لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

مفقود شدن اسناد در وجه حامل


اسناد حامل

سند در وجه حامل سندی تجاری و شبیه سفته در وجه حامل است بدون آنکه مقررات سفته در آن قابل اعمال باشد.

دارند؛ هر سند در وجه حامل مالک آن است و برای مطالبه آن محق محسوب می شود.

مدیون سند در وجه حامل در مقابل اخذ سند مکلف به تأدیه وجه آن است

سند در وجه حامل یا مدنی است یا تجاری و تجاری یا مدنی بودن آن، به این بستگی دارد که سند برای امور تجاری صادر شده یا مدنی.

* سند حاملی که تجار صادر می کنند تجاری محسوب می شود مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

سند در وجه حامل با قبض و اقباض منتقل می شود.

* از اسناد در وجه حامل می توان برای جلب سرمایه گذاری های اشخاص استفاده کرد.

در حقوق ایران سفته و چک از اسناد حامل اند که دارای قانون ویژه ای هستند، علاوه بر اینها سهام شرکت های سهامی که بی نام می باشند نیز جزو اسناد حامل می باشند.
اوراق قرضه بی نام را می توان به صورت سند در وجه حامل صادر کرد.

مفقود شدن اسناد در وجه حامل

  • 1- اسناد در وجه حامل که دارای کوپن هستند.

اسناد حامل کوپن دار: کوپن هایی به ضمیمه سند می باشد که این کوپن ها برای دریافت سود ماهانه در اختیار دارنده سند است.

هر گاه این سند گم شود دارنده آن حق دارد درخواست ابطال آن را بدهد و اگر مقام صلاحیت داری به مدیون سند دستور عدم پرداخت وجه سند گم شده را بدهد ولی مدیون وجه آن را پرداخت کند، مدیون را در مقابل ثالثی که ممکن است مالک واقعی سند باشد بری الذمه نمی کند

دادگاه صالح برای درخواست ابطال سند دادگاه محل اقامت مدیون است.

هر گاه دادگاه ادعای مدعی را قابل اعتماد دانست به دارنده سند مجهول در روزنامه رسمی سه بار اخطار می کند. وقتی از اولین اعلام سه سال بگذرد دادگاه حکم بطلان سند را صادر می کند.
اگر پس از اخطار، دارنده سند پیدا شود و آن را ارائه دهد. دادگاه به مدعی مهلت مناسبی می دهد که ادعای گم کردن را ثابت کند و اگر نتوانست، وجه سند به دارنده تحویل داده می شود.
هرگاه کار به ابطال سند برسد باید در روزنامه رسمی یا به هر وسیله ای که دادگاه صلاح بداند به اطلاع عموم مردم رسانده شود.

  • ٢- مفقود شدن سند حامل بدون کوپن

* محکمه در صورتی که ادعای مدعی گم کردن سند را قابل اعتماد بداند حکم میدهد مدیون در موعد سررسید سند وجه آن را به حساب صندوق دادگستری بپردازد.

اگر در مدت قبل از مرور زمان اسناد حامل سند ابراز شد دادگاه به مدعی مفقود شدن سند مهلتی می دهد تا ادعای خود را ثابت کند و اگر ثابت کرد که وجه به او داده میشود و اگر در مدت مرور زمان سند ابراز نشد وجه آن به مدعی پرداخت خواهد شد.

  • قبض انبار

انبار عمومی مؤسسه ای است بازرگانی که به منظور قبول امانت و نگهداری مواد اولیه با موافقت هیأت نظارت بر انبارهای عمومی و آئین نامه های مربوطه ، به صورت شرکت سهامی بر طبق مقررات ایران به ثبت رسیده باشد.

انبارهای عمومی در مقابل به امانت گرفتن کالاها سندی صادر می کنند که از دو قسمت تشکیل شده است ۱- قبض رسید ۲- برگ وثیقه که به قبض انبار موسوم است و به آن وارانت نیز می گویند.

* قبض انبار سندی است شبیه سفته که با امضای آن بازرگان متعهد می شود مبلغ معینی را در سررسید معین به دارنده آن بپردازد.

تفاوت قبض انبار با سفته در این است که اگر متعهد به موقع وجه قبض انبار را نپردازد دارنده آن می تواند از طریق ثبت محل، کالای موجود در انبار را به نفع خود بفروشد و طلب خود را بردارد.
قبض انبار وسیله ایجاد وثیقه به نفع دارنده سند است.

* ظهرنویسان قبض انبار مانند ظهرنویسان سفته دارای مسئولیت تضامنی هستند و هرگاه قیمت کالاهای انبار برای پرداخت کفایت نکند دارنده می تواند به ظهرنویسان مراجعه کند.

چنانچه اولين ظهرنویسی در دفتر انبار به ثبت رسیده باشد دارند؛ وثیقه می تواند ده روز پس از انقضای موعد مذکور در برگ وثیقه برای وصول طلب خود فروش کالای مذکور را از اداره ثبت درخواست کند اداره ثبت موضوع را به اطلاع انبار می رساند و به بدهکار ابلاغ می شود و چنانچه تا یک ماه از تاریخ ابلاغ اجرائیه بدهکار بدهی خود را نپردازد به فروش وثیقه از طریق حراج اقدام می شود.
چنانچه دارنده برگه وثیقه تا یک ماه از تاریخ سررسید تقاضای اجرا نکند حق مراجعه او به ظهرنویسان قبلی نسبت به بقیه طلب خود در صورت کمبود ساقط خواهد شد.

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

)به لبخندتان برترینیم (

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا

· شعبه کرج: 137 32 – 026

· شعبه تهران :119 55 266 – 021

· سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32

· سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی : WWW.ELIYA.IR

· پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR:

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا )شامل تنطیم قراردادهای حقوقی و مشاوره حقوقی و خدمات ثبتی شرکت و برند در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران.

مشاوره آنی
مجتمع ایلیا ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی در راستا ارائه خدمات با حداقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

حمایت از نام تجارتی در حقوق ایران

حمایت از نام تجارتی در حقوق ایران - نام تجاری از جمله مالکیتهای فکری، محصول ابتکار و خلاقیت تاجر در روند فعالیتهای تجارتی و معرف توانمندیهای او در عرصه تجارت است. این نوع از اموال ناملموس در حالی که به انحاء مختلف در حمایت از خود تاجر ونیز مصرف کنندگان محصولات و خدمات مورد عرضه نقش بسزا و منحصر به

قوانین در حمایت از ذخایر ژنتیکی ثبت اختراع

قوانین ملی وضع شده در حمایت از ذخایر ژنتیکی و انعکاس رهنمودهای بین المللی در قوانین داخلیثبت اختراع - قانون گذار ایرانی در زمینه تدوین قوانین مرتبط با بحث زیست فناوری انسجام و دقت در خود این عرصه از علم نداشته، که البته به دلیل جدید بودن این شاخه از علم و نداشتن متخصصان حقوقی در این زمینه، تا

نقش تصرف در مال در تجاری بودن عمل

نقش تصرف در مال در تجاری بودن عمل -*مقدار تصرف در مال مهم نیست مهم این است که آن مال به قصد فروش خریداری شده باشد. کسی که خودروهای فرسوده میخرد و آنها درست می کند و به قیمت بالایی می فروشد کار او ذات تجاری است.

مجازات در مورد ورشکستگی به تقصیر و تقلب

مجازات در مورد ورشکستگی به تقصیر و تقلب -اگر ورشکستگی در نتیجه تقصیر یا تقلب واقع شود ضمانت اجرای جزائی به آثار حقوقی حکم ورشکستگی اضافه خواهد شد ولی چون ورشکستگی به تقصیر با ورشکستگی به تقلب تفاوت دارد هر کدام را به طور جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

حمایت از منابع ژنتیک در رژیم بین المللی ثبت اختراع

حمایت از منابع ژنتیک در رژیم بین المللی ثبت اختراع - اگرچه اصل دسترسی آزاد علمی به منابع ژنتیکی جهان تحت عنوان میراث بشریت، مدتها محور اصلی غالب مذاکرات و معاهدات بین المللی به ویژه معاهده بین المللی فائو در خصوص منابع ژنتیکی گیاه در سال ۱۹۸۳ بوده است، ولی با پیشرفت های سریع فنی در بیوتکنولوژی

زمان و امکان طرح درخواست قبل از اقامه دعوا در ثبت برند و طرح

زمان طرح درخواست دستور موقت و زمان طرح دعوای اصلی - امکان طرح درخواست قبل از اقامه دعوای اصلی - مهلت خواهان جهت اقامه دعوای اصلی قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری - طبق موازین آیین دادرسی مدنی، امکان تقاضای دستور موقت قبل، حین و بعد از اقامه دعوای اصلی وجود دارد. اما ظاهر ماده ۱۸۳ آیین

اعتراض تجدیدنظر خواهی و اعاده دادرسی درباره ورشکستگی

چگونگی اعتراض تجدیدنظر خواهی و اعاده دادرسی درباره ورشکستگی -درخواست رسیدگی به اعتراض و تجدید نظر خواهی و اعاده دادرسی نسبت به بعضی از قرارها و همچنین احکام صادره در مورد ورشکستگی به شرح زیر قابل پذیرش می باشند.

تحلیل ماده ۷۷۲ قانون مدنی در خصوص اختراع

تحلیل ماده ۷۷۲ قانون مدنی در خصوص اختراع - در خصوص نقش قبض در رهن، سه نظر متفاوت ارائه شده است. بعضی از فقیهان بر این عقیده اند که عقد رهن با ایجاب و قبول کامل می شود و قبض هیچ گونه تاثیری در صحت و یا لزوم این عقد ندارد. بنابراین، بحث قبض، در مورد آثار عقد رهن مطرح می شود، نه در مورد انعقاد آن.

نقد نظریه ها در حمایت و ثبت نام تجاری

نقد نظریه ها در حمایت و ثبت نام تجاری - به نظر می رسد در نقد نظریات بهتر باشد دو مسأله قابلیت حمایت و قابلیت ثبت نام تجاری از هم تفکیک شده و مستقلا تعیین تکلیف شوند:به نظر می رسد با توجه به دلائل عدیده، در پاسخ مثبت به این سؤال نباید جای هیچ تردیدی باشد:

منافع تفویت شده دارنده مالکیت فکری در اثر نقض

منافع تفویت شده دارنده مالکیت فکری در اثر نقض - براساس این ضابطه، دارنده حق در صورت اثبات توان تولید و فروش محصول نقض شده؛ اثبات میزان سود، فقدان کالای جانشین و وجود تقاضا در بازار (شروط پاندوئیت) می تواند منافع از دست رفته خود را مطالبه کند.

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید