درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

گم شدن چک در وجه حامل

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     یکشنبه، 4 مرداد 1400


چک مفقودی حامل

مطابق ماده 14 قانون، صادر کننده چک یا ذی‌نفع یا قائم‌مقام قانونی آن ها با تصریح به این‌که چک مفقود یا سرقت یا جعل شده و یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرایم دیگری تحصیل شده، می‌تواند کتبا دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد.مطابق ماده فوق الذکر صدور چک صادر کننده چک یا ذینفع یا قائم مقام قانونی آن‌ها با تصریح به اینکه چک مفقود یا سرقت یا جعل شده و یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرائم دیگری تحصیل شده، می‌تواند کتباً دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد بانک پس از احراز هویت دستور دهنده از پرداخت وجه آن خودداری خواهد کرد و در صورت ارائه چک بانک گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت اعلام شده صادر و تسلیم می‌نماید.بنابراین، شخص صادرکننده یا ذینفع به بانک مراجعه و دستور کتبی خود را در فرم های مخصوص که از خود بانک اخذ می شود، مکتوب نموده و به بانک تحویل می دهد. بانک پس از احراز هویت، از پرداخت وجه چک خودداری و چک را به مدت یک هفته مسدود می نماید و در صورت ارائه چک به بانک، گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت که اعلام مفقودی چک می باشد صادر می شود.

 

چک مفقودی

 

گم شدن چک

این امکان وجوددارد که گم کردن چک هم مثل هر چیز دیگری بر اثر غفلت اتفاق بیافتد و یا از طرف شخصی سرقت گردد و یا از طریق اقدامات مجرمانه دیگری از قبیل کلاهبرداری از دست مالک آن خارج گردد که در این صورت مفقود شدن چک صورت می گیرد.

اگر چکی گم شود چه باید کرد؟

اگر چک گم شود، صاحب حساب یا ذی نفع یا نمایندگان آنها مکلفند مفقود شدن چک را به بانک اطلاع دهند تا از پرداخت آن جلو گیری به عمل آید.

در مورد گم شدن چک به نام شخص معین یا به حواله کرد او باید طبق مقررات راجع به گم شدن بروات رفتار شود یعنی گم کننده به اولین ظهرنویس مراجعه می کند و با کسب اختیار به ظهرنویسان ماقبل مراجعه می کند تا اینکه برسد به صادر کننده و مجددا از او چکی بگیرد.

اگر ظهرنویس اجازه مراجعه به ظهرنویس قبلی را نداد خود او مسئول پرداخت وجه چک و خساراتی است که به دارنده چک وارد شده.

راه دیگری درباره  چک گم شده اینکه اگر شیوه اول نشد دارنده طی دادخواستی علیه صادر کننده چک وجه را از او مطالبه می کند دادگاه با گرفتن ضامن از مدعی به صادر کننده دستور پرداخت می دهد. مدت ضمانت ضامن سه سال است و اگر تا سه سال خبری از چک نشد ضمانت ضامن تمام می شود، البته به شرطی که ضامن برای ضمانت خود زمانی مشخص نکرده باشد.

در صورتی که از طریق سرقت یا جعل یا کلاهبرداری چکی بدست آمده باشد صاحب آن یا قائم مقام یا وکیل او باید کتبا دستور عدم پرداخت را به بانک اعلام کند و در صورتی که دارنده چک، آن را برای وصول به بانک آورده باشد بانک گواهی عدم پرداخت را با دلیل به او می دهد.

مهلت های پانزده و چهل و پنج و چهار ماه برای حق مراجعه به ظهرنویسان است و مهلت شش ماه برای طرح شکایت کیفری است.
مهلت های مقرر راجع به ضمانت ظهرنویسان نیز صدق می کند.

مطابق قانون چک گم شده هر گاه دارنده چک تا شش ماه از زمان صدور چک به بانک مراجعه نکرده و یا پس از صدور گواهینامه عدم پرداخت تا شش ماه به دادگاه مراجعه نکرده باشد حق طرح شکایت کیفری از او سلب می شود.

منظور از اقامه اعتراض در چک همان دریافت گواهی عدم پرداخت از بانک است و چکی که در مدت پانزده روز به بانک ارجاع داده شده به منزله واخواست است و نیاز به تشریفات دیگری نیست.

مسئولان چک در مقابل دارنده آن مسئولیت تضامنی دارند مثل (برات) و فرقی ندارد که بدهی ناشی یک امر مدنی باشد یا تجاری.

قواعد حقوقی چک اکثرا مثل قواعد حقوقی برات است.

دارنده چک طبق مقررات اسناد رسمی می تواند علیه صادر کننده یا هر کدام از تقاضای صدور اجرائیه کند، اما دارنده برات این حق را ندارد.

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی : WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

 

ثبت شرکت و برند ایلیا

 

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا )شامل تنطیم قراردادهای حقوقی و مشاوره حقوقی و خدمات ثبتی شرکت و برند در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید