جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

انواع مجامع در شرکتها

در این مقاله سعی داریم برایتان توضیحاتی در رابطه با انواع مجامع در شرکتها ارائه دهیم لطفا با ما تا انتهای مقاله همراه باشید. انواع مجامع در شرکت ها به 5 دسته تقسیم بندی می شوند.

هر کدام نیز به دسته های دیگر مجامع به طور کلی برای رسیدگی به امور شرکت و هم نظری و هم رای سهام داران تشکیل می شود تا همه بتوانند در یک جا جمع و نظر خود را در یک صورتجلسه ای نوشته به امضای تمام اعضا رسیده و به اداره ی ثبت شرکتها برای ثبت نهایی ارسال شود.

کلیه ی تغییراتی که در شرکت ها صورت میگیرد تصمیم آن در همین مجاممع گرفته می شود و به تایید و سپس نهایی در اداره ی ثبت شرکتها ممی رسد.

 1. مجمع عمومی
 2. مجمع عادی
 3. مجمع عمومی عادی
 4. مجمع فوق العاده
 5. مجمع به طور فوق العاده

هر کدام از این مجامع نیز به دست بندی دیگری تقسیم می شوند کارکرد تمام مجامع در خود شرکت و زیر نظر و با حضور تمام سهام داران و اعضای هیئت مدیره تشکیل می شود.

انواع مجامع عمومی

 1. مجمع عمومی موسس
 2. مجمع عمومی عادی
 3. مجمع عمومی فوق العاده
 4. مجمع عمومی سالانه
 5. مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده

مجمع عمومی برای تمام صورتجلسه ها و تصمیم گیری های سالانه تمدید اعضا و بازرسین تشکیل می شود و تمام اعضا می توانند در آن حضور پیدا و تصمیم گیری به اطلاع عموم می رسد.

این مجمع چند زیر مجموعه دارد که هرکدام یک سری کار را انجام میدهند به طور مثال : مجمع عمومی فوق العاده برای رسیدگی به امور ضروری می باشد مانند افزایش یا کاهش سرمایه، ورود و خروج شرکا و غیره.

انواع مجمع فوق العاده

 1. مجمع عادی فوق العاده
 2. مجمع عمومی فوق العاده
ادامه مطلب
دوره مالیاتی در ارزش افزوده چیست؟

مجامع فوق العاده زمانی تشکیل می شود که قرار است یک کار ضروری انجام دهند کاری که خارج از برنامه روتین شرکت بوده است این موارد عبارتند از : افزایش یا کاهش سرمایه، تغییر نام، تغییر ادرس، ورود وخروج شریک و…

انواع مجمع به طور فوق العاده

 1. مجمع عمومی به طور فوق العاده
 2. مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده

در مجامع عمومی به طور فوق العاده زمانی است که کار بسیار بسیار ضروری و ناگهانی رخ می دهد مانند: ورشکستگی ، خروج ناگهانی شریک با کاهش سرمایه و احتمال مشکلات مالی ، انحلال شرکت و…

مجمع عادی برای تمدید اعضا به طور سالیانه تشکیل می شود

انواع مجامع در شرکتهای تجاری

تصمیمات اتخاذ شده در مجامع عمومی دارای کارکردها وسطوح مختلف است که به جهت اهمیت بیشتر یا کمتر یا اولویت بندی با اکثریت های متعددی تشکیل می شود یعنی باید میان تصمیمات اولیه و تصمیمات ثانویه و تصمیمات نهایی در یک شرکت سهامی قائل به تفکیک شد.

همچنین تصمیمات مهم و اهم را باید متفاوت از یکدیگر دانست وبرای هر یک تشریفات خاص خود را پیش بینی نمود تا تصمیماتی که اهم است یا تصمیماتی که برای شرکت نهایی و پایانی است به اطلاع عموم سهامداران برسد از این جهت قانونگذار مجامع را تقسیم بندی نموده و تشکیل هر یک را براساس مقررات ویژه وبا اکثریتی خاص مورد نظر قرارداده است.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها