لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

مدارک و مدت زمان لازم برای ثبت شرکت


ما در این مقاله تلاش برآن داریم تا درباره ی مدارک و مدت زمان لازم برای ثبت شرکت مطالبی را به متقاضیان محترم ثبت شرکت ارائه نماییم.مقاله را بخوانید و در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ثبت شرکت ایلیا در ارتباط باشید.

شرکت به گونه ای گفته می شود زمانی که چند نفر در کنار هم با در نظر گرفتن اهداف مشترک و توانمندیها مشارکتی را در کنارهم ایجاد نمایند .در نتیجه قانونگذاران مطابق ماده 20 قانون تجارت شرکتها را به 7 قسمت تقسیم بندی می کنند :

انواع شرکتهای تجاری

 1. شرکت سهامی.
 2. شرکت با مسئولیت محدود.
 3. شرکت تضامنی.
 4. شرکت مختلط غیر سهامی.
 5. شرکت مختلط سهامی.
 6. شرکت نسبی.
 7. شرکت تعاونی تولید و مصرف

شرکت با مسئولیت محدود

از جمله شرکتهایی می باشد که در ان هدف اصلی امور تجاری و بازرگانی می باشد در این شرکتها اعضا و تشکیل دهنده آنها 2 و یا چند نفر می باشد که در انتخاب نام شرکت الزامی است با مسئولیت محدود قید گردد . در این نوع شرکتها که از متداول ترین نوع ثبت به شمار می رود سرمایه در آن به سهام تقسیم نمی شود و هریک از شرکا مسئولیت قروض و تعهدات شرکت می باشند.

شرکت تضامنی

شرکت تضامنی شرکتی است که باتوجه به اسم مخصوص برای امور تجارتی در بین دو و یا چند نفر و هم چنین با مسئولیت تضامنی تشکیل می گردد. اگر سرمایه شرکت برای قروض و بدهی های شرکت کافی نباشد باید شرکا مسئولیت پرداخت بدهی ها را داشته باشند.

شرکت مختلط غیر سهامی

شرکتی است که فعالیت آن امور تجارتی می باشد و با اسم مخصوص به خود در بین دو ویا چند نفر شریک با مسئولیتی محدود که بدون نشر سهام تأسیس می گردد .

شرکت مختلط سهامی

به گونه شرکتهایی اطلاق می شود که در بین یک و یا چند نفر از شرکا که در سهام شریک می باشند ضامن تشکیل می شود...

شرکت نسبی

شرکت هایی می باشد که جهت امورفعالیتهای تجاری و انتخاب نام ، در بین اعضا دو و یا چند نفر تشکیل و مسئولیت هر کدام از این شرکا به نسبت سرمایه آنها در شرکت می باشد .

شرکت تعاونی

به گونه شرکتهایی که بر اساس قوانین بخش تعاون و هدف های هفتگانه ، و دارای حداقل 7 عضو که تابعیت ایرانی داشته باشند تشکیل می گردد . . (مواد1 به بعد قانون بخش تعاونی)

شرکت تعاونی تولیدی

از گونه شرکتهایی می باشد که در بین تعدادی از افراد تشکیل می گردد که در ان شرکا مشاغل خود را برای تولید و فروش اشیاء یا اجناس به کار می برند.

شرکت سهامی

باتوجه به ماده 24 قانون تجارت در تعریف شرکتهای سهامی می توان گفت که سهم ، به گونه ای از جمع آن سهام گفته می شود ، که در شرکتهای سهامی به بخشی از سرمایه که متشکل از میزان مشارکت ها ، تعهدات ها ، منافع صاحب شرکت را در بر می گیرد شرکت سهامی می گویند .

قطعات سهام در بردانده میزان سرمایه شرکت و اعتبار آن شرکت سهامی می باشد و از جمله اینکه ستون اصلی مالی شرکت را می سازد

ورود سهام به شرکت ممکن است به صورت نقدی یا غیرنقدی باشد.

نقدی مانند : پول – انواع اوراق بهادار – اوراق سهام و …

غیرنقدی مانند : زمین – ملک – آپارتمان – خودرو و …

در برخی از شرکتهای سهامی ، هنگامی که بخشی از سهام شرکت را به فروش می رسانند سرمایه شرکت را تأمین می کنند هم چنین در برابر این فروش قسمتی از مالکیت شرکت را به خریداران سهام می دهند .

برای این واگذاری در مرحله اول باید پذیره نویسی سهام و عرضه و فروش اوراق سهام انجام شود . البته شایان ذکر است که این مورد باید تابع قوانین خاص قانون تجارت باشد .

مراحل ثبت شرکت

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مراحل ثبت شرکت می توانید با مشاوران و کارشناسان ما تماس بگیرید.

اوراق سهام چیست ؟

اوراق سهامی از گونه ورقه هایی است که همانند فرم های چاپ شده ، که در آن اطلاعات اولیه شرکت علی الخصوص اطلاعات اصلی شماره ثبت و تاریخ ثبت و هم چنین موضوع فعالیت و نام آدرس و... درج شده است . در آن باید نام و مشخصات دارنده سهام را به صورت کامل درج شود و هم چنین میزان سهام و مبلغ آن یه صورت واضح درج شود. الزامی است در این ورقه ترتیب در آن رعایت شود و شماره گذاری به طور مرتب درج شود .

الزامی است این ورقه سهام را 2 نفر امضا نمایند . که مطابق اساسنامه شرکت این افراد انتخاب شده اند تا این امر را انجام دهند و در آن باید نوع سهام و تاریخ را درج نمایید .

در صورتی که ثبت شرکت سهامی با مدت زمانی خاص و محدود تأسیس می گردد باید در ورقه سهام مدت آن ذکر شود این مورد از مواردی است که باید الزامآ قید گردد .

زمان انتشار ورقه سهام به گونه ای است که الزامی است شرکت سهامی کلیه مراحل قانونی ثبت خود را طی کرده باشد . در غیر اینصورت تا قبل از اخذ شماره ثبت شرکت مجاز به انتشار نخواهد بود در صورت مشاهده تخلف محسوب می شود .

از موراد الزامی است تا قبل از اینکه ورقه سهام را خریدارای نمایید از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها اطمینان خاطر داشته باشید و شماره ثبت شرکت را از مرجع مربوطه استعلام بگیرید.

در شرکت های سهامی ، سهام به دو صورت می باشد عادی و ممتاز .

ارائه سهامی عادی به دو صورت می باشد : با نام و بی نام در ذیل توضیحات شرح داده شده است :

1.سهام بانام

در سهام بانام ، در این نوع از سهام منحصرأ به نام شخص افراد خریدار سهام صادر می گردد . الزامی است نام و مشخصات هویتی که مالک سهام است هم در ورقه سهام و هم در اساسنامه قید گردد.

تبادل آن باید مطابق قوانین و مقرارت انجام شود الزامی است در زمان انتقال و جابجایی 4 درصد از مالیات مبلغ اسمی سهام پرداخت گردد .

کسی که سهام را به نام آن می زنند خریدار و مالک آن محسوب می شود که در این صورت صاحب بخشی از سهام شرکت می باشد و الزامی است مسئولیت آن را برعهده گیرد.

1.مشارکت در سود و منافع شرکت.

2. داشتن حق رأی در هیئت مدیره.

3.مشارکت در ضرر و زیان و خسارات شرکت.

– پذیرش مسئولیت کیفری و قروض و تعهدات شرکت در هنگام بروز مشکلات مالی به میزان سهام خود.

زمانی که سهام شرکت را به فروش می رسانید باید توجه کنید تا یک سقفی از سرمایه مجاز به فروش و واگذاری هستید ، بدین معنی که میزان سهامی که برای فروش در نظر می گیرید نباید از میزان سرمایه اولیه شرکت بیشتر باشد.

2- سهام بی نام

باتوجه به قانون ، ماده 39 قانون تجارت ، سهام بی نام به گونه ای از سهام گفته می شود که به شکل سند در وجه حامل تدوین می گردد .کسی که این سهام را برعهده دارد صاحب آن محسوب می شود . سهام بی نام از گونه اوراق بهادار می باشد . هم چنین در نقل و انتقال آن و و اگذاری آن سهام از قاعده ی قبض و اقباض اسناد در وجه حامل پیروی می کند.

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت

در ادامه به بررسی مدارک لازم برای ثبت شرکت بر اساس نوع شرکت خواهیم پرداخت.

مدارک لازم برای ثبت شرکتهای سهامی خاص

 1. دو سری از اظهارنامه تکميل شده.
 2. دو سری از اساسنامه تکميل شده.
 3. تکميل فرم تعيين نام به ترتيب اولويت نام هاي پيشنهادي و همچنين فيش واريزي.
 4. اصل گواهي بانکي مبني بر پرداخت سرمايه تعهدي (حداقل 35% سرمايه) همراه با فيش واريزي.
 5. اصل مجوز فعاليت از مراجع ذيربط در مواردي ثبت موضوع نياز به مجوز داشته باشد.
 6. سری برابر با اصل مدارک احراز هويت سهامداران، مديران و بازرسان.
 7. اصل گواهي عدم سوءپيشينه جهت اعضاء هیأت مديره، مديرعامل و بازرسان.
 8. دو سری از صورتجلسه مجمع عمومي موسسين.
 9. دو سری از صورتجلسه هيأت مديره تکميل شده.
 10. اصل وکالتنامه وکيل دادگستري در صورتي که ثبت شرکت توسط وکيل صورت پذيرد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 1. کارت ملی برابر اصل کلیه سهامداران (برابر اصل در مراجع قضایی یا دفاتر اسناد رسمی صورت می گیرد).
 2. سری برابر اصل شناسنامه شرکاء و مدیران.
 3. تقاضانامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در 2 برگ و تکمیل آن و امضا ذیل تقاضانامه توسط کلیه سهامداران(لازم به ذکر است اوراق تقاضانامه و شرکتنامه به دلیل بهادار بودن صرفاَ می بایست از محل اداره ثبت شرکت ها تهیه گردند)
 4. شرکت نامه 2 برگ و تکمیل آن و امضا ذیل شرکت نامه توسط کلیه سهامداران.
 5. اساسنامه 2 جلد و امضا ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه سهامداران.
 6. صورت جلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره 2 نسخه که به امضا سهامداران و بازرسین رسیده باشد.
 7. اخذ و ارائه ی مجوز در صورت نیاز.
 8. تاییدیه هیئت مدیره اشخاص حقوقی سهامدار،مبنی بر غیر دولتی بودن آن.
 9. معرفی نامه نمایندگان،در صورتیکه سهامداران و اعضا هیئت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند و ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن
 10. گواهی عدم سوءپیشینه برای کلیه اعضا.
 11. ارائه مجوز در صورت نیاز بنا به تشخیص کارشناس اداره ثبت شرکت ها.

زمان لازم برای ثبت شرکت

آنچه در ثبت و تأسیس شرکت مهم می باشد زمان ثبت شرکت می باشد همان طور که گفته شد ثبت شرکت مطابق قوانین تجارت در اداره ثبت شرکتها به ثبت می رسد . زمان ثبت شرکت از 30 الی 40 روزکاری به طول می انجامد .

اگر ثبت شرکت خود را به موسسه حقوقی مطمئن بدهید این کار بدون نقص و بدون اتلاف زمان انجام می شود. ولی اگر متقاضی شخصا خود ثبت شرکت را بر عهده گیرد این زمان بالاتر و بیشتر می شود .

بنابراین می توان گفت با توجه به حقوق شرکت و زمان ثبت شرکت ، بهترین و با صرفه ترین کار این است که امور ثبت شرکت را به موسسان و متخصصات باتجربه موسسه حقوقی بسپارید تا با اطمینان خاطر و خیال راحت بدانید امور ثبت شرکت به درستی انجام می شود .

باتوجه به پیشرفت تکنولوژی ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها به صورت اینترنتی و آنلاین انجام می شود .

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

مراحل ثبت شرکت عبارت است از:
مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود را تکمیل نمایید . سپس برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در سامانه ثبت اداره ثبت شرکتها http://irsherkat.ssaa.ir وارد شوید و اطلاعات را به صورت واضح و دقیق درج نمایید .

درج اطلاعات اولیه متقاضی و فعالیت شرکت

انتخاب 5 نام برای شرکت به ترتیب اولویت

الزامی است که این نام های بر اساس قوانین تعیین نام انتخاب شوند از جمله اینکه :

 • معنادار و مفهومی باشد.
 • مطابق و موازی فرهنگ اسلامی باشد.
 • سابقه ثبت و یا تکراری نباشد.

در زمانی تعیین نام بعد از درج 5 نام انتخابی اول کارشناسان ثبت نام های مورد نظر را بررسی می نمایند در صورتی که این نام ها مورد تأیید کارشناسان باشد سپس به بررسی مابقی اطلاعات درج شده در سامانه می پردازد و در غیر اینصورت در صورت عدم تأیید نام ها مجدد متقاضی برای رفع اصلاح نام ها باتوجه به دیدن ابلاغیه رفع نقص باید اقدام کند .

سپس در ادامه مراحل ثبت را تکمیل نموده با انتخاب گزینه پذیرش نهایی پرینت ثبت را اخذ نمایید.

الزامی است بعد از ثبت کلیه مدارک اصلی شرکت به انضمام صورتجلسه و اظهارنامه ثبت شرکت و هم چنین کلیه شرکا و سهامداران ذیل کلیه اوراق را امضا نموده از طریق باجه های پست به اداره ثبت شرکتها ارسال نمایند .

سپس کارشناسان مدارک را بررسی قرار می دهند اگر صورتجلسه و یا مدارک دارای نقص باشد ابلاغیه رفع نقص برای متقاضی ارسال می شود . و باید در جهت رفع نقص اقدام کند . در برخی مواقع صورتجلسه رد می شود که الزامی است بعد از دیدن دلایل رد صورتجلسه نسبت به ثبا و تنظیم صورتجلسه جدید اقدامات لازم را انجام دهند..

شایان ذکر است در هنگامی که کارشناسان اداره مدارک ثبت را بررسی می کنند در مواقعی هیچ گونه مغایرتی مشاهده نکرده و مدارک را تأیید می کنند سپس بعد از تأیید مدارک دستور ثبت در دفتر شرکت را صادر می کنند . مشخصات و مندرجات در دفاتر مخصوص به ثبت می رسد .

سپس مسئول دفتر شروع به ثبت و پیش نویس آگهی تاسیس شرکت در دفتر ثبت شرکت ها می نماید . کارت شناسایی متقاضیان را اخذ می کند وآن را با مشخصات مندرج در شرکتنامه تطبیق می دهد. احراز هویت متقاضیان ،اخذ امضا از متقاضیان در ذیل ثبت در دفتر، تصدیق متقاضیان تحت عنوان ثبت با سند برابر است ، نوشتن شماره ی ثبت در اظهارنامه و شرکتنامه ی شرکت از سایر اقدامات مسئول دفتر می باشد.

سپس مسئول دفتر، تشکیل پرونده داده و در روی آن از لحاظ تکمیل امضاگواهی می نماید.بعد از ثبت شرکت،متصدی ثبت باید نسخه ثانی تقاضانامه را با قید تاریخ و نمره ثبت،امضاء و به مهر اداره ممهور نموده و به متقاضی بدهد،این سند،"سند ثبت شرکت"محسوب خواهد شد.

درج در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران.با توجه به ماده 6 نظامنامه ی قانون تجارت وزارت عدلیه و ماده ی 197 قانون تجارت در ظرف مدت یک ماه از تاریخ ثبت شرکت،باید خلاصه ی شرکت نامه و منضمات آن توسط اداره ثبت در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و یکی از جراید کثیرالانتشار مرکز اصلی شرکت به هزینه خود شرکت منتشر گردد.

از اینکه ما را تا انتهای مقاله همراهی نمودید صمیمانه سپاسگزاریم.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

راهنمای گام به گام ثبت انواع شرکت ها

شرکت های تجارتی برای امور بازرگانی، خدماتی، تولیدی، و پیمانکاری تشکیل می شوند و شرکت اجتماع حقوق شرکاء است به قصد منفعت

مبانی حقوقی ثبت شرکت ها

توضیحات تکمیلی در خصوص مبانی حقوقی ثبت شرکت ها - هر چند قوانین ثبتی در ایران جزء قوانین اولیه می باشد و قدمت آن از سایر قوانین از جمله قانون مدنی بیشتر است

ثبت شرکت آنلاین

ثبت شرکت آنلاین-در مجموعه ثبت ایلیا کلیه خدمات ثبت شرکت انلاین با ارائه مشاوره های آنلاین با کمترین زمان و هزینه ارائه می گردد. در صورت نیاز به اطلاعات با

ثبت شرکت بازرگانی

مراحل ، شرایط و مدارک لازم جهت ثبت شرکتهای بازرگانی در ایران - متقاضیان ثبت شرکتهای بازرگانی میتوانند فرآیند ثبت خود را به دو صورت توسط خود و یا وکیل ثبتی

مشاوره ثبت شرکت

مشاوره ثبت شرکت - مجتمع ثبت شرکت و برند ایلیا، مجری انحصاری خدمات ثبتی از قبیل ثبت شرکت، ثبت برند، تغییرات شرکت، اخذ انواع مجوز، اختراع، طرح های صنعتی و غیره

وکیل ثبت شرکت

وکیل ثبت شرکت - به شما پیشنهاد می گردد وکیل ثبت شرکت متخصص و مجرب را برای انجام امور ثبتی خود انتخاب نمایید تا از عواقب بعدی و اجبار به تنظیم صورتجلسه های

گام به گام مراحل ثبت شرکت در کرج

چگونگی و مراحل ثبت شرکت در کرج ، مدارکی لازم، هزینه و مدت زمان امور ثبتی، انتخاب نام شرکت و طراحی و تدوین موضع فعالیت شرکت و همچنین مراحل آموزش ثبت شرکت در سامانه اداره ثبت شرکتها، همگی در این مقاله به صورت کامل همراه با فایل های ویدئو و تصویری و اینفوگرافی توضیح داده شده است.

آدرس اداره ثبت شرکت ها به همراه تلفن و نقشه اداره ثبت شرکت ها تهران و مراکز استان ها

لیست کامل آدرس ثبت شرکت ها به همراه نقشه تلفن و آدرس تمام ثبت شرکت های استان ها . توضیحات تکمیلی در خصوص تلفن ثبت شرکت ها و روند ثبت شرکت در استان ها

پیگیری ثبت شرکت

پیگیری رد پرونده ثبت شرکت - پیگیری نقص پرونده ثبت شرکت - پیگیری صدور آگهی ثبت شرکت - در صورت نیاز به توضیحات تکمیلی در خصوص امور پیگری سامانه ثبت شرکتهابا

ثبت شرکت تضامنی

ثبت شرکت تضامنی - جهت تشکیل ثبت شرکت تضامنی کلیه ی سرمایه شرکت می بایست به صورت نقدی یا غیر نقدی در ابتدای امر پرداخت گردد.مجتمع ثبتی ایلیا در این خصوص .

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
باسلام خواهان ثبت شركت صادرات مواد غذايى هستم و هچنين كارت بازرگانى
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
برای ثبت شرکت باید در ابتدا یکی از انواع شرکت های ثبتی رو انتخاب کنین
پاسخ
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
برگزاری مسابقه اینستاگرمی مسابقه اینستاگرمی
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید