• ثبت طرح صنعتی در اراک

شایسته است طرح جدید و عملیاتی که قابلیت حضور در بازار را داشته باشد با نام خود ثبت کنید ومالکیت آنرا در اختیار داشته باشید چرا که دولت از محصولات دارای نوآوری و با تفاوت قابل قبول نسبت به سایر محصولات مشابه حمایت میکند .

مجتمع ثبت شرکت ایلیا موکلان و مراجعان متعددی در زمینه ثبت طرح صنعتی به همراه دارد .کارشناسان ثبتی این موسسه ضمن مشاوره وهمکاری با شما طراحان عزیز ودر صورت تمایل به وکالت از طرف شما به پیگیری های حقوقی طرح شما خواهد پرداخت.

گفتنی است که در ثبت طرح صنعتی صورت ظاهری محصول ثبت خواهد شد و مشتریان طرح جدید شما راشناسایی و نسبت به آن گرایش پیدا خواهند کرد.

ثبت طرح صنعتی چیست ؟

در کشور ما طرح صنعتی به عنوان یکی از زیر مجموعه های مالکیت فکری شناخته شده است .در ثبت طرح صنعتی وجود کاریی و نوآوری بسیار حائز اهمیت است با این توضیح که در طرح صنعتی حالت و شکل قابل رویت محصول تغییر می یابد .تا زمانیکه این طرح عملی نباشد نمی تواند مورد حمایت قانونی قرار گیرد .از این موضوع می توان به این نتیجه رسید که صرف نوآوری و صرف وجود قابلیت اجرا در طرح صنعتی کافی نیست بلکه مبتکرانه بودن طرح و اجرایی بودن آن همزمان مناط پذیرش است برای مثال می توان به طراحی نوعی صندلی اتومبیل که قابلیت تعبیه مانیتور و امکانات صوتی و تصویری را داشته باشد اشاره کرد

  • محصولات به عنوان طرح صنعتی

بنابر انچه گفته شد طرح صنعتی برای برخورداری از امکان ثبت باید دارای شرایطی باشد که در ادامه مطالب به تفصیل به آن خواهیم پرداخت . محصولاتی مانند :مصالح ساختمانی برقکاری و یا قطعات خودرو سازی و ... میتواندد موضوع طراحی صنعتی قرار گیرند

مجددا به این نکته تاکید داریم که در طراحی صنعتی به شکل و ظاهر کالا بیشتر توجه میگردد.مثلا طراحی نوعی نوشت افزار که همزمان به عنوان چراغ قوه نیز قابل استفاده است و مزایا و کارایی جالب توجهی در مورد مصرف انرژی در آن بکار رفته است

  • ویژگی های طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی در اراک دارای دو تعریف جداگانه عمومی و دیگری حقوقی است در نگاه اول تنها به شکل کلی کالا اکتفا میشود و برداشت کلی از طرح صنعتی است اما مطابق قوانین موضوعه که جنبه حمایتی از طراح را دارند یک طرح صنعتی از ابعاد گوناگون برخوردار است و هر سه بعد طرح را مورد توجه قرار میدهند از این منظر طرح صنعتی دارای نکات زیر است :

1-خصوصیات دوبعدی مانند نقوش بکار رفته در طرح

2-خصوصیات سه بعدی که شکل کلی طرح است

3-دیدگاه ترکیبی که حاصل جمع دو مورد فوق است

  • حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی به دارنده آن میدهد ؟

شما طراحان محترم براساس تجربه دریافته اید که امروزه صرف داشتن یک ایده علمی و حتی راه اندازی عملی آن برای ایجاد تولید و اشتغال و سودهی کافی نیست چرا که با یک مشابه سازی توسط افراد سودجو تمام زحمات فنی و مهندسی بی حاصل خواهد شد لذا ثبت طرح صنعتی یک پیشنهاد حقوقی است در راستای حمایت از طراحان ودر نهایت جامعه صنعتی کشور.

مدارک لازم جهت ثبت طرح صنعتی در اراک

2-کپی کارت ملی و شناسنامه صاحبان حق امضا شرکت

3-تکمیل تقاضانامه طرح صنعتی

4-در صورت وجود وکیل مدارک نمایندگی قانونی

-در مورد اشخاص حقیقی تقاضانامه ی طرح صنعتی به همراه کپی مدارک هویتی متقاضی کافیست.

ثبت اختراع در اراک :

موسسه حقوقی و ثبتی ایلیا در هریک از زمینه های ثبتی ضمنهمکاری با صاحبان اندیشه و متخصصین هریک از علوم و فنون مهندسی و نیز وکلای با تجربه و آگاه در زمینه ثبت انواع اختراع آماده خدمت رسانی می باشد.

این مجموعه با احاطه ی کامل نسبت به قوانین ثبتی به شما مخترعین ارجمند این اطمینان خاطر را می دهد که با ثبت اختراع خود در مراجع ثبتی امکان هرگونه سواستفاده از سوی دیگران از میان خواهد رفت و به لحاظ حقوقی پس از ثبت اختراع شما مالک رسمی طرح خود شناخته خواهید شد.

این موسسه در این زمینه فعالیت های زیر را پیگیری می نماید:

1-ایجاد مشاوره های فنی و حقوقی در مورد قابلیت به ثبت رساندن

5-ایجاد نقشه های فنی ومهندسی برگرفته ازتگنولوژی رایانه ایی

شرایط ثبت اختراع:

با ایجاد یک اختراع جدید چشم اندازتازه ایی در مقابل مشکلات روز ایجاد می گردد.اختراع پدیده ایی است که به لحاظ ماهیتی تازه و بی تکرار است وبا محتوای خود دگرگونی خوشایندی را به ارمغان می آورد. برای اینکه یک ایده ذهنی رااختراع بنامیم نکاتی را باید مد نظر قرار داد این ایده ابتکاری است و سابقا تکرای نخواهد بود همچنین اختراع باید قابل پیاده سازی در عرصه صنعت باشد و ایده ایی را می توان اختراع نامید که کاربردی بوده ودر چرخه طبیعت موثر واقع شود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت اختراع در اراک

1-سه نسخه ادعای اختراع

2-سه نسخه شرح ادعا

3- سه نسخه نقشهای اختراع

4-سه نسخه اظهارنامه اختراع

5-کپی شناسنامه و کارت ملی مخترع