لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

ثبت برند 🥇 مشاوره رایگان【سریع و کم هزینه ✔️】


به طور کلی برند یا نام تجاری به دو صورت لاتین و غیر لاتین در دنیای کسب و کار استفاده می شود.استفاده از برند به معنای استفاده از انحصار یک امتیاز از یک کالا یا خدمات خاص است این امر طوری صورت می گیرد که حق سوء استفاده یا کپی و یا حتی اعمال تحریم از آن سلب می شود. برند ها به صورت نوشته تجاری یا لوگو تایپ یا نوشته تجاری و لوگو جداگانه مورد استفاده قرار می گیرند.امروزه همگام با پیشرفت تکنولوژی روزانه افراد زیادی قصد ارائه محصولی جدید یا خدماتی ویژه دارند. این افراد تصمیم به جذب مخاطبان و مشتریان خود را از راه هایی همانند رسانه های ارتباط جمعی ، تبلیغات محیطی و … دارند و پر واضح است که شرط لازمه برای ماندگاری در ذهن مخاطبین و مشتریان داشتن یک نام و یا علامت تجاری خاص و منحصر به فرد است. این نام تجاری و یا علامت تجاری به نوعی معرف اصلی افراد و شرکت های سازنده می باشد.ثبت برند به منظور ایجاد تفاوت میان افراد ، محصولات و خدماتشان از یکدیگر به کار می رود و همین امر سبب می شود که رقبا با ارائه خدمات مشابه نمی توانند از زحمات صاحب برند سوءاستفاده کنند و در صورتی که افرادی این عمل را انجام دهند فردی که قبلا به ثبت برند مورد نظر پرداخته است این اجازه را دارد که با استناد بر گواهی ثبت برند به شکایت از شخص مورد نظر بپردازد.

ثبت برند

دلیل ثبت برند چیست؟ به چه دلایلی باید اقدام ثبت علامت تجاری خود نماییم؟ شاید این سوالات و امثال آن برای شما هم پیش آمده باشد و زمانی که تصمیم به ثبت برند می‌گیرید این موضوع که اصلاً دلایل ثبت برند چه مواردی است، ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد. در این نوشته بصورت ساده، کامل و مفصّل ضمن ارائه تعریف برند، به موضوع دلیل ثبت لوگو و برند و همچنین برندسازی پرداخته‌ایم که در ادامه مشاهده می‌فرمایید.

واژه برند برگرفته از کلمه نروژی برندر، به معنی سوزاندن و داغ کردن می باشد که توسط وایکینگ ها به فرهنگ لغت انگلیسی راه یافته و در زبان روزانه ما فارسی زبانان نیز مرسوم شده است. این واژه به علامت گذاری حیوانات توسط مالکان برای شناسایی آن‌ها اطلاق گردیده است.

قدر غرب وحشی نیز، گاوچرانان و گله داران برای جلوگیری از سرقت احشام، آن‌ها را به وسیله داغ های مشخص، علامت گذاری می نمودند. طی سالیان این علامت ها سیر تکاملی خود را پیمودند و به دنیای صنعتگران و هنرمندان هم راه یافتند تا این که در عصر حاظر، به عنوان نمادی ممتاز جهت تمایز محصولات وکالاها به کار بسته می شوند.

فرق برند و علامت تجاری نشان یا علامت تجاری (Trade Mark)، علامتی با رنگ ، شکل، حرف، شعار، آهنگ و تصاویر خاص می باشد.این نکته را همواره باید در نظر داشته باشید که نام تجاری یا برند همواره میبایست با علامت تجاری همان محصول همخوانی داشته باشد شخصی که به ثبت برند می پردازد ، این اطمینان را دارد که شخص دیگری نمی تواند از آن نام و نشان استفاده نماید.نشان تجاری تصویری است که یک شرکت یا سازمان از خود یا محصولش ، آن چنان که هست ارائه می دهد ، اما برند بعنوان هویت تجاری محصول قلمداد می شود.از جمله عواملی که در شناخت کامل یک برند موثر هستند می توان به بسته بندی، نوع ارائه ی محصول، مخاطبان محصول، کیفیت آن، تبلیغات، تجربه ها و… اشاره نمود.

 

لوگو

 

سوالات متداول ثبت برند

حقوق ناشی از ثبت برند چیست؟

ثبت علامت تجاری قانونا حق انحصاری برای صاحبان آن علامت ایجاد می کند که بموجب آن می‌توان از عرضه کالاهای یکسان یا مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده‌ای مشابه علامت تجاری شما هستند جلوگیری نمود.اگر علامت تجاری ثبت نشود، شرکت‌های رقیب می توانند از همان علامت یا علامتی که شباهت آن با علامت مزبور تا حد گمراه کننده ای باشد برای همان کالا یا کالاهای مشابه استفاده نمایند و در نتیجه سرمایه‌گذاری بر روی تبلیغات و بازاریابی یک محصول ممکن است به هدر رود.اگر یکی از رقیبان از علامت تجاری یکسان یا مشابه با یک علامت تجاری دیگراستفاده کند، ممکن است این تصور برای مصرف کنندگان ایجاد شود که آن محصول متعلق به همان شرکت است و در نتیجه کالای رقیب را به اشتباه خریداری کنند. این موضوع نه تنها از سود شخص یا شرکت کاسته و مشتریان را گمراه خواهد کرد بلکه باعث سوء شهرت آنها نیز می گردد، خصوصا اگر محصول رقیب کیفیت پایینی داشته باشد.

اگر اظهارنامه رد شود امکان شکایت وجود دارد؟

بله.تا سی روز پس از انتشار آگهی ثبت علامت تجاری هر ذی‌نفع می‌تواند ، اعتراض خود را در رابطه با علامت تجاری ثبت شده اعلام دارد.اداره مالكیت صنعتی کپی اعتراض‌را در اختیار متقاضی قرار داده و بیست روز به او مهلت می‌دهد تا نظر خود را اعلام كند. متقاضی درصورت تأكید بر تقاضای خود جوابیه ای را به همراه استدلال خود به اداره مذكور می‌فرستد. عدم پاسخگویی متقاضی نسبت به اعتراض به منزله تمکین وی تلقی شده و اظهارنامه وی مسترد خواهد شد.پس از ارسال جواب از سوی مرجع مربوط رونوشت آن را دراختیار شخص معترض قرار می‌دهد و مرجع مربوطه با درنظر گرفتن نظرات طرفین و موارد قانونی در رابطه با تایید یا رد علامت مورد نظر تصمیم گیری می نماید.

مدت اعتبار برند چقدر است؟

مدت اعتبار ثبت علامت ده سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن می‌باشد. این مدت با درخواست مالک آن برای دوره‌های متوالی ده ساله با پرداخت هزینه مقرر، قابل تمدید است‌. یک مهلت ارفاقی شش ماهه که از پایان دوره شروع می‌شود، برای پرداخت هزینه تمدید، با پرداخت جریمه تأخیر، درنظر گرفته می‌شود.

چه علائمی نمی توانند به ثبت برسند؟

در صورتی که نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه ی دیگر متمایز سازد.
در صورتی که خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد. (علائمی که به عنوان علامت تجارتی به کار می رود یا یکی از اجزای علامت تجارتی را تشکیل می دهد،به هیچ وقت نمی تواند بر خلاف ضوابط اسلامی باشد.)
در صورتی که مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن ها گمراه کند.
در صورتی که عین یا تقلید نشان نظامی ، پرچم ، یا سایر نشان های مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور ،سازمان های بین الدولی یا سازمان هایی که تحت کنوانسیون های بین المللی تاسیس شده اند بوده یا موارد مذکور یکی از اجزای آن علامت باشد ،مگر آن که توسط مقام صلاحیتدار کشور مربوط یا سازمان ذی ربط اجازه ی استفاده از آن صادر شود.
در صورتی که مانند یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه ی یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به موسسه ی دیگری در ایران معروف است.
در صورتی که عین یا شبیه آن قبلا برای خدمات غیر مشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفاَ میان استفاده از علامت و مالک علاکت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک قبلی لطمه وارد سازد.

آیا داشتن جواز برای ثبت برند اجباری است؟

بله. در هر صورتی جواز یا پروانه و یا مدرکی دال بر فعالیت باید موجود باشد.

آیا مدت اعتبار ثبت علامت نامحدود می باشد و یا به تمدید مجدد نیاز دارد؟

مدت اعتبار ثبت علامت از زمان تحویل اظهارنامه ثبت 10برابر است. پس از پایان این این مدت می توان برای 10 سال دیگر علامت را با پرداخت هزینه مقرر تمدید نمود. مهلت ارفاقی شش ماهه كه از پایان دوره شروع می‌شود، برای اقدام به تمدید علامت با پرداخت جریمه تاخیر در قانون پیش بینی گردیده است.

آموزش گام به گام ثبت برند

علامت تجاری یا برند وسیله ای است که بین کالا یا خدمات و مصرف کنندگان یا مشتریان، رابطه معنوی و مادی برقرار می کند و در واقع عامل جلب مشتریان و مصرف کنندگان کالا یا خدمات است.علامت تجاری ، مانند سایر حقوق مالکیت صنعتی و حتی با توان بیشتر ، در زندگی اقتصادی به طور اساسی و مبنائی نقش دارد . در واقع، اگر فعالیت های اقتصادی از طریق حمایت حق اولویت ناشی از علامت تجاری یا مارک تولید، تضمین نگردد صاحبان حرف و صنایع برای رشد و ارتقاء کیفیت محصولات و خدمات ، انگیزه ای پیدا نخواهند کرد ، بلکه منحصراَ در فکر سودجویی بیشتر خواهند بود و برای رسیدن به سود بیشتر از کیفیت تولید یا ارائه خدمات ، در حد امکان خواهند کاست.

در نظام حقوقی ایران همانند بسیاری از کشورهای جهان ثبت علائم و برندهای تجاری و خدماتی، سبب تملک و کسب حق مالکیت بر علائم دانسته شده است. ثبت علائم نیاز به درخواست دارد و این درخواست باید تسلیم مرجع ثبت گردد.

در این مقاله ، مراحل مربوط به ثبت علائم تجاری را گام به گام مورد بحث قرار می دهیم همراه ما باشید.

گام اول : انتخاب نام برند

نام برند باید به نحوی طراحی شود که جدید و خلاقانه باشد . به عبارت دیگر، علائم تجاری یا اصطلاحاَ برند، باید به نحوی ترسیم و تعیین شود که در میان علائم شرکت های مشابه ، مشخص و متمایز باشد و توسط افراد عادی به سهولت تمیز داده شود.

علائم یا مارک ها وقتی قابلیت ثبت خواهند داشت که واجد شرایط و اوصاف معینی باشند که مربوط به ماهیت آن ها است. از جمله این شرایط این است که :

اولاَ- علامت یا مارک ، قدرت و خصیصه تمایز بخشی موضوع آن را با موضوعات مشابه داشته باشد.
ثانیاَ- معرف و توصیف کننده مشخصات کالا یا خدمات معین موضوع علامت یا مارک باشد و سبب هدایت درست مصرف کننده گردد . بنابراین، نام پیشنهادی نباید گمراه کننده باشد و مشتری را از لحاظ جنس یا مبدا علامت به اشتباه بیندازد.
ثالثاَ- قانوناَ قابلیت ثبت داشته باشد و استعمال آن مغایر نظم عمومی و اخلاق حسنه و قواعد آمره نباشد.
رابعاَ - از نظر فرم و شکل، ثبت آن امکان پذیر باشد.

گام دوم : استعلام برند

پیش از ثبت هر برندی ابتدا باید ببینید آن برند در طبقه ( زمینه ) فعالیتی که مد نظر شماست قبلاَ ثبت شده است یا نه. با توجه به جدول طبقه بندی کالا،هرگاه برای نوعی کالای مشخص علامتی از طبقه ای خاص استفاده شود، شخص دیگری که پس از انتخاب علامت مذکور بخواهد برای کالای خود از نوع مشابه از طبقه مزبور و از همان علامت قبلی استفاده کند، با ممنوعیت استفاده و ثبت علامت مواجه خواهد شد.
لازم به یادآوری است ، جهت استعلام نام برند درخواستی خود، می توانید با کارشناسان مجرب ما تماس حاصل نمایید تا بتوانید با اطمینان خاطر نسبت به ثبت برند پبشنهادی خود اقدام نمایید.

گام سوم : گردآوری مدارک مورد نیاز ثبت برند

ثبت علامت تجاری در ایران در اداره علامت تجاری ( در تهران ) انجام می شود که برای ثبت علامت تجاری باید کلیه مدارک لازم فراهم گردد تا با رعایت کامل مقررات مراحل قانونی ثبت آن طی شود.

گام چهارم: تکمیل مدارک

ثبت برند به دو صورت حقیقی و حقوقی صورت می گیرد که برای هر کدام یک از آن ها باید مدارکی که در ذیل ذکر شده است را ارائه دهید:
الف- اشخاص حقیقی

 • ارائه فتوکپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی.
 • ارائه پروانه بهره برداری یا مجوز تولید یا پروانه کسب برابر اصل شده یا نامه ای از واحد یا صنف مربوطه مبنی بر ارائه خدمات جهت اداره ثبت علائم تجاری.
 • ارائه فتوکپی برند مورد نظر به ابعاد ۶*۶ سانتی متر به تعداد ۱۲ عدد و توضیح در برگی جداگانه درخصوص علامت تجاری و توصیف آن و مستند نام مد نظر از فرهنگ دهخدا.
 • ارائه کارت بازرگانی بنام مالک جواز در صورتی که برند ریشه لاتین داشته باشد الزامی است و اگر ریشه فارسی داشته باشد نیاز نیست.
 • ارائه وکالت نامه امضا شده.

ب- اشخاص حقوقی

 • ارائه پروانه بهره برداری یا جواز تولید یا پروانه کسب برابر اصل شده.
 • ارائه فتوکپی اولین روزنامه رسمی شرکت(آگهی تاسیس)و روزنامه رسمی آخرین تغییرات هیات مدیره شرکت (از اعتبار نیفتاده باشد.)
 • ارائه فتوکپی برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی مالکان حق امضای اوراق بهادار شرکت.
 • ارائه کارت بازرگانی برابر اصل شده شناسنامه شخص حقوقی(در صورتی که علامت تجاری مورد نظر لاتین باشد.)
 • ارائه فتوکپی علامت تجاری مورد نظر به ابعاد ۶*۶ سانتی متر به تعداد ۱۲ عدد و توصیف در خصوص برند و توصیف.
 • ارائه امضای وکالتنامه توسط مالکان حق امضای مجاز اوراق بهادار و مهر شرکت.

گام پنجم : ثبت اظهارنامه علامت تجاری

پس از آنکه جواب استعلام برند را دریافت نمودید می توانید اظهارنامه ثبت برند را  از طریق پایگاه اینترنتی اداره مالکیت صنعتی ارسال کنید پس از به انجام رسیدن این امر 30 الی 60 روز کاری زمان لازم است تا کارشناس اداره مالکیت صنعتی بررسی های لازم را انجام داده و نظر خود را اعمال نماید. چنانچه نام درخواستی شما مورد تایید قرار بگیرد آگهی تقاضا یا همان آگهی سی روزه آن صادر می شود. پس از انتشار آگهی به مدت 30 روز پرونده شما راکد باقی می ماند تا اشخاصی که هرگونه اعتراض نسبت به برند شما دارند اقدامات لازم را اعمال نمایند. در صورتی که هیچ اعتراضی نسبت برند شما نباشد فرایند ثبت رسمی 10 ساله و اقدامات لازم جهت اخذ تصدیق نامه علامت تجاری را می توانید انجام دهید.با تکمیل مشاوره آنی رایگان و تماس مشاوران و کارشناسان ثبت شرکت ایلیا می توانید اطلاعات لازم و کافی در خصوص ثبت برند را کسب کنید،هم چنین می توانید با شماره تلفن های 32137-026 و 26655119-021 تماس بگیرید.

 

ایلیا

 

مراحل ثبت برند

برای ثبت برند نخست با ثبت شرکت ایلیا تماس بگیرید و اطلاعات لازم و کافی در این زمینه را کسب کنید و در صورت تمایل می توانید کلیه امورثبتی خود را به ما بسپارید هم چنین می توانید به پایگاه اینترنتی اداره مالکیت معنوی به نشانی  http:/iripo.ssaa.ir مراجعه نمایید و فرم مربوط به تقاضانامه را کامل کنید.در این فرم اطلاعات و مدارک شخص حقیقی و حقوقی که برند را دارا می باشد لازم است. خصوصیات کالا و خدمات در ۴۵ طبقه موجود گزینش شده و سپس مدارک شخص دریافت کننده ارسال می شود. در وارد کردن کلیه اطلاعات فرم دقت کنید.زمانی که مراحل تکمیل فرم را انجام دادید،یک کد پنج رقمی دراختیار شما قرار داده می شود تا بتوانید به کمک آن از نحوه عملکرد پرونده ثبت برند خود مطلع شوید.درنهایت، کارشناس مربوطه اطلاعات و مدارک وارد شده در سایت را بررسی می کند.درنتیجه بررسی،نتیجه های متفاوتی را می توان مشاهده نمود که به بیان زیر می باشد :
در اطلاعات واردشده یا اظهارنامه تهیه شده نقص و کاستی وجود دارد.(نتیجه:نهایت۳۰روز جهت رفع نواقص اطلاعات فرصت دارید).

 1. طرح نشان مغایر مقررات قانونی می باشد یا نام برند تکراری می باشد.(نتیجه:رد اظهارنامه).
 2. کالاهای مربوطه غیرقابل ثبت می باشند.(نتیجه:رد برخی از موارد تقاضایی در اظهارنامه).
 3. مدارک و اطلاعات وارد شده مطابق مقررات قانون و بدون نقص بوده و قابل ثبت می باشد.(آگهی نوبت اول).

در صورتی که اظهارنامه تایید گردد و وضعیت آگهی نوبت اول ارسال شود،باید جهت تهیه مدارک و ارائه آن به اداره مالکیت معنوی اقدام نمود.پس از آن هزینه روزنامه رسمی و حق الثبت را پرداخت کنید تا برند شما در اطلاع همگان قرارگیرد.در نهایت علامت پیشنهادی برای شما در روزنامه رسمی کشور انتشار می یابد. در آگهی روزنامه باید نام و نشانی مالک برند، ویژگی های آن و ویژگی های مربوط به کالا های دارای برند موردنظر قید شود. چنانچه تا یک ماه پس از انتشار روزنامه، اعتراض یا شکایتی حاصل نشد، علامت مورد نظر با موفقیت به ثبت خواهد رسید.

 1. فتوکپی مدارک هویتی مالک یا مالکین حقیقی و حقوقی نظیر: فتوکپی مدارک شناسایی شخص حقیقی (خود متقاضی) شامل: کپی از شناسنامه، کارت ملی، کارت بازرگانی(کارت تجاری)، جواز کسب و کار و پروانه بهره برداری.
 2. فتوکپی مدارک شناسایی شخص حقوقی(نماینده رسمی متقاضی) شامل: فتوکپی از شناسنامه،  کارت ملی، کارت بازرگانی (کارت تجاری)، آگهی درج شده شرکت با قید آخرین تغییرات آن  در روزنامه های کثیرالانتشار و رسمی، جواز کسب و کار و پروانه بهره برداری.
 3. اگر در علامت تجاری از حروف لاتین استفاده شده باشد، متقاضی باید فتوکپی کارت بازرگانی خود را ارائه دهد؛ در غیر اینصورت نیازی به ارائه آن نیست.
 4. ارائه مدارک نماینده قانونی در صورتی که وی کار ثبت برند را انجام دهد.
 5. باید متقاضی ثبت برند 1 نمونه از برندهای مود نظر خود برای ثبت را به صورت گرافیکی در ابعاد 10×10 سانتیمتر ارائه دهد.
 6. چنانچه در ثبت علامت تجاری متقاضی درخواست ثبت برند سه بعدی داشته باشد، می بایست نمونه گرافیکی از شش زاویه متفاوت تهیه و در واقع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.
 7. ارائه مدارک مبنی بر فعالیت متقاضی با توجه به جواز و پروانه تأسیس (مرتبط بودن).
 8. طبق ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی که باید متقاضی نسخه تأیید شده از آن را ارائه دهد.
 9. ارائه فیش واریزی هزینه های قانونی ثبت برند.
 10. کد رهگیری ثبت برند را در پایان عملیات ثبت برند دریافت نمایید.

 

برند

 

راهنمای ثبت برند

برند یک نام تجاری، علامت یا نشانی است که برای شناسایی کالاها یا خدمات فروشنده و متمایز کردن این کالا ها یا خدمات رقبا به کار می رود. در واقع برند اسم یا عنوانی است که معرفی کننده شخص حقیقی یا حقوقی می باشد و سبب شناسایی فروشنده یا سازنده می گردد. شرکت هایی که دارای برند هستند، می توانند محصولاتشان را از سایر محصولات متمایز سازند و از طریق برند محصول خود، برای گسترش معروفیت و کسب درآمد بیشتر اقدام نمایند. ثبت علائم تجاری به موجب قانون اختیاری است، مگر در مواردی که دولت آن را اجباری نماید.با این وجود، علایم تجاری باید ثبت شوند تا شخص دارای حق انحصاری شود. اینگونه تمامی منافع، متعلق به شخص دارنده حق انحصاری می شود.اعتبار علایم تجاری محدود به ده سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن است که در صورت نیاز،از طریق دادخواست و پرداخت هزینه قابل تمدید است. اولین گام برای ثبت برند، انتخاب نام برای آن است. برند نباید مشابه دیگری داشته باشد.لذا، ترجیحاَ باید از اسمهای مختلط یا چند سیلابی استفاده کرد. علایم تجاری می بایست ویژگی هایی داشته باشند از جمله:

 • موجب گمراه کردن مشتریان نگردد.
 • باید وجه تمایز داشته و ابتکاری باشد.

برای ثبت برند چه باید کرد

نخستین گام برای ثبت برند در وهله اول تماس با ثبت شرکت ایلیا و بهره مندی از مشاوره رایگان مشاوران و کارشناسان این مجموعه و انجام امور توسط ثبت شرکت ایلیا می باشد. در وهله دوم چنانچه متقاضی بخواهد امور ثبت برند را خودش انجام بدهد بایستی به سامانه http://iripo.ssaa.ir مراجعه کند و به منظور ثبت برند خود مبادرت نماید.لازم به ذکر است که سامانه فوق به منظور ثبت برند در نظر گرفته شده است و شما قادر می باشید بدون آن که به صورت حضوری به اداره ثبت برند که اداره مالکیت مالکیت معنوی می باشد مراجعه کنید و برند خود را ثبت کنید.پاسخ اداره ثبت برند به وسیله بخش پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده قابل رویت می باشد و همه مکاتبه ها در رابطه با اظهارنامه به وسیله همین درگاه اینترنتی بخش ثبت انواع تقاضا(رفع نقص،پرداخت حق الثبت،تمدید،انتقال و ...) امکان پذیر می باشد.پس از آن که پرونده تشکیل شد و به کارشناسان و مشاوران اداره مالکیت صنعتی بازگردانده شد بعد از حداقل 45 روز و حداکثر 120روز وضعیت پرونده مشخص می گردد و در این مرحله حالت هایی به شرح ذیل به وجود می آید:

در صورتی که پرونده دارای نقص ،اشکال،مغایرت،مشابهت نباشد به منظور صادر شدن آگهی درخواست ثبت برند مبادرات بعدی صورت می گیرد.به این نکته توجه داشته باشید که به ثبت رسانیدن برند به 3 آگهی نیازمند می باشد و در این مرحله نخستین آگهی چاپ و منتشرمی گردد.در این مرحله بایستی روزنامه رسمی صورت بگیرد.یعنی تقاضای پرونده شما که مورد تایید و تصدیق واقع شده است در روزنامه های کثیرالانتشار چاپ و منتشر می گردد.توجه داشته باشید که مدت زمان صدور روزنامه رسمی 10الی15 روز کاری زمان می برد.بعد از آن که آگهی رسمی روزنامه اول چاپ و منتشر گردید فرصتی 31 روزه به منظور اعتراض در نظر گرفته می شود تا در صورتی که شخصی درباره برند مورد درخواست شما ادعا و یا اعتراضی داشته باشد اعتراض خود را ابلاغ نماید.چنانچه 30روز کاری سپری گردید و هیچ گونه اعتراض یا ادعایی وجود نداشت آگهی دوم در روزنامه رسمی چاپ و منتشر می گردد.شایان ذکر است که آگهی دوم به معنای دربرداشتن شماره ثبت برند می باشد و به طور تقریبی 30درصد از فرایند انجام شده است.در صورتی که آگهی دوم چاپ و منتشر شد و در این رابطه هیچ گونه مشکل و یا نقصی وجود نداشت به طور سریع به منظور چاپ و انتشار در روزنامه کثیر النتشار مبادرت صورت می گیرد.به منظور این که روزنامه رسمی داخل سایت قابل پیگیری و رد جویی باشد و به صورت کامل چاپ و منتشر شده باشد به 10الی15 روز کاری نیاز خواهد داشت.بعد از آن که کلیه مراحل ثبت برند به پایان رسید تصدیق نامه ای به مدت زمان 10ساله برای شخصی که برند خود را به ثبت رسانده است در نظر گرفته شده است.این مدت زمان با پرداخت هزینه ای به صورت مجدد قابلیت تمدید شدن را دارد و شخص با به ثبت رساندن برند خود از حمایت قانونی بهره مند می شود و بدین وسیله جلوی هر گونه سو استفاده های احتمالی از برند او گرفته می شود و افراد سود جو و متقلب قادر نمی باشند از آن برند سو استفاده کنند و در صورت مرتکب شدن به خطایی در رابطه با برند مورد پیگرد قانونی واقع خواهند شد.

برندسازی چیست؟

به هر علامتی از قبیل اسم،رنگ،حرف،شکل،حرف و....که سبب متفاوت شدن کالاها وخدمات تولیدشده توسط شرکتی با شرکت دیگر می شود برند گفته می شود.به پروسه ای که سبب ایجاد خلق ارزش مطلوب ما برای مشتری می گردد برندینگ گفته می شود.همه چیزهایی که مشتری درباره هویت تجاری شما اعم از حس،تجربه وتداعی های ذهنی باید بداند و یا احساس به درک کند،دربرگیرنده این مجموعه فعالیت ها می شود.به بیان دیگر برندینگ دانشی می باشد که با دادن برتری به یک برند سبب بیشتر شدن مشهوریت و معروفیت آن برند در عرصه رقابت می گردد،وقتی برندی مشهور و معروف باشد سبب می شود تا محصولات وخدمات به صورت مستقیم به فروش برسد و قیمت محصولات وخدمات گرانتر شود به موجب همین امر برندسازی روش هوشمندانه تجارت وتولید ثروت می باشد.برندسازی موجب ایجاد تفاوت منحصر بفرد می باشد که برای مشتریان،مدیران سازمان و کارکنان از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.به موجب همین امر دربرداشتن یک برند قدرتمند باعث میشود تا هزینه ها وتعرفه های یک شرکت به واسطه اجتناب از سرمایه گذاری های نامناسب و بی هدف به صورت کاملا محسوسی کمتر شود.سودآوری توسط جذب مشتریان وفادار به صورت چشمگیری افزایش پیدا می کند و از همه مهمتر این است که برند یک شرکت به یک دارایی ناملموس جهت سازمان می گردد که ارزش آن می تواند بیشتر از مجموع ارزش همه دارایی های فیزیکی آن سازمان شود.

شرایط ثبت برند

 • برند باید رسمی و قانونی باشد و قابلیت به ثبت رسیدن را داشته باشد.به سبب قانون تجارت،برندی قابلیت به ثبت رسیدن را دارد که نوین و ابتکاری باشد و گمراه کننده نباشد.بدین ترتیب اسم برند،نباید مشتری را به اشتباه بیاندازد.
 • برند باید در میان برندهای مشابه،مشخص و متمایز باشد و به وسیله افراد عادی به آسانی تمیز داده شود.
 • درخواست ثبت برند باید به زبان فارسی و در سه رونوشت روی نمونه های چاپی مخصوصی که از جانب اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی در اختیار متقاضیان گذاشته می شود صورت بگیرد.

قانون ثبت علائم و آیین نامه اصلاحی اجرایی مصوب سال 1337 ثبت علائم ذیل را ممنوع نموده است:

 • علامت های رسمی،دولتی و مملکتی نظیر پرچم ایران،علائم وزارتخانه ها،هلال احمر،علائم نیروهای مسلح و ....
 • علامت هایی که قبلاَ خود یا مشابه آن به ثبت رسیده باشد.
 • علامت هایی که منافی عفت عمومی و نظم و انضباط اجتماعی.
 • علامت هایی که دارای اسم و عبارت عمومی باشد و دولت استعمال آن را تحت علامت تجاری منع کرده باشد.
 • مطابق ماده 9 قانون ثبت علائم و اختراعات: در موارد ذیل متصدی شعبه مذکور در ماده 6 تقاضای ثبت را رد خواهد کرد:
 • در صورتی که علامت مخالف مقررات قانون باشد.
 • در صورتی که علامت قبلاَ به اسم دیگری ثبت شده و یا شباهت علامت با علامت دیگری که ثبت شده است به اندازه ای باشد که مصرف کنندگان عادی یعنی اشخاصی را که اطلاعات مخصوصی ندارند به اشتباه بیندازد.

ثبت برند شرکت

چنانچه در صدد ثبت برند شرکت می باشید و اطلاعات لازم و کافی در این خصوص را ندارید می توانید فرم مشاوره آنی رایگان را کامل کنید تا مشاوران و کارشناسان ثبت شرکت ایلیا با شما تماس بگیرند هم چنین می توانید با شماره تلفن های 32137-026 و 26655119-021 تماس بگیرید.

مزایای برندسازی

به سبب تاثیر مهمی که برندینگ بر کل شرکت دارد،جهت هر کسب و کاری الزامی وضروری می باشد از مهم ترین مزایای برندینگ به شرح ذیل می باشد:

 • برندینگ توجه و آگاهی را برای کسب و کار افزایش میدهد:مهم ترین و با اهمیت ترین خاصیت برندینگ جهت هر کسب و کار،افزایش آگاهی مردم و مشهوریت کسب و کار می باشد.
 • برندینگ سبب بالا رفتن ارزش هر کسب و کاری می باشد:برندینگ با معرفی و شناساندن هر چه بیشتر وتقویت جایگاه برند آن را به فرصتی جذاب تر جهت سرمایه گذاری تبدیل می نماید.
 • برندینگ عاملی برای تقویت رضایتمندی و افتخار کارکنان به کسب و کار می باشد.به همین سبب شخصی که برای برندی فعالیت دارد وکار می کند که شناخته شده تر می باشد ومردم بیشتر به آن علاقه مند می شوند.رضایت و علاقه بیشتری به منظور کار خود دارد.به نوبه خود،این رضایت سبب به وجود آمدن حس تعلق و اشتیاق به کار ودر نتیجه بیشتر شدن بهره وری می گردد.

هزینه ثبت برند

هزینه های واریزی ثبت برند بر حسب حقیقی و حقوقی بودن متقاضی ثبت برند متفاوت است.

علاوه بر هزینه های واریزی، هر علامت تجاری چاپ دو آگهی در روزنامه ی رسمی کشور را نیز دارد که با توجه به تعداد خطوط و ابعاد علامت تجاری و سیاه سفید یا رنگی بودن آن هزینه خواهد داشت که برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با ثبت شرکت ایلیا تماس بگیرید.

علائم تجاری قابل ثبت

واژگان یا کلمات ، ترکیبی از حروف ، اعداد ، حرف و عدد و یا کلمه و رقم در کنار هم ، تصویر یا علامت و نماد و آیکون به شکل رنگی یا سیاه و سفید می تواند ثبت برند شود . در برخی کشورها شعار تبلیغاتی ، بو یا اصوات هم قابلیت ثبت برند دارند اما در کشور ایران فقط موارد گرافیکی و قابل رویت ذکر شده ثبت می گردد.انتخاب و به ثبت رسانیدن برند تابع شرایط خاصی می باشد که در مقررات و قوانین کشورهای گوناگون مطابق عرف جامعه برای آن پیش بینی شده است.شعارهای تبلیغاتی در بعضی از کشورها هم علامت تجاری شمرده می شود و در اداره های ملی ثبت علامت تجاری تحت عنوان برند ثبت می شوند.در کشور ایران،مطابق بند الف و ب ماده 30قانون جدید ثبت علائم مصوب سال 1386،تنها به ثبت رسانیدن علائمی که قابل رویت باشد پذیرفته می شود.به موجب همین امر به ثبت رسانیدن علامت های تجاری دیگر همانند علامتهای تجاری دیگر مانند علائم صوتی،بوها و یا طعم های گوناگون وهر گونه علامتهای غیر قابل رویت پذیرفته نمی شود.

علائم تجاری که ثبت نمی شوند

مطابق ماده 32 قانون تجارت علائمی که در ذیل ذکر شده است قابلیت ثبت را ندارد:

در صورتی که نتواند کالاها و یا خدمات یک شرکت را از کالاها و خدمات شرکت دیگر متفاوت کند. در صورتی که بر خلاف موازین شرعی،نظم عمومی و یا اخلاق حسنه باشد.علامت هایی که تحت عنوان علامت تجاری به کار می رود و یا یکی از اجزای علامت تجارتی را تشکیل می دهد تحت هیچ وجه نمی تواند بر خلاف مقررات و ضوابط اسلامی باشد. مرکزهای تجاری و یا عمومی را خصوصا در مورد مبدا جغرافیایی کالاها و یا خدمات و یا خصوصیات آن ها گمراه نماید. در صورتی که عین یا تقلید نشان نظامی ، پرچم ، یا سایر نشان های مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور ،سازمان های بین الدولی یا سازمان هایی که تحت کنوانسیون های بین المللی تاسیس شده اند بوده یا موارد مذکور یکی از اجزای آن علامت باشد ،مگر آن که توسط مقام صلاحیتدار کشور مربوط یا سازمان ذی ربط اجازه ی استفاده از آن صادر شود. در صورتی که عین یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه ی یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به موسسه ی دیگری در ایران معروف است. در صورتی که عین یا شبیه آن قبلا برای خدمات غیر مشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفاَ میان استفاده از علامت و مالک علاکت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک قبلی لطمه وارد سازد. در صورتی که عین علامتی باشد که قبلاَ به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

 

برند

 

مزایای ثبت برند

 • حق استفاده ی انحصاری تنها برای کسی که برند خود را ثبت نموده باشد شناخته می شود.
 • ثبت برند،ضمانت کننده این است که مشتریان می توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
 • ثبت برند،برای محصولات و شرکت و خدمات شما شهرت و وجه ایجاد می کند.
 • ثبت برند،شرکت ها را تشویق می نماید تا در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه گذاری کنند.
 • ثبت برند،شرکت ها را توانمند می نماید تا بتوانند محصولاتشان را از یکدیگر متمایز سازند.
 • این امکان وجود دارد که ثبت برند جهت دریافت وام مفید باشد.
 • ثبت برند،قادر می باشد برای سهامداران، ارزش افزوده ی سهام ایجاد کند و سبب افزایش درآمد شرکت شود.
 • برندی که ثبت شده است ،قابل نقل و انتقال می باشد.بنابراین،می توان آن را انتقال داد.
 • با ثبت برند،می توان اجازه ی استفاده از یک علامت تجاری ثبت شده را به شرکت های ثالث داد که می تواند منبع درآمد بیشتری برای شرکت یا شخص به وجود آورد و یا اساس انعقاد یک موافقت نامه ی اعطای نمایندگی فروش باشد.
 • ثبت برند،می تواند دارایی ارزشمند کسب و کار باشند.
 • ثبت برند،جزء ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی است.
 • با ثبت برند،اجازه استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می باشند.
 • ثبت برند، وسیله بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت ها می باشد.

فرایند ثبت برند و علامت تجاری توسط مجتمع ایلیا

 1. عقد قرارداد و امضاء وکالتنامه توسط موکل (جهت انجام امور اداری ثبت برند)
 2. بازبینی دقیق مدارک، اطلاعات و شرایط موکل برای ثبت برند.
 3. در صورت نیاز به استعلام و تمایل فرد ،قبل از ثبت نام تجاری استعلام برند انجام می گردد.
 4. با توجه به مدارک و مجوزهای لازم ظرف 2 الی 3 روز کاری مورد به سیستم اداره ثبت مالکیت صنعتی ارجاع شده و پرونده ثبت برند بصورت رسمی تشکیل می شود.
 5. با تشکیل پرونده و ارجاع به کارشناس اداره مالکیت صنعتی، نتیجه کارشناسی و وضعیت پرونده پس از 2 ماه بررسی مشخص می شود، و نتیجه آن یکی از موارد ذیل خواهد بود:

1. تایید : پرونده و اطلاعات بدون نقص است ، مغایرت و مشابهتی ندارد و برای صدور آگهی درخواست ثبت علامت تجاری اقدامات بعدی انجام می شود. توجه داشته باشید ثبت علامت تجاری نیاز به 3 آگهی دارد که این مرحله اولین آگهی خواهد بود.

 1. در این زمان باید برای روزنامه رسمی اقدام شود، یعنی درخواست تایید شده پرونده شما در روزنامه های کثیرالانشار درج می گردد.توجه داشته باشید انتشار روزنامه رسمی حدود 10 الی 15 روز کاری زمان بر است.
 2. پس از صدور روزنامه رسمی اول 1 ماه زمان برای اعتراضات وجود خواهد داشت تا اگر کسی ادعایی در خصوص ثبت برند مورد نظر شما دارد اعتراض خود را اعلام کند.
 3. اگر 30 روز کاری گذشته و هیچ اعتراضی اعلام نگردد ، می توان سریع درخواست آگهی دوم را را داد. آگهی دوم به معنی داشتن شماره ثبت علامت تجاری است. و تا اینجا حدودا %90 کار انجام شده است.
 4.  پس از آگهی دوم سریعا برای چاپ در روزنامه رسمی شرکتها اقدام می شود. (تا این مرحله روزنامه رسمی دوم انجام شده است)
 5.  10 الی 15 روز کاری زمان خواهد برد تا روزنامه رسمی داخل سایت قابل رویت و پیگیری باشد.
 6. با ارسال روزنامه رسمی دوم از طریق وکیل درخواست آگهی انحصاری 10 ساله ثبت برند به اداره مالکیت صنعتی داده می شود.
 7. پس از گذشت 2 الی 3 روز کاری پرونده به اتمام رسیده و مدارک ثبت برند آماده تحویل به موکل است.
 8. کل فرایند حدود 5- 6 ماه کاری زمان می برد و قطعا اگر خود شما اقدام نمایید این مدت طولانی تر خواهد بود.

2. رد کامل : پرونده دچار نقص است و قابلیت پیگیری ندارد.

3. نقص پرونده یا وجود مشابهت : احتمال این وجود دارد مجوز، یا مدارک دچار مشکل شده باشد و یا کامل نباشد، در این مرحله نیاز است تا پیگیری شود و برای رفع نقص قانونا" اقدام شود. و دیگر اشکالات جزئی نیز محتمل است که در این مرحله به شما اعلام می شود. پس از رفع نقص مراحل بعدی همانند مراحل پس از تایید انجام می شود. با این تفاوت که اطلاعات و مدارک تکمیل و ایرادات رفع شده اند.

نحوه ثبت برند

وقتی شما برای خودتان یک علامت تجاری در نظر می گیرید و با آن علامت تجاری به فعالیت خاصی می پردازید ودر این امر تلاش های بسیار زیادی می کنید و مشتریان زیادی را برای خود مهیا می نمایید این کسب امتیاز خوبی برای شما محسوب می شود ولی در صورتی که جهت ثبت برند خود اقدام نکنید و برند را به ثبت نرسانید افراد سودجو به راحتی می توانند از برند شما استفاده کنند واین امتیازی را که با تلاش زیادی کسب نموده اید را خودتان با دستهای خودتان به افراد سودجو می دهید. به موجب همین امر در صورتی که علامت تجاری مخصوصی را دارید که به ثبت نرسانیده اید و یا قصد دارید به دنیای بازرگانی و تجارت گام بگذارید مشاوران و کارشناسان ثبت شرکت ایلیا آماده ارائه خدمات به شما سروران گرامی می باشد.

چگونه برند ثبت کنیم

جهت ثبت برند در ابتدا می بایست به سامانه مالکیت صنعتی ( قسمت ثبت علائم تجاری )  مراجعه نمایید و اظهارنامه ثبت برند را در سامانه تکمیل کنید. مراحل ثبت نام در سامانه به قرار ذیل است :

انتخاب نوع اظهارنامه ، درج مشخصات مالک ، بارگذاری مدارک خواسته شده ، تایید اطلاعات ، واریز هزینه اولیه ثبت از طریق اینترنتی ، دریافت شماره اظهارنامه و رمز مورد نظر از طریق پیامک ، امضای نسخه ی تایید شده و ارسال نسخه به انضمام مدارک مورد نیاز به آدرس مرکز پس از ارائه ی مدارک ، کارشناس مربوطه رسیدگی نهایی کرده و نتیجه را اعلام می نماید. چنانچه ایرادی وجود نداشته باشد بعد از انجام رسیدگی و تایید ثبت ، مراتب ثبت و واریز مبلغ نهایی به متقاضی اطلاع داده می شود .

پس از طی مراحل مذکور ، می توان نتیجه ی درخواست را از طریق سامانه ی ثبت اسناد و املاک کشور پیگیری نمایید. همچنین فرآیند پیگیری و تکمیل در سامانه از طریق پیامک و ایمیل نیز امکان پذیر است. لذا می بایست آدرس ایمیل و شماره همراه معتبر بوده و متعلق به رابط پیگیری باشد تا متقاضی در پیگیری اداری با مشکل مواجه نگردد.

طبق ماده 9 قانون ثبت علائم و اختراعات : در موارد ذیل متصدی شعبه مذکور در ماده 6 تقاضای ثبت را رد خواهد کرد :

 •  در صورتی که علامت مخالف مقررات قانون باشد.
 • در صورتی که علامت قبلاَ به اسم دیگری ثبت شده و یا شباهت علامت با علامت دیگری که ثبت شده است به اندازه ای باشد که مصرف کنندگان عادی یعنی اشخاصی را که اطلاعات مخصوصی ندارند به اشتباه بیندازد.

در صورتی که تقاضای ثبت علامت از طرف متصدی شعبه ثبت علائم قبول گردد ( و یا در صورت رد ، حکم قطعی دایر بر قبول آن از طرف دادگاه صادر گردد ) علامت مزبور با تمام مشخصات در روزنامه رسمی منتشر خواهد شد.

ثبت برند و لوگو

بر اساس قوانین وضع شده و حاکم بر دنیای تولید و خدمات، ثبت علائم تجاری اختیاری است، مگر در مواردی که دولت آن را اجباری کرده باشد. با این وجود و حتی با در نظر گرفتن الزامی نبودن ثبت برند، شرکت‌ها و اشخاص باید علایم تجاری خود را ثبت کنند تا دارای حق انحصاری شوند. بدین صورت تمامی منافع حاصل از برند، متعلق به شخص دارنده حق انحصاری خواهد شد. اعتبار علایم تجاری محدود به ده سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن است که در صورت نیاز، از طریق دادخواست و پرداخت هزینه قابل تمدید است. اولین گام برای ثبت برند انتخاب نام برای آن است. برند نباید مشابه دیگری داشته باشد. به همین خاطر اکثر افراد برای حفظ انحصار نامشان باید از ترجیحاَ از اسمهای مختلط یا چند سیلابی استفاده کنند.نکته دیگری که حین ثبت برند باید در نظر داشتهب اشید این است که با توجه به جدول طبقه بندی کالا، هرگاه برای نوعی کالای مشخص علامتی از طبقه ای خاص استفاده شود، شخص دیگری که پس از انتخاب علامت مذکور بخواهد برای کالای خود از نوع مشابه از طبقه مزبور و از همان علامت قبلی استفاده کند، با ممنوعیت استفاده و ثبت علامت مواجه خواهد شد.

ثبت برند در ایران

هر یکی از اشخاص حقیقی و حقوقی که خدمات یا محصولات خود را دارند می‌توانند نسبت به ثبت برند تجاری در ایران اقدام کنند. شرکتی را تصور کنید که مراحل ثبت شرکت خود را در اداره ثبت شرکت‌ها انجام داده است و اکنون به صورت قانونی به فعالیت خود ادامه می‌دهد. اگر برندی به نام این شرکت به ثبت نرسیده باشد، می‌تواند پس از ثبت شرکت اقدامات مربوط به ثبت برند تجاری خود را نیز انجام بدهد. یا پس از گذشت مدتی فعالیت، وقتی مطمئن شد که می‌تواند با موفقیت وارد رقابت با سایر شرکت‌ها شود، آنگاه نسبت به ثبت برند خود اقدام کند. علاوه بر این اشخاص حقیقی نیز می‌توانند برند را به نام خود به ثبت برسانند. یعنی برای ثبت برند لزوما نیازی به ثبت شرکت نیست. ممکن است فردی عروسک‌های دست‌دوز تولید کند و بخواهد این عروسک‌ها را به نام خود به ثبت برساند.

چرا انجام صحیح مراحل ثبت برند از اهمیت زیادی برخوردار است؟

زیرا از جمله پر متقاضی ترین و مهم ترین خدماتی که به وسیله اداره مالکیت معنوی ارائه می گردد،ثبت برند و ثبت علامت تجاری می باشد.هم چنین این اداره فقط در تهران مستقر می باشد به همین جهت همه اظهارنامه های ثبت برند که در پایگاه اینترنتی این اداره به ثبت می رسد به وسیله مشاوران و کارشناسان مربوطه بررسی می شود و نتیجه ابلاغ می شود.

 به موجب اینکه همه روزه تعداد زیادی از اظهارنامه ثبت برند به این اداره فرستاده می شود و از طرف دیگری هم تعداد کارشناسان ومشاوران اداره مالکیت معنوی محدود می باشد،طبیعی است که با صفوف طولانی جهت بررسی و ارزیابی اظهارنامه های ثبت برند روبرو شوید و رویت می شود که بررسی و ارزیابی این اظهارنامه ها به وسیله کارشناسان تا چند ماه هم طول بکشد که در صورتی که در هنگام تنظیم و ارسال آن ها دقت لازم ومعمول را نداشته باشید و یا موارد قانونی را رعایت ننموده باشید با اخطاریه برطرف سازی نقص و یا رد شدن اظهارنامه روبرومی شوید که این امر سبب می شود تا هزینه و وقت شما اتلاف شود.

 

ثبت شرکت و برند ایلیا

 

مدت زمان ثبت برند چقدر است؟

وقتی که در سامانه اظهارنامه برند خود را ارسال می کنید،اظهارنامه ارسال شده در نوبت و در صف بررسی کارشناسان و رئیس اداره علامت های تجاری قرار می گیرد.به موجب همین امر ثبت برند شیوه وروال خاص خودش را دارد و نیازمند اطلاعات لازم و کافی در این خصوص می باشد در صورتی که اطلاعات لازم و کافی در این زمینه نداشته باشید متقاضیان مجبور میشوند تا یک مرحله را چند بار تکرار نمایند.خاطرنشان میشویم که مدت زمان ثبت برند بر اساس نوع درخواست،مدارک ارائه شده،نداشتن اشکال ونقص دراظهارنامه متفاوت است.به صورت کلی مدت زمان ثبت برند را می توانیم به دو قسمت اصلی تقسیم نماییم: 

الف) بخش اول: مدت زمان حدودی بررسی 3 کارشناس و ریاست اداره علامت تجاری وابلاغ نظر او که به طورمعمول حدود یک ماه و یا کمتر می باشد و در صورتی که علامت تجاری مد نظر از جانب هر  نفر بدون اشکال و نقص تشخیص داده شود زمان سپری شدن قسمت دوم فرا می رسد.

ب) بخش دوم: مدت زمان تشکیل پرونده علامت و پرداخت هزینه های روزنامه رسمی نوبت و چاپ آن و سپری شدن 30روز از تاریخ چاپ و انتشار آن،پرداخت هزینه روزنامه رسمی دوم و چاپ آن،پرداخت هزینه های ثبتی،مراجعه حضوری به اداره مالکیت معنوی و اخذ سند  برند که همه ی این موارد تحت هیچ شرایطی از 45 روز کمتر نمی باشد.

برندی که به ثبت می رسد تا چه مدت اعتبار دارد؟

مدت زمان اعتبار برند هایی که ثبت می شوند از تاریخ ارائه اظهارنامه به مدت زمان 10سال می باشد.در انتهای این مدت زمان 10ساله یک مدت زمان 6 ماهه جهت تمدید برند وجود دارد که مالک برند جهت حفظ آن باید حتما قبل از پایان این مدت زمان 6 ماهه نسبت به تمدید آن مبادرت کند و در صورتی که طی این مدت زمان جهت تمدید برند خود مبادرت نکند هر شخصی که متقاضی این برند باشد،قادر می باشد با سپری نمودن مراحل فوق الذکر برند را به اسم خود ثبت کند. به این موضوع توجه داشته باشید که قادر می باشید برند خود را برای سال های طولانی وده ها سال با مبادرت به موقع و پرداخت هزینه ها وتعرفه های مربوطه و برای دوره های پی در پی 10ساله تمدید کنید و از در اختیار داشتن برندی با قدمت بالا و حرفه ای به خودتان ببالید.

هدف از ثبت برند چیست؟

 • هر برند و هر علامت تجاری به وسیله کسب اطمینان از حقوق انحصاری جهت شناختن کالاها وخدمات و یا اجاره دادن آن به دیگران جهت استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ،مالک اثر را محافظت می نماید.مدت زمان این محافظت متفاوت می باشد اما برند قایلیت تمدید شدن به صورت نامحدود را به وسیله پرداخت مبلغ مربوطه را دارد.
 • محافظت از برند به وسیله مراجع قانونی که در بیشتر نظام ها اجازه متوقف نمودن تخلف در این خصوص را دارند تایید می گردد.
 • از چشم اندازی گسترده تر،برند و علائم تجاری با سود اقتصادی که به صاحبان خودشان می دهند در عرصه جهانی سرمایه گذاری می کنند و این خلاقیت ونوآوری را گسترش می دهند.
 • محافظت از برند و علامت های تجاری مانع تلاش های رقیبان غیرمنصف مانند متقلبان و سودجویان جهت استفاده از برندهای مشخص جهت فروش و ارائه خدماتی که نامرغوب و یا متمایز می شوند می گردد.
 • حق استعمال انحصاری علامت تجاری فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رسانیده باشد.به این معنی که اشخاصی که علامت خود را به ثبت نرسانند نمی توانند از استفاده اشخاص دیگر از آن علامت جلوگیری کنند و به این  جهت کلیه تجار و موسسات تجاری، برای حفظ علامت خود از تقلید و تقلب ، علایم خود را به ثبت می رسانند.
 • وقتی برندی به ثبت می رسد می توان مجوز استفاده از یک برند استفاده شده را به شرکتهای ثالث داد که قادر می باشد منشا درآمد بیشتری جهت شرکت و یا شخص ایجاد کند و یا پایه و اساس منعقد نمودن یک موافقت نامه ی اعطای نمایندگی باشد.
 • این امکان وجود دارد که ثبت برند سرمایه ودارایی کسب و کار و فعالیت باشند.
 • این امکان وجود دارد که ثبت برند جزء الزامی و ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی باشد.
 • وقتی برندی به ثبت می رسد اجازه استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منشا مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می باشند.
 • ثبت برند وسیله بازاریابی و پایه و اساس شهرت ومعروفیت شرکتها می باشند.

نکات مهم برای ثبت برند

 • جهت ثبت برند مورد نظر انتخاب اسم و عنوان مناسب،قدمی تاثیرگذار برای ثبت برندی مطمئن و بدون اشکال است.
 • اسم ها و علامت هایی که مشهور و شناخته شده می باشند قابل ثبت نیستند.
 • اسم هایی که معقول نمی باشند غیر اسلامی هستند و با موازین اخلاقی و شئونات اسلامی مخالف هستند قابلیت ثبت شدن را ندارند.
 • صفات و اسامی که نشانگر توصیف هستند و یا عام می باشند قابلیت به ثبت رسیدن را ندارند.
 • استفاده نمودن از اسم هایی که چند سیلابی و ترکیبی می باشند برای ثبت شدن از اعتبار و شانس بیشتری برخوردار می باشند..
 • اسم هایی که خاص می باشند و بدیع و جدید می باشند از شانس بالایی برخوردار می باشند.
 • در طبقه هایی همانند لوازم خانگی،موادغذایی ونوشیدنی ها به موجب اینکه علامت های زیادی در آن ها به ثبت شده اند،انتخاب اسم خیلی سخت خواهد شد ومحدودیت ایجاد می نماید.بنابراین در انتخاب نمودن عنوان و یا علامت در این نوع از طبقه ها باید نهایت دقت را به منظور انتخاب اسم های هوشمندانه و خاص استفاده نمود.
 • به ثبت رسانیدن برند به دوصورت حقیقی و حقوقی صورت می گیرد.به همین دلیل می توان اسم وعنوان شرکت را برای ثبت برند استفاده نمود و یا از نام خانوادگی در کنار اسم دیگری جهت ثبت برند مورد نظر استفاده نمود.
 • نام برند وعنوان آن می تواند به صورت فارسی،غیرفارسی و یا ترکیبی از کلمه ها و حروف فارسی و لاتین به ثبت برسد.
 • اعداد تحت هیچ شرایطی قابلیت به ثبت رسیدن را ندارند نه به صورت فارسی و نه به صورت لاتین.
 • مطلوب می باشد که قبل از مبادرت جهت ثبت برند از برند مورد نظر خود استعمال بگیرید و در صورتی که برند مورد نظر شما قبلا به ثبت رسیده است باید جهت ثبت اسم دیگری مبادرت کنید.
 • در صورت ثبت برند گواهی ثبت برای آن صادر می شود.
 • مدت زمان اعتبار ثبت برند برای هر بار 10سال می باشد.
 • جهت ثبت برند باید متناسب با تعداد آن ها اظهارنامه ای را به صورت جداگانه تنظیم کنیم.
 • اجازه استفاده از برند ثبت شده به دیگران باید در کشور ایران ثبت شود.
 • تغییراتی که به نشانی مربوط می شود رسمیتی نخواهد داشت مگر در صورتی که ثبت شده باشد.
 • در اختیار داشتن برند به صورت اختیاری می باشد مگر اینکه دولت آن را الزامی بداند.
 • برند قابلیت این را دارد تا بتوان به شخص دیگری نقل و انتقال داد بنابراین برند باید مطابق مقررات وقوانین ثبت علامتهای ایران ثبت شود.
 • جهت به ثبت رسانیدن برندهای فارسی باید مجوز دال بر فعالیت با آن اسم تجاری ارائه شود و برای ثبت برندهای لاتین مضاف بر داشتن مجوز فعالیت نیاز به ارائه کارت بازرگانی است.جهت اینکه برند خود را جهانی و یا به صورت بین المللی ثبت کنید نخست باید آن را در کشور مبدا ثبت کنید و پس از آن از طریق معاهده مادرید آن را ثبت کنید تا مضاف بر محافظت از برندتان در ایران در 85 کشور عضو معاهده مادرید از حمایت قانونی بهره مند شوید.

ثبت شرکت ایلیا مجری تخصصی ثبت برند در کرج و ثبت شرکت در کرج می باشد بنابراین میتوانید با خیالی راحت و آسوده کلیه امور ثبتی خود را به ما بسپارید ثبت شرکت ایلیا با حداقل هزینه ها و در اسرع وقت امور ثبتی،اداری و حقوقی شما متقاضیان گرامی را به انجام می رساند.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

استعلام علامت تجاری

استعلام علامت تجاری - یکی از مهمترین کارها قبل از ثبت علامت تجاری ، استعلام علامت تجاری می باشد. در این مقاله به بررسی نحوه استعلام قبل از ثبت خواهیم پرداخت.

ثبت علامت تجاری با راه کار تخصصی

بعد از ثبت علامت تجاری برمبنای قانون ثبت علائم تجاری اشخاص حقیقی یا حقوقی محق شناخته می شوند ، به تبع آن کلیه فعالان کسب و کار قادر هستنداز کالاهای شبیه

اظهارنامه ثبت علامت تجاری

اظهارنامه ثبت علامت تجاری یکی از انواع اظهارنامه است که جهت ثبت برند لازم است جهت تکمیل اظهارنامه ثبت علامت و کسب اطلاع در خصوص ان با مجتمع ایلیا تماس بگی

ثبت برند 🥇 مشاوره رایگان【سریع و کم هزینه ✔️】

ثبت برند در کمترین زمان ممکن و کمترین هزینه های ثبتی جهت مشاوره رایگان در خصوص ثبت برند و علامت تجاری با کارشناسان ما در تماس باشید یا شماره خود را ثبت کنید تا ما با شما در تماس باشیم

اجازه بهره برداری از تمام یا قسمتی از علامت و برند تجاری(لیسانس)

اجازه بهره برداری از تمام یا قسمتی از موضوعات علامت( لیسانس) - اجازه بهره برداری(لیسانس) از موضوعات یک علامت ممکن است انحصاری یا غیرانحصاری باشد. به طور مثال شرکت ژاپنی سونی که انواع لوازم الکترونیکی تولید و به جهان عرضه می کند ، ممکن است امتیاز تمامی یا قسمتی از تولیدات خود را به یک یا چند شرکت

جدول طبقه بندی کالا

توضیحات کامل و جامع درباره جدول طبقه بندی کالا

قوانین ثبت علامت تجاری (برند، لوگو، آرم، نام تجاری)

قوانین ثبت علامت تجاری (برند، لوگو، آرم، نام تجاری) - قانون ماده30ـ علامت‌، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از:ماده31ـ حق استفاده انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق مقررات این قانون به ثبت رسانده باشد.ماده32ـ علامت درموارد زیر قابل ثبت نیست‌:

ثبت علامت تجاری فوری و سریع

ثبت علامت تجاری فوری وسریع - مراحل ثبت علامت در ثبت ایلیا با کمترین هزینه و با کمترین زمان ثبت می گردد.جهت ثبت سریع علامت تجاری با ایلیا همراه باشید.

ادبیات تحقیق در نام تجاری

ادبیات تحقیق در نام تجاری - نام تجاری: قبل از تصویب قانون أخیر (سال ۱۳۸۶)، در قوانین داخلی و نیز کنوانسیون پاریس (که به لحاظ الحاق دولت ایران به آن در حکم قانون داخلی بلکه اولی از قوانین داخلی تلقی می شود) از نام تجاری تعریف قانونی ارائه نشده و تشخیص مفهوم آن به برداشت عرف محول شده بود. اندیشمندان

هزینه ثبت برند 🥇【هزینه ثبت برند چقدر است✔️】

هزینه ثبت برند ، هزینه ثبت لوگو ، هزینه ثبت برند چقدر است ، هزینه ثبت برند در ایران ، قیمت ثبت برند ، هزینه ثبت علامت تجاری

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
علی یاراحمدی
عرض سلام و ادببرای بسته بندی خوشکبار باید چیکار کرد؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام برای بسته بندی خشکبار در ابتدا باید یک مجوز فعالیت داشته باشید و به استناد مجوزتون برای ثبت برند اقدام نمایید. پس از این مراحل میتوانید برای کارهای سیب سلامت اقدام فرمایید
پاسخ
محسن
سلام آیا لازم هست نامه دامنه رو جایی ثبت کنیم یا خود سامانه ثبت دامنه کافیه؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام .منظورتون از دامنه (domain) هست ؟ دامنه های آی آر هم به صورت حقوقی و هم حقیقی قابل ثبت است و اگر شما دارای برند هستید میتوانید مالکیت دامنه رو به اسم برند ثبت نماید . دامنه های بین المللی این امکان رو به شما نمیدن و صرفا ثبت دامنه به هر اسمی انجام خواهد شد
پاسخ
amirReza
با سلام . برای ثبت برند چه باید کرد ؟ راهنمایی ثبت برند نیاز دارم لطفا بفرمایید اولین قدم چه باید کرد ؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت برند در اداره مالکیت صنعتی استان تهران انجام میشه ، 35-45 روز کاری زمان میبره تا این کار برای شما انجام بگیره و هزینه های اون بستگی به کالاهای انتخاب در زمان ثبت نام خواهد داشت
پاسخ
محمدرضا
با سلام و خسته نباشید . جهت ثبت برند چه مدارکی مورد نیاز هست ؟ و لطفا بفرمایید برای ثبت برند لاتین چه اقداماتی باید انجام شود . با تشکر
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام عرض کردم ،وقتتون بخیر . برای ارائه ی اطلاعات بیشتر در این حوزه در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت .
پاسخ
امیررضا
باسلام و خسته نباشید برای ثبت برند انیمیشن انجام مراحل ثبت علائم تجاری اجباریه؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام شما هر نوع برندی که بخواین ثبت کنین باید در ابتدا مجوز داشته باشید
پاسخ
علی
ممنون از مطالب بسیار خوبتون. جهت انجام ثبت برند چقدر زمان لازم هست.
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام روز به خیر خواهش میکنم باعث افتخار ماست که در خدمت شما باشم و بتونیم خدمات ارزنده ای را به شما ارائه دهیم
پاسخ
عزتی
با سلام ، مقالات شما بسیار مفید است خواستم تشکر کنم چون در مورد هر آنچه نیاز داشتم که برای ثبت برند بدانم در مقاله شما اطلاعاتی نوشته شده بود . سپاس فراوان
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا®
ثبت شرکت ایلیا®
با سلام باعث افتخار ماست که در خدمت شما موکل عزیز بوده ایم برقرار و پایدار باشید
پاسخ
عمران
سلام من عمران هستم یک برند خوب می خواستم
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
برای انتخاب نام شرکت میتوینن با این شماره تماس بگیرید 9099072870
پاسخ
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید