درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

حقوق انگلستان در ضمینه ثبت شرکتها

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     شنبه، 27 شهریور 1400


- حقوق انگلستان

حقوق انگلستان در ضمینه ثبت شرکتها

در انگلستان مدتها از تأسیس شرکت استقبال نمی شد و حتی در سال ۱۷۲۰ قانون بابل تأسیس شرکت ها را ممنوع اعلام کرد و این ممنوعیت تا سال 1824 ادامه داشت. شکوفایی انقلاب صنعتی در دهه ۱۸۲۰ زمینه را برای تغییر فضای حقوقی حاکم برفعالیت های اقتصادی فراهم نمود. از این رو، محدودیت ها برای تشکیل شرکت به تدریج برداشته شد و شرکت های عملی ایجاد شدند تا این که قانون شرکت های سهامی در سال 1844 به تصویب رسید که با تشریفات ثبتی ساده ای چارچوب و امکان تأسیس شرکت را فراهم ساخت. تصویب قانون مسئولیت محدود در سال 1855که مسئولیت سهامداران را محدود به میزان سرمایه آنها در شرکت نمود، در کنار تشریفات ساده ثبت، که بعدا در قانون شرکتهای سهامی مصوب 1856، قوانین بعد و سرانجام در قانون شرکت ها مصوب 2006 حفظ گردید، باعث افزایش تعداد شرکت های ثبت شده گردید. در حال حاضر قانون اخیر، در خصوص رژیم حقوقی حاکم بر شرکتهای تجاری از جمله مسئله ثبت آنها حکمفرماست.
در حقوق شرکت های انگلستان ، عبارت شرکت تجاری» در دو مفهوم عام و خاص به کار می رود. مفهوم عام آن علاوه بر شرکتهای تعریف شده در قانون شرکت های ۱۹۸۵، «مشارکتها» را نیز در بر می گیرد. اما، حقوقدانان انگلیسی غالبا از اصطلاح «شرکت ها» یا «حقوق شرکت ها» معنای خاص آن را که حوزه ای متمایز از مشارکتها است، مد نظر قرار می دهند. در بند ۱ قسمت یک قانون سال ۱۹۸۵ انگلستان شرکت» به شرح زیر تعریف شده است: «شرکت اجتماع دو یا چند شخص است برای هدفی مشروع، که ممکن است با ذکر نام خود در اساسنامه و یا به طریق دیگری با رعایت مقررات قانون شرکت ها ناظر به ثبت شرکت، شرکتی را با مسئولیت محدود یا بدون مسئولیت محدود تاسیس نماید».
شرکت ها را در حقوق انگلیس به گونه های مختلف تقسیم بندی کرده اند شرکت های با مسئولیت محدود و شرکت های با مسئولیت نامحدود، شرکت های خاص و شرکت های عام، شرکت های انتفاعی و شرکت های غیر انتفاعی، شرکتهای فهرست شده و فهرست نشده، شرکت های با مسئولیت محدود به میزان سرمایه یا سهام و مسئولیت محدود به ضمانت پرداخت، شرکت های ثبت شده مطابق قانون شرکت های 1985 و شرکت های ثبت نشده، شرکت های خرد و سایر شرکت ها.
تفاوت انواع شرکت ها به معنای خاص در قسمت های 3 و 4 قانون سال 2006به شرح زیر اعلام شده است: چنانچه مسئولیت شرکای شرکت محدود به مبلغ سهام آنان که هنوز پرداخت نشده است، باشد، چنین شرکتی، شرکت با مسئولیت محدود به سهام» است. اما، اگر مسئولیت شرکای شرکت محدود به مبلغی است که آنها تعهد به مشارکت در دارایی شرکت در صورت انحلال آن نموده اند، چنین شرکتی «شرکت مسئولیت محدود به ضمانت پرداخت» می باشد. چنانچه برای مسئولیت شرکای شرکت محدودیتی وجود نداشته باشد، چنین شرکتی با شرکت مسئولیت نامحدود» تلقی می شود. تأسیس شرکت با مسئولیت نامحدود بر اساس ضمانت پرداخت ممنوع است. شرکت عام شرکتی است که مسئولیت شرکاء محدود به سهام یا محدود به ضمانت پرداخت گردیده و دارای سهم است. در سند تأسیس چنین شرکتی قید سهامی عام لازم است. شرکت خاص شرکتی است که عام نباشد. تفاوت بنیادین شرکت های خاص و عام این است که تنها شرکت های عام می توانند مردم را دعوت به پذیره نویسی سهام نمایند. قسمت ۷۵۵ قانون شرکت های مصوب 2006شرکت های خاص را منع می کند از این که سهام را به عموم پیشنهاد دهند یا واگذار کنند و یا تعهد به واگذاری آن نمایند.
مشارکت ها در حقوق انگلستان مشمول قوانین شرکت ها نیستند و قانون مشارکت های سال های ۱۸۹۰، ۱۹۰۷ و ۲۰۰۰ بر آنها حاکم است. عده ای از حقوقدانان ایرانی مشارکتها در حقوق انگلستان را قابل تطبیق با شرکت های تضامنی در حقوق ایران دانسته اند، اما برخی دیگر آن را مفهومی متفاوت و دارای پیچیدگی های خاص تلقی کرده اند. در قانون مشارکت های سال ۲۰۰۰ تحولات بنیادینی در مفهوم مشارکت بوجود آمده است: جدایی شخصیت مشارکت از اعضاء، مسئولیت محدود شرکاء به آورده آنها و تشکیل شدن از طریق ثبت از جمله این تحولات است که آنها را به شرکت ها نزدیک کرده است. با اینهمه دو ویژگی مشارکت ها را از شرکت ها جدا می سازد: نخست این که بر خلاف شرکت ها، در مشارکت ها از تک تک اعضاء مالیات دریافت می شود. دوم این که مرز میان شراکت و مدیریت وجود ندارد و شرکاء حق دخالت و تصمیم گیری در اداره امور را دارند.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ) ثبت شرکت ایلیا ( در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، ( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت موسسه و تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی - ثبت اختراع

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید