جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

بازیافت پیمان در پیمان های بلند مدت به حساب سود و زیان

پیمان های بلند مدت به حساب سود و زیان
آیا مبلغ قابل بازیافت پیمان در پیمان های بلند مدت به حساب سود و زیان در پایان سال بسته می شود و یا به دوره بعد منتقل می گردد؟ و آیا بابت مبلغ بازیافت پیمان مالیات بر ارزش افزوده هم باید ثبت شود یا خیر؟

پیمان در پیمان های بلند مدت به حساب سود و زیان

ضمن اینکه در بخشنامه ارزش افزوده بر اساس ماده ۱۶۹ ق.م.م و طبق تائید طرفین پیمان قابل محاسبه است ولی با مالیات بر درآمد، در این مورد تداخل پیدا می کند؟

پاسخ: مبلغ قابل بازیافت ومازاد کار گواهی شده ترازنامه ای می باشد و در تراز نامه منعکس میشود. اما ارزش افزوده باید برای آن شناسایی شود چون طبق بند(پ) ماده ۱۱ ق .م ارزش افزوده میشود کار انجام شده ولی صورتحسابش صادر نشده است اما در بخشنامه ماده ۱۶۹ ق.م.م در محاسبه این مبلغ بین کارفرما و پیمانکار وجود دارد، که برای جلوگیری از مشکلات و مغایرت هم پیمانکار و هم کارفرما هر دو موقع اعلام ارسال معاملات ماده ۱۶۹ ق.م.م فقط همان صورت وضعیتهای تائید شده را اعلام نمایند که معمولا مغایرت مبلغ بوجود نمی آید.

بنابر این مبلغ بازیافت پیمان در واقع بیانگر در آمد تحقق یافته دریافتنی است و مشخصات یک حساب دریافتنی را دارا بوده و مازادش هم که برعکس آن می باشد. همچنین اگر بعد از اتمام کار این مبلغ بابت کارهای انجام شده در نهایت تصویب نشود و مبلغ کمتری مورد تائید قرار گیرد که ناشی از گرانی اقلام بازار باشد مازاد درآمد شناسایی از طریق ثبت تعدیلات صورت وضعیت درآمد محاسبه شده و از طریق پیشرفت کار مشکلی بوجود نمی آید.

ادامه مطلب
نمونه قرارداد حمل از بندر مبداء

بعبارت دیگر هزینه های اضافی در صورت وضعیتهای تعدیل محاسبه میشود بنابراین هر چقدر درآمد از مبلغ پیمان بالاتر برود تفاوت تائید شده با پیشرفت کار صفر خواهد شد پس قابل باز یافت هم صفر خواهد شد و ثبت معکوس نمی خواهد چرا که با ثبت تعدیلات صورت وضعیت و درآمد محاسبه شده از طریق روش شناسائی درامد از طریق پیشرفت کار محاسبات بصورت درست و دقیق انجام می گیرد که در آن صورت مازاد و کسری صفر خواهد شد.

پیمان های بلند مدت به حساب سود و زیان

سئوال: مالیات عملکرد سال ۱۳۹۵ شرکت طبق اظهارنامه 5,000,000تومان ابراز گردیده است و برای آن ذخیره در حسابها اعمال گردیده است. حال ممیز مالیاتی با رسیدگی دفاتر شرکت 20,000,000تومان مالیات تشخیص داده و قطعی شده است حال حسابدار مالیاتی مابه التفاوت آن را چگونه در دفاتر ثبت نماید؟

پاسخ: در موقع بستن حساب مالیات ابرازی سند ذیل زده می شود :

سود و زیان سنواتی 5/000/000بدهکار

ذخیره مالیات 5/000/000 بستانکار
احتساب مالیات محاسبه شده در زمان بستن حسابها

ذخیره مالیات 5/000/000بدهکار

بانک 5/000/000بدهکار

زمان پرداخت مالیات ابرازی بهنگام تسلیم ظهارنامه مالیاتی

سود و زیان سنواتی 15/000/000 بدهکار

بانک ۱۵ 15/000/000بستانکار

زمان تشخیص و قطعی شدن مالیات و پرداخت آن

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین باغبانی
حسین باغبانی
1 سال قبل

با سلامدر چه صورتی ممکنه درآمد شناسایی شده به روش درصد پیشرفت کار در سال بعد منفی بشود برای یک پیمان مثلا”برای یک پیمان ۱۰۰واحد درآمد شناسایی شده در سال ۹۴ بعد در سال ۹۵ نه تنها درآمد شناسایی نشده بلکه مبلغ ۲۰ واحد هم بصورت منفی برای پیمان مذکور شناسایی نمودهسپاس

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  حسین باغبانی
1 سال قبل

سلام عرض کردم ، وقتتون بخیر باشه . برای پیگیری جواب این موضوع باید با یک کارشناس حسابداری و یا حسابرسی مربوطه صحبت کنید.

سید
سید
2 سال قبل

آیا مبلغ مازاد قابل بازیافت پیمانها به سودوزیان انباشته بسته میشود

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  سید
2 سال قبل

تقسیم سود و زیان امری در مقوله حسابداری و مالی هستش و باید با مسئول حسابرسی و حسابداری شرکتتون مشورت بفرمایید