جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

حدود اختیارات هیئت مدیره و مدیر عامل در شرکت چقدر است

حدود اختیارات هیات مدیره و مدیر عامل

متن زیر راهنمای شما در دانستن حدود اختیارات هیئت مدیره و مدیر عامل بوده تا با خیالی آسوده بتوانید به تعیین سمت ها و ثبت حدود اختیارات آن ها بپردازید. با ما در ادامه همراه باشید. مجتمع حقوقی ایلیا در این مسیر راهنمای تخصصی شما خواهند بود.

حدود اختیارات هیئت مدیره و مدیر عامل

هیات مدیره بالاترین رکن اجرایی ثبت شرکت محسوب می گردد و رابطه مدیران با شرکت نوعی رابطه نمایندگی و یا وکالت می باشد که از طرف شخص حقوقی اقدام می نماید.

با توجه به کلیات قوانین و مقررات تجاری و همچنین اساسنامه شرکت حدود اختیارات و دارندگان حق امضاء را هیات مدیره انتخاب می نماید که ممکن است، امضاء اسناد و اوراق تعهد آور با امضاء مدیرعامل نیز همراه باشد.

نمونه صورتجلسه تفویض اختیارات هیئت مدیره به مدیرعامل

برطبق ماده 125 لایحه اصلاحی قانون تجارت، مدیر عامل شرکت در حدود اختیاراتی که توسط هیات مدیره به او تفویض شده است نماینده شرکت محسوب و از طرف شرکت حق امضا دارد.

البته در برخی از صورتجلسات شرکت های سهامی مشاهده می گردد، نحوه حق امضاء به صورت متفقاً یا مشرکا همراه با یکی از اعضای هیات مدیره صورت می پذیرد و یا این که اصلا مدیر عامل دارنده حق امضا نمی باشد که در شق موخر مراتب به نظر خلاف روح ماده مذکور می باشد.

عیلهذا در خصوص حق امضاء اسناد و اوراق بهادار و تعهد آور ممکن است در اساسنامه شرکت، مراتب و یا تشریفاتی در نظر گرفته شود و یا این که نحوه تعیین امضاء اسناد و اوراق به هیئت مدیره تفویض اختیارات شود.

برای اطلاع از نحوه تنظیم و ارائه نمونه صورتجلسه تفویض اختیارات هیئت مدیره به مدیرعامل می‌توانید از تبحر کارشناسان حقوقی و ثبتی ایلیا بهره ببرید. در تمامی مراحل ما پشتیبان شما خواهیم بود.

نمونه صورتجلسه تفویض اختیارات هیئت مدیره به مدیرعامل

حدود اختیارات مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره

همچنین مطابق ماده128 همان قانون، نام و مشخصات و حدود اختیارات مدیر عامل باید با ارسال نسخه ای از صورتجلسه هیات مدیره به مرجع ثبت شرکت ها اعلام و پس از ثبت، در روزنامه رسمی شرکت آگهی شود.

هیئت مدیره برای هرنوع اقدامی به نام شرکت و انجام هرگونه عملیات و معاملاتی که مربوط به موضوع شرکت بوده و اتخاذ تصمیم درباره آن ها صریحا در صلاحیت مجامع عمومی قرار نگرفته باشد دارای وسیع‌ترین اختیارات است هیات مدیره مخصوصا اختیارات زیر را دارا می باشد.

 •  صدور سهام پس از پرداخت مبلغ سهام
 •  مشخص نمودن میزان حق تقدم هر سهم در افزایش سرمایه
 •  تصویب آیین نامه های داخلی برای نحوه مدیریت شرکت
 •  مشخص نمودن تعداد سهام بعد از کاهش اجباری و اختیاری
 •  بررسی میزان پذیره نوسی افزایش سرمایه
 •  نمایندگی شرکت در برابر اشخاص و کلیه ادارات دولتی و موسسات خصوصی
 •  ایجاد و حذف نمایندگی ها یا شعبه ها در هر منطقه ای از ایران یا خارج از ایران
 •  نصب و عزل کلیه مامورین و کارکنان شرکت
 •  تصویب بودجه برای اداره کردن شرکت
 •  افتتاح حساب و استفاده از آن به نام شرکت نزد بانک ها و موسسات
 •  دریافت مطالبات شرکت و پرداخت دیون آن از اصل وبهر و متفرعات
 •  تعهد، ظهرنویسی، قبولی، پرداخت و واخواست اوراق تجارتی
 •  عقد هر نوع قرارداد و تغییر و تبدیل یا فسخ و اقامه آن در مورد خرید و فروش
 •  اقامه هر گونه دعوی و دفاع از هر گونه دعوی یا تسلیم به دعوی یا انصراف از ان اعم از حقوقی و کیفری با داشتن تمام اختیارات مراجعه به امر دادرسی از حق پژوهش، فرجام مصالحه، تعیین وکیل ثبت شرکت ، سازش ادعای جعل نسبت به سند طرف و استرداد سند تعیین داور با یا بدون اختیار صلح و به طور کلی استفاده از کلیه حقوق و اجرای کلیه تکالیف ناشیه از قانون داوری تعیین وکیل برای دادرسی و غیره با ویا بدون حق و توکیل و وکیل در توکیل ولو کراراً تعیین مصدوق و کارشناس، اقرارخواه در ماهیت دعوی و خواه به امری که کاملا قاطع دعوی باشد دعوی خسارت استرداد، دعوی جلب شخص ثالث و دفاع از دعوای ثالث اقدام به دعوای متقابل و دفاع از آن تامین مدعی به تقاضای توقیف اشخاص و اموال از دادگاه های اعطای مهلت برای پرداخت مطالبات شرکت درخواست صدور برگ اجرایی و تعقیب عملیات اجرایی و اخذ محکوم به چه در دادگاه و چه در ادارات و دوایر ثبت اسناد و تعیین میزان استهلاک ها
 •  تنظیم خلاصه صورت دارایی و قروض شرکت هر شش ماه یکبار و دادن آن به بازرس شرکت
 •  تنظیم صورت دارایی و دیون شرکت پس از انقضای سال مالی و همچنین ترازنامه و حساب عملکرد وحساب سود وزیان شرکت طبق ماده 232 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت.
 •  دعوت مجامع عمومی عادی و فوق العاده و تعینن دستورجلسه آن ها
 •  پیشنهاد هر نوع اندوخته علاوه برپنج درصد اندوخته موضوع مواد 140 و 238 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت
 •  پیشنهاد تقسیم سود بین صاحبان سهام
 •  پیشنهاد اصلاح اساسنامه در مواقعی که مفید تشخیص داده شود.

البته ممکن است هیئت مدیره تمامی یا قسمتی از اختیارات مشروحه را مطابق در اساسنامه به مدیر عامل تفویض نماید. که در این صورت این اختیارات می بایستی دراساسنامه در نظر گرفته شود و در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت برسد.

از طرفی مدیران شرکت در برخی موارد، دارای محدودیت می باشند که در این خصوص می توان به محدودیت های مربوط به انجام امور در راستای موضوع فعالیت شرکت و همچنین معاملات مشکوک با شرکت و یا اخذ وام از شرکت اشاره نمود.

4/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
افشین معتمد
افشین معتمد
1 سال قبل

درود و عرض ادب خدمت همه عزیزان من یک سئوال در مورد اختیاراتی که در جلسه هیئت مدیره بانک به مدیرعامل واگذار می شود ایا قبل ثبت اگهی تغییرات در اداره ثبت مدیرعامل می تواند به استناد جلسه ای که در هیئت مدیره گرفته شده ووی بعنوان مدیرعامل مشخص گردیده اختیارات خود را به شخص ثالث تفویض کند؟ ممنون از لطفتون اگر راهنمایی کنید

شماره تماس:
9917406204
سید علی میری
سید علی میری
1 سال قبل

سلام و ارادت ،کلیه مطالب فوق در زمانی که ریئس هیات مدیره مدیر عامل هم باشد به نظر می‌رسد که نیاز به تفویض اختیار و یا اعلام به ثبت شرکتها ضرورتی نداشته باشد.

شماره تماس:
9152018086