گام اول انتخاب نام تجاری مناسب و لوگو آن

شاید مهمترین گام ثبت برند در کرج ،انتخاب نام و تصویر زیبا و با معنا که اولاً با نوع کالا یا خدماتی که برند مورد نظر برای آن به ثبت می رسد دارای ربط و همخوانی باشد و دوماً بصورت بالقوه توانایی بزرگ شدن و مشهور شدن را داشته باشد. باید بدانید که از اسامی مشهور و یا نام جغرافیایی نمیتوانید استفاده نمایید که در این صورت موجب رد اظهارنامه برند شما می گردد.

بیشترین تشابه اسامی در طبقاتی است که خواهان بیشتری دارد این طبقات شامل : مواد غذایی ، آشامیدنی ، آرایشی و بهداشتی می باشد ​. اگر قصد دارید به همراه نام تجاری خود لوگو نیز به ثبت برسانید بهتر است از تصاویر ملموس استفاده نمایید که درک آن برای مخاطبین قابل قبول باشد. در نتیجه انتخاب نام برند از مهم ترین و اساسی ترین گام های ثبت نشان تجاری می باشد.

گام دوم مشخص شدن ماهیت حقیقی و یا حقوقی برند جهت ثبت

نام تجاری به دو صورت حقیقی و حقوقی به ثبت می رسد که هرکدام از آنها مدارک متفاوتی را لازم دارند.
لازم است به این مورد هم اشاره نماییم که کلیه فرایند های نام تجاری ( واژه شناسی ) مثل هم در اداره مالکیت صنعتی به ثبت می رسد.

انتخاب-نام-شرکت

مدارک لازم برای ثبت برند در کرج

الف- اشخاص حقیقی

 1. ارائه رونوشت شناسنامه.
 2. ارائه کارت ملی.
 3. ارائه رونوشت کارت بازرگانی چنانچه در برند از حروف لاتین استفاده شده باشد.
 4. ارائه رونوشت مجوز فعالیت از قبیل جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و .....

ب- اشخاص حقوقی

 1. ارائه رونوشت شناسنامه.
 2. ارائه رونوشت کارت ملی.
 3. ارائه رونوشت روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت .
 4. ارائه رونوشت مجوز فعالیت از قبیل جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و .....
 5. ارائه کارت بازرگانی چنانچه در برند از حروف لاتین استفاده شده باشد.


گام سوم بررسی و استعلام برند قبل از ثبت آن می باشد

قبل از آن که اقدام به ثبت برند نمایید و قبل از آنکه مجبور باشید که حتی بخش کوچکی از هزینه ثبت برند در کرج را بپردازید باید برند مورد نظرتان را استعلام نمایید تا متوجه شوید که آیا مورد مشابه برند مورد تقاضای شما در همان طبقه ای که شما تصمیم به ثبت آن را دارید، قبلا به ثبت رسیده است یا خیر.

نحوه استعلام برند

استعلام برند یا آگاهی از برندهای ثبت شده در حوزه کاری شما شامل استعلام از سایتهای مرجع می باشد . برای این کار باید پس از رجوع به سایت iripo.ssaa.ir با مراجعه به بخش استعلام برند مدنظرتان را وارد کنید و با اعمال فیلترینگ مربوطه و انتخاب طبقات برند می توانید از عدم تکراری بودن نام تجاری خود اطمینان حاصل نمایید . برای اطلاع از طبقات علامت تجاری باید گفت که برند در 45 طبقه شغلی طبق تعریف سازمان مالکیت معنوی قابل ثبت است که شما جهت استعلام برند لازم است طبقه مد نظرتان که همان حوزه فعالیتتان است را وارد نمایید تا برند شما در آن طبقه جستجو شود . لازم به ذکر است که اگر برند در طبقات دیگر شغلی ثبت شده باشد ولی در صنف مربوط به شغل شما سابقه ثبتی نداشته باشد ثبت آن برای شما مانعی ندارد.

برای استعلام رایگان برند قبل از ثبت بصورت سریع و رایگان و اطلاع از درصد موفقیت ثبت نهایی برند یا لوگوی مورد نظرتان آیکون زیر را کلیک نموده و با ورود به بخش مربوطه فرایند استعلام را انجام دهید.

استعلام رایگان برند .......

همچنین جهت آشنایی کامل با طبقه بندی برند و علامت می توانید رو لینک جدول طبقه بندی علامت تجاری کلیک نمایید.

مراحل ثبت برند در کرج

گام چهارم تکمیل مدارک و بررسی و ارسال اظهار نامه ثبت برند در کرج

گردآوری مدارک مورد نظر برای ثبت برند و امضای وکالت نامه وکیل ثبت برند در کرج که در ادامه مقاله آمده به تمامی آن ها اشاره نموده ایم :

 1. پس از تکمیل و ارسال اظهارنامه ثبت برند، پرونده شما در صف بررسی 5 کارشناس (سه کارشناس و کارشناس مسئول و رئیس اداره ثبت علائم تجاری )قرار می گیرد.توضیح اینکه هر کدام از کارشناسان فوق، بخشی از پرونده اظهارنامه برند شما را مورد بررسی تخصصی قرار می دهند و در صورتی که ثبت برند مورد نظر شما از دید هر 4 کارشناس بلامانع تشخیص داده شود، پرونده در کارتابل رئیس اداره علائم تجاری قرار داده می شود تا مورد بازبینی نهایی قرار گیرد و چنانچه ثبت برند مورد تقاضا، از نظر رئیس اداره هم بلامانع تشخیص داده شود، در سامانه اینترنتی مورد اشاره، برای شما ابلاغیه پذیرش صادر می گردد و همچنین این موضوع از طریق ارسال پیامک به شماره همراهتان، به اطلاع شما خواهد رسید.
 2. بعد از دریافت و مطالعه ابلاغیه پذیرش باید مطابق با اطلاعاتی که در خود ابلاغیه وجود دارد، به همراه کپی برابر اصل کلیه مدارکی که در مرحله تکمیل و ثبت اظهارنامه، در سایت آپلود کرده اید، به صورت حضوری به اداره علائم تجاری مراجعه نموده و پرونده فیزیکی ثبت برند خود در کرج را تشکیل دهید.
 3. پس از تشکیل پرونده فیزیکی برند، نوبت به پرداخت هزینه انتشار آگهی تقاضا ثبت علامت تجاری در روزنامه رسمی می رسد و پس از پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت اول و انتشار آن، مطابق با قانون، اشخاص ثالث ۳۰ روز از تاریخ انتشار این روزنامه فرصت دارند تا چنانچه نسبت به ثبت برند مورد تقاضای شما اعتراض و یا ادعایی دارند، بصورت رسمی و قانونی نسبت به طرح این اعتراض و ادعا اقدام نمایند.
 1. پس از گذشت ۳۰ روز از تاریخ انتشار روزنامه رسمی نوبت اول و چنانچه اعتراض و یا ادعایی از سوی اشخاص ثالث نسبت به برند مورد تقاضای شما واصل نشده باشد، آنگاه نوبت پرداخت هزینه حق الثبت میباشد که پس از پرداخت این مرحله آگهی نوبت دوم که شماره ثبت علامت در آن درج شده صادر می گردد.
 2. بعد از صدور شماره ثبت نوبت به پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم ثبت برند در کرج می رسد.
 3. پس از آنکه کلیه مراحل بالا را طی نموده و تمام هزینه ثبت برند در کرج را بصورت کامل پرداخت کردید، با همراه داشتن هر دو آگهی(تقاضا و رسمی)و روزنامه رسمی نوبت اول و دوم و همچنین الباقی مدارک، بصورت حضوری به اداره مالکیت معنوی مراجعه نمایید و با ارائه رسید، سند برند ثبت شده ( تصدیق برند ) خود را تحویل بگیرید.

راهنمایی گام به گام سامانه تصویری برند


در صورت نیاز به اطلاع از چگونگی ثبت نام برند در سامانه اداره علائم تجاری در حوزه ثبتی کرج می توانید کلیه مراحل را به صورتی تصویری و گام به گام ملاحظه نموده و ایرادات خود در این ضمینه برطرف نمایند.
جهت مشاهد تصویری مراحل ثبت برند در کرج روی لینک راهنمای تصویری ثبت برند کلیک نمایید.

هزینه ثبت برند چقدر است؟

طبیعتاً یکی از مسائل مهمی که پیش روی افراد وجود دارد، اطلاع از هزینه های آن است که ثبت برند و ثبت علامت تجاری نیز از این قاعده مستثنی نیست، لذا در این قسمت تصمیم داریم هزینه ثبت برند و علامت تجاری را بصورت کامل بررسی نماییم.

جهت اطلاع از هزینه های ثبت علامت تجاری ،لینک هزینه و تعرفه ثبت برند و علامت تجاری در کرج را کلیک نمایید.

چنانچه با مشاهده لینک و مقاله هزینه های برند ، به پاسخ تمامی سوالات خود درارتباط با هزینه ثبت برند و مسائل مرتبط به آن دست نیافتید و همچنان نکات مبهمی باقی مانده است، با کارشناسان مجتمع ثبتی ایلیا تماس حاصل نموده و پاسخ دقیق تمامی سوالات خود را به صورت رایگان دریافت نمایید.

زمان لازم جهت ثبت برند در کرج

ثبت برند روال خاصی دارد که موسسان باید نسبت به تمامی مراحل اطلاعات کافی داشته باشند. در غیر این صورت مراحل ثبت برند با مشکل مواجه می گردد و متقاضیان مجبور می شوند تا هر مرحله از ثبت برند را چندین بار تکرار کنند که این امر شامل هزینه های مازاد و اتلاف وقت می گردد. شایا ن ذکر است، مدت زمان ثبت برند با توجه به نوع درخواست و مدارک ارائه شده متفاوت می باشد.

زمان هر یک از مراحل ثبت برند با توجه به پرونده های موجود در کارتابل کارشناسان و رئیس اداره متغیر است اما به طور کلی و با توجه به تجارب به دست آمده در این زمینه می توان گفت مدت آن 45 روز الی 3 ماه کاری زمان برای طی مراحل ذکر شده نیاز می باشد.

در صورتی که برند مورد نظر مشکل قانونی نداشته باشد یا قبلا ثبت نشده باشد و مشابه برندی که قبلا در همان طبقه ثبت شده نیز نباشد، با طی نمودن مراحل لازم و واریز وجوهات قانونی مربوطه، ثبت نهایی صورت می گیرد که انجام کلیه فرایند ها حدود سه ماه کاری به طول می انجامد.

مزایای ثبت برند در کرج

 1. ثبت برند، مالک را از حمایت‌ها و ضمانت قانونی برخوردار می‌سازد و مالک می‌تواند با متمایز نمودن کالا یا خدمات خود از آن استفاده نموده یا حق استفاده از آن را به دیگری واگذار کند و در واقع حق استفاده انحصاری از آن علامت ثبت شده برای استفاده بر روی محصولات و خدمات مورد نظر و یا اعطا مجوز آن به شخص دیگر صرفا در اختیار مالک علامت می باشد.
 2. دوره حمایت از برند وعلامت تجاری 10 سال است که می توان آن را با پرداخت هزینه تمدید هم نمود.از دیگر مزایای داشتن علامت تجاری این است که از رقابت‌های غیر قانونی و ناعادلانه از قبیل جعل علائم تجاری عین یا مشابه آن برای محصول و خدمات نامرغوب ممانعت به عمل می آورد.
 3. می توان تفویض اجازه ی استفاده از یک برند تجاری ثبت شده را به شرکت های ثالث داد که می تواند منبع درآمد بیشتری برای شرکت یا شخص به وجود آورد و یا اساس انعقاد یک موافقت نامه ی اعطای نمایندگی فروش باشد.(اجازه بهره برداری)
 4. به طور کلی علائم تجاری از طریق به رسمیت شناختن کالا یا خدمات خاص و در برداشتن منافع مالی در سطح جهان موجب ارتقای کارآفرینی می‌گردد.
 5. حق استعمال انحصاری برند فقط برای کسی شناخته خواهد شد که برند خود را به ثبت رسانیده باشد.به این معنی که اشخاصی که علامت خود را به ثبت نرسانده باشند، نمی توانند از استفاده اشخاص دیگر از آن علامت جلوگیری کنند و به این جهت کلیه تجار و شرکتها، برای حفظ علامت خود از تقلید و تقلب ، برند خود را به ثبت می رسانند.
 6. ثبت برند، ضمانت کننده تفکیک محصولات از همدیگر است.
 7. ثبت برند،برای محصولات و شرکت و خدمات شما ایجاد شهرت و وجه می کند.
 8. ثبت برند،شرکت ها را قادر می سازد محصولاتشان را از یکدیگر متمایز سازند.
 9. ممکن است ثبت برند، برای دریافت وام مفید باشد.
 10. ثبت برند، می تواند برای سهامداران نیز ایجاد ارزش افزوده کند و باعث افزایش درآمد شرکت شود.
 11. برند ثبت شده ، قابل نقل و انتقال به اشخاص حقیقی و حقوقی است . لذا، می توان آن را واگذار کرد.
 12. ممکن است ثبت برند، دارایی ارزشمند برای کسب و کار باشند.
 13. ثبت برند،جزء ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی است.
 14. چرا اداره مالکیت معنوی با ثبت برند حقوق ده ساله حمایت از برند را به شمامی دهد ؟
 15. وقتی شما برندی را ثبت می کنید یعنی کسب و کاری مجاز را به دولت و مردم معرفی می کنید که هم خدمتی به جامعه و هم دروسیله ای برای درآمدزایی شماست و دولت به ازای این خدمت شما و طی کردن مراحل و پرداخت هزینه قانونی وظیفه خود می داند که از شما و برند ثبت شده شما در کل ایران حمایت کند.

بنابراین :
الف- مانع ثبت برندهای عین یا مشابه برند شما در کرج و کل ایران را می گردد.
ب- در صورتی که شخص ثالثی بدون ثبت و غیرقانونی از برند شما یا شبیه برند شما چه در شهر کرج و دیگر شهر های ایران استفاده نماید، به شما حق شکایت می دهد.
زیرا در غیر این صورت هیچ تضمینی وجود نخواهد داشت که آیا بعد از به شهرت رسیدن کسب و کار شما نام تجاری شما مورد سو استفاده رقبا قرار نگیرد و هزینه و وقتی که برای تبلیغات گذاشته اید اتلاف نگردد.

علائم تجاری قابل ثبت

واژگان یا کلمات ، ترکیبی از حروف ، اعداد ، حرف و عدد و یا کلمه و رقم در کنار هم ، تصویر یا علامت و نماد و شکلک به شکل رنگی یا سیاه و سفید می تواند ثبت برند شود . در برخی کشورها شعار تبلیغاتی ، بو یا اصوات هم قابلیت ثبت دارند اما در کشورایران فقط موارد گرافیکی و قابل رویت ذکر شده ،ثبت می گردد.

علائم تجاری غیر قابل ثبت

واژه های عام به تنهایی قابل ثبت نیستند. اسمی که به کلیات انواع یک محصول اشاره دارد اسم عام است و به عنوان برند قابل ثبت نیست مثلا" برند شکلات ثبت نمی شود زیرا به انواع شکلات اشاره دارد و نمی توان مالکیت آن را منحصر به یک فرد یا یک کارخانه تولید شکلات و شیرینی جات کرد.
همچنین واژه های توصیفی مثلا" واژه ترش برای برند ترشیجات و لواشک و تمبر و آلو قابل ثبت نیست زیرا مزه آن را توصیف می کند و کلمه توصیفی است اما با ترکیب با نامی خاص قابلیت ثبت شدن دارد.
علائمی که خلاف عرف جامعه و موازین اسلامی باشد نیز غیر قابل ثبت است من جمله تمثال چهره افراد مقدس به عنوان لوگو یا علامت تجاری نباید استفاده شود.
نشان های دولتی ، نمادهای بین المللی ، پرچم کشورها ، اسامی مشهوره یا مقدسه ، نام سازمان های جهانی بر اساس قوانین اداره مالکیت فکری و معنوی غیرقابل ثبت می باشد.

و در پایان ثبت علائم و برند های غیر قابل ثبت می رسیم به نقطه شروع یعنی برندهایی که پیش از این به ثبت رسیده باشد ، ثبت عین یا مشابه آنها ممنوع است.
مجتمع ثبتی ایلیا با آگاهی از همه این نکات به استعلام و کارشناسی دقیق ثبت برند شما در کرج مبادرت می ورزد.

فرآیند ثبت برند و علامت تجاری توسط مجتمع ایلیا

1- عقد قرارداد و امضاء وکالتنامه توسط موکل (جهت انجام امور اداری ثبت برند در کرج)

2- بازبینی دقیق مدارک، اطلاعات و شرایط موکل برای ثبت برند در کرج.

3- در صورت نیاز به استعلام و تمایل فرد ،قبل از ثبت نام تجاری استعلام برند انجام می گیرد.

4- با توجه به مدارک و مجوزهای لازم ظرف 2 الی 3 روز کاری پرونده به سیستم اداره ثبت مالکیت صنعتی ارجاع شده و پرونده ثبت برند. بصورت رسمی در کارتابل اداره مالکیت صنعتی تشکیل می گردد. (پس از تشکیل پرونده حدودا تا مرحله بعدی بین 30 الی 45 روز فرصت نیاز است)

5- با تشکیل پرونده و ارجاع به کارشناس اداره مالکیت صنعتی، نتیجه کارشناسی و وضعیت پرونده پس از 30 الی 45 روز کاری بررسی مشخص می شود، و نتیجه آن یکی از موارد ذیل خواهد بود:

1.پرونده و اطلاعات بدون نقص است ، مغایرت و مشابهتی ندارد و برای صدور آگهی درخواست ثبت برند تجاری در کرج اقدامات بعدی انجام می شود. توجه داشته باشید ثبت برند نیاز به 2 آگهی دارد که این مرحله اولین آگهی خواهد بود.

2. در این زمان باید برای روزنامه رسمی اقدام شود، یعنی درخواست تایید شده پرونده شما در روزنامه قوه قضائیه درج می گردد. توجه داشته باشید انتشار روزنامه رسمی حدود 10 الی 15 روز کاری زمان خواهد برد.

3. پس از صدور روزنامه رسمی اول یک ماه زمان برای اعتراضات وجود خواهد داشت تا اگر کسی ادعایی در خصوص ثبت برند مورد نظر شما دارد اعتراض خود را اعلام کند.

4.اگر پس از 30 روز کاری هیچ اعتراضی اعلام نگردد ، ابلاغیه پذیرش صادر میشود و می توان سریع درخواست آگهی دوم را داد. آگهی دوم به معنی داشتن شماره ثبت علامت تجاری است. و تا این مرحله حدودا" %90 کار انجام شده است.

5. پس ازصدور آگهی دوم ،سریعا برای چاپ در روزنامه رسمی شرکتها اقدام می شود. (تا این مرحله روزنامه رسمی دوم انجام شده است)

10 الی 12 روز کاری زمان خواهد برد تا روزنامه رسمی داخل سایت قابل رویت و پیگیری باشد.

6. پس از گذشت 2 الی 3 روز کاری پرونده به اتمام رسیده و مدارک ثبت برند در کرج آماده تحویل به موکل است.

کل فرایند حدود 3 الی 3.5 ماه کاری زمان می برد و قطعا اگر بدون تجربه لازم، اقدام نمایید این مدت طولانی تر خواهد بود.

و در انتها ...

ارزش هر کسب و کاری به کیفیت خدمات آن است.
18 سال است که با ارائه خدمات حقوقی، ثبتی و اداری در کنار شما هستیم و همه مشتریانمان را عضو خانواده خود می‌دانیم. و در رشد و شکوفای مشتریانی چون ( زرماکارون – گروه مپنا – گروه آموزشی گاج – بستنی نعمت – بستنی حاجی بابا – هگزان – اتمسفر – گل پسند – وینتک ) و بیش از 23 هزار موکل گرامی از اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر در طی این 18 سال نقش داشته ایم و از اطمینانی که این عزیزان به مجتمع ایلیا نموده اند خرسندیم و به خود می بالیم.

مجتمع حقوقی بین الملل ایلیا به عنوان اولین مجموعه حقوقی متخصص در حوزه ثبتی کشور توانسته بـا جمع آوری با تجربه ترین کارشناسان و وکلا در زمینه های مختلف راه کارهایی برای تمام مشاغل از ثبت شرکت تـا ثبت برند و معروفیت آن و همچنین مشـــــاوره و اجرا در زمینه های ثبتی، حقوقــــی، تبلیغاتی، بــرندینــــگ، مارکتینـــگ و … بـرای پیش برد هرچه بیشتـــر اهـــداف شرکت ها و بنگاه های اقتصادی به عنوان حامی تولید ملی و با ارائـــه جدیـــد تــرین و علمی ترین راه کارها و بهترین خدمات در کمترین زمان، نقش بسیار مثبت و موفقی در بهبود و رشد بازار و تجارت کشور داشته باشد.

فرآیند ثبت برند و علامت تجاری توسط متقاضی ثبت برند

پس از تکمیل و ارسال اظهارنامه ثبت برند توسط متقاضی با چه تصمیماتی مواجه می شوید؟

پس از تکمیل و ارسال اینترنتی اظهارنامه ثبت برند و در هنگامی که کارشناسان و رئیس اداره علامت تجاری، پرونده و اظهارنامه ثبت برند شما را مورد بررسی های تخصصی قرار می دهند، ممکن است سه نوع تصمیم متفاوت مطابق ذیل بگیرند:

الف) صدور ابلاغیه پذیرش

در اینصورت ثبت برند مورد نظرتان بلامانع تشخیص داده شده است و پس از آن می توانید با تشکیل پرونده بصورت فیزیکی و پرداخت هزینه های مربوط به ثبت برند در مراحل مختلف و انجام امور اداری که شامل دو مرحله ثبت اظهارنامه و همچنین دو مرحله هزینه روزنامه رسمی و پرداخت هزینه حق الثبت و در نهایت با مراجعه حضوری به اداره مالکیت صنعتی، سند برند مورد نظرتان را با ارائه رسید دریافت نمایید.

ب) صدور اخطار رفع نقص

گاهی اتفاق می افتد که اظهارنامه اینترنتی برند، مطابق شرایط و ضوابط قانونی تکمیل و ارسال نمی شود و یا پرونده دارای نواقصی است.

در این مواقع، کارشناس اداره ثبت علائم تجاری نسبت به صدور ابلاغیه ای مبنی بر اخطار رفع نقص اقدام می کند که از زمان صدور این ابلاغیه، صرفا ۳۰ روز فرصت دارید تا نقص یا نواقص ابلاغ شده را بر طرف نمایید و چنانچه در این مهلت ۳۰ روزه نسبت به رفع نواقص اعلامی اقدام نکنید، اظهارنامه برند شما در حوزه ثبتی کرج بطور کل رد و کان لم یکن تلقی خواهد شد.

پ) صدور اخطار رد

چناچه برند و علامت تجاری مورد نظر شما به دلایل قانونی (که تمام این دلایل در ابلاغیه صادره از سوی کارشناسان ثبت علائم تجاری ذکر می شود)، قابلیت ثبت نداشته باشد، موضوع رد اظهارنامه با صدور ابلاغیه ای به اطلاع شما می رسد.

سوال:

چنانچه نسبت به رد اظهارنامه و عدم امکان ثبت، اعتراض داشته باشیم و کماکان به ثبت برند و علامت تجاری مورد نظرمان اصرار داشته باشیم چه اقدامی باید انجام دهیم؟

پاسخ:

باید در خود سامانه اداره مالکیت معنوی و از قسمت ثبت انواع درخواست، نسبت به اعتراض جهت عدم ثبت برند مورد تقاضای خود اقدام نمایید که در اینصورت پس از مدت ها انتظار، نوبت به بررسی پرونده مورد اعتراض شما در هیئت رسیدگی می رسد که معمولا پاسخ این هیئت به اعتراض و درخواست شما منفی خواهد بود و به احتمال بسیار زیاد از این طریق نیز به نتیجه نخواهید رسید.(کمسیون ماده 170)
اما اگر همچنان نسبت به عدم ثبت برند مورد تقاضای خود اعتراض داشته باشید و نسبت به ثبت آن اصرار داشته باشید، اقدام پیش رو، تنظیم و تقدیم دادخواست مبنی بر طرح دعوای حقوقی در دادگاه است که در چنین دعوایی شما خواهان هستید و اداره ثبت علائم تجاری نیز خوانده است.

پس از تعیین وقت و رسیدگی به دعوی شما در دادگاه، چنانچه نسبت به حکم دادگاه نیز اعتراض داشته باشید، می توانید نسبت به این حکم در دادگاه تجدید نظر استان تهران، درخواست تجدیدنظر خواهی نمایید.

در نهایت هر تصمیمی که از سوی دادگاه تجدید نظر استان تهران در مورد پرونده شما اتخاذ می شود، تصمیم نهایی است و برای هر دو طرف دعوا لازم الاتباع خواهد بود.

در این جا راهنمای خلاصه طبقات ثبت برند جهت استعلام را برای کمک به شما می گذاریم:

طبقات 5-1 مختص انواع مواد شیمیایی ، بهداشتی ، دارویی ، آرایشی ، صنعتی و.... می باشد.
طبقات 14- 6 اختصاص یافته است به انواع موتورها و وسایل مکانیکی و قطعات خودروها و صنایع مختلف ، وسایل حمل و نقل ، وسایل حرارتی و جواهر آلات و ....
طبقات 19-15 مربوط به لوازم موسیقی ، لوازم کاغذی ، چوبی ، پلاستیکی ، چرمی و مصالح ساختمانی است.
طبقات 23-20 شامل کلیه لوازم و وسایل منزل اعم از وسایل برقی ، مبلمان و وسایل آشپزخانه می باشد.
طبقات 28-24 مختص کالاهایی است که می تواند مصنوعات دستی باشد مانند مواد نساجی ، پارچه ، پوشاک ، توری ، فرش و اسباب بازی
طبقات 32-29 مختص انواع مواد خوراکی ، نوشیدنی ، محصولات کشاورزی ، مواد غذایی و... می باشد.
طبقه 33- خالی بوده و مخصوص مشاغل جدید است.
طبقات 45-34 مخصوص مشاغل و خدمات گوناگون مانند دخانیات ، پزشکی ، هتلداری ، رستوران ، و ... می باشد.

در صورت نیاز به استعلام ثبت شرکت و استعلام نام شرکت می توانید با کلیک بر روی سامانه تخصصی ثبت شرکت ایلیا با عنوان استعلام شرکت و نام شرکتهای ثبت شده از مزایای این سامانه ثبتی استفاده نمایید.

سوالات متداول در خصوص ثبت برند

1.آیا در کشور ایران از برند حمایت می شود؟
بله. در کشور ایران برای اولین بار در سال 1304 قانونی برای ثبت و حمایت از برند تصویب گردید،ماده 249 قانون مجازات عمومی هم مواردی را جهت حمایت از برند ثبت شده وضع نموده است.
2.چه اشخاصی می توانند برندی را ثبت کنند؟
هر شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی که دارای مدارکی اعم از تولید-توزیع-بسته بندی-خرید و فروش و یا واردات و صادرات کالا و یا مدارکی را به منظور فعالیت در زمینه خدماتی خاص می باشد، می تواند در همان حوزه فعالیتی خود درخواست ثبت برند نماید.
3.چه اشخاصی قادر به استفاده از برند می باشد؟
شخصی که برندی را به اسم خود به ثبت رسانیده است و یا شخصی که برندی به صورت موقت و دائم از جانب صاحب برند به او منتقل شده باشد اجازه دارد از برند استفاده کند.
4.آیا ثبت برند اجباری است؟
خیر.ثبت برند اختیاری می باشد مگر آنکه قانون برای آن تکلیف خاصی را مشخص نموده باشد.
5.آیا در کشور ایران کلیه برندهای تجاری کشورهای دیگر مورد حمایت واقع می شود؟
خیر.تنها کشورهایی می توانند از حمایت در کشور ایران برخوردار شوند که در کنوانسیون پاریس عضویت داشته باشند.
6.آیا امکان استفاده از برند شخص دیگر ممکن است؟
خیر.تنها زمانی می توان از برند شخص دیگری استفاده نمود که این اجازه را مالک برند داده باشد.