درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

نظام حقوقی ایران در مورد نحوه حمایت از طرح صنعتی

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     یکشنبه، 4 مرداد 1400


نظام حقوقی ایران و برخی کشورها

نظام حقوقی ایران در مورد نحوه حمایت از طرح صنعتی

چکیده

پس از گذشت سالها خلاء قانونی در مورد نحوه حمایت از طرحهای صنعتی به عنوان یکی از مهمترین آفرینه های فکری مدرن، قانونگذار ایرانی در سال ۱۳۸۶ با اقتباس از قانون مدل سازمان جهانی مالکیت فکری، به این مهم پرداخته و با تعریف طرح صنعتی و بیان شرایط شکلی و ماهوی ثبت آن، گام موثری در این خصوص برداشت، منتهای مراتب این قانون به مانند هر قانون دیگری که احکام مربوط به نهادی جدید را وضع می کند دارای نواقصی است که اکنون با گذشت چند سال از اجرای آن، به خوبی آشکار شده است. این مقاله در صدد است تا با توجه به اصول حقوقی و تحلیل نقادانه، مطالعه تطبیقی دیگر نظامهای حقوقی و آثار عملی آن، نواقص و امتیازات قانون مزبور در خصوص تعریف طرح صنعتی و معیارهای ثبت آن را اعلام و راهکارهای مناسب جهت رفع آنها ارائه نماید.
واژگان کلیدی: طرح صنعتی، مالکیت فکری، معیارهای ثبت، اصالت، جدید بودن.
طرح صنعتی به عنوان معجونی که هنر و صنعت را در خود گرد آورده، از ویژگی منحصر به فردی در میان آفرینه های فکری برخوردار است. این دارایی ارزشمند اقتصادی که سهم قابل توجهی در تولید ناخالص داخلی و رونق بازار تولید و کسب و کار دارد مدتها مورد بی مهری قانونگذار ایرانی قرار گرفته بود و پدیدآورندگان آن از حمایت وافی در این خصوص بهره مند نبودند. این در حالی بود که نظامهای حقوقی خارجی حتی در برخی کشورهای در حال توسعه از اواسط قرن بیستم با تدوین قوانینی جامع، شرایط و نحوه حمایت از طراحان صنعتی را معین کرده بودند.
بالاخره جمهوری اسلامی ایران همگام با دیگر کشورها در سال ۱۳۸۶ «قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی، علائم و نام های تجاری را به تصویب رسانید و گامی موثر در پیشرفت حقوق مالکیت فکری برداشت. این قانون که فصل دوم (مواد ۲۰ الى۲۹) خود را به موضوع طرحهای صنعتی اختصاص داده است با تعریف طرح صنعتی و معیارهای حمایت از آن (اعم از ماهوی و شکلی) ضمانت اجرای نقض طرحهای ثبت شده را پیش بینی نموده است. از این مواد آنچه جوهره حمایت از طراحان را تشکیل میدهد تعریف انتخاب شده برای طرح و معیارهای در نظر گرفته شده برای ثبت آن می باشد؛ اما آیا این تعریف و معیارهای مطرح شده، در راه حمایت از طرحهای صنعتی ایرانی مناسب است؟ یا باید تغییراتی در آنها داده شود؟ و در این راه مناسب ترین تعریف و معیار در خصوص طرحهای صنعتی کدام است؟ به نظر می رسد این قانون مانند سایر قوانینی که احکام مربوط به ماهیات جدید را وضع می کند نواقصی داشته که یک حقوقدان نقاد نمی تواند به آسانی از کنار آنها عبور کند. این نواقص که عمدتا به تعریف طرح و معیارهای ثبت طرح برمی گردد با توجه به مطالعه تطبیقی قانون ایران با سایر نظامهای حقوقی و نیز در نظر گرفتن رویه عملی ادارات مالکیت صنعتی به خوبی هویدا می شود که در این مقاله در دو بخش کلی به بررسی آنها و ارائه راهکار پرداخته شده است. بخش اول که تعریف طرح صنعتی را مورد نقادی قرار می دهد از دستاوردهای مطالعه تطبیقی حقوق کشورهای برزیل و چین و بحرین به عنوان کشورهای درحال توسعه و اسلامی) و اتحادیه اروپا و فرانسه استفاده نموده و بخش دوم که به مبحث مهم معیارهای ثبت طرح می پردازد از مطالعه حقوق موضوعه ایالات متحده آمریکا به عنوان کشور پیشگام در این رشته به طور ویژه و چند کشور دیگر بهره برده است. امید است که این مقاله بتواند با ارائه پیشنهادات به منظور اصلاح قانون کنونی ابزاری برای حمایت شایسته و بایسته از طراحان صنعتی و رونق تولید و تجارت داخلی قرار گیرد.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، /( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت شرکت سهامی عام تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی ) - ثبت اختراع وثبت بین المللی اختراع )

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید