درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

ثبت برند【نحوه سریع ثبت برند ✔️】

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     جمعه، 4 تیر 1400


ما در این مقاله مطالبی را ارائه خواهیم کرد تا راهنمای تخصصی شما در رابطه با مدارک، شرایط به همراه هزینه های ثبتی و مراحل ثبت برند مطالبی را به متقاضیانی که می خواهند برند را به ثبت برسانند باشد. کارشناسان ما در مجتمع ثبت شرکت و برند ایلیا آماده ارائه خدمات در سریع ترین زمان ممکن و با حداقل هزینه ها می باشد. در ادامه این متن همراه ما باشید تا نکات مهمی را برای شما بازگو کنیم.

ثبت برند فوری و ارزان

آیا می خواهید برندتون و ثبت کنید؟ ولی نمیدونید از کجا باید شروع کرد؟ ممکن است برای ثبت برند و علائم تجاری خود تا کنون دچار مشکلاتی شده باشید و سوالاتتون بی پاسخ مانده باشد .

خیالتون راحت ما در این مقاله شما را به صورت مفصل راهنمایی خواهیم کرد . مفهوم و معنی برند و نیز برند سازی از زمان های قدیم در بین جوامع مختلف وجود داشته برای پرداختن به این موضوع به پیشینه برندسازی می پردازیم که در بین وایکینگ ها به داغ کردن و درج نام و نشان بر روی محصولات می توان اشاره کرد .

ثبت برند

 

مدارک ثبت برند

برای ثبت برند دو نوع روش وجود دارد یکی حقیقی و یکی حقوقی که هر دو نوع آنها برای به ثبت رسیدن نیاز به مدارک های مشخص شده دارند. 

برند باید به طور رسمی به ثبت برسد. و برندی قابلیت به ثبت رسیدن را دارد که نوین بوده و قبلا توسط شخص و یا شرکتی به ثبت نرسیده باشد .

نام برند باید نسبت به سایر محصولات و خدمات مشابه خودش متفاوت باشد و به راحتی از بین آنها قابل شناسایی باشد.

مدارک برای برند اشخاص حقیقی

 1. ارائه فتوکپی شناسنامه.
 2. ارائه فتوکپی کارت ملی.
 3. چنانچه برند شما دارای حروف غیرفارسی است مستلزم ارائه ارائه کارت بازرگانی می باشید.
 4. ارائه فتوکپی مجوز فعالیتی که از سازمان های نظارتی و حاکمیت دولتی صادر شده است.

مدارک برای برند اشخاص حقوقی

 1. ارائه فتوکپی شناسنامه.
 2. ارائه فتوکپی کارت ملی.
 3. ارائه فتوکپی روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت.
 4. ارائه فتوکپی مجوز فعالیتی که از سازمان های نظارتی و حاکمیت دولتی صادر شده است.
 5. ارائه کارت بازرگانی چنانچه در برند از حروف غیراز فارسی استفاده شده است

آموزش گام به گام ثبت برند

 • انتخاب بهترین نام برای برند 

نام مناسب برند باید از سوی متقاضی ثبت علائم تجاری به اداره مالکیت معنوی فرستاده شود . برای آسان شدن امور می توانید انتخاب بهترین نام و متناسب با فعالیت خود را به کارشناسان مجرب ثبت علائم تجاری ایلیا بسپارید.

 • استعلام برند 

برای استعلام باید به طبقه بندی برند ها توجه شود تا به صورت تخصصی استعلام انجام گیرد . این کار بدین منظور صورت میگیرد تا اگر شخصی از قبل اقدامات ثبت مشابه برند شما را انجام داده است دیگر شما با صرف هزینه و زمان کافی اقدام به ثبت آن نکنید و از خاص بودن و تک بودن آن اطمینان حاصل کنید . برای اطلاع از طبقه برند می توانید به مقاله آن مراجعه کنید .

 • ارائه و تهیه مدارک مورد نیاز برای ثبت برند 

مدارک لازم برای ثبت برند باید به اداره ثبت علامت تجاری در ایران مراجعه کرده و تمامی مدارک را به این اداره ارائه کنید .

 • ثبت اظهارنامه علامت تجاری

بعد از آنکه پاسخ استعلام برند را اخذ نمودید می توانید از طریق سامانه اینترنتی اداره مالکیت صنعتی اظهارنامه ثبت برند را ارسال نمایید. بعد از آن کارشناس اداره مالکیت صنعتی بررسی ها و ارزیابی های لازم را انجام می دهد و نظر خود را ابلاغ کند.

در صورتی که اسم مورد تقاضای شما مورد تایید و تصدیق واقع شود، آگهی 30 روزه آن صادر می گردد.در صورتی که نسبت به برند شما هیچ گونه اعتراضی وجود نداشته باشد برند شما به ثبت می رسد و تصدیق نامه 10 ساله برند برای شما صادر می شود.

 

برند

 

مراحل ثبت سریع برند

برای ثبت برند نخست با ما در تماس باشید و اطلاعات لازم و کافی در این زمینه را کسب کنید و در صورت تمایل می توانید کلیه امورثبتی خود را به ما بسپارید هم چنین می توانید به پایگاه اینترنتی اداره مالکیت معنوی به نشانی  https://iripo.ssaa.ir  مراجعه نمایید و فرم مربوط به تقاضانامه را کامل کنید. در این فرم اطلاعات و مدارک شخص حقیقی و حقوقی که برند را دارا می باشد لازم است. ویژگی های یک محصول را می توان در بین 45 طبقه بندی که برای محصولات در نظر گرفته شده جستجو کرد .

مدارک لازم باید در سایت اداره مالکیت معنوی درج شود . برای درج اطلاعات باید تمامی دقت خود را انجام داده تا دچار مشکل در ثبت علامت تجاری خود نشوید . با تکمیل تمامی مراحل و اقدامات لازم برای ثبت برند کدی شامل 5 رقم برای متقاضی ثبت ارسال می گردد که توسط آن می توان برند و مراحل ثبت آن را استعلام کرد.

پس از ارائه مدارک مربوط به ثبت برند تمامی اطلاعت ثبت شده برای برند را در روزنامه رسمی درج کرده و از این طریق خود را به دیگر افراد خواهید شناساند . پس از گذشت 30 روز از درج آگهی در صورت عدم اعتراض به برند ، برند به ثبت خواهد رسید .

راهنمای کامل ثبت برند

یک برند یا نشان تجاری به منظور برقراری ارتباط میان کالاها و خدمات با مصرف کنندگان و تقاضا کنندگان ان است . یک برند خوب باعث ایجاد رابطه مستمر و مفید با مشتریان محصول خواهد شد .

بنابراین یک برند خوب باعث ایجاد انگیزه در مشتریان خواهد شد تا برای استفاده و تهیه محصولات و خدمات ، نیاز خود را برآورده کرده و بدین ترتیب خود را در بین رقبای دیگر مطرح سازند .

یک برند خوب با به ثبت رسیدن دارای حق مالکیت خواهند شد و بدین ترتیب از نظر اقتصادی نیز به دارنده آن مزایایی تعلق خواهد گرفت .

 

برندهای ثبت شده توسط ایلیا

 

برندسازی چه معنایی دارد

به هر علامتی از قبیل اسم، رنگ، حرف، شکل، و.... که سبب متفاوت شدن کالاها وخدمات تولید شده توسط شرکتی با شرکت دیگر می شود برند گفته می شود. به پروسه ای که سبب ایجاد خلق ارزش مطلوب ما برای مشتری می گردد برندینگ گفته می شود. همه چیزهایی که مشتری درباره هویت تجاری شما اعم از حس، تجربه و تداعی های ذهنی باید بداند و یا احساس به درک کند، دربرگیرنده این مجموعه فعالیت ها می شود.

به بیان دیگر برندینگ دانشی می باشد که با دادن برتری به یک برند سبب بیشتر شدن مشهوریت و معروفیت آن برند در عرصه رقابت می گردد، وقتی برندی مشهور و معروف باشد سبب می شود تا محصولات وخدمات به صورت مستقیم به فروش برسد و قیمت محصولات وخدمات گرانتر شود به موجب همین امر برندسازی روش هوشمندانه تجارت و تولید ثروت می باشد.

برندسازی موجب ایجاد تفاوت منحصر بفرد شدن می شود. که برای مشتریان ، مدیران سازمان و کارکنان از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. به موجب همین امر دربرداشتن یک برند قدرتمند باعث می شود تا هزینه ها وتعرفه های یک شرکت به واسطه اجتناب از سرمایه گذاری های نامناسب و بی هدف به صورت کاملا محسوسی کمتر شود.

برند یک شرکت جزئی از دارایی آن شرکت محسوب می شود و ارزش برند می تواند بیشتر از ارزش همه دارایی های فیزیکی یک شرکت است.

شرایط ثبت برند سریع                  

 1. برند باید به طور رسمی به ثبت برسد. و برندی قابلیت به ثبت رسیدن را دارد که نوین بوده و قبلا توسط شخص و یا شرکتی به ثبت نرسیده باشد .
 2. نام برند باید نسبت به سایر محصولات و خدمات مشابه خودش متفاوت باشد و به راحتی از بین آنها قابل شناسایی باشد.
 3. برند باید رسمی و قانونی باشد و قابلیت به ثبت رسیدن را داشته باشد. به سبب قانون تجارت،برندی قابلیت به ثبت رسیدن را دارد که نوین و ابتکاری باشد و گمراه کننده نباشد. بدین ترتیب اسم برند،نباید مشتری را به اشتباه بیاندازد.
 4. برند باید در میان برندهای مشابه، مشخص و متمایز باشد و به وسیله افراد عادی به آسانی شناخته شود.
 5. درخواست ثبت برند باید به زبان فارسی و در سه رونوشت روی نمونه های چاپی مخصوصی که از جانب اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی در اختیار متقاضیان گذاشته می شود صورت بگیرد.

در موارد زیر با استناد به آیین نامه تصویب شده در سال 1337 قوانین ثبت برند و علائم تجاری امکان پذیر می باشد  

 1. علامت هایی اعم از پرچم ایران، هلال احمر، علامت های نیروهای مسلح  که جزء علامت های رسمی، دولتی و مملکتی می باشد.
 2. علامت هایی که قبلاَ خود یا مشابه آن به ثبت رسیده باشد.
 3. علامت هایی که در گذشته خودشان و یا مشابه آن ها در گذشته به ثبت رسیده است.
 4. علامت هایی که مخالف نظم و انضباط اجتماعی می باشند.
 5. علامت هایی که دربردارنده اسم و یا عبارت عمومی است و دولت استفاده از آن را تخت عنوان برند ممنوع نموده است.

مطابق ماده 9 قانون ثبت علائم و اختراعات: در موارد ذیل متصدی شعبه مذکور در ماده 6 تقاضای ثبت را رد خواهد کرد:

 1. در صورتی که علامت مخالف مقررات قانون باشد.
 2. در صورتی که علامت قبلاَ به اسم دیگری ثبت شده و یا شباهت علامت با علامت دیگری که ثبت شده است به اندازه ای باشد که مصرف کنندگان عادی یعنی اشخاصی را که اطلاعات مخصوصی ندارند به اشتباه بیندازد.

 

برندهای ثبت شده

 

ثبت برند برای شرکت

اگر بخواهیم برای شرکتی که ثبت کرده ایم یک نام علامت و یا هرچیز دیگری را به عنوان برند برای شرکت در نظر بگیریم و ان را از طریق اداره ی مالکیت صنعتی ثبت می نماییم را ثبت برند شرکت می گویند.

برند باید به طور رسمی به ثبت برسد. و برندی قابلیت به ثبت رسیدن را دارد که نوین بوده و قبلا توسط شخص و یا شرکتی به ثبت نرسیده باشد .

نام برند باید نسبت به سایر محصولات و خدمات مشابه خودش متفاوت باشد و به راحتی از بین آنها قابل شناسایی باشد.

مزایای ثبت برند

 1. به سبب تاثیر مهمی که برندینگ بر کل شرکت دارد، جهت هر کسب و کاری الزامی و ضروری است که  از مهم ترین مزایای برندینگ می توان به شرح ذیل می باشد:
 2. برندینگ توجه و آگاهی را برای کسب و کار افزایش می دهد: مهم ترین و با اهمیت ترین خاصیت برندینگ جهت هر کسب و کار، افزایش آگاهی مردم و مشهوریت کسب و کار می باشد.
 3. برندینگ سبب بالا رفتن ارزش هر کسب و کاری می باشد: برندینگ با معرفی و شناساندن هر چه بیشتر و تقویت جایگاه برند آن را به فرصتی جذاب تر جهت سرمایه گذاری تبدیل می نماید.
 4. برندینگ عاملی برای تقویت رضایتمندی و افتخار کارکنان به کسب و کار می باشد. به همین سبب شخصی که برای برندی فعالیت دارد وکار می کند که شناخته شده تر می باشد و مردم بیشتر به آن علاقه مند می شوند. رضایت و علاقه بیشتری به منظور کار خود دارد. به نوبه خود،این رضایت سبب به وجود آمدن حس تعلق و اشتیاق به کار و در نتیجه بیشتر شدن بهره وری می گردد.

هزینه ثبت برند

برای ثبت یک برند باید مراحل مختلفی را طی کرد و در راستای ثبت برند و علائم تجاری هزینه ها و تعرفه های مختلفی را پرداخت کرد . این هزینه ها با در نظر گرفتن حقیقی و یا حقوقی انجام شدن امور دارای مبلغی متفاوت می باشد .

بخشی از این هزینه ها شامل درج علامت در روزنامه رسمی و ارائه مدارک می باشد . برای برآورد تمامی هزینه های ثبت برند بر طبق تقاضا و طبقه بندی برند خود بهتر است با کارشناسان مجرب در ارتباط باشید .

علائم تجاری قابل ثبت

کلماتی و عبارات ، حروف و اعداد و یا حتی علامت و نشان هایی که به صورت رنگی یا سیاه و سفید توسط متقاضیان ارائه می شود که نمایانگر ویژگی های خاص یک محصول می شود را جزو علائم تجاری قابل ثبت به حساب می آورند. یک علامت تجار باید دارای خصوصیت خاص و تک بود باشد .

در بعضی از کشورها بو یا صوت نیز قابل ثبت هستند اما در کشور ایران تنها نماد و اشکال طراحی شده قابل ثبت هستند . انتخاب و به ثبت رسانیدن برند تابع شرایط خاصی می باشد که در مقررات و قوانین کشورهای گوناگون مطابق عرف جامعه برای آن پیش بینی شده است.

شعارهای تبلیغاتی در بعضی از کشورها هم علامت تجاری شمرده می شود و در اداره های ملی ثبت علامت تجاری تحت عنوان برند ثبت می شوند در کشور ایران، مطابق بند الف و ب ماده 30 قانون جدید ثبت علائم مصوب سال 1386، تنها به ثبت رسانیدن علائمی که قابل رویت باشد پذیرفته می شود.

به موجب همین امر به ثبت رسانیدن علامت های تجاری دیگر همانند علامت های تجاری دیگر مانند علائم صوتی، بوها و یا طعم های گوناگون و هر گونه علامتهای غیر قابل رویت پذیرفته نمی شود.

ثبت برند آنلاین

وقتی شما برای خودتان یک علامت تجاری در نظر می گیرید و با آن علامت تجاری به فعالیت خاصی می پردازید و در این امر تلاش های بسیار زیادی می کنید و مشتریان زیادی را برای خود مهیا می نمایید این کسب امتیاز خوبی برای شما محسوب می شود ولی در صورتی که جهت ثبت برند خود اقدام نکنید و برند را به ثبت نرسانید افراد سودجو به راحتی می توانند از برند شما استفاده کنند و این امتیازی را که با تلاش زیادی کسب نموده اید را خودتان با دستهای خودتان به افراد سودجو می دهید. 

به موجب همین امر در صورتی که علامت تجاری مخصوصی را دارید که به ثبت نرسانیده اید و یا قصد دارید به دنیای بازرگانی و تجارت گام بگذارید باید هرچه سریع تر اقدام به ثبت برند خود نمایید.

 

ثبت انواع برند در کم ترین زمان

 

ثبت برند در ایران

هر یکی از اشخاص حقیقی و حقوقی که خدمات یا محصولات خود را دارند می‌توانند نسبت به ثبت برند تجاری در ایران اقدام کنند. یک شرکت را در نظر داشته باشید که تمامی مراحل ثبت شرکت را به صورت کامل و با ارائه مدارک های معتبر انجام داده است و در حال فعالیت قانونی می باشد .

با انجام مراحل قانونی برای ثبت برند می توانند خود را در بین دیگر رقبا مطرح سازند و باعث شناسایی خود شوند . این کار می تواند پس از اطمینان از جایگاه در بین رقبا انجام پذیرد . از طرفی برای ثبت برند نیاز اساسی به ثبت شرکت نمی باشد زیرا اشخاص حقیقی نیز می توانند اقدامات ثبت برن و علائم تجاری را انجام داده و بدین ترتیب مطرح شوند.

برای مثال می توان به شخصی که یک وسیله و شئی را طراحی کرده و برای تمایز خود با دیگر رقبا اقدامات لازم برای ثبت برند و علائم تجاری را انجام می دهد اشاره کرد.

مدت زمان ثبت برند 

وقتی که در سامانه اظهارنامه برند خود را ارسال می کنید، اظهارنامه ارسال شده در نوبت و در صف بررسی کارشناسان و رئیس اداره علامت های تجاری قرار می گیرد. به موجب همین امر ثبت برند شیوه وروال خاص خودش را دارد و نیازمند اطلاعات لازم و کافی در این خصوص می باشد در صورتی که اطلاعات لازم و کافی در این زمینه نداشته باشید متقاضیان مجبور می شوند تا یک مرحله را چند بار تکرار نمایند.

خاطرنشان میشویم که مدت زمان ثبت برند بر اساس نوع درخواست، مدارک ارائه شده، نداشتن اشکال و نقص دراظهارنامه متفاوت است. به صورت کلی مدت زمان ثبت برند را می توانیم به دو قسمت اصلی تقسیم نماییم: 

الف) بخش اول: مدت زمان حدودی بررسی 3 کارشناس و ریاست اداره علامت تجاری وابلاغ نظر او که به طور معمول حدود یک ماه و یا کمتر می باشد و در صورتی که علامت تجاری مد نظر از جانب هر  نفر بدون اشکال و نقص تشخیص داده شود زمان سپری شدن قسمت دوم فرا می رسد.

ب) بخش دوم: مدت زمان تشکیل پرونده علامت و پرداخت هزینه های روزنامه رسمی نوبت و چاپ آن و سپری شدن 30روز از تاریخ چاپ و انتشار آن، پرداخت هزینه روزنامه رسمی دوم و چاپ آن، پرداخت هزینه های ثبتی، مراجعه حضوری به اداره مالکیت معنوی و اخذ سند برند که همه ی این موارد تحت هیچ شرایطی از 45 روز کمتر نمی باشد.

اعتبار برند

مدت زمان اعتبار برند هایی که ثبت می شوند از تاریخ ارائه اظهارنامه به مدت زمان 10سال می باشد. در انتهای این مدت زمان 10ساله یک مدت زمان 6 ماهه جهت تمدید برند وجود دارد که مالک برند جهت حفظ آن باید حتما قبل از پایان این مدت زمان 6 ماهه نسبت به تمدید آن اقدام کند و در صورتی که طی این مدت زمان جهت تمدید برند خود  اقدام نکند هر شخصی که متقاضی این برند باشد، قادر می باشد با سپری نمودن مراحل فوق الذکر برند را به اسم خود ثبت کند. 

به این موضوع توجه داشته باشید که قادر می باشید برند خود را برای سال های طولانی و ده ها سال با  اقدام به موقع و پرداخت هزینه ها و تعرفه های مربوطه و برای دوره های پی در پی 10ساله تمدید کنید و از در اختیار داشتن برندی با قدمت بالا و حرفه ای به خودتان ببالید.

ثبت شرکت ایلیا مجری تخصصی ثبت برند می باشد بنابراین می توانید با خیالی راحت و آسوده کلیه امور ثبتی خود را به ما بسپارید ثبت شرکت ایلیا با حداقل هزینه ها و در اسرع وقت امور ثبتی، اداری و حقوقی شما متقاضیان گرامی را به انجام می رساند.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
باسلام ببخشید من میخواستم بدونم که از کجا باید بفهمم که اسمی که برای برند انتخاب کرده ام تکراری میباشد و باید اسم دیگری انتخاب کنم؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا
سلام من میتونم براتون استعلام بگیرم لطفا اسم و زمینه کاری تون رو مشخص کنین
پاسخ
عرض سلام و ادببرای بسته بندی خوشکبار باید چیکار کرد؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام برای بسته بندی خشکبار در ابتدا باید یک مجوز فعالیت داشته باشید و به استناد مجوزتون برای ثبت برند اقدام نمایید. پس از این مراحل میتوانید برای کارهای سیب سلامت اقدام فرمایید
پاسخ
سلام آیا لازم هست نامه دامنه رو جایی ثبت کنیم یا خود سامانه ثبت دامنه کافیه؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام .منظورتون از دامنه (domain) هست ؟ دامنه های آی آر هم به صورت حقوقی و هم حقیقی قابل ثبت است و اگر شما دارای برند هستید میتوانید مالکیت دامنه رو به اسم برند ثبت نماید . دامنه های بین المللی این امکان رو به شما نمیدن و صرفا ثبت دامنه به هر اسمی انجام خواهد شد
پاسخ
با سلام . برای ثبت برند چه باید کرد ؟ راهنمایی ثبت برند نیاز دارم لطفا بفرمایید اولین قدم چه باید کرد ؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت برند در اداره مالکیت صنعتی استان تهران انجام میشه ، 35-45 روز کاری زمان میبره تا این کار برای شما انجام بگیره و هزینه های اون بستگی به کالاهای انتخاب در زمان ثبت نام خواهد داشت
پاسخ
با سلام و خسته نباشید . جهت ثبت برند چه مدارکی مورد نیاز هست ؟ و لطفا بفرمایید برای ثبت برند لاتین چه اقداماتی باید انجام شود . با تشکر
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام عرض کردم ،وقتتون بخیر . برای ارائه ی اطلاعات بیشتر در این حوزه در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت .
پاسخ
باسلام و خسته نباشید برای ثبت برند انیمیشن انجام مراحل ثبت علائم تجاری اجباریه؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام شما هر نوع برندی که بخواین ثبت کنین باید در ابتدا مجوز داشته باشید
پاسخ
ممنون از مطالب بسیار خوبتون. جهت انجام ثبت برند چقدر زمان لازم هست.
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام روز به خیر خواهش میکنم باعث افتخار ماست که در خدمت شما باشم و بتونیم خدمات ارزنده ای را به شما ارائه دهیم
پاسخ
با سلام ، مقالات شما بسیار مفید است خواستم تشکر کنم چون در مورد هر آنچه نیاز داشتم که برای ثبت برند بدانم در مقاله شما اطلاعاتی نوشته شده بود . سپاس فراوان
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا®
با سلام باعث افتخار ماست که در خدمت شما موکل عزیز بوده ایم برقرار و پایدار باشید
پاسخ
سلام من عمران هستم یک برند خوب می خواستم
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
برای انتخاب نام شرکت میتوینن با این شماره تماس بگیرید 9099072870
پاسخ
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید