درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

اصیل یا وکیل به چه معناست؟

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     شنبه، 27 شهریور 1400


اصیل

معنی اصیل صاحب اصل بمعنی صاحب نسب،یعنی کسی که آبا و اجداد او شریف و نجیب می باشند.

اصیل یعنی چه

در پاسخ به سوال اصیل به چه معناست باید بگوییم کهدر حقوق به شخص حقیقی وحقوقی که قراردادی را می بندد اصیل می گویند.این قرارداد برای خود شخص می باشد بدین معنا که او طرف قرارداد می باشد.به بیان دیگر این شخص وکیل و یا فضول نمی باشد.به موجب موجب همین امر نقطه مقابل اصیل،وکیل می باشد.

معنی اصیل در حقوق

در میان اصطلاحات حقوقی یکی از اصطلاحاتی که به ویژه در امور ثبتی کاربرد فراوان دارد اصطلاح اصیل یا وکیل است.این اصطلاح عموما" به این معنا می باشد که آیا خود شخص نسبت به انجام امر حقوقی یا ثبتی اقدام می کند ویا وکیلی برای این کار اختیار می کند ، که حالت اول را اصیل می گوییم و حالت دوم قطعا وکیل نام دارد. وکیل می تواند به دو صورت باشد یا وکیلی که دارای پروانه وکالت است ( با حق توکیل به غیر ) و یا وکیل یا نمایندگی که در حقیقت یکی از اعضای شرکت است و با یک معرفی نامه از سوی شرکت انجام امور ثبتی حقوقی مانند تحویل مدارک اساسی و امضا ذیل دفاتر ثبت را به انجام می رساند.

 

اصیل یا وکیل

 

وکیل کیست؟

به طور کلی وکیل کسی است که از طرف شخص دیگری ، اعم از حقوقی یا حقیقی ، به موجب عقد وکالت برای انجام کاری مأمور می‌شود. وکالت عقدی جایز است، که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می‌نماید. وکالت دهنده را موکل ، و وکالت گیرنده را وکیل می نامند. وکیل حق تجاوز از حدود مورد وکالت را ندارد و هر معامله که در حدود مورد وکالت انجام دهد بنام و به حساب موکل است مگر خلاف آن ثابت شود.

منابع حقوقی مسئولیت مدنی اصیل و وکیل را می توان با توجه به این که نوع خسارت مالی یا جانی است به دو قسمت تقسیم کرد. خسارت ممکن است از طرف وکیل به جان و جسم ثالث وارد شده باشد در آن صورت باید به قانون مجازات اسلامی در مبحث دیات رجوع کرد. قانون گذار در مبحث دیات به خسارات واقعی و وارده به مصدوم و متضرر توجهی اساسی ندارد، بلکه میزان خسارت را از قبل معین و مشخص کرده است و اضافه بر آن را هر چند متضرر و مصدوم مستحق باشد جایز نمی داند. این نوع خسارت اسمی است و به جریمه و مجازات بیشتر شبیه است و این دلیلی بر کیفری بودن ماهیت دیه است. البته قانونگذار به تعیین میزان خسارت اکتفا نکرده است بلکه به بیان چگونگی احراز تقصیر و چگونگی پرداخت آن نیز همت گمارده است تا قاضی از رجوع به سایر منابع قانونی به ویژه قانون مسئولیت مدنی مصوب 1339 بی نیاز گردد.

اصیل کیست؟

اصیل به کسی گفته می شود که خود شخص جهت انجام کارهای حقوقی خود مبادرت می نماید.به بیان دیگر اصیل اعم از شخص حقیقی و حقوقی می باشد که قراردادی را منعقد می کند و این قرارداد برای خود شخص می باشد و خود او طرف قرارداد می باشد و این شخص وکیل نمی باشد.

مسئولیت اصیل و وکیل در مقابل اشخاص ثالث

در این مقوله باید وکیل را از فرد استخدامی یا پیمانکار تمیز داد و مجزا نمود که البته تمییز آنها عملاً کار آسانی نیست. اینکه مقصر خود را وکیل یا مستخدم اعلام نماید و حتی قرار دادی تحت این نام ارائه کند کافی برای تبرئه او و مسئولیت دیگری نیست. دادگاه مکلف است که سمت شاکی را با توجه به شواهد و دلایل و نوع عملیات معین نماید. اولاً در موارد بسیاری قراردادی مکتوب وجود ندارد و ثانیاً اگر قراردادی نیز وجود داشته باشد نسبت به شخص ثالث معتبر نمی باشد. بسیاری از کارفرمایان تمایل دارند به موجب قرار دادی که ظاهراً پیمانکاری یا وکالت است از مسئولیت سنگین کار فرمایی شانه خالی کنند و بار مسئولیت را بر دوش وکیل بگذارند. بی جهت نیست که حجم قابل ملاحظه ای از احکام صادره در کشورهای صنعتی به این امر اختصاص یافته است تا با پیدا کردن راه کارهای قضایی و عملی مستخدم و پیمانکار و وکیل از یکدیگر باز شناسی شوند.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید