درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

بازیافت پیمان در پیمان های بلند مدت به حساب سود و زیان

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     شنبه، 27 شهریور 1400


- آیا مبلغ قابل بازیافت پیمان در پیمان های بلند مدت به حساب سود و زیان در پایان سال بسته می شود و یا به دوره بعد منتقل می گردد؟ و آیا بابت مبلغ بازیافت پیمان مالیات بر ارزش افزوده هم باید ثبت شود یا خیر؟

بازیافت پیمان در پیمان های بلند مدت به حساب سود و زیان

ضمن اینکه در بخشنامه ارزش افزوده بر اساس ماده ۱۶۹ ق.م.م و طبق تائید طرفین پیمان قابل محاسبه است ولی با مالیات بر درآمد، در این مورد تداخل پیدا می کند؟

پاسخ: مبلغ قابل بازیافت ومازاد کار گواهی شده ترازنامه ای می باشد و در تراز نامه منعکس میشود. اما ارزش افزوده باید برای آن شناسایی شود چون طبق بند(پ) ماده ۱۱ ق .م ارزش افزوده میشود کار انجام شده ولی صورتحسابش صادر نشده است اما در بخشنامه ماده ۱۶۹ ق.م.م در محاسبه این مبلغ بین کارفرما و پیمانکار وجود دارد، که برای جلوگیری از مشکلات و مغایرت هم پیمانکار و هم کارفرما هر دو موقع اعلام ارسال معاملات ماده ۱۶۹ ق.م.م فقط همان صورت وضعیتهای تائید شده را اعلام نمایند که معمولا مغایرت مبلغ بوجود نمی آید. بنابر این مبلغ بازیافت پیمان در واقع بیانگر در آمد تحقق یافته دریافتنی است و مشخصات یک حساب دریافتنی را دارا بوده و مازادش هم که برعکس آن می باشد. همچنین اگر بعد از اتمام کار این مبلغ بابت کارهای انجام شده در نهایت تصویب نشود و مبلغ کمتری مورد تائید قرار گیرد که ناشی از گرانی اقلام بازار باشد مازاد درآمد شناسایی از طریق ثبت تعدیلات صورت وضعیت درآمد محاسبه شده و از طریق پیشرفت کار مشکلی بوجود نمی آید. بعبارت دیگر هزینه های اضافی در صورت وضعیتهای تعدیل محاسبه میشود بنابراین هر چقدر درآمد از مبلغ پیمان بالاتر برود تفاوت تائید شده با پیشرفت کار صفر خواهد شد پس قابل باز یافت هم صفر خواهد شد و ثبت معکوس نمی خواهد چرا که با ثبت تعدیلات صورت وضعیت و درآمد محاسبه شده از طریق روش شناسائی درامد از طریق پیشرفت کار محاسبات بصورت درست و دقیق انجام می گیرد که در آن صورت مازاد و کسری صفر خواهد شد. سئوال: مالیات عملکرد سال ۱۳۹۵ شرکت طبق اظهارنامه 5,000,000تومان ابراز گردیده است و برای آن ذخیره در حسابها اعمال گردیده است. حال ممیز مالیاتی با رسیدگی دفاتر شرکت 20,000,000تومان مالیات تشخیص داده و قطعی شده است حال حسابدار مالیاتی مابه التفاوت آن را چگونه در دفاتر ثبت نماید؟

پاسخ: در موقع بستن حساب مالیات ابرازی سند ذیل زده می شود :

سود و زیان سنواتی 5/000/000بدهکار

ذخیره مالیات 5/000/000 بستانکار
احتساب مالیات محاسبه شده در زمان بستن حسابها


ذخیره مالیات 5/000/000بدهکار

بانک 5/000/000بدهکار

زمان پرداخت مالیات ابرازی بهنگام تسلیم ظهارنامه مالیاتی


سود و زیان سنواتی 15/000/000 بدهکار

بانک ۱۵ 15/000/000بستانکار

زمان تشخیص و قطعی شدن مالیات و پرداخت آن

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

شماره تماس مجتمع

سامانه پیامکی ایلیا : 32 52 52 32

سامانه اینترنتی ایلیا : WWW.ELIYA.IR

پست الکترونیکی ایلیا INFO@ ELIYA.IR :

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا )شامل تنطیم قراردادهای حقوقی و مشاوره حقوقی و امور مالیاتی شامل تشکیل پرونده مالیاتی ، تشکیل پرونده ارزش افزوده و اخذ گواهی ارزش افزوده ، اخذ کد اقتصادی و اقدامات بعد از ثبت شرکت ، اخذ پلمپ دفاتر مالیاتی و همچنین خدمات ثبتی شرکت و برند در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران .
)به لبخندتان برترینیم (
ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
با سلامدر چه صورتی ممکنه درآمد شناسایی شده به روش درصد پیشرفت کار در سال بعد منفی بشود برای یک پیمان مثلا"برای یک پیمان ۱۰۰واحد درآمد شناسایی شده در سال ۹۴ بعد در سال ۹۵ نه تنها درآمد شناسایی نشده بلکه مبلغ ۲۰ واحد هم بصورت منفی برای پیمان مذکور شناسایی نمودهسپاس
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا
سلام عرض کردم ، وقتتون بخیر باشه . برای پیگیری جواب این موضوع باید با یک کارشناس حسابداری و یا حسابرسی مربوطه صحبت کنید.
پاسخ
آیا مبلغ مازاد قابل بازیافت پیمانها به سودوزیان انباشته بسته میشود
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
تقسیم سود و زیان امری در مقوله حسابداری و مالی هستش و باید با مسئول حسابرسی و حسابداری شرکتتون مشورت بفرمایید
پاسخ
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید