لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

تفاوت حق اولاد و حق عائله مندی در چیست؟


حق عائله مندی چیست؟

به موجب اینکه اشخاص متاهل هزینه های بیشتری در بردارند،سازمان وزارت کار و تامین اجتماعی حق عائله مندی را برای آن ها جهت یاری رساندن به هزینه خانواده در نظر گرفته است.از دیگر شرایط حق عائله مندی این است که اشخاص باید فرزند داشته باشند.

به طور معمول در بیشتر کشورها حق عائله مندی در مقررات و قوانین تامین اجتماعی آن ها ذکر می گردد اما در کشور ایران فقط در بعضی از شرکتها اشخاص متاهل را از نظر حمایت های غیر مالی پوشش دهی می نمایند.به طور دقیق تر قانون تامین اجتماعی، موضوع عائله مندی را در اولویت قرار می دهد. و از دیگر شرایط حق عائله مندی اینست که این حق را فقط تا دو فرزند پرداخت نموده است.

 

تفاوت حق اولاد و حق عائله مندی چیست؟

 

تفاوت حق اولاد و عائله مندی

تفاوت عائله مندی و حق اولاد چیست؟هزینه عائله مندی چیست؟آیا با هم تفاوت دارند؟ اگر ندارند چرا در لیست حقوق برخی شرکتها در دو گزینه مجزا آورده می شوند؟ برخی کارشناسان بر پرداخت هردو تاکید دارند؟

  • آنچه در مواد ۸۶ و ۸۷ قانون تامین اجتماعی ذکر شده، اگرچه تحت عنوان عائله مندی آمده ولی در واقع حق اولاد است و پرداخت آن بابت فرزندان است و همسر را شامل نمی شود. مورد دیگری که مربوط به حق عائله مندی باشد، در قانون کار نیامده است، مگر اینکه کارفرما در این زمینه مزایای دیگری برای کارگر یا کارگران خود منظور کرده باشد که تعهدات مربوط به آن معتبر و قابل اجرا خواهد بود.
  • مبلغ کمک عائله مندی برای هر فرزند در ماه معادل سه برابر حداقل مزد روزانه کارگر ساده در مناطق مختلف است و شرایطی دارد بدین قرار: بیمه شده حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ۷۲۰ روز کار را داشته باشد. ا سن فرزندان او از ۱۸ سال کمتر باشد یا منحصرا به تحصیل اشتغال داشته باشند و تا پایان تحصیل یا در اثر بیماری یا نقص عضو طبق گواهی کمیسیون های پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون تامین اجتماعی قادر به کار نباشند.
  • کارفرما قبل از پرداخت حق عائله مندی لازم است سابقه بیمه کارگر را از سازمان استعلام کند و در صورت وجود سابقه لازم (۷۲۰ روز) حق عائله مندی را بپردازد. لازم به توضیح است که عائله مندی فقط به مشمولین قانون تامین اجتماعی و قانون کار تعلق می گیرد و به مشمولین صندوق های دیگر، که در ساعات خاصی در کارگاههای مشمول قانون کار اشتغال دارند ولی مشمول صندوق تامین اجتماعی نمی شوند، قابل پرداخت نیست.

شرایط عائله مندی

در صورتیکه سن یکی از فرزندان از 18 سال بیشتر باشد، دیگر حق عائله مندی به او تعلق نمی گیرد و تا زمانی که گارگر دارای فرزند باشد که شرایط حق عائله مندی را دارد فرزند اول حذف شده و فرزند دیگر جایگزین او خواهد شد،و کارگر هم چنان حق عائله مندی را دریافت خواهد کرد و البته شایان ذکر است یکی دیگر از شرایط حق عائله مندی کارگران شرط داشتن 720 روز سابقه کاری و سن کمتر از 18سال فرزندان (در صورتی که سن فرزندان بیشتر از 18 باشد باید اشتغال به تحصیل داشته یا از کار افتاده باشند تا بعد از 18 سالگی نیز به آنها حق اولاد یا حق عائله مندی تعلق گیرد )بود که میزان آن سه برابر حداقل حقوق و دستمزد روزانه کارگر محاسبه می شود.

در واقع در شرایط حق عائله مندی این حق فقط برای فرزندان در نظر گرفته شده است و کارگرهایی که پس از مشغول به کار شدن صاحب فرزند شده اند تا زمانی که سابقه بیمه پرداختی آنها به 2 سال نرسیده باشد حق عائله مندی به آنها تعلق نمی گیرد و فقط کمک هزینه ازدواج است که در این مدت به زوجینی که دارای 2 سال سابقه پرداخت بیمه داشته و شاغل هم باشند معادل یک ماه مزد خود را از سازمان تامین اجتماعی به عنوان کمک هزینه ازدواج دریافت می کنند.

این حقی مسلم و قانونی بوده و وظیفه سازمان تامین اجتماعی است که آن را به دارندگان تمامی شرایط پرداخت نماید.

در بخش های خصوصی حق اولاد همان حق عائله مندی محسوب میشود ولی در شرکت ها و یا سازمان های دولتی به دلیل هماهنگی در نظام پرداخت حق عائله مندی جدا از حق اولاد محاسبه می شود.

حق عائله مندی معاف از بیمه می باشد.

محاسبه حق عائله مندی

محاسبه حق عائله مندی یا همان حق اولاد در بخش بخش خصوصی حداقل دستمزد سالانه را در عدد 3 ضرب کرده و جواب بدست آمده را در تعداد فرزندان ضرب نماییم به عبارتی :

1 × حداقل دستمزد روزانه × 3 = حق اولاد برای یك فرزند
2 × حداقل دستمزد روزانه × 3 = حق اولاد برای دو فرزند

 

ثبت شرکت و برند ایلیا

 

شماره تماس مجتمع ثبتی ایلیا

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا )شامل تنطیم قراردادهای حقوقی و مشاوره حقوقی و امور مالیاتی شامل تشکیل پرونده مالیاتی ، تشکیل پرونده ارزش افزوده و اخذ گواهی ارزش افزوده ، اخذ کد اقتصادی و اقدامات بعد از ثبت شرکت ، اخذ پلمپ دفاتر مالیاتی و همچنین خدمات ثبتی شرکت و برند در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران .

مشاوره آنی
مجتمع ایلیا ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی در راستا ارائه خدمات با حداقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

درجه اهرم مالی چیست؟

درجه اهرم مالی چیست؟ پاسخ: نسبتی که حساسیت سود هر سهم ( EPS ) شرکت را نسبت به نوسانات درامد عملیاتی اش؛ در نتیجه تغییرات ساختار سرمایه اندازه گیری می کند. درجه اهرم مالی ( DFL ) درصد تغییر ( EPS ) را برای یک واحد تغییر در درآمدها قبل از بهره و مالیات( EBIT ) اندازه می گیرد.

قانون مالیات بر ارزش افزوده در قراردادهای پیمانکاری

توضیحات کامل درباره قانون مالیات بر ارزش افزوده در قراردادهای پیمانکاری.

تفاوت جرم و تخلف در مالیات

تفاوت جرم و تخلف در مالیات -جرم عبارت است از: انجام هر فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد. (ماده ۲ قانون مجازات اسلامی)تخلف اداری: عبارت است از ارتکاب اعمال و رفتار نادرست توسط شخص استخدام شده (کارمند و ... )

در آمد ابرازی در ماده ۱۳۲ قانون مالیاتهای مستقیم

در آمد ابرازی در ماده ۱۳۲ قانون مالیاتهای مستقیم - اصطلاح " در آمد ابرازی " و " پروانه بهره برداری مندرج در قانون مالیاتهای مستقیم ، ترجیحا ماده ۱۳۲ این قانون به چه معنی باشد؟

فاکتور رسمی بدون ارزش افزوده

توضیحات کامل و جامع درباره فاکتور رسمی بدون ارزش افزوده

مالیات بر درآمد کشاورزی

مالیات بر درآمد کشاورزی -مطابق با ماده ۸۱ ق.م.م درآمد حاصل از کلیه فعالیت های کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغان داری، احیای مراتع و جنگل ها، باغات اشجار از هر قبيل و نخبلات از پرداخت مالیات معاف می باشد.

معنی خواهان و واخواه در دعوای حقوقی چیست؟

معنی خواهان و واخواه در دعوای حقوقی چیست؟خواهان شخصی هست که به طرح ادعا می پردازد به طور مثال وقتی فردی طلبی از دیگری دارد می تواند با مراجعه به دادگاه به مطالبه طلب خود بپردازد در اصطلاح حقوقی به چنین شخصی خواهان گفته می شود،

گواهینامه ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

گواهینامه ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده چیست؟ - مدرکی است که نشان دهنده ثبت نام کامل مؤدی در سامانه مالیات بر ارزش افزوده است. این مدرک پس از تکمیل ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده و پس از ثبت درخواست گواهی نامه توسط مؤدی، از طرف اداره مالیات بر ارزش افزوده صادر و در اختیار

نکات مهم در مورد جریمه های ارزش افزوده

نکات مهم در مورد جریمه های ارزش افزوده: به دلیل ابهامات موجود در نحوه محاسبه جرائم ماده ۲۲ و ۲۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده، سازمان امور مالیاتی در تاریخ 1389/05/02 بخشنامه شماره ۷۸۲۱ را صادر کرد. به دلیل اهمیت بخشنامه ذکر شده متن کامل آن را در ادامه ملاحظه می کنید.

نحوه ثبت درآمد در آژانسهای هواپیمایی

نحوه ثبت درآمد در آژانسهای هواپیمایی -آژانس های هواپیمائی نماینده هواپیمائی هستند و فقط حكم واسطه را دارند (دفتر نمایندگی هواپیمائی) مبلغ مالیات و عوارض ذکر شده در بلیط های هواپیمایی عملا" مربوط به شرکت هواپیمایی بوده نه آژانس هواپیمایی آژانسهای هواپیمایی درصدی از مبلغ بلیط را بابت کارمزد فروش

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید