جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

مبلغ قابل بازیافت پیمان در حساب سود و زیان

پیمان های بلند مدت به حساب سود و زیان
آیا مبلغ قابل بازیافت پیمان حساب سود و زیان در پایان سال بسته می شود و یا به دوره بعد منتقل می گردد؟ آیا بابت مبلغ بازیافت پیمان مالیات بر ارزش افزوده هم باید ثبت شود یا خیر؟ این ها تنها بخش کوچکی از سوالات بازرگانان است که در مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا مطرح می شود. از این رو نحوه محاسبه مبلغ در ادامه به شما ارائه می شود تا راهنمای شما باشد.

مبلغ قابل بازیافت پیمان

ضمن اینکه در بخشنامه ارزش افزوده بر اساس ماده ۱۶۹ ق.م.م و طبق تائید طرفین پیمان قابل محاسبه است ولی با مالیات بر درآمد، در این مورد تداخل پیدا می کند؟

پاسخ: مبلغ قابل بازیافت ومازاد کار گواهی شده ترازنامه ای می باشد و در تراز نامه منعکس می شود. اما ارزش افزوده باید برای آن شناسایی شود چون طبق بند(پ) ماده ۱۱ ق .م ارزش افزوده می شود کار انجام شده ولی صورت حسابش صادر نشده است اما در بخشنامه ماده ۱۶۹ ق.م.م در محاسبه این مبلغ بین کارفرما و پیمانکار وجود دارد، که برای جلوگیری از مشکلات و مغایرت هم پیمانکار و هم کارفرما هر دو موقع اعلام ارسال معاملات ماده ۱۶۹ ق.م.م فقط همان صورت وضعیت های تائید شده را اعلام نمایند که معمولاً مغایرت مبلغ بوجود نمی آید.

بنابر این مبلغ بازیافت پیمان در واقع بیانگر در آمد تحقق یافته دریافتنی است و مشخصات یک حساب دریافتنی را دارا بوده و مازادش هم که برعکس آن می باشد. همچنین اگر بعد از اتمام کار این مبلغ بابت کارهای انجام شده در نهایت تصویب نشود و مبلغ کمتری مورد تائید قرار گیرد که ناشی از گرانی اقلام بازار باشد مازاد درآمد شناسایی از طریق ثبت تعدیلات صورت وضعیت درآمد محاسبه شده و از طریق پیشرفت کار مشکلی بوجود نمی آید.

بعبارت دیگر هزینه های اضافی در صورت وضعیت های تعدیل محاسبه می شود بنابراین هر چقدر درآمد از مبلغ پیمان بالاتر برود تفاوت تائید شده با پیشرفت کار صفر خواهد شد پس قابل باز یافت هم صفر خواهد شد و ثبت معکوس نمی خواهد چرا که با ثبت تعدیلات صورت وضعیت و درآمد محاسبه شده از طریق روش شناسایی درآمد از طریق پیشرفت کار محاسبات به صورت درست و دقیق انجام می گیرد که در آن صورت مازاد و کسری صفر خواهد شد.

مبلغ قابل بازیافت پیمان حساب سود و زیان
مبلغ قابل بازیافت پیمان

سئوال: مالیات عملکرد سال 1395 شرکت طبق اظهارنامه 5,000,000 تومان ابراز گردیده است و برای آن ذخیره در حساب ها اعمال گردیده است. حال ممیز مالیاتی با رسیدگی دفاتر شرکت 20,000,000 تومان مالیات تشخیص داده و قطعی شده است حال حسابدار مالیاتی مابه التفاوت آن را چگونه در دفاتر ثبت نماید؟

مبلغ بازیافتنی پیمان

سود و زیان سنواتی 5/000/000بدهکار

ذخیره مالیات 5/000/000 بستانکار
احتساب مالیات محاسبه شده در زمان بستن حسابها

ذخیره مالیات 5/000/000بدهکار

بانک 5/000/000بدهکار

زمان پرداخت مالیات ابرازی بهنگام تسلیم ظهارنامه مالیاتی

سود و زیان سنواتی 15/000/000 بدهکار

بانک  15/000/000بستانکار

زمان تشخیص و قطعی شدن مالیات و پرداخت آن

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین باغبانی
حسین باغبانی
2 سال قبل

با سلامدر چه صورتی ممکنه درآمد شناسایی شده به روش درصد پیشرفت کار در سال بعد منفی بشود برای یک پیمان مثلا”برای یک پیمان ۱۰۰واحد درآمد شناسایی شده در سال ۹۴ بعد در سال ۹۵ نه تنها درآمد شناسایی نشده بلکه مبلغ ۲۰ واحد هم بصورت منفی برای پیمان مذکور شناسایی نمودهسپاس

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  حسین باغبانی
2 سال قبل

سلام عرض کردم ، وقتتون بخیر باشه . برای پیگیری جواب این موضوع باید با یک کارشناس حسابداری و یا حسابرسی مربوطه صحبت کنید.

سید
سید
3 سال قبل

آیا مبلغ مازاد قابل بازیافت پیمانها به سودوزیان انباشته بسته میشود

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  سید
3 سال قبل

تقسیم سود و زیان امری در مقوله حسابداری و مالی هستش و باید با مسئول حسابرسی و حسابداری شرکتتون مشورت بفرمایید