و اختراعات یک قرن گذشته ادامه یابد ، بسیار دشوار و دور از ذهن است.

البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که هر ابداع و اندیشه ایی تازه را نمی توان با عنوان اختراع ،پذیرفت . ثبت اختراع داری شروی و ضوابطی است که حتی درصورت واجد بودن آن باید مراحل ثبتی و حقوقی آن را به درستی پیش برد.

این شرایط به طور خلاصه عبارتند از:

 • جدید بودن و مسبوق به سابقه نبودن
 • کاربردی بودن و مقرون به صرفه بودن
 • قابلت تولید بصورت انبوه

مدارک مورد نیاز ثبت اختراع در مازندران

 1. تقاضای ثبت اختراع در سه نسخه
 2. شناسنامه و کارت ملی متقاضی ثبت
 3. نقشه ی اختراع در برگه های تحریر
 4. ادعانامه اختراع در برگه های تحریر بصورت جداگانه
 5. توضیح در مورد اختراع در سه نسخه و در برگه تحریر
 6. پرداخت فیش های دولتی

مدت اعتبار ورقه ی ثبت اختراع

وقتی اختراعی به ثبت رسید ، در محدوده ی زمانی تعریف شده و معینی مورد حمایت می باشد. این بدان معناست که حمایت از اختراع ابدی نخواهد بود چرا که با پیشرفت اجتماع کم کم هر اختراع تازه ایی جایگاه خود را از دست خواهد داد .

مقرارات اعتبار برگه ی ثبت اختراع در کشورهای مختلف ، متفاوت است و بسته به میزان ضریب پیشرفت فنی جامعه و سرعت تولید و نشر علوم مختلف است . بطور نمونه در کشور ما مطابق قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب 1386سال ، مهلت حمایت قانونی از اختراع ، بیست سال تمام از تاریخ تحویل درخواست ثبت اختراع ، دانسته شده است.

البته مقررات دیگری نیز در مورد حفظ و حراست از حق ثبت اختراع وجود دارد که بر طبق آن متقاضی ثبت برند مکلف است جهت تثبیت حق مالکیت خود، پس از ثبت اختراع،سالیانه مبلغی را به عنوان حق الثبت سالیانه به مراجع ذیربط ، پرداخت نماید . در غیر اینصورت ثبت اختراع شخص، کان لم یکن تلقی می گردد.

دیگر خدمات مجتمع ثبت شرکت ایلیا

ثبت شرکت: ( انجام کلیه مراحل تخصصی ثبت شرکت ها )

ثبت برند: ( طراحی لوگو و برند و انجام امور ثبتی علامت تجاری و ثبت برند ، علائم و لوگوی تجاری ( برند ) در اداره مالکیت صنعتی )

ثبت طرح صنعتی:( انجام کلیه امور ثبت طرح صنعتی در ادره مالکیت صنعتی )

ثبت تغییرات شرکت: ( تدوین و تنظیم کلیه امور صورتجلسات و تغییرات شرکتها در اداره ثبت شرکت ها )

خدمات اداری و حقوقی: ( انجام تخصصی کلیه امور مربوط به اخذ جواز تاسیس صنایع ، تدوین طرح توجیهی ، اخذ رتبه بندی شرکتها ، کارت بازرگانی و کلیه امور حقوقی و وکالت اشخاص حقیقی و حقوقی )

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
ثبت اختراع در مازندران

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید