لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

منافع تفویت شده دارنده مالکیت فکری در اثر نقض


منافع تفویت شده دارنده مالکیت فکری در اثر نقض

براساس این ضابطه، دارنده حق در صورت اثبات توان تولید و فروش محصول نقض شده؛ اثبات میزان سود، فقدان کالای جانشین و وجود تقاضا در بازار (شروط پاندوئیت) می تواند منافع از دست رفته خود را مطالبه کند.

حق الامتیاز متعارف :

طبق این ضابطه برای تعیین خسارت فرض می شود که اگر زیاندیده در یک مذاکره مفروض به ناقض اجازه بهره برداری می داد چه مبلغی به عنوان حق الامتیاز دریافت می کرد. سپس با درنظر گرفتن حق الامتياز قراردادهای لیسانس مشابه، اقدام به تعیین حق الامتياز متعارف به عنوان خسارت قابل پرداخت به زیان دیده می کنند.

استرداد سود تحصیل شده توسط ناقض در اثر نقض حقوق مالکیت فکری:

یکی دیگر از روش های جبران خسارت است که موضوع این مقاله می باشد. در برخی کشورها از جمله انگلیس به عنوان روش جایگزین یا مکمل روشهای قبلی مورد استناد قرار می گیرد.
با توجه به ماهیت و ویژگیهای خاص اموال و دارائیهای فکری، ممکن است نقض این حقوق به نحوی باشد که ناقض منتفع شود در حالیکه هیچ خسارتی به منافع موجود دارنده حق وارد نشود و منافع او در اثر نقض کاسته نگردد. زیرا امکان استفاده همزمان چند شخص یا چند نوع استفاده همزمان از اموال فکری وجود دارد.
ممکن است اثبات منافع تفویت شده، مقدور نباشد ولی معاملات انجام شده توسط ناقض و سود حاصله از آن به سادگی قابل اثبات باشد. در چنین شرایطی منطقی نیست که خسارت وارده بلاجبران بماند.
در برخی پرونده ها ممکن است میزان سود تحصیل شده ناقض بیشتر از مقدار منافع از دست رفته دارنده حق مالکیت فکری باشد. در این موارد آیا خواهان می تواند خسارت خود را براساس سود کسب شده توسط ناقض در اثر نقض، مطالبه کند؟ چنین دعوایی چه ارکانی دارد؟
اصول حاکم بر این ضابطه جبران خسارت چیست؟ آیا محاکم ایران می توانند براساس این ضابطه، حکم به پرداخت خسارت دهند؟

  • مفهوم، مبنا و ارکان ضابطه استرداد سود تحصیل شده ناقض در حقوق انگلیس:

در این بخش، ابتدا مفهوم این ضابطه و سپس مبنا و ارکان آن مورد بررسی قرار می گیرد به نحوی که با این توضیحات بتوان راجع به قابل اجرا بودن و نبودن آن در حقوق ایران، که چنین ضابطه ای پیش بینی نشده اظهار نظر کرد.

مفهوم:

این اصطلاح معادل واژه انگلیسی Accounts of defendants profits به کار می رود و بدین معناست که برای جبران خسارت وارده به دارنده حقوق مالکیت فکری، منافع تحصیل شده ناقض در اثر نقض این حقوق، بدون توجه به میزان خسارت واقعی وارده به خواهان و صرفنظر از امکان یا عدم امکان تحصیل و کسب همین منافع توسط او، محاسبه و به خواهان پرداخت شود.
یعنی میزان خسارت وارده به خواهان معادل منافعی است که به واسطه نقض عاید خوانده شده است. بنابراین خواهان به جای اثبات میزان ضرر وارده به خود باید منافع تحصیل شده توسط خوانده را اثبات نماید.
دلیل منطقی این روش جبران خسارت این است که هیچ کس نباید از خطا و رفتار اشتباهش سود ببرد. ناقض در اثر استفاده از حق مالکیت فکری دیگران، منافعی را استیفاء می کند و سودی را عاید خود می نماید که استحقاق آن را ندارد زیرا محصولی را برداشت می کند که خود نگاشته است.
در این خصوص گفته شده خسارت استردادی پیشتر وجود داشته است ولی پشت عناوین دیگر همچون حق الامتياز متعارف پنهان بوده است . خوانده که عضو پیشین سرویس امنیتی بود به اتهام جاسوسی به ۴۲ سال زندان محکوم گردیده بود، در سال ۱۹۹۰ خاطراتش را نوشت و برای آن مبلغ عمده ای از ناشر دریافت کرد. او هنگام اشتغال و قبل از ترک کار (فرار) یک تعهد نامه را امضا کرده بود که اطلاعات رسمی تحصیل شده در طول دوران استخدامی اش، چه محرمانه باشد یا نباشد را افشاء نکند. دادگاه بدوی چنین استدلال کرد: «اطلاعات اکتسابی خوانده در دوران استخدام که در
کتاب خاطرات خوانده افشاء شده است دیگر محرمانه نبوده و هیچ نفع عمومی در جلوگیری از انتشار آنها وجود نداشته است.» بنابراین دعوای خواهان را رد کرد.
پس از اعتراض به رای دادگاه بدوی و ارجاع پرونده به مجلس اعیان، لرد نیکلاس اعلام کرد: «شرایط استثنایی پرونده، ضابطه محاسبه سود ناقض را توجیه می کند». شرایط استثنایی عبارت بودند از:
این حقیقت که هیچ یک از سرویس های امنیتی با انگیزه مالی تعهدشان را نقض نکنند؛
- بیشتر تقاضای خرید کتاب Blakeناشی از محاسبات و اشارههایش بر روی نقض های ابتدایی تعهدش بود. یعنی عامل اصلی خرید کتاب، همان اطلاعات افشاء شده بود. {۵، ص۱۳۹)
پس از صدور این رأی برای زیان دیدگان ناشی از نقض قرارداد این توقع ایجاد شده که ضابطه سود تحصیل شده می تواند بخاطر سایر ضمانها (غیر از مالکیت فکری) نیز موضوع رأی قرار گیرد.
البته از سال ۲۰۰۱ به بعد چنین رأی صادر نشده است و حتی گفته شده در دو پرونده دیگر که بعد از دعوی Blake مطرح شده، دادگاه مقرر داشته است که ضابطه محاسبه سود ناقض در اثر نقض، در مورد ضمان ناشی از مزاحمت {۶، ص۶۴۷ و یا ضمان ناشی از نقض مسئولیت قانونی {۷، ص ۶۴۷ نمی تواند موضوع رأی قرار بگیرد.
زیرا این ضابطه در پرونده های استثنایی و خاص که سایر طرق جبرانی (دستور موقت و مطالبه خسارت) نامتناسب است، اعمال می گردد.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، ( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت شرکت سهامی عام تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی ) - ثبت اختراع ، هزینه و تعرفه ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع )

مشاوره آنی
مجتمع ایلیا ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی در راستا ارائه خدمات با حداقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

گم شدن چک در وجه حامل

توضیحات کامل و جامع درباره چک مفقودی حامل به همراه گم شدن چک در وجه حامل.با ثبت شرکت ایلیا تماس بگیرید و کلیه امور ثبتی خود را به ما بسپارید.

صفر تا صد اسناد در وجه حامل

صفر تا صد اسناد در وجه حامل -سند در وجه حامل»، سندی است که مشخصات دارنده روی آن نوشته نشده و قابل پرداخت به حامل آن است، مگر در موارد زیر: در صورت توقيف وجه از طرف مقامات قضایی و یا در صورت امتناع حامل از تسلیم سند و یا در صورتی که عدم مالکیت دارنده سند، در دادگاه محرز شود.

مجازات اشخاص در قانون تجارت و قانون تصفیه امور ورشکستگی

مجازات اشخاص دیگر در قانون تجارت و قانون تصفیه امور ورشکستگی راجع به مجازات سایر اشخاص مواردی به شرح زیر پیش بینی شده است.

نقد نظریه ها در حمایت و ثبت نام تجاری

نقد نظریه ها در حمایت و ثبت نام تجاری - به نظر می رسد در نقد نظریات بهتر باشد دو مسأله قابلیت حمایت و قابلیت ثبت نام تجاری از هم تفکیک شده و مستقلا تعیین تکلیف شوند:به نظر می رسد با توجه به دلائل عدیده، در پاسخ مثبت به این سؤال نباید جای هیچ تردیدی باشد:

ضمانت در برات

ضمانت در برات -یعنی شخص ثالثی یک یا چند نفر از مسئولین برات را ضمانت می کند (براتکش، ظهرنویس ها و براتگیر ) که ضمانت در برات جنبه تضامنی دارد. ضامن ممکن است شخص ثالثی یا یکی از امضاء کنندگان برات باشد. امضاء ضامن باید با قید برای ضمانت اعتبار دارد یا چیزی مشابه، همراه باشد.

تجارت در دوره جدید

تجارت در دوره جدید - از اواخر قرن ۱۵ میلادی و با کشف قاره آمریکا، سوداگران بدنبال تحصيل طلا و ثروت های باد آورده به قاره جدید وارد می شوند و با اختراع قطب نما کشتیرانی رونق بیشتری می گیرد و وسایل سریع السیر مانند هواپیما و قطار اختراع شدند و کارخانجات به صورت تأسیسات عظیم ماشینی در آمده و با جذب

مندرجات اجباری و نحوه تکمیل سفته

مندرجات اجباری و نحوه تکمیل سفته - 1- امضاء یا مهر متعهد.2- تاریخ صدور به روز و ماه و سال و گرنه سفته بی اعتبار است. ٣- مبلغ سفته: نوشتن مبلغ با حروف را قانون ضروری دانسته ولی ننوشتن آن به صورت حروف سفته را بی اعتبار نمی کند.۴- نام گیرنده وجه: می توان نام گیرنده را ننوشت و سفته را در وجه...

دستور موقت در نظام حقوق مالکیت صنعتی ایران

دستور موقت در نظام حقوق مالکیت صنعتی ایران - حمایت قضایی از صاحب حق اختراع یا دارنده مجوز بهربرداری از آن ایجاب می کند تا علاوه بر اعطای حق اقامه دعوا عليه ناقض این حقوق، اقدامات تامینی لازم در حاشیه دادرسی نیز جهت جلوگیری از تضییع حقوق افراد ذینفع به عمل آید.

اثر حکم ورشکستگی در مورد شرکت تجارتی

اثر حکم ورشکستگی در مورد شرکت تجارتی بموجب ماده ۴۱۲ قانون تجارت حکم ورشکستگی در مورد شرکت تجارتی ممکن الصدور است و بر حسب ماده ۲۰ همان قانون شرکتهای تجارتی بر هفت نوع می باشند: ۱- شرکت سهامی. ۲ - شرکت با مسئولیت محدود ۳ - شرکت تضامنی ۴-مختلط غیر سهامی ۵ -مختلط سهامی ۶- نسبي ۷ - شرکت تعاونی

مرجع تصمیم گیری در ادغام شرکت تجاری

مرجع تصمیم گیری در مورد ادغام شرکت های تجاری - در مورد مرجع تصمیم گیری در مورد ادغام شرکتهای تجاری باید بین دو مورد قائل به تفکیک شد. زیرا همانگونه که قبلا بیان گردید قانونگذار فقط در مورد شرکتهای تعاونی به صراحت از ادغام سخن گفته و برخی احکام آن را بیان کرده است ولی در مورد شرکت های تجاری دیگر

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید