در این مقاله به اختصار در خصوص چگونگی ثبت شرکتهای دانش بنیان مواردی را جهت مطالعه شما عزیزان تدوین نموده ایم . در صورت نیاز به توضیحات و اطلاعات تکمیلی در این خصوص می توانید با ارتباط تلفنی از مشاوران و کارشناسان مجرب مجتمع ثبت شرکت ایلیا در این خصوص اطلاعات لازم را کسب نمایید .

آشنایی با شرکتها و موسسات دانش بنیان

شركت­ ها و موسسات دانش بنيان»، شركت يا موسسه­ ی خصوصي و يا تعاوني هستند كه به منظور هم‌ افزايي علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌ محور، تحقق اهداف علمي و اقتصادی (شامل گسترش و كاربرد اختراع و نوآوري) و تجاري­ سازي نتايج تحقيق و توسعه (شامل طراحي و توليد كالا و خدمات) در حوزه فناوري­ هاي برتر و با ارزش افزوده­ فراوان به ويژه در توليد نرم‌افزارهای مربوط تشکیل می‌ شود .

تبصره 1: شركت هاي دولتي، موسسات و نهادهاي عمومي غير دولتي و نيز شركت ها و موسساتي كه بيش از 50 درصد از مالكيت آن ها متعلق به شركت هاي دولتي و موسسات و نهادهاي عمومي غير دولتي باشد، مشمول حمايت هاي اين قانون نيستند .

شوراي عالي علوم، تحقيقات و فناوري مسووليت سياستگذاري، برنامه ريزي و پيگيري اجرای قانون ثبت شرکت دانش بنیان را به عهده دارد. دبيرخانه ی شورا، مسوول پيگيري اجراي مصوبات شورا از طريق دستگاه هاي ذيربط خواهد بود .

ثبت شرکت دانش بنیان
فرآیند ثبت نام شرکتهای متقاضی


1-1. مراحل ثبت نام شرکت‌ها برای دانش‌بنیان شدن چیست؟
پاسخ: در ابتدا شرکت می بایست به سایت www.daneshbonyan.ir مراجعه کرده و پس از مطالعه آئین‌نامه-ها و قوانین و در صورت دارا بودن شرایط مندرج در آئین نامه در قسمت «مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجراء»، در سامانه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش-بنیان (http://www.reg.daneshbonyan.ir) ثبت نام نمایند.


1-2. براي تاسيس يک شرکت یا موسسه دانش‌بنیان، چه باید کرد؟
پاسخ: شرکت‌ها و موسسات باید بصورت عادي در اداره کل ثبت شرکت‌هاي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شوند و در هنگام ثبت، هيچ تفاوتي بين شرکت‌ها وجود ندارد.
شرکت‌هاي متقاضي پس از توليد کالاها و خدمات دانش‌بنیان يا ارايه نمونه آزمایشگاهی (براي شرکت‌هاي نوپا)، بر مبناي آييننامه مصوب کارگروه، ارزيابي شده و براي يک مدت محدود ميتوانند از تسهيلات و مزاياي قانون استفاده کنند و براي تمديد زمان استفاده از مزاياي قانون، بايد دوباره ارزيابي شوند.


1-3. آیا میتوان از ابتدا شرکت را به عنوان شرکت و یا موسسه دانش‌بنیان در اداره کل ثبت شرکت‌ها سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت نمود؟
پاسخ: خیر، ثبت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان همانند دیگر شرکت‌ها و موسسات خواهد بود و شرکت متقاضی پس از ثبت شرکت در اداره کل ثبت شرکت‌ها، وارد فرآیند ارزیابی شرکت‌ها میشود.


1-4. شركت دانش‌بنیان به چه شركتي گفته مي‌شود؟
پاسخ: شرکت یا موسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور همافزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاریسازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوریهای برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرمافزارهای مربوط تشکیل میشود و بر اساس معیارهای مورد نظر آییننامه، به تایید کارگروه میرسد.


1-5. آیا ثبت نام اشخاص حقیقی در سامانه امکانپذیر است؟
پاسخ: خیر، لازم است فرد ابتدا به صورت حقوقی شرکت یا موسسهای را در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برساند و بعد از اخذ شناسه ملی شرکت نسبت به ثبت نام شرکت در سامانه شرکت‌های دانش‌بنیان جهت ارزیابی اقدام نماید.


1-6. شناسه ملي اشخاص حقوقي را چگونه ميتوان پيدا نمود؟
پاسخ: متقاضيان ميتوانند به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور با آدرس(http://www.ilenc.ir) مراجعه نمايند و با جستجوي اسم شركت يا موسسه، شناسه ملي اشخاص حقوقي را دريافت و در سامانه وارد نماييد.


1-7. آیا یک تیم شامل چند نفر از افراد متخصص (هسته فناور یا واحد فناور) که در یک مرکز رشد مستقر است، مشمول استفاده از مزایای قانون می‌شود؟
پاسخ: قانون مختص به حمایت از شرکت‌های ثبت شده رسمی است و هسته فناور یا واحد فناور، پس از ثبت رسمی حقوقی می‌تواند بلافاصله تقاضا داده و ارزیابی شود. لذا قبل از ثبت رسمی شرکت، امکان ارایه تقاضا و استفاده از حمایت‌های قانون وجود ندارد.


1-8. شرکت چه کسی را به عنوان رابط در سامانه ثبت کند و اگر شرکت اقدام به ثبت نام اولیه نموده باشد، اما بعد از پنج ساعت ایمیل فعالسازی به رابط و یا مدیرعامل ارسال نگردد، چه اقدامی باید صورت پذیرد؟
پاسخ: رابط شرکت شخصی است که برقراری ارتباط از جانب دبیرخانه کارگروه با ایشان به راحتی امکانپذیر باشد و از کلیه اطلاعات و فرآیندهای شرکت مطلع باشد. همچنین اگر رابط شرکت اقدام به ثبت نام اولیه نمود و پس از پنج ساعت ایمیل فعالسازی برای وی ارسال نگردید، لازم است که دوباره اقدام به ثبت نام نماید.

1-9. آیا شرکتی که قسمتی از سهام آن متعلق به شخص حقیقی با تابعیت غیرایرانی باشد می-تواند از حمایتهای قانونی مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده نماید؟
پاسخ: بله، این شرکت‌ها بعد از استعلام شرکتهای ثبت شده هیچ ممانعتی برای ثبت نام و استفاده از حمایتها و تسهیلات قانونی شرکت‌های دانش‌بنیان ندارند.


1-10. سهام بی نام چیست؟
پاسخ: در صورت بی‌نام بودن سهام در شرکت‌های سهامی، نام و مشخصات دارنده سهم بر روی ورقه سهم درج نمی‌شود و سهم بی‌نام به صورت سند در وجه حامل تنظیم و مالک، دارنده آن شناخته می‌شود، مگر خلاف آن ثابت گردد. برای نقل و انتقال سهام بی‌نام نیازی به ثبت آن توسط صاحب سهم یا وکیل ثبت شرکت او در دفاتر شرکت نیست. اگر شرکت فاقد سهام بی نام است در قسمت ثبت اطلاعات مربوط به سهام بی نام صفر را وارد نماید.

1-11. آیا دانشگاهها امکان مشارکت در تأسیس و اداره شرکت‌های دانش‌بنیان را دارند؟
پاسخ: بر اساس ماده 43 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت - مصوب 4/12/93، دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی (دولتی و غیردولتی) مجازند با ایجاد و مشارکت در شرکت‌های دانش‌بنیان که حداکثر چهل ‌و نه درصد (49%) سهام آن متعلق به دانشگاهها، مؤسسات پژوهشی و دیگر واحدهای دولتی و مابقی سهام متعلق به اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان و سایر سهامداران بخش خصوصی است، نتایج تحقیقات اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان خود را تجاری‌سازی نمایند


1-12. آيا شركتهاي دولتي يا متعلق به بخش عمومي هم حق استفاده از حمايتهاي قانون دانش‌بنیان را دارند؟
پاسخ: شرکت‌های دولتی، مؤسسات ونهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکت‌ها و مؤسساتی که بیش از پنجاه درصد (50%) از مالکیت آنها متعلق به شرکت‌های دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایتهای این قانون نیستند.

1-13. فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیر دولتی چیست؟
پاسخ: 1 – شهرداری‌ها و شرکت‌های تابعه آنان مادامی که بیش از 50 درصد سهام و سرمایه آنان متعلق به شهرداری‌ها باشد. 2 - بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی 3 - هلال احمر 4 - کمیته امداد امام 5 - بنیاد شهید انقلاب اسلامی 6 - بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 7 - کمیته ملی المپیک ایران 8 - بنیاد 15 خرداد 9 - سازمان تبلیغات اسلامی 10 - سازمان تأمین اجتماعی 11 - فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران 12 - مؤسسه‌های جهاد نصر، جهاد استقلال و جهاد توسعه زیر نظر جهاد سازندگی 13- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی 14-کتابخانه حضرت آیت‌الله مرعشی نجفی (‌قم) 15- جهاد دانشگاهی 16- بنیاد امور بیماریهای خاص 17- سازمان دانش‌آموزی 18- صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر 19- صندوق تأمین خسارتهای بدنی


1-14. آيا انجام فرايند ارزيابي و تأييد صلاحيت شركتها، مستلزم پرداخت هزينه است؟
پاسخ:خیر، با توجه به لزوم حمایت از شرکت‌های دانشبنیان، همه هزینههای ارزیابی شرکت‌های دانشبنیان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین میشود و شرکت‌های متقاضی هیچ هزینهای را به کارگزاران ارزیابی پرداخت نمیکنند.


1-15. اگر عنوان دانش‌بنيان در نام ثبتي يا اساسنامه شركت وجود داشت، آيا شركت دانش‌بنيان محسوب مي‌شود و مي‌تواند از حمايت‌هاي مندرج در قانون استفاده كند؟
پاسخ: خير. لازم است همه شركتهاي متقاضي حمايتها، اطلاعات خود را در اين سامانه وارد كرده و بر اساس اين فرايندها ارزيابي شوند و شرکت‌هایی هم که در نام ثبتی یا اساسنامه خود، عنوان دانشبنیان دارند، باید مشابه سایر شرکت‌ها بر اساس آییننامه ارزیابی شرکت‌های دانشبنیان ارزیابی شوند.


1-16. آیا شرکت‌هایی که عضو مراکز رشد و یا پارکهای فناوری هستند جزو شرکت‌های دانش‌بنیان مشمول مزایای ماده (3) قانون هستند؟
پاسخ: شرکت‌های مستقر در پارکهای فناوری و یا مراکز رشد بایستی همانند دیگر شرکت‌ها در سامانه ثبت نام نموده و مراحل ارزیابی را طی نمایند.


1-17. آیا واحدهای تحقیق و توسعه فعال در یک شرکت خصوصی می‌توانند در قالب یک شرکت دانش‌بنیان مستقل شود؟
پاسخ: شرکت‌های بزرگی که معیارهای ارزیابی شرکت‌های دانشبنیان و یا شرکت‌های دانشبنیان دارای فعالیت صنعتی را ندارند میتوانند با تبدیل واحد تحقیق و توسعه خود به یک شرکت مستقل در صورتی که در راستای فهرست کالاهای دانش‌بنیان اعلام شده توسط کارگروه فعالیت کنند به صورت مجزا در سامانه ثبت نام نموده و فرآیند ارزیابی همانند دیگر شرکت‌ها برای آنها نیز صورت پذیرد.


1-18. در صورتی که محصول شرکت که در فهرست کالا/خدمات دانش‌بنیان مصوب قرار دارد در حد طرح و مستندات باشد می تواند در سامانه ثبت درخواست نماید؟
پاسخ: خیر، شرکت‌های نوپا باید کالاها و خدمات دانشبنیان را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با هدف تولید و فروش) ساخته و ارائه نمایند.


1-19. در صورتی که شرکت متقاضی تغییر نام داده باشد، به هنگام ثبت نام در سامانه دانشبنیان چه اقدامی را باید انجام دهد؟
پاسخ: در صورت تغییر نام شرکت ، شرکت باید آگهی تغییرات شرکت را ضمیمه مدارک کند. در صورتی که بعد از وارد شدن به پروسه ثبت نام، نام شرکت تغییر کند باید آگهی تغییر نام برای دفتر امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان فکس گردد.


1-20. شرط سقف 3 سال برای شرکت‌های نوپا تاریخ ثبت شرکت ملاک هست یا تاریخ شروع فعالیت؟
پاسخ: تاریخ تاسیس شرکت در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ملاک ارزیابی می باشد.


1-21. آیا شرکت‌های متقاضی در هنگام ثبت نام باید در پارک علم و فناوری مستقر باشند؟
پاسخ: خیر- شرکت‌ها در هنگام ثبت نام الزاماً نباید در پارک علم و فناوری مستقر باشند.

ثبت شرکت دانش بنیان

دانشگاه­ ها و واحدهاي پژوهشي پس از تصويب امكان تاسيس و ثبت شركت­هاي دانش­ بنيان در آيين­ نامه­ ی مالي و معاملاتي خود در هيات امنا، مي­ توانند شروع به تشكيل و ثبت شركت­ هاي دانش­ بنيان نمایند. هر شركت دانش­ بنيان به پيشنهاد تعدادي از اعضا­ی هيات علمي و تصويب دانشگاه يا واحد پژوهشي تاسيس و ثبت خواهد شد و يا توسط دانشگاه و واحد پژوهشي به اعضا­ی هيات علمي پيشنهاد مي­ شود. دانشگاه­ ها و واحدهاي پژوهشي به صورت­ هاي زير مي­ توانند در شركت­ هاي دانش­ بنيان سهامدار باشند :

به جهت اعتبار دانشگاه يا واحد پژوهشي، بخشي از سهام ثبتی ثبت شركت دانش­ بنيان به نام دانشگاه يا واحد پژوهشي مي­ شود. (حداقل 5 درصد )

به دليل استفاده از مورد يا موارد مشخصي از يافته­ هاي پژوهشي دانشگاه یا واحد پژوهشي در شركت،‌ بخشي از سهام شركت با توافق سهامداران (دانشگاه يا واحد پژوهشي و ديگر سهامداران حقيقي يا حقوقي) به نام دانشگاه يا واحد پژوهشي مي­ شود. (در هر مورد استفاده، بنا بر ارزش موضوع استفاده شده، سهام مربوطه مي­ تواند از 1 تا 100 درصد باشد .)

به علت سرمايه­ گذاري مستقيم دانشگاه، بخشي از سهام شركت دانش­ بنيان به نام دانشگاه است. (درصد، متناسب با ميزان سرمايه­ گذاري است .)

به جهت خدمات ديگري كه دانشگاه به شركت دانش­ بنيان ارایه مي­ دهد، بخشي از سهام به نام دانشگاه مي­ شود. (متناسب با ميزان خدمات )

اگر ثبت شركت دانش­ بنيان دولتي باشد، بدون نياز به ارایه­ ی هيچ خدماتي، حداقل50 درصد سهام به نام دانشگاه يا واحد پژوهشي است .

هر دانشگاه در سال نخست می­ تواند يک شرکت مادر تخصصی راه­ اندازی کند .

ايجاد اين شرکت­ ها با همکاری شهرداری­ ها يا مشارکت دانشگاه­ های منطقه در اولويت می­ باشد .

تبصره1: ثبت شركت دانش­ بنيان بصورت شركتي و مستقل از تشكيلات دانشگاه اداره مي­ شود و دانشگاه به ميزان سهامي كه در شركت دانش­ بنيان دارد، در مديريت آن تاثير­گذار بوده و در سود و ضرر آن شريك است .

تبصره 2: سازمان­ هاي حقوقي (خصوصي يا دولتي) خارج از دانشگاه، متناسب با ميزان سرمايه­ گذاري خود، مي­ توانند سهامدار ثبتی شركت دانش­ بنيان باشند. (شكل­ گيري و ثبت شركت­ دانش­ بنيان با مشاركت صنايع دولتي يا خصوصي و دستگاه­ ها و سازمان­ هاي اجرایي در موفقيت آنها تاثير دارد.) در صورتی که بيش از50 درصد سهام اين­گونه شرکت­ ها دولتی باشد، بايد به تصويب هيات وزيران برسد .

تبصره 3: رييس و معاونين دانشگاه و واحد پژوهشي در زمان تصدي مسووليت، مي­ توانند سهامدار شركت­هاي دانش­ بنيان شوند؛ و ليكن هيات مديره و مدير عاملی اين­گونه شرکت­ ها تا زمان تصدی مسووليت نمی­ توانند داشته باشند .

تبصره 4: در ثبت شركت­ دانش­ بنيان خصوصي، اعضا­ی هيات علمي دانشگاه­ ها و واحدهاي پژوهشي، متناسب با ميزان وقت­گذاري و نوع فعاليت در شركت (علاوه بر انجام وظايف دانش بنيان) يا متناسب با ميزان مشاركت در مالكيت فكري موضوعي كه در شركت استفاده مي­ شود و يا متناسب با ميزان سرمايه­ گذاري واقعي (نه اسمي) كه در شركت دارند، سهامدار مي­ شوند .

تبصره 5: در شركت­ هاي دانش­ بنيان خصوصي، افراد حقيقي داخل يا خارج از دانشگاه يا واحد پژوهشي (غير از اعضا­ی هيات علمي) مي­ توانند به دلايل خاص و يا شرايطي كه دانشگاه يا واحد پژوهشي تعيين مي­ كند، صاحب بخشي از سهام شوند .

تبصره 6: برای ایجاد و ثبت شرکت­ دانش­ بنیان که اعضای هیات علمی، صد در صد مالکیت را دارند، نیازی به تصویب دانشگاه نیست و احراز عضویت علمی متقاضیان ثبت شرکت کافی است .

4- ثبت نام در سامانه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان

سامانه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت­های دانش بنیان به دنبال فعالیت کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرای آن بر اساس آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت­های دانش بنیان، فعالیت خود را آغاز کرده است تا در پی آن شرکت­های دانش بنیان پس از ثبت‌نام در این سامانه و کسب مجوز ثبت شرکت دانش بنیان بودن، بتوانند جهت دریافت تسهیلات به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی شوند .

5- حمایت ها و تسهیلات قابل اعطا به شرکت­ ها و موسسات دانش بنیان

معافیت از پرداخت مالیات، عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی به مدت 15 سال .

تامین تمام یا بخشی از هزینه­ ی تولید، عرضه یا بکارگیری نوآوری و فناوری با اعطای تسهیلات کم بهره یا بدون بهره بلند مدت و یا کوتاه مدت بر طبق عقود شرعی .

اولویت استقرار واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی و تولیدی شرکت­ ها و موسسات دانش بنیان موضوع این قانون در محل پارک­ های علم و فناوری، مراکز رشد، مناطق ویژه اقتصادی و یا مناطق ویژه علم و فناوری .

اولویت واگذاری تمام یا بخشی از سهام مراکز و موسسات پژوهشی دولتی قابل واگذاری بر اساس ضوابط قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجرای سیاست­ های کلی اصل چهل و چهارم قانون اسا��ی به شرکت­ ها و موسسات دانش بنیان موضوع این قانون .

ایجاد پوشش بیمه­ ای مناسب برای کاهش خطرپذیری محصولات دستاوردهای دانش، نوآوری و فناوری در تمام مراحل تولید، عرضه و بکارگیری .

معافیت 15 ساله (پس از تاریخ صدور مجوز برای هر شرکت یا موسسه دانش بنیان) از مالیات موضوع ماده 105 قانون مالیات های مستقیم و همچنین از پرداخت عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی، و عوارض صادراتی برای در آمدهای مشمول مالیات شرکت ها و موسسات دانش بنیان ناشی از قراردادها و فعالیت های تحقیق و توسعه، تجاری سازی و تولید محصولات و خدمات دانش بنیان در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراواون به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط، توسط همان شرکت ها و موسسات دانش بنیان

اعطای معافیت عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی، جهت واردات ماشین آلات، تجهیزات ، مواد اولیه، کالاها و قطعات مورد نیاز برای تولید کالا و خدمات دانش بنیان در حوزه فناوری های برتر و ارزش افزوده فراوان (کالاها و خدمات دانش بنیان صادراتی، برای هر شرکت و در هر مورد از طریق دبیرخانه شورا به گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام خواهد شد .)

تبصره 1: کالاهای وارداتی مشمول حکم این بند می بایست راسا" توسط شرکت ها و موسسات دانش بنیان از خارج از کشور وارد شده باشند .

تبصره 2: معافیت این بند شامل قانون مالیات بر ارزش افزوده نمی باشد .

تبصره 3: کالاهای وارداتی موضوع بند ماده یک قانون امور گمرکی مشمول معافیت موضوع این ماده نمی باشند .

تسهيل شرايط مناقصه در موضوعات مرتبط با تعریف شرکت­ها و موسسات دانش بنیان و تمهيد امكان مشاركت شركت­ ها و موسسات دانش بنيان موضوع اين قانون .

واحدهاي تحقيق و توسعه شركت­هاي خارجي داراي شرايط مندرج در تعریف ارایه شده برای شرکت­ ها و موسسات دانش بنیان، در صورتي كه در پارك­ هاي علم و فناوري كشور، با بكارگيري بيش از 50 درصد متخصصان ايراني داير گردند، مي­ توانند از این حمايت­ ها بهره­ مند شوند. به­ منظور كمك به تجاري­ سازي نوآوري­ ها و اختراعات و شكوفاسازي و كاربردي نمودن دانش فني از طريق ارایه كمك و تسهيلات قرض­ الحسنه و تسهيلات بدون اخذ هرگونه تضمين و مشاركت با اختيار بخشش تمام يا بخشي از سهم مشاركت به شركت­ ها و موسسات دانش بنيان، صندوقي تحت عنوان صندوق نوآوري و شكوفایي وابسته به شوراي عالي علوم، تحقيقات و فناوري زير نظر ریيس شورا تاسيس مي­ شود. منابع مالي صندوق شامل كمك ­هاي دولت، اعتبارات مندرج در بودجه سالانه، هرگونه كمك و سرمايه­ گذاري اشخاص حقيقي و حقوقي و شركت­ هاي دولتي وابسته و تابع، نهادهاي عمومي غير دولتي و شهرداري ­ها و شركت­ هاي وابسته و تابع مي ­باشد .

کليه­ ی اشخاص (حقيقی يا حقوقی) که از حمايت­ های اين قانون برخوردار شده‌ اند چنان­چه حمايت­ ها و تسهيلات اعطا شده بر طبق اين قانون را برای مقاصد ديگری مصرف کنند ضمن محروميت از استفاده مجدد از حمايت­ های اين قانون مجازات­ های زير در مورد آنها اعمال می‌شود .

در صورت برخورداری از تسهيلات مالی علاوه بر رد مال، به جريمه­ ی نقدی برابر با تسهيلات دريافتی محکوم می‌شوند .

در صورت برخورداری از شرايط تسهيلات در ورود به مناقصه به مدت سه سال از شرکت در کليه­ ی مناقصه‌ ها منع می‌ شوند .

در صورت برخورداری از معافيت‌های مالياتی يا عوارض، علاوه بر پرداخت آن­ها به جريمه­ نقدی برابر ميزان معافيت اعطا شده محکوم مي­شوند .

در صورت برخورداری از پوشش بيمه‌ ای، به پرداخت جريمه معادل پوشش بيمه‌ ای‌ دريافتی محکوم می‌ شوند .

6- اهداف شرکت های دانش بنیان

جذب و تبدیل ایده‌ها به محصول و مشاغل پایدار .

هم‌افزایی علم و ثروت (تجاری‌سازی علم و دانش ).

تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی و تحقیقاتی .

توانمندسازی دانش‌آموختگان به منظور ورود به فضای کسب‌وکار .

حمایت، هدایت و سمت‌دهی در جهت نوآوری‌ها و تولید فناوری‌های برتر .

ایجاد زمینه برای به‌کارگیری هرچه بیشتر توانمندی‌های دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی در جامعه .

ترغیب متخصصین، نوآوران، مخترعان، اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی برای فعالیت‌های بیشتر در جهت رفع نیازهای جامعه به منظور ترویج فرهنگ تجاری‌سازی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی .

تشویق بنگاه‌های اقتصادی و دستگاه‌های اجرایی به بهره‌گیری از یافته‌های پژوهشی و فناوری‌های شکل‌یافته در مراکز پژوهشی .

ارتقای فرهنگ عمومی کارآفرینی .

7- زمينه­ هاي فعاليت شرکت­ های دانش­ بنیان

انجام پژوه­ هاي كاربردي و توسعه­ اي .

ارایه خدمات تخصصي و مشاوره­ اي (خدمات علمي،‌ تحقيقاتي و فني ).

توليد محصولات با فنّاوري نوين (توسعه فناوري ).

انجام خدمات نظارتي بر پروژه­ هاي پژوهشي، ‌اجرایي و مشاوره­ اي .

ارایه­ ی خدمات توسعه­ ی کارآفرینی .

ایجاد مراکز رشد و خدمات ایجاد و توسعه­ ی کسب و کار .

ارایه­ ی خدمات توسعه­ ی محصول جدید .

ارایه­ ی خدمات ایجاد و توسعه­ ی خوشه­ های کسب و کار .

تشخیص فرصت ­های کارآفرینی .

انجام خدمات توسعه­ ی فناوری .

انجام خدمات ورود کسب و کارها به بازار بین الملل و جهانی کردن آن­ ها .

برنامه­ ریزی و اجرای طرح­ های توسعه­ ی کارآفرینی در سطوح ملی، منطقه­ ای و محلی .

با توجه به تعریف و کارکردهای شرکت‌های دانش‌بنیان، این شرکت‌ها، به عنوان بنگاه‌های اقتصاد دانش‌بنیان، نقش محوری در ساختار این نوع اقتصاد ایفا می‌نماید. ثبت شرکت دانش بنیان ، با توجه به ویژگی‌های خود و پویایی و تطبیق با شرایط محیط پیرامونی و انعطاف‌پذیری بالا، ظرفیت مناسبی برای روبه‌رو شدن با شرایط تحریم را دارا هستند. همچنین توزیع عادلانه‌تر ثروت، بر اساس شایسته‌سالاری در چنین شرکت‌هایی، تاثیر زیادی در عدالت اقتصادی دارد و از سوی دیگر، با توجه به توانمندتر بودن این شرکت‌ها، در مقایسه با شرکت‌های سنتی، سبب افزایش بهره‌وری و کارآمدی شرکت‌های دولتی واگذارشده خواهد شد. علاوه بر این، استراتژی عدم تمرکز فعالیت‌های تولیدی در چند شرکت بزرگ دولتی، مانع از تحریم آسان محصولات یا مواد اولیه‌ی شرکت‌ها می‌گردد. با توجه به این که یکی از عوامل اساسی رشد تولید سرانه‌ی ملی، اقتصاد دانش‌بنیان و بنگاه‌های اقتصادی دانش‌بنیان است، یکی از راهکارهای اساسی خودکفایی پایدار در محصولات استراتژیک، ارتقای فناوری و افزایش بهره‌وری عوامل تولید از طریق دانش‌بنیان نمودن اقتصاد و توسعه‌ی شرکت‌های دانش‌بنیان است. یکی از اساسی‌ترین زیرساخت‌های اقتصاد دانش‌بنیان و پیش‌نیاز تحقق استراتژی شرکت‌های دانش‌بنیان، سرمایه‌ی انسانی خلاق، نوآور و دانشی است که با توجه به ترکیب جمعیتی کشور ایران و جمعیت بالای جوانان تحصیل‌کرده و نیروی انسانی به عنوان بزرگ‌ترین و باارزش‌ترین سرمایه‌ی کشور، باید مورد توجه قرار گیرد و بدین ترتیب، با توانمند نمودن و تشویق و زمینه‌سازی فعالیت آنان در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان، کشور توان رویارویی با هر گونه تهدید و تحریم اقتصادی را خواهد داشت .

سئوالات متداول جهت ثبت شرکت های دانش بنیان
1-1. براي تاسيس و ثبت شرکت دانش بنيان، چه کار بايد انجام داد؟
پاسخ: شرکتها بصورت عادي در اداره ثبت شرکتها بايد ثبت شوند و در هنگام ثبت، هيچ تفاوتي بين شرکتها وجود ندارد .
شرکتهاي متقاضي پس از توليد کالاها و خدمات دانش بنيان يا ارايه برنامه توليد (براي شرکتهاي نوپا)، بر مبناي آيين نامه مصوب کارگروه، ارزيابي شده و براي يک مدت محدود مي توانند از تسهيلات و مزاياي قانون استفاده کنند و براي تمديد زمان استفاده از مزاياي قانون، بايد دوباره ارزيابي شوند .
لذا درباره امکان استفاده از مزاياي قانون، در زمان ثبت شرکت دانش بنيان نمي‌توان اظهار نظر کرد و ارزيابي بر مبناي عملکرد شرکتها پس از ثبت و فعاليت شرکت انجام مي شود .
2-1. شركت دانش بنيان به چه شركتي گفته مي‌شود؟
پاسخ: بر اساس «آئين‌نامه تشخيص شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان»، شركت‌هاي متقاضي بايد علاوه بر كسب شرايط ذكر شده در شاخص‌هاي عمومي (شامل كسب حداقل درآمد ذكر شده ناشي از فروش فناوري كالا /خدمات دانش‌بنيان، نیروی انسانی و سابقه بيمه كاركنان)، كليه شرايط مشخص‌ شده در شاخص‌هاي اختصاصي اين آيين‌نامه را نيز احراز نمايند .
3-1. آیا می توان از ابتدا شرکت را به عنوان شرکت و یا موسسه دانش بنیان ثبت نمود؟
پاسخ: فرآیند ارزیابی و تشخیص مربوط به شرکتها و موسسات ثبت شده می باشد که دارای شاخصهای موجود در آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان می باشند. بنابراین ثبت شرکتها و موسسات دانش بنیان همانند دیگر شرکتها و موسسات خواهد بود .
4-1. آيا شركتهاي دولتي يا متعلق به بخش عمومي هم حق استفاده از حمايتهاي قانون دانش بنيان را دارند؟
پاسخ: شرکتهای دولتی، مؤسسات ونهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکتها و مؤسساتی که بیش از پنجاه درصد (50%) از مالکیت آنها متعلق به شرکتهای دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایتهای این قانون نیستند .
6-1. شناسه ملي اشخاص حقوقي را چگونه ميتوان پيدا نمود؟
پاسخ: متقاضيان ميتوانند به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور با آدرس (www.ilenc.ir) مراجعه نمايند و با جستجوي اسم شركت يا موسسه، شناسه ملي اشخاص حقوقي را دريافت و در سامانه وارد نماييد .
‌7-1. آيا انجام فرايند ارزيابي و تأييد صلاحيت شركتها، مستلزم پرداخت هزينه است؟
پاسخ: با توجه به اينكه فرايندها و ارزيابي‌هاي كارشناسي كه براي ارزيابي و تأييد صلاحيت شركتها انجام مي‌شود، دربردارنده برخي هزينه‌ها است، در آينده بخشي از اين هزينه‌ها از شركتهاي متقاضي دريافت خواهد شد .
8-1. اگر عنوان دانش‌بنيان در نام ثبتي يا اساسنامه شركت وجود داشت، آيا شركت دانش‌بنيان محسوب مي‌شود و مي‌تواند از حمايت‌هاي مندرج در قانون استفاده كند؟
پاسخ: خير. لازم است همه شركتهاي متقاضي حمايتها، اطلاعات خود را در اين سامانه وارد كرده و بر اساس اين فرايندها ارزيابي شوند .
9-1. چرا با وجود ثبت نام در سایت، با نام کاربري و رمز عبوري که انتخاب شده، امکان ورود به سامانه وجود ندارد؟
پاسخ: در هنگام ثبت نام اولیه در سامانه و ثبت اطلاعات در پنجره ثبت نام و تایید آن، ایمیلی به آدرس الکترونیکی وارد شده ارسال می شود که با بازنمودن آن می توانید بر روي لینک فعالسازي موجود در پیغام دریافتی جهت فعالسازي حساب کاربري کلیک نمایید .
10-1. چرا وقتی همه اطلاعات تکمیل و برای ارسال نهایی اقدام می شود، ارسال نهایی موفق صورت نمیگیرد؟
پاسخ: پس از ورود اطلاعات، باید حتما کلید "ذخیره" را کلیک نمایید .
11-1. آیا شرکتهایی که عضو مراکز رشد و یا پارکهای فناوری هستند جز شرکتهای دانش بنیان هستند؟
پاسخ: شرکتهای مستقر در پارکهای فناوری و یا مراکز رشد بایستی همانند دیگر شرکتها در سامانه ثبت نام نموده و مراحل ارزیابی را طی نمایند .
12-1. آیا واحدهای تحقیق و توسعه فعال در یک شرکت خصوصی می توانند در قالب ثبت شرکت دانش بنيان مستقل شوند؟
پاسخ: شرکتهای بزرگی که شرایط استفاده از قانون شرکتهای دانش بنیان و یا شرکتهای دانش بنیان صنعتی را ندارند می توانند با ثبت واحد تحقیق و توسعه خود به صورت مستقل در صورتی که در راستای فهرست کالاهای اعلام شده توسط کارگروه فعالیت دارند به صورت مجزا در سامانه ثبت نام نمایند و فرآیند ارزیابی همانند دیگر شرکتها برای آنها نیز صورت پذیرد .
13-1. در صورتی که محصول شرکت که در فهرست کالا/خدمات دانش بنیان مصوب قرار دارد در حد طرح و مستندات باشد می تواند در سامانه ثبت درخواست نماید؟
پاسخ: با توجه به آیین نامه مصوب کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان، شرکتهای دانش بنیان بایستی حداقل (50) درصد از درآمد يك سال مالي گذشته شركت (كه در اظهارنامه مالياتي شركت ذكر شده است)، از محل فروش «كالاها/خدمات دانش‌بنيان»، «خدمات تخصصي تعمير و نگهداري مرتبط با كالاهاي توليد شده توسط آن شركت»، فروش «دانش ‌فني و فناوري» مرتبط با فهرست كالاها/خدمات دانش‌بنيان، و «خدمات طراحي مهندسي» مرتبط با فهرست كالاها/خدمات دانش‌بنيان حاصل نمایند .
همچنین در صورتی که شرکت متمایل به ارائه درخواست شرکت دانش بنیان نوپا باشد محصول شرکت بايد داراي برنامه توليد يا توليدكننده كالاها/خدمات دانش‌بنيان، مطابق فهرست كالاها/خدمات دانش‌بنيان مصوب كارگروه باشد كه دانش فني كالاها/خدمات دانش بنيان توليد شده توسط شركت، بايد مبتني بر فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه، ايجاد شده و يا از طريق انتقال فناوري جذب شده و بومي‌سازي شده باشد .
14-1. آيا حضور اعضاي هيأت علمي در شرکت‌هاي دانش‌بنيان و داشتن سهام در آنها ضروري است؟ سهامداري دانشگاه‌ها در اين شرکت‌ها ضروري است؟
پاسخ: حضور اعضاي هيأت علمي دانشگاه‌ها در شرکت‌هاي دانش‌بنيان و سهامداري دانشگاه‌ها در شرکت‌ها ضروري نيست و شرکت‌هاي فاقد اعضاي هيأت علمي نيز مي‌توانند بر مبناي معيارهاي ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان، مشمول استفاده از حمايت‌هاي قانون شوند .

ثبت شرکت دانش بنیان در کرج

کلیه مراحل ثبت شرکت دانش بنیان در کرج توسط موسسه حقوقی ایلیا با برند تجاری مجتمع ثبت شرکت و برند ایلیا به صورت کاملا تخصصی انجام می گردد .

در پایان از اینکه وب سایت مجتمع ثبت شرکت و برند ایلیا را جهت مطالعه اتخاب نموده اید سپاس گذار هستیم .