لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

چگونگی درخواست تشکیل مجمع شرکت ها


حق درخواست تشکیل مجمع

چگونگی درخواست تشکیل مجمع شرکت ها

چگونگی درخواست تشکیل مجمع شرکت ها

برای حمایت از اعضاء و برای جلوگیری از سوء استفاده­ی مدیران یا بازرسان از موقعیت خود، قانونگذار به اعضاء شرکت های تعاونی حق داده است که تشکیل مجامع عمومی را از هیأت مدیره خواستار شوند.

بنابراین یک پنجم اعضاء برای دعوت مجمع عمومی عادی و یک سوم اعضاء برای دعوت مجمع عمومی فوق العاده می توانند تشکیل مجمع عمومی را درخواست نمایند.

البته باید عنوان گردد که این حق دعوت در مورد اولین مجمع عمومی عادی صدق نمی کند چون در این میان هنوز اعضاء هیأت مدیره و بازرسان انتخاب نگردیده اند تا بتوان دعوت مجامع عمومی را از آنان خواستار شد.

با اعطا شدن حق مزبور اعضائی که در اقلیت قرار دارند می توانند بر خلاف نظر اکثریت، خواستار دعوت مجامع عمومی شوند و مسائلی را به طور رسمی در مجمع طرح و از آن دفاع نمایند.

بر اساس ماده­ی 9 لایحه­ی اصلاحی قانون تجارت مصوب 1347، سهامدارانی که اقلاً یک پنجم سهام شرکت را مالک می باشند می توانند دعوت صاحبان سهام را برای تشکیل مجمع عمومی از هیأت مدیره خواستارشوند و در صورتی که هیأت مدیره به تکلیف خود عمل نکند صاحبان سهام مذکور می توانند از بازرس درخواست نمایند و در صورت استنکاف بازرس، رأساً می توانند از صاحبان سهام برای تشکیل مجمع عمومی با رعایت تشریفات مقرر دعوت به عمل بیاورند.

در ثبت شرکت تعاونی پیش بینی نشده است که درصورت امتناع اعضای هیأت مدیره صاحبان سهام مزبور بتوانند از مرجع دیگری تقاضای دعوت مجامع عمومی را بنمایند و یا خود رأساً از آن مجامع دعوت به عمل بیاورند.

در نتیجه بر خلاف شرکت های سهامی، مقررات شرکت های تعاونی برای تضمین حقوق سهامداران کافی به نظر نمی رسد. البته به نظر می رسد در این هنگام اعضاء می توانند از وزارت تعاون درخواست تشکل مجمع را بنمایند. لیکن چون وزارت تعاون مرجع قانونی ناظر بر شرکت های تعاونی است باید ابتدا موضوع تقاضا را به دقت مورد بررسی قرار داده و هرگاه اشخاص مذکور در تقاضای خود دچار اشتباه شده اند، آن ها را راهنمایی نماید.

به این ترتیب دعوت مجمع عمومی منتفی می شود. اما اگر نظر مسئولان تعاون با درخواست موصوف منطبق باشد، رسیدگی به موضوع باید به عنوان دستور جلسه تعیین و اعلام گردد.

ناگفته نماند که برای اطلاع از این که یک پنجم یا یک سوم اعضاء شرکت به چه تعدادی بالغ می شود، آگاهی از تعداد کل اعضاء مورد نیاز است. براین اساس هیأت مدیره یا مدیر عامل مکلف است رقم کل تعداد اعضاء شرکت تعاونی را در اختیار متقاضیان ذیربط قرار دهند.

در آلمان هم یک دهم اعضاء حق دارند تقاضای دعوت مجمع عمومی بنمایند و در صورت مورد اجابت قرار نگرفتن تقاضا، آن­ها می توانند از طریق مراجع قضایی به دعوت مجمع عمومی اقدام کنند. همانطور که ملاحظه می شود، در آلمان تضمین بیش تری برای اعضاء وجود دارد.

لازم به ذکر است که در فرانسه این حق به سه چهارم اعضاء داده شده است که اکثریت بالایی است.

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا

شعبه کرج: 137 32 – 026
شعبه تهران :119 55 266 – 021
سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا ) در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکت ها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت انواع شرکت های تجاری و ثبت شرکت تعاونی، ثبت تغییرات شرکت )

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

شرایط انحلال شرکتهای تعاونی

شرایط انحلال شرکتهای تعاونی -پس از آشنایی با مواردی که مجمع عمومی فوق العاده می تواند نسبت به انحلال شرکت تعاونی اتخاذ تصمیم نماید به شرایطی خواهیم پرداخت که انحلال این گونه شرکت ها پس از تحقق آن­ها امکان پذیر است.

نمونه صورت جلسه تبدیل نوع شرکت در شرکتهای سهامی خاص

نمونه صورت جلسه تبدیل نوع شرکت در شرکتهای سهامی خاص - نام شرکت: ...................................................... شماره ثبت شرکت: ....... سرمایه ثبت شده: ............................................................ جلسه مجمع عمومی فوق العاده شرکت ............................

صورتجلسه مدیران در شرکت تعاونی

صورتجلسه مدیران در شرکت تعاونی - هیات مدیره در شرکت های تعاونی، در اولین جلسه از میان خود یک نفر را به عنوان رئیس هیات مدیره، یک نفر را به عنوان نایب

تغییرات در مورد اختراع ثبت شده

مراحل و شرایط ثبت تغییرات در مورد اختراع ثبت شده - اداره مالکیت صنعتی پس از ثبت اختراع وصدور گواهی نامه اختراع، طبق بند د ماده 14قانون جدید مصوب سال 1386 مکلف گردیده است:«به درخواست دارنده گواهی نامه اختراع، تغییراتی را در مضمون ونقشه های اختراع، به منظور تعیین حدود حمایت اعطاء شده انجام دهد، مشروط

ثبت تغییرات آدرس

ثبت تغییرات آدرس به جهت نقل مکان به جای بزرگتذر و گسترش کسب و کار ناگزیر میباشد و مانند سایر تغییرات نیازمند ثبت صورتجلسه می باشد.

ثبت تغییرات نقل و انتقال سهام درشرکتهای سهامی

ثبت تغییرات نقل و انتقال سهام درشرکتهای سهامی می تواند به شکل سهام بی نام یا بانام انجام شود که هر دو برای انجام نیاز به تشریفات دارایی و سپس ثبت دارد.

تغییر موضوع فعالیت شرکت

مراحل ثبت تغییر موضوع شرکت - موضوع شرکت برگرفته از نوع فعالیتی است که شرکت برای انجام آن تاسیس شده است و امور تجاری یا غیر تجاری را نظارت می کند. انتخاب موضوع هر شرکت هدف ان شرکت را معین می کند .موضوع شرکت باید به طور واضح در اساسنامه قید گردد بیان اساسنامه نسبت به انتخاب موضوع شرکت برای شفاف سازی..

چگونگی درخواست تشکیل مجمع شرکت ها

چگونگی حق درخواست تشکیل مجمع شرکت ها - برای حمایت از اعضاء و برای جلوگیری از سوء استفاده­ی مدیران یا بازرسان از موقعیت خود، قانونگذار به اعضاء شرکت های تعاونی حق داده است که تشکیل مجامع عمومی را از هیأت مدیره خواستار شوند.

تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت

مراحل تنظیم صورتجلسه شرکت ها در قالب مجمع فوق العاده و مجمع عادی به طور فوق العاده و در برخی از موارد در قالب صورتجلسه هیئت مدیره شرکت ها باید تنظیم گردد.

راهنمای قدم به قدم ثبت تغییرات شرکت

کلیه مراحل ثبت تغییرات شرکت توسط ثبت شرکت و برند ایلیا

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
برگزاری مسابقه اینستاگرمی مسابقه اینستاگرمی
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید