درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

ماده 124 قانون تجارت در خصوص هیئت مدیره شرکتها

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     شنبه، 27 شهریور 1400


یکی از نکات و ابهاماتی که در خصوص صلاحیت و انتخاب سمت هیات مدیره مطرح می گردد، بدین شکل است که آیا صرفا در جلسات هیات مدیره می توان سمت اعضا را انتخاب نمود یا سمت اعضاء هیات مدیره در مجمع عمومی عادی نیز امکان پذیر می باشد. برخی از اساتید براین باور می باشند که صلاحیت هر یک از ارکان شرکت از جمله مجامع عمومی و یا هیات مدیره منحصر و محدود ومطابق قانون می باشد، لذا صلاحیت انتخاب سمت مدیران برای مجامع عمومی پیش بینی نشده است و در نتیجه نمی توان در مجمع عمومی عادی سمت اعضای هیات مدیره را نیز تعیین نمود.

در مقابل برخی دیگر از دکترین حقوقی قانون تجارت هیئت مدیره با توجه به تجویز قانونی مقرر در انتهای ماده 124 قانون تجارت که مقرر نموده (مدیر عامل شرکت نمی تواند در عین حال رئیس هیات مدیره همان شرکت باشد مگر با تصویب سه چهارم آراءحاضر در مجمع عمومی) لذا عملا این مکان برای مجامع عمومی عادی در نظر گفته و در رویه عملی مراجع ثبت شرکت ها در شرکت های تجارتی و همچنین در شرکت های دولتی نیز امکان تعیین سمت در مجمع عمومی عادی به همراه انتخاب مدیران وجود داشته و منجر به ثبت می گردد.مطابق ماده 125 قانون تجارت مدیر عامل شرکت در حدود اختیاراتی که توسط هیات مدیره به او تفویض شده است نماینده شرکت محسوب و از طرف شرکت حق‌امضاء دارد.

 

ماده 124 قانون تجارت

 

ماده 124 قانون تجارت

طبق ماده 24 قانون تجارت در بین سمت های تعریف شده سمت مدیرعامل باید معین شود و حداقل یک نفر به عنوان مدیرعامل انتخاب شود( گاهی می توان چند نفر را به عنوان مدیر عامل انتخاب کرد و تنها یک نفر به عنوان نماینده اقدامات لازم و کارهای مدیرعامل را انجام دهد.

مدیرعامل نیز میتوان بین تمام رئیس هیئت مدیره انتخاب شود.

دوره مدیریت عامل

اگر از بین اعضای هیئت مدیره مدیرعامل انتخاب شود زمان تصدی گری او بر مدیرعامل بودن  نباید بیشتر از زمانی باشد که به عنوان اعضای هیئت مدیره است .

و بر همین اساس اگر مدیرعامل از بین اعضای هیئت مدیره انتخاب نشود می تواند مدت زمان بیشتری به عنوان مدیرعامل مدیریت کند تا زمانی که شرکا دیگر نخواهند.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
سلام در یک شرکت که سه نفر سهام دار بطور مساوی سهم دارند اگر قرار باشد مدیر عامل از بین انها انتخاب شود ویکنفر مخالف باشد ایا مدیر عامل میتواند بخودش رای دهد و انتخاب شود؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا
حد نصاب مجمع در شرکت سهامی خاص موافقت 51 % سهام به همراه اکثریت اعضا هیئت مدیره و در شرکت با مسئولیت محدود 75% سهم الشرکه به همراه اکثریت اعضا هیئت مدیره است
پاسخ
با سلام در ماده 124 قانون تجارت می گوید که هیات مدیره اقلا یکنفر را بعنوان مدیر عامل انتخاب می کند مگر همزمان می شود چند مدیر عامل انتخاب کردبا تشکر
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام نه هر شرکت تنها یک مدیر عامل داره و برای دریافت فسلفه هر ماده میتونین به کتاب محشای قانون تجارت دکتر عرفانی مراجعه فرمایید که تفسیر هر ماده در ذیل آن بیان گشته است
پاسخ
مدت 26 سال مدیر عامل قرضالحسنه که روز نامه رسمی دارد بودم در خواست سنوات و مرخصی دارم چکار کنمه
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا®
برای این امر باید به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنین
پاسخ
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید