درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

گزارش بازرسان درباره تخلفات هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت ها

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     یکشنبه، 4 مرداد 1400


رسیدگی و تصمیم گیری درباره­ی گزارش بازرس یا هر یک از بازرسان درباره تخلفات هیأت مدیره و مدیر عامل

گزارش بازرسان درباره تخلفات هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت ها

گزارش بازرسان درباره تخلفات هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت ها

بر اساس ماده­ی 42 قانون بخش تعاون و تبصره­ی آن، در صورتی که هر یک از بازرسان شرکت ها و اتحادیه های تعاونی تشخیص دهند که هیأت مدیره یا مدیر عامل در انجام وظایف محوله مرتکب تخلفی شده و به تذکرات آن­ها ترتیب اثر نمی دهند، مکلفند از هیأت مدیره تقاضای برگزاری مجمع جهت رسیدگی به گزارش خود را بنمایند. اگر هیأت مدیره ظرف یک ماه از تاریخ دریافت درخواست تشکیل مجمع عمومی فوق العاده توسط بازرس، اقدام به دعوت و برگزاری آن ننماید، بازرس می تواند با اطلاع وزارت تعاون نسبت به انتشار آگهی و تشکیل مجمع عمومی فوق العاده اقدام نماید.

بر اساس توضیحات ارائه شده پرسش این است که درصورت تشکیل شدن مجمع فوق العاده­ی شرکتی بر اساس ماده­ی 42 قانون بخش تعاونی و با دستور جلسه ­ی «استماع گزارش بازرس در خصوص عملکرد هیأت مدیره»، آیا مجمع همزمان می تواند نسبت به عزل هیأت مدیره نیز اقدام نماید؟

در خصوص مجمع عمومی فوق العاده­ی مندرج در ماده­ی 42 قانون بخش تعاونی مصوب 1370، در موضوع رسیدگی به گزارش بازرس در مورد تخلفات هیأت مدیره، هر چند ممکن است نتیجه­ی چنین مجمعی توافق اعضاء به برکناری هیأت مدیره باشد، اما به هر حال باید تصمیمات مجمع با دستور جلسه هماهنگ بوده و حقوق اطلاعی اعضاء در این مورد حفظ شود. به عبارت دیگر، این حق اعضاء تعاونی است که بدانند مجمع عمومی (در شرف برگزاری)، چه موضوعاتی را در دست اقدام دارد تا چنانچه تمایل به شرکت در مجمع مذکور دارند بتوانند حق خود را اعمال کنند. بدیهی است ضرورت قید دستور جلسه در آگهی دعوت که در ماده­ی 27 قانون شرکت های تعاونی مصوب سال 1350 و ماده­ی 7 آیین نامه­ی نحوه­ی تشکیل مجامع عمومی مصوب 1387 و نیز ماده­ی 100 لایحه­ی اصلاحی قانون تجارت مصوب 1347 مورد تصریح قرار گرفته، بر مبنای همین فلسفه بوده است.

چنانچه در مجمع عمومی فوق العاده یاد شده همه­ی اعضا ء تعاونی حضور داشته باشند امکان عزل هیأت مدیره وجود دارد. زیرا در چنین حالتی اساساً ارائه مدارک مربوط به نشر آگهی و تشریفات دعوت الزامی نیست و حقوق اطلاعی اعضاء نیز زایل نمی گردد. بنابراین به نظر می رسد در این حالت تصمیم گیری نسبت به عزل هیأت مدیره امکان پذیر باشد.

سؤالی که با این بند بی ارتباط به نظر نمی رسد این است که آیا این حق برای اعضاء نیز وجود دارد تا درصورت مشاهده­ی تخلفی از ناحیه­ی بازرس اقدام به دعوت مجمع عمومی فوق العاده نمایند؟به نظر نگارنده اعطا شدن این اختیار به بازرس جنبه­ی استثنایی دارد و در هر مورد استثنایی باید به قدر متیقن آن کفایت کرد. از طرف دیگر به نظر می رسد دلیل شناسایی حق مذکور برای بازرس این است که بازرسان در واقع ناظر شرکت هستند و باید به طریقی مؤثر بتوانند نظارت خود را اعمال نمایند. لذا با عنایت به موارد مطروحه نمی توان قائل به چنین حقی برای اعضاء شد.

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ثبت ایلیا

·شعبه کرج: 137 32 – 026

·شعبه تهران :119 55 266 – 021

·سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32

·سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقیWWW.ELIYA.IR

·پست الکترونیکی به نشانیINFO@ ELIYA.IR

خدمات قابل ارائهمجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا ) در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت انواع شرکت های تجاری و ثبت شرکت تعاونی، تنظیم صورتجلسات شرکتهاو ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند وثبت علامت تجاری ،ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور و انجام کلیه امور تشکیل پرونده مالیاتی ، اخذ کد اقتصادی ، اخذ گواهی مالیات برارزش افزوده و اخذ دفاتر پلمپ مالیاتی) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران .

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید