لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

تصویب ترازنامه شرکت


در این مقاله به مطالبی درباره ی تصویب ترازنامه شرکت پرداخته شده است تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ترازنامه شرکت های تجارتی یکی از امور مهم در مباحث اقتصادی و منفعت شرکاء و چگونگی سود وزیان در شرکت می باشد.هم چنین تصویب ترازنامه به معنای تایید عملکرد مالی مدیران درآن سال می باشد. هم چنین تصویب ترازنامه به معنی تایید عملکرد مالی مدیران در آن سال می باشد.

 

تصویب ترازنامه شرکت

 

تصویب ترازنامه شرکت

یکی از مواردی که مطابق ماده 106 لایحه اصلاحی قانون تجارت باید جهت ثبت به مرجع ثبت شرکت ها ارسال گردد، تصویب ترازنامه می باشد. به نظر می رسد در حقوق تحلیلی ثبت شرکت ها قبلا به جای واژه تصویب ترازنامه از عبارت بیلان مالی و یا تعیین کیفیت تفریغ حساب که در ماده 200 قانون تجارت بیان شده است، استفاده می شد.با این وجه تشابه می توان تصویب تراز را در انواع شرکت های تجارتی در نظر گرفت.صلاحیت تصویب ترازنامه برعهده مجمع عمومی عادی می باشد، مجمع عمومی عادی باید سالی یک بار در موقعی که در اساسنامه پیش بینی شده است برای رسیدگی به ترازنامه وحساب سود وزیان سال مالی قبل و صورت دارایی و مطالبات و دیون شرکت وصورت حساب دوره عملکرد سالیانه شرکت و رسیدگی به گزارش مدیران و بازرس یا بازرسان و سایر امور مربوط به حساب های سال مالی تشکیل شود. بدون قرائت گزارش بازرس یا بازرسان شرکت در مجمع عمومی اخذ تصمیم نسبت به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی معتبر نخواهند بود.

ترازنامه شرکت ها

موضوعی که در این خصوص مطرح می گردد بدین شکل است که اگر در موعد مقرر در اساسنامه یا حداکثر ظرف چهار مه پس از پایان سال مالی مجمع عمومی عادی سالیانه تشکیل نگردد و یا هیات مدیره تشکیل مجمع را در موعد مقرر فراهم نیاورد آیا مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده می تواند نسبت به تصویب ترازنامه اقدام نماید؟که به نظر می رسد با رعایت سایر تشریفات از جمله گزارش هیات مدیره وبازرس، تصویب ترازنامه درمجمع عمومی عادی به طور فوق العاده امکان پذیر می باشد.تصویب ترازنامه و حساب سود وزیان هردوره مالی شرکت به منزله مفاصا حساب مدیران برای همان دوره مالی می باشد و پس از تصویب ترازنامه و حساب سود وزیان دوره مالی که طی آن مدت مدیریت مدیران منقضی یا به هر نحو دیگری از آنان سلب سمت شده است، سهام مورد وثیقه این گونه مدیران خود به خود از قید وثیقه آزاد خواهد شد.

تایید بازرسان در ترازنامه شرکت

بازرس یا بازرسان مکلفند، درباره صحت و درستی صورت دارایی و صورت جلسات دوره عملکرد و حساب سود وزیان و ترازنامه ای که مدیران برای تسلیم به مجمع عمومی تهیه می کنند و همچنین درباره صحت مطالب و اطلاعاتی که مدیران در اختیار مجامع عمومی گذاشته اند اظهار نظر کنند. در صورتی که مجمع عمومی بدون دریافت گزارش بازرس صورت دارایی و ترازنامه و حساب سود و زیان شرکت را مورد تصویب قرار دهد این تصویب به هیچ وجه اثرقانونی نداشته، از درجه اعتبار ساقط خواهد بود.تصویب ترازنامه در شرکت های سهامی عام، مقدمه ای برای اعلامیه پذیره نویسی و افزایش سرمایه می باشد ودر شرکت سهامی خاص از مقدمات تبدیل شرکت سهامی خاص به شرکت سهامی عام می باشد.

احراز و تایید گزارش بازرسین در شرکتها

یکی از مباحث در خصوص ثبت ترازنامه، چگونگی احراز و تایید گزارش بازرسین می باشد، همان طور که بیان گردید برطبق ماده 89 و152 زمانی تصویب ترازنامه در شرکت دارای اثر قانونی می باشد که گزارش بازرس در مجمع عمومی قرائت گردد که در رویه جاری ثبت شرکت لزوما می بایستی در متن صورتجلسه (پس از قرائت گزارش بازرس) درج گردد.

اما نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که کدام بازرس صلاحیت ارائه گزارش را دارد. در خصوص تشریح ابهام مذکور مبنی بر این که برخی از شرکت های سهامی بنا به دلایل مختلف در سال های مالی گذشته نسبت به انتخاب بازرس اقدام ننموده اند و جهت رسیدگی به حساب سود و زیان وتراز مالی سال گذشته بازرس سال جدید نسبت به تهیه گزارش در اجرای ماده 152 لایحه اصلاحی قانون تجارت اقدام می نماید و مجمع عمومی نیز به استناد گزارش بازرس سال جاری نسبت به تصویب ترازنامه سال های گذشته اقدام می نماید.

برخی از مراجع ثبتی در خصوص صلاحیت ارائه گزارش بازرس شرکت در سال جاری نسبت به تصویب ترازنامه سال های گذشته ابهام داشته که مراتب از دفتر حقوقی سازمان ثبت اسناد و املاک استعلام گردید.

طی پاسخ به شماره نامه 137847/93مورخ 28/08/1393 از سوی دفتر حقوقی اعلام شده: (بازرس و بازرسان می توانند در هر موقع هر گونه رسیدگی و بازرسی لازم را انجام داده و لذا صلاحیت رسیدگی به ترازنامه سال قبل توسط بازرس زمان حال امکان پذیر می باشد). با عنایت به صراحت مواد 149 و 152 لایحه اصلاحی قانون تجارت بازرس قانونی شرکت می تواند نسبت به تایید ترازنامه و حساب سود و زیان سال های گذشته گزارش تهیه و به مجمع عمومی عادی جهت تصویب آن را ارائه نماید که در صورت تصویب مجمع عمومی و ارائه آن به مراجع ثبت شرکت ها در راستای ماده106 لایحه اصلاحی قانون تجارت مراتب با توجه به تصریح مواد مذکور و اعلامی بودن مرجع ثبت شرکت ها قابل ثبت و آگهی می باشد.

پل ارتباطی ما

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا )

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی : WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه در کلیه واحد های ثبتی ( اداره ثبت شرکتها و ثبت برند استانها ) و حقوقی ( دعاوی کیفری و حقوقی کلیه دادگاه های ) سراسر ایران.

در انتها خاطرنشان می شویم که در صورت روبروشدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ثبت شرکت ایلیا تماس بگیرید و از تجربیات مشاوران و کارشناسان ما در این مجموعه ثبتی بهره مند شوید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

قوانین و ماهیت حقوقی و ثبتی مشارکت و کنسرسیوم شرکتها

شناسایی قوانین و ماهیت حقوقی و ثبتی مشارکت ها و کنسرسیوم - با عنایت به این که ثبت کنسرسیوم از مصادیق شرکت های مدنی مسبوق به سابقه نمی باشد و از طرفی قانون

چگونگی اخذ وام با تاسیس شرکت

چگونگی اخذ وام با تاسیس شرکت - در رابطه با وام تاسیس شرکت باید گفت که شرکت سهامی خاص و محدود پس از ثبت می تواند تا ده برابر سرمایه اولیه وام اخذ نماید.

اصیل یا وکیل به چه معناست؟

اصیل یا وکیل به چه معناست؟ اصیل یا وکیل از اصطلاحات حقوقیست و مشخص می سازد که آیا شخصی خود امور حقوقی اش را انجام می دهد و یا آنها را به وکیل می سپارد

اقدامات بعد از انحلال شرکت

توضیحات کامل و جامع درباره اقدامات بعد از انحلال شرکت،دستورالعمل انحلال شرکت،مجازات مدیر تصفیه و مراحل تصفیه شرکت سهامی خاص.

قوانین ماهوی و شکلی ثبت شرکت ها

توضیحات تکمیلی در خصوص قوانین ماهوی و شکلی ثبت شرکت ها را از وکلای مجرب و متخصص ثبت شرکت و برند ایلیا بخواهید همین حالا با ما در تماس باشید.

تصویب ترازنامه شرکت

توضیحات کامل و جامع درباره تصویب ترازنامه شرکت به همراه توضیحاتی درباره احراز و تایید گزارش بازرسین در شرکتها

آموخته هایتان را تمرین کنید

وقتی زندگی به سمت دشوارتر شدن مسیرش را عوض می کند ،شما هم به سمت قوی تر شدن تغییر مسیر دهید.

اشخاص ثالث چه کسانی هستند؟

اشخاص ثالث چه کسانی هستند؟ شخصی است که طرف قرارداد یک شخصیت حقوقی یا قرارداد قرار می گیرد و قوانین حقوقی مواردی را برای حفظ حقوق ایشان پیش بینی نموده است

آورده غیر نقدی

آورده غیر نقدی می تواند شامل زمین ، ملک ، خودرو یا هر وسیله دیگری باشد که به مالکیت شرکت در می آید . جهت مشاوره در خصوص سرمایه اولیه شرکت با مجتمع ایلیا

آگهی دعوت مجامع عمومی

مشخصات کلی آگهی دعوت مجامع عمومی را زا کارشناسان مجرب و متخصص ثبت شرکت و برند ایلیا بخواهید همین حالا با ما در تماس باشید

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید