درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

تصویب ترازنامه شرکت

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     پنج شنبه، 7 مرداد 1400


در این مقاله به مطالبی درباره ی تصویب ترازنامه شرکت پرداخته شده است تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ترازنامه شرکت های تجارتی هم چنین ترازنامه شرکت سهامییکی از امور مهم در مباحث اقتصادی و منفعت شرکاء و چگونگی سود وزیان در شرکت می باشد.هم چنین تصویب ترازنامه به معنای تایید عملکرد مالی مدیران درآن سال می باشد. هم چنین تصویب ترازنامه به معنی تایید عملکرد مالی مدیران در آن سال می باشد.

 

تصویب ترازنامه شرکت

 

تصویب ترازنامه شرکت

یکی از مواردی که مطابق ماده 106 لایحه اصلاحی قانون تجارت باید جهت ثبت به مرجع ثبت شرکت ها ارسال گردد، تصویب ترازنامه می باشد. به نظر می رسد در حقوق تحلیلی ثبت شرکت ها قبلا به جای واژه تصویب ترازنامه از عبارت بیلان مالی و یا تعیین کیفیت تفریغ حساب که در ماده 200 قانون تجارت بیان شده است، استفاده می شد.با این وجه تشابه می توان تصویب تراز را در انواع شرکت های تجارتی در نظر گرفت.صلاحیت تصویب ترازنامه برعهده مجمع عمومی عادی می باشد، مجمع عمومی عادی باید سالی یک بار در موقعی که در اساسنامه پیش بینی شده است برای رسیدگی به ترازنامه وحساب سود وزیان سال مالی قبل و صورت دارایی و مطالبات و دیون شرکت وصورت حساب دوره عملکرد سالیانه شرکت و رسیدگی به گزارش مدیران و بازرس یا بازرسان و سایر امور مربوط به حساب های سال مالی تشکیل شود. بدون قرائت گزارش بازرس یا بازرسان شرکت در مجمع عمومی اخذ تصمیم نسبت به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی معتبر نخواهند بود.در جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تصویب صورت های مالی می توانید با ثبت شرکت ایلیا تماس بگیرید.

ترازنامه شرکت سهامی عام

موضوعی که در این خصوص مطرح می گردد بدین شکل است که اگر در موعد مقرر در اساسنامه یا حداکثر ظرف چهار مه پس از پایان سال مالی مجمع عمومی عادی سالیانه تشکیل نگردد و یا هیات مدیره تشکیل مجمع را در موعد مقرر فراهم نیاورد آیا مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده می تواند نسبت به تصویب ترازنامه اقدام نماید؟که به نظر می رسد با رعایت سایر تشریفات از جمله گزارش هیات مدیره وبازرس، تصویب ترازنامه درمجمع عمومی عادی به طور فوق العاده امکان پذیر می باشد.تصویب ترازنامه و حساب سود وزیان هردوره مالی شرکت به منزله مفاصا حساب مدیران برای همان دوره مالی می باشد و پس از تصویب ترازنامه و حساب سود وزیان دوره مالی که طی آن مدت مدیریت مدیران منقضی یا به هر نحو دیگری از آنان سلب سمت شده است، سهام مورد وثیقه این گونه مدیران خود به خود از قید وثیقه آزاد خواهد شد.

تایید بازرسان در ترازنامه شرکت

بازرس یا بازرسان مکلفند، درباره صحت و درستی صورت دارایی و صورت جلسات دوره عملکرد و حساب سود وزیان و ترازنامه ای که مدیران برای تسلیم به مجمع عمومی تهیه می کنند و همچنین درباره صحت مطالب و اطلاعاتی که مدیران در اختیار مجامع عمومی گذاشته اند اظهار نظر کنند. در صورتی که مجمع عمومی بدون دریافت گزارش بازرس صورت دارایی و ترازنامه و حساب سود و زیان شرکت را مورد تصویب قرار دهد این تصویب به هیچ وجه اثرقانونی نداشته، از درجه اعتبار ساقط خواهد بود.تصویب ترازنامه در شرکت های سهامی عام، مقدمه ای برای اعلامیه پذیره نویسی و افزایش سرمایه می باشد ودر شرکت سهامی خاص از مقدمات تبدیل شرکت سهامی خاص به شرکت سهامی عام می باشد.

احراز و تایید گزارش بازرسین در شرکتها

یکی از مباحث در خصوص ثبت ترازنامه، چگونگی احراز و تایید گزارش بازرسین می باشد، همان طور که بیان گردید برطبق ماده 89 و152 زمانی تصویب ترازنامه در شرکت دارای اثر قانونی می باشد که گزارش بازرس در مجمع عمومی قرائت گردد که در رویه جاری ثبت شرکت لزوما می بایستی در متن صورتجلسه (پس از قرائت گزارش بازرس) درج گردد.

اما نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که کدام بازرس صلاحیت ارائه گزارش را دارد. در خصوص تشریح ابهام مذکور مبنی بر این که برخی از شرکت های سهامی بنا به دلایل مختلف در سال های مالی گذشته نسبت به انتخاب بازرس اقدام ننموده اند و جهت رسیدگی به حساب سود و زیان وتراز مالی سال گذشته بازرس سال جدید نسبت به تهیه گزارش در اجرای ماده 152 لایحه اصلاحی قانون تجارت اقدام می نماید و مجمع عمومی نیز به استناد گزارش بازرس سال جاری نسبت به تصویب ترازنامه سال های گذشته اقدام می نماید.

برخی از مراجع ثبتی در خصوص صلاحیت ارائه گزارش بازرس شرکت در سال جاری نسبت به تصویب ترازنامه سال های گذشته ابهام داشته که مراتب از دفتر حقوقی سازمان ثبت اسناد و املاک استعلام گردید.

طی پاسخ به شماره نامه 137847/93مورخ 28/08/1393 از سوی دفتر حقوقی اعلام شده: (بازرس و بازرسان می توانند در هر موقع هر گونه رسیدگی و بازرسی لازم را انجام داده و لذا صلاحیت رسیدگی به ترازنامه سال قبل توسط بازرس زمان حال امکان پذیر می باشد). با عنایت به صراحت مواد 149 و 152 لایحه اصلاحی قانون تجارت بازرس قانونی شرکت می تواند نسبت به تایید ترازنامه و حساب سود و زیان سال های گذشته گزارش تهیه و به مجمع عمومی عادی جهت تصویب آن را ارائه نماید که در صورت تصویب مجمع عمومی و ارائه آن به مراجع ثبت شرکت ها در راستای ماده106 لایحه اصلاحی قانون تجارت مراتب با توجه به تصریح مواد مذکور و اعلامی بودن مرجع ثبت شرکت ها قابل ثبت و آگهی می باشد.

پل ارتباطی ما

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا )

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی : WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه در کلیه واحد های ثبتی ( اداره ثبت شرکتها و ثبت برند استانها ) و حقوقی ( دعاوی کیفری و حقوقی کلیه دادگاه های ) سراسر ایران.

در انتها خاطرنشان می شویم که در صورت روبروشدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ثبت شرکت ایلیا تماس بگیرید و از تجربیات مشاوران و کارشناسان ما در این مجموعه ثبتی بهره مند شوید.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید