لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

نظام حقوقی ایران در مورد نحوه حمایت از طرح صنعتی


نظام حقوقی ایران و برخی کشورها

نظام حقوقی ایران در مورد نحوه حمایت از طرح صنعتی

چکیده

پس از گذشت سالها خلاء قانونی در مورد نحوه حمایت از طرحهای صنعتی به عنوان یکی از مهمترین آفرینه های فکری مدرن، قانونگذار ایرانی در سال ۱۳۸۶ با اقتباس از قانون مدل سازمان جهانی مالکیت فکری، به این مهم پرداخته و با تعریف طرح صنعتی و بیان شرایط شکلی و ماهوی ثبت آن، گام موثری در این خصوص برداشت، منتهای مراتب این قانون به مانند هر قانون دیگری که احکام مربوط به نهادی جدید را وضع می کند دارای نواقصی است که اکنون با گذشت چند سال از اجرای آن، به خوبی آشکار شده است. این مقاله در صدد است تا با توجه به اصول حقوقی و تحلیل نقادانه، مطالعه تطبیقی دیگر نظامهای حقوقی و آثار عملی آن، نواقص و امتیازات قانون مزبور در خصوص تعریف طرح صنعتی و معیارهای ثبت آن را اعلام و راهکارهای مناسب جهت رفع آنها ارائه نماید.
واژگان کلیدی: طرح صنعتی، مالکیت فکری، معیارهای ثبت، اصالت، جدید بودن.
طرح صنعتی به عنوان معجونی که هنر و صنعت را در خود گرد آورده، از ویژگی منحصر به فردی در میان آفرینه های فکری برخوردار است. این دارایی ارزشمند اقتصادی که سهم قابل توجهی در تولید ناخالص داخلی و رونق بازار تولید و کسب و کار دارد مدتها مورد بی مهری قانونگذار ایرانی قرار گرفته بود و پدیدآورندگان آن از حمایت وافی در این خصوص بهره مند نبودند. این در حالی بود که نظامهای حقوقی خارجی حتی در برخی کشورهای در حال توسعه از اواسط قرن بیستم با تدوین قوانینی جامع، شرایط و نحوه حمایت از طراحان صنعتی را معین کرده بودند.
بالاخره جمهوری اسلامی ایران همگام با دیگر کشورها در سال ۱۳۸۶ «قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی، علائم و نام های تجاری را به تصویب رسانید و گامی موثر در پیشرفت حقوق مالکیت فکری برداشت. این قانون که فصل دوم (مواد ۲۰ الى۲۹) خود را به موضوع طرحهای صنعتی اختصاص داده است با تعریف طرح صنعتی و معیارهای حمایت از آن (اعم از ماهوی و شکلی) ضمانت اجرای نقض طرحهای ثبت شده را پیش بینی نموده است. از این مواد آنچه جوهره حمایت از طراحان را تشکیل میدهد تعریف انتخاب شده برای طرح و معیارهای در نظر گرفته شده برای ثبت آن می باشد؛ اما آیا این تعریف و معیارهای مطرح شده، در راه حمایت از طرحهای صنعتی ایرانی مناسب است؟ یا باید تغییراتی در آنها داده شود؟ و در این راه مناسب ترین تعریف و معیار در خصوص طرحهای صنعتی کدام است؟ به نظر می رسد این قانون مانند سایر قوانینی که احکام مربوط به ماهیات جدید را وضع می کند نواقصی داشته که یک حقوقدان نقاد نمی تواند به آسانی از کنار آنها عبور کند. این نواقص که عمدتا به تعریف طرح و معیارهای ثبت طرح برمی گردد با توجه به مطالعه تطبیقی قانون ایران با سایر نظامهای حقوقی و نیز در نظر گرفتن رویه عملی ادارات مالکیت صنعتی به خوبی هویدا می شود که در این مقاله در دو بخش کلی به بررسی آنها و ارائه راهکار پرداخته شده است. بخش اول که تعریف طرح صنعتی را مورد نقادی قرار می دهد از دستاوردهای مطالعه تطبیقی حقوق کشورهای برزیل و چین و بحرین به عنوان کشورهای درحال توسعه و اسلامی) و اتحادیه اروپا و فرانسه استفاده نموده و بخش دوم که به مبحث مهم معیارهای ثبت طرح می پردازد از مطالعه حقوق موضوعه ایالات متحده آمریکا به عنوان کشور پیشگام در این رشته به طور ویژه و چند کشور دیگر بهره برده است. امید است که این مقاله بتواند با ارائه پیشنهادات به منظور اصلاح قانون کنونی ابزاری برای حمایت شایسته و بایسته از طراحان صنعتی و رونق تولید و تجارت داخلی قرار گیرد.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، /( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت شرکت سهامی عام تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی ) - ثبت اختراع وثبت بین المللی اختراع )

مشاوره آنی
مجتمع ایلیا ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی در راستا ارائه خدمات با حداقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

درج مطالب اضافی در سند

رج مطالب اضافی در سند - * درج برخی از مطالب موجب سلب وصف تجاری از سند تنظیمی شده و آن را از شمول اسناد تجاری خارج می کند.*بنابراین مندرجات اضافی به دو دسته تقسیم می شوند:

نقض حق مالکیت فکری در اثر خطای مدنی

نقض حق مالکیت فکری در اثر خطای مدنی (تقصیر) - گفتیم که اعمال این ضابطه، بخاطر ارتكاب خطای مدنی است. لذا این سؤال مطرح میشود که منظور از خطای مدنی چیست؟ بدیهی است از نظر حقوقی، فعل و عمل قابل سرزنش با ارتكاب خطا مساوی نیستند.

شرایط صادر کننده چک

شرایط صادر کننده چک -چک باید بروی محال عليه صادر شود و چک بر روی خود منع قانونی دارد.چکی که برای پرداخت به خود صادر کننده صادر شده در صورتی قابل پرداخت است که ظهرنویس نشده باشد.ظهرنویسی چکی که گیرنده، صادر کننده نیز می باشد بلااشکال است.

حمایت از منابع ژنتیک در رژیم بین المللی ثبت اختراع

حمایت از منابع ژنتیک در رژیم بین المللی ثبت اختراع - اگرچه اصل دسترسی آزاد علمی به منابع ژنتیکی جهان تحت عنوان میراث بشریت، مدتها محور اصلی غالب مذاکرات و معاهدات بین المللی به ویژه معاهده بین المللی فائو در خصوص منابع ژنتیکی گیاه در سال ۱۹۸۳ بوده است، ولی با پیشرفت های سریع فنی در بیوتکنولوژی

کلیات ورشکستگی در حقوق کامن لا

کلیات ورشکستگی در حقوق کامن لا - مقررات ورشکستگی در کشورهایی که پیرو حقوق کامن لا هستند از لحاظ اصول به یکدیگر شباهت دارند و تنها از جهت بعضی موارد فرعی تفاوتهایی میان آنها بچشم می خورد. از نظر آشنایی بیشتر با این سیستم در امر ورشکستگی باختصار، ولی به نحو جداگانه، به مباحث موجود اشاره خواهیم کرد.

اعتراض تجدیدنظر خواهی و اعاده دادرسی درباره ورشکستگی

چگونگی اعتراض تجدیدنظر خواهی و اعاده دادرسی درباره ورشکستگی -درخواست رسیدگی به اعتراض و تجدید نظر خواهی و اعاده دادرسی نسبت به بعضی از قرارها و همچنین احکام صادره در مورد ورشکستگی به شرح زیر قابل پذیرش می باشند.

استثنائات حق ثبت اختراع در نظام بین الملی

استثنائات حق ثبت اختراع در نظام بین الملی حق اختراع - در سطح بین المللی حمایت از حقوق مالکیت فکری بطور برجسته ای با انعقاد موافقت نامه تریپس متحول شد. تا قبل از موافقت نامه تریپس کشورها در پذیرش و اعمال سیاست های مربوط به استثنائات حق اختراع و تعیین حدود و ثغور آن آزاد بودند چراکه کنوانسیون پاریس

نقد نظریه ها در حمایت و ثبت نام تجاری

نقد نظریه ها در حمایت و ثبت نام تجاری - به نظر می رسد در نقد نظریات بهتر باشد دو مسأله قابلیت حمایت و قابلیت ثبت نام تجاری از هم تفکیک شده و مستقلا تعیین تکلیف شوند:به نظر می رسد با توجه به دلائل عدیده، در پاسخ مثبت به این سؤال نباید جای هیچ تردیدی باشد:

مندرجات اختیاری برات و مسائل مختلفه

مندرجات اختیاری برات و مسائل مختلفه -الف - محال عليه ثانوی: اگر براتکش در برات، نام اشخاص دیگری را نیز به عنوان محال عليه دوم و سوم ذکر کند، دارنده برات می تواند در صورت عدم اخذ قبول و یا اخذ وجه از براتگیر اول، به براتگیر دوم و یا سوم مراجعه کند.

دارایی های مشاع فکری در قوانین

دارایی های مشاع فکری در قوانین کشورمان -در حوزه ی مالکیت ادبی و هنری قانونگذار کشورمان در ماده ۶ قانون حمایت از مؤلفان و مصنفان سال ۱۳۴۸ در ماده ی ۶ مقرر می دارد که: «اثری که با همکاری دو یا چند پدیدآورنده به وجود آماده باشد و کار یکایک آنها جدا ومتمایز نباشد، اثر مشترک نامیده می شود و حقوق ناشی

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید