لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

چگونگی درخواست تشکیل مجمع شرکت ها


حق درخواست تشکیل مجمع

چگونگی درخواست تشکیل مجمع شرکت ها

چگونگی درخواست تشکیل مجمع شرکت ها

برای حمایت از اعضاء و برای جلوگیری از سوء استفاده­ی مدیران یا بازرسان از موقعیت خود، قانونگذار به اعضاء شرکت های تعاونی حق داده است که تشکیل مجامع عمومی را از هیأت مدیره خواستار شوند.

بنابراین یک پنجم اعضاء برای دعوت مجمع عمومی عادی و یک سوم اعضاء برای دعوت مجمع عمومی فوق العاده می توانند تشکیل مجمع عمومی را درخواست نمایند.

البته باید عنوان گردد که این حق دعوت در مورد اولین مجمع عمومی عادی صدق نمی کند چون در این میان هنوز اعضاء هیأت مدیره و بازرسان انتخاب نگردیده اند تا بتوان دعوت مجامع عمومی را از آنان خواستار شد.

با اعطا شدن حق مزبور اعضائی که در اقلیت قرار دارند می توانند بر خلاف نظر اکثریت، خواستار دعوت مجامع عمومی شوند و مسائلی را به طور رسمی در مجمع طرح و از آن دفاع نمایند.

بر اساس ماده­ی 9 لایحه­ی اصلاحی قانون تجارت مصوب 1347، سهامدارانی که اقلاً یک پنجم سهام شرکت را مالک می باشند می توانند دعوت صاحبان سهام را برای تشکیل مجمع عمومی از هیأت مدیره خواستارشوند و در صورتی که هیأت مدیره به تکلیف خود عمل نکند صاحبان سهام مذکور می توانند از بازرس درخواست نمایند و در صورت استنکاف بازرس، رأساً می توانند از صاحبان سهام برای تشکیل مجمع عمومی با رعایت تشریفات مقرر دعوت به عمل بیاورند.

در ثبت شرکت تعاونی پیش بینی نشده است که درصورت امتناع اعضای هیأت مدیره صاحبان سهام مزبور بتوانند از مرجع دیگری تقاضای دعوت مجامع عمومی را بنمایند و یا خود رأساً از آن مجامع دعوت به عمل بیاورند.

در نتیجه بر خلاف شرکت های سهامی، مقررات شرکت های تعاونی برای تضمین حقوق سهامداران کافی به نظر نمی رسد. البته به نظر می رسد در این هنگام اعضاء می توانند از وزارت تعاون درخواست تشکل مجمع را بنمایند. لیکن چون وزارت تعاون مرجع قانونی ناظر بر شرکت های تعاونی است باید ابتدا موضوع تقاضا را به دقت مورد بررسی قرار داده و هرگاه اشخاص مذکور در تقاضای خود دچار اشتباه شده اند، آن ها را راهنمایی نماید.

به این ترتیب دعوت مجمع عمومی منتفی می شود. اما اگر نظر مسئولان تعاون با درخواست موصوف منطبق باشد، رسیدگی به موضوع باید به عنوان دستور جلسه تعیین و اعلام گردد.

ناگفته نماند که برای اطلاع از این که یک پنجم یا یک سوم اعضاء شرکت به چه تعدادی بالغ می شود، آگاهی از تعداد کل اعضاء مورد نیاز است. براین اساس هیأت مدیره یا مدیر عامل مکلف است رقم کل تعداد اعضاء شرکت تعاونی را در اختیار متقاضیان ذیربط قرار دهند.

در آلمان هم یک دهم اعضاء حق دارند تقاضای دعوت مجمع عمومی بنمایند و در صورت مورد اجابت قرار نگرفتن تقاضا، آن­ها می توانند از طریق مراجع قضایی به دعوت مجمع عمومی اقدام کنند. همانطور که ملاحظه می شود، در آلمان تضمین بیش تری برای اعضاء وجود دارد.

لازم به ذکر است که در فرانسه این حق به سه چهارم اعضاء داده شده است که اکثریت بالایی است.

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا

شعبه کرج: 137 32 – 026
شعبه تهران :119 55 266 – 021
سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا ) در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکت ها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت انواع شرکت های تجاری و ثبت شرکت تعاونی، ثبت تغییرات شرکت )

اقدامات اولیه ثبتی در ایلیا...

مسیر طی شده ی ایلیا سرشار از نام کسانی ست جای_گاهی استـوار برای سرشار از نام کسانی ست خودشان ایجاد نماید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مراحل ثبت تغییر موضوع شرکت

مراحل ثبت تغییر موضوع شرکت - موضوع شرکت برگرفته از نوع فعالیتی است که شرکت برای انجام آن تاسیس شده است و امور تجاری یا غیر تجاری را نظارت می کند. انتخاب موضوع هر شرکت هدف ان شرکت را معین می کند .موضوع شرکت باید به طور واضح در اساسنامه قید گردد بیان اساسنامه نسبت به انتخاب موضوع شرکت برای شفاف سازی..

هزینه ثبت تغییرات و صورتجلسات شرکتها

هزینه ثبت تغییرات و صورتجلسات شرکتها

ثبت موضوعات مرتبط با مجمع عمومی فوق العاده شرکت

ثبت موضوعات مرتبط با مجمع عمومی فوق العاده - هرگاه مورد فوق العاده ای برای شرکت پیش آید( برای مثال، شرکت بخواهد مدت خود را تمدید یا سرمایه را آزاد کند...

انحلال شرکت های سهامی

شرکت های سهامی به دلایل مختلف منحل می شوند که نتایج آن تصفیه و تقسیم اموال شرکت است . در این مقاله ثبت ایلیا روند انحلال شرکت سهامی خاص و نیز نحوه تصفیه و تقسیم اموال را برای شما شرح می دهد . به منظور تنظیم صورتجلسه انحلال نیز می توانید با ما تماس بگیرید.

چگونگی انحلال شرکت های تجارتی

توضیحات تکمیلی در خصوص چگونگی انحلال شرکت های تجارتی را از کارشناسان مجرب و متخصص ما بخواهد همین حالا با مشاورین ثبت شرکت ایلیا در تماس باشید.

موارد انحلال شرکت تعاونی

موارد انحلال شرکت تعاونی -مجمع عمومی فوق العاده از جمله ارکانی است که انحلال شرکت تعاونی به دست اوست مواردی که مجمع عمومی فوق العاده می تواند مجمع را منحل کند در قانون مشخص شده است این موارد عبارتند از :

شرایط انحلال شرکتهای تعاونی

شرایط انحلال شرکتهای تعاونی -پس از آشنایی با مواردی که مجمع عمومی فوق العاده می تواند نسبت به انحلال شرکت تعاونی اتخاذ تصمیم نماید به شرایطی خواهیم پرداخت که انحلال این گونه شرکت ها پس از تحقق آن­ها امکان پذیر است.

شرایط تشکیل مجمع عمومی شرکت ها

در مجمع عمومی عادی حضور دارندگان اقلا بیش از نصف سهامی که حق رای دارند ضروری است اگر در اولین دعوت حد نصاب مذکور حاصل نشد مجمع برای بار دوم دعوت خواهد شد ویا حضور هر عده از صاحبان سهامی که حق رای دارد رسمیت یافته و اخذ تصمیم خواهد نمود. به شرط آن که در دعوت دوم نتیجه ی دعوت اول قید شده باشد. [1]

ثبت تغییرات افزایش و کاهش سرمایه

ثبت تغییرات افزایش و کاهش سرمایه با تنظیم صورتجلسه و توافق اعضا امکان ثبت در اداره ثبت شرکتها دارد و باید آگهی شود .

ثبت تغییرات مواد اساسنامه شرکت

ثبت تغییرات مواد اساسنامه شرکت - در برخی از مواقع شرایطی برای شرکت ایجاد می گردد که می بایستی برخی از مواد اساسنامه ویاکل اساسنامه تغییر و یا اصلاح گردد...

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
عبدی
با عرض ادب و احترام عبدی هستم ممنون میشم در خصوص موضوع این مقاله که در خصوص چگونگی درخواست تشکیل مجمع شرکت ها بود من رو راهنمایی کنید.من دقیقا دچار این مشکل شدم.
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
درود بر شما هموطن گرامی جناب آقای عبدی سپاس از محبتت شما با توجه به کلی بودن سئوال شما در خصوص ( چگونگی درخواست تشکیل مجمع شرکت ها ) لازم است مشکلات به وجود آمده را واضح تر بیان نمایید.در صورت نیاز به مشاوره دقیق با کارشناسان خبره ثبت شرکت ایلیا به شماره 32137 تماس حاصل نمایید.
پاسخ
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟