لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

وضعیت حقوقی شرکت در حال تصفیه


وضعیت حقوقی شرکت در حال تصفیه

شرکت در طول تصفیه شخصیت حقوقی خود را حفظ می کند ؛ در نتیجه دارای حقوق و تعهداتی مستقل از شرکاست – البته حقوق و تعهداتی محدودتر از زمان قبل از انحلال آن .

الف ) بقای شخصیت حقوقی شرکت

به موجب ماده 208 لایحه قانونی 1347 : « تا خاتمه امر تصفیه شخصیت حقوقی شرکت جهت انجام امور مربوط به تصفیه باقی خواهد ماند ... » . این نقص در شخصیت حقوقی از آغاز امر تصفیه وجود دارد و به محض انحلال شروع می شود ( ماده 206 لایحه قانونی 1347 ) .

ب ) نتایج بقای شخصیت حقوقی شرکت

وجود شخصیت حقوقی ناقص شرکت – که فقط به منظور امر تصفیه باقی می ماند – نتایجی در بر دارد که با نتایج وجود شخصیت حقوقی کامل شرکت متفاوت است :

1- نام شرکت . طبق مفاد ماده 206 لایحه قانونی 1347 ، نام شرکت در طول امر تصفیه حفظ می شود ، ولی در دنبال نام آن باید همه جا عبارت « در حال تصفیه » ذکر شود . همچنین نام مدیر یا مدیران تصفیه باید در تمام اوراق و آگهیهای مربوط بهشرکت قید گردد . نتیجه این وضع این است که تا زمانی که امر تصفیه به پایان نرسیده است هیچ شرکت دیگری حق ندارد از نام شرکت استفاده کند . هرگاه مدیر تصفیه از اجرای مقررات ماده 206 خودداری کند و به این سبب به اشخاص ثالث زیان وارد شود – برای مثال اشخاص بدون آنکه بدانند شرکت در حال تصفیه است با او معامله کنند – مدیر تصفیه با توجه به قواعد عام مسئولیت مدنی محکوم به پرداخت خسارات وارد بر آنها خواهد بود .

2- نشانی شرکت . شرکت در طول تصفیه نشانی سابق خود را حفظ خواهد کرد . « نشانی مدیر یا مدیران تصفیه همان نشانی مرکز اصلی شرکت خواهد بود ، مگر آنکه به موجب تصمیم مجمع عمومی فوق العاده یا حکم دادگاه نشانی دیگری تعیین شده باشد » ( ماده 207 لایحه قانونی 1347 ) . لازم نیست این نشانی در اوراق و آگهیهای مربوط به شرکت قید شود ؛ چه آنچه لازم است در اوراق و آگهیهای مذکور ذکر گردد عبارت « در حال تصفیه » است ، نه چیز دیگر ( ماده 206 لایحه قانونی 1347 ) . البته ، این امر نقصی است که در قانون وجود دارد و قانون گذار باید آن را رفع کند .

3- اهلیت شرکت . شرکت فقط برای انجام یافتن امور تصفیه موجود است ؛ یعنی اقدمات مدیر تصفیه به خاتمه دادن کارهای جاری و اجرای تعهدات و وصول مطالبات و تقسیم دارایی شرکت محدود می شود و معاملات جدید ممنوع است ، مگر برای اجرای تعهدات شرکت ( ماده 208 لایحه قانونی 1347 ) . این محدودیت تصمیمات مجمع عمومی در زمان تصفیه را نیز شامل می شود ؛ یعنی مجمع عمومی فقط در مورد امور تصفیه می تواند تصمیم گیری کند ؛ برای مثال ، نمی تواند تصمیم بگیرد که شرکت به شرکت دیگری تبدیل شود .

4- دارایی شرکت . شرکت در زمان تصفیه دارایی خود را حفظ می کند و انحلال آن موجب نمی شود دارایی اش ، به صورت مشاع یا غیرمشاع ، در مالکیت شرکا قرار گیرد . این قاعده کاملاً منطقی است ؛ چه دارایی شرکت تضمین طلب طلبکاران آن است و طلبکاران شرکا نسبت به آن حقی ندارند .

5- ورشکستگی شرکت . هرگاه در حین امر تصفیه معلوم شود که شرکت ورشکسته است ، می توان صدور حکم ورشکستگی آن را از دادگاه صلاحیت دار ، دادگاه مرکز اصلی شرکت ، تقاضا کرد ؛ در این صورت ، تصفیه امور شرکت و تقسیم دارایی آن مطابق مقررات مربوط به ورشکستگی انجام خواهد شد ( ماده 203 لایحه قانونی 1347 ) .

6- اقامه دعوی . شرکت در حال تصفیه می تواند علیه اشخاص دیگر اقامه دعوی کند و همچنین می توان آن را مورد تعقیب قضایی قرار داد . اقامه کننده دعوی برای شرکت منحصراً مدیر تصفیه است و طرف دعوای اشخاص ثالث علیه شرکت نیز شخص اخیر است ، نه شرکای شرکت .

وضعیت حقوقی شرکت در حال تصفیه

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، ( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت شرکت سهامی عام تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی - ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع )

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

اصیل یا وکیل به چه معناست؟

اصیل یا وکیل به چه معناست؟ اصیل یا وکیل از اصطلاحات حقوقیست و مشخص می سازد که آیا شخصی خود امور حقوقی اش را انجام می دهد و یا آنها را به وکیل می سپارد

انواع وام و شرایط اخذ انها بعد از ثبت شرکت

آشنایی با انواع وام و شرایط اخذ انها بعد از ثبت شرکت - طبق معمول قانون ضمانت در همه بانک ها ثابت است و فقط شرایط دریافت انها تفاوت دارد فرایند دریافت وام نیازمند آشنایی باهریک از بانک ها می باشد برای دریافت برخی از وام ها باید ضامن اختیار کرد همچنین برای همه مقدور نیست تا ضامن شخص دیگری شود شخصی ...

نمونه شکایت استفاده از علامت تجاری

ارائه توضیحات کامل و جامع درباره نمونه شکایت استفاده از علامت تجاری.با ثبت شرکت ایلیا تماس بگیرید و کلیه امور ثبتی خود را به ما بسپارید.

مراحل ادغام شرکت های تجارتی

مراحل ادغام شرکت های تجارتی

اسم خاص یعنی چه؟

اسم خاص یعنی چه؟ اسمی است که به یک شخص ، حیوان ، شی یا مکان خاص اشاره دارد و حتما " باید از سیلابهای نام شرکت باشد. جهت تعیین نام شرکت مجتمع ثبتی ایلیا درک

قانون دو در هزار سرمایه

قانون دو در هزار سرمایه به اصطلاح به مبلغ ابطال تمبر سرمایه در زمان تشکیل پرونده مالیاتی شرکتها گفته میشود که از سوی تبت ایلیا قابل انجام است.

اسامی مخصوص اشیا

اسامی مخصوص اشیا ممکن است در نام شرکت استفاده شود که البته باید شرایط خاصی در مورد آن رعایت شود . جهت اخذ مشاوره تعیین اسم شرکت با کارشناسان ایلیا تماس بگ

ماده 20 قانون تجارت

ماده 20قانون تجارت ماده ایست که به طور کامل به مبحث شرکتهایی تجارتی ، اقسام آنها و قواعد راجع به آنها می پردازد.

سیلاب یعنی چه؟

سیلاب یعنی چه؟ سيلاب در نام شرکت به معنی هر یک از واژه های به کار رفته در نام شرکت است. جهت تعیین نام شرکت و مشاوره اسم شرکت موسسه ثبتی ایلیا در خدمت شماست

اقدامات بعد از انحلال شرکت

توضیحات کامل و جامع درباره اقدامات بعد از انحلال شرکت،دستورالعمل انحلال شرکت،مجازات مدیر تصفیه و مراحل تصفیه شرکت سهامی خاص.

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید