درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

ثبت شرکت های خارجی در ایران

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     پنج شنبه، 7 مرداد 1400


در این مقاله ما سعی داریم برایتان در رابطه با ثبت شرکتهای خارجی در ایران توضیحات جامع و مفیدی را ارائه دهیم با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

ثبت شرکت های خارجی در ایران

ثبت شرکت خارجی در ایران طی سال های 1310 به این صورت بود که هر شرکتی که داخل ایران ثبت بشود داخلی و شرکت ایرانی و شرکتی که خارج از ایران ثبت بشود خارجی و در ایران به رسمیت شناخته نمی شود یعنی اصلا اجازه ی ثبت درایران را نداشت . یعنی غیر قابل ثبت در ایران بودند اما بعد از آن طی یک قانونی مطرح شده که در ایران این شرکتهای خارجی می توانند شعبه داشته باشند و با شعبه خود در ایران ثبت و فعالیت کنند

در قانون تجارت به این نوع شرکت ها شرکت های فرعی می گویند.

زمانی که یک شرکت خارجی در ایران به ثبت میرسه یعنی شعبه تاسیس میکنه و شرکت مادر در خارج از ایران فعالیت میکنه به شعبه ای که در ایران تاسیس میشه شرکت فرعی گفته میشه.

کلیه ی حقوق ای که برای شرکتها ثبت شده در خود ایران رعایت می شود باید برای شرکت فرعی نیز رعایت شود کلیه ی قوانین قابل اجرا برای این نوع شرکتها همان قوانینی است که برای شعبات در منظر گرفته شده لست.

بر اساس ماده 3 قانون ثبت شرکتها افراد اگر بخواهید شرکت فرعی یا همان شعبه به ثبت برسانند باید این شرایط را رعایت نمایند:

یک شرکت زمانی می تواند نمایندگی داشته باشد و یا شرکت فرعی به ثبت برساند که در ایران قبلا یک شرکت مادر یا همان اصلی داشته باشد و شرکتهای خارجی در مملکت خود شرکت مادر به ثبت رسانده باشند.

براساس ماده 4 قانون ثبت شرکت ها برای تکمیل شعبه شرایطی وجود دارد این شرایط عبارتنداز :

شرکتهای خارجی که در ایران شروع به فعالیت می کنند 4 ماه از تاریخ شروع فعالیت فرصت دارند تقاضای ثبت شرکت نمایند. اگر در مدتی که مدارک خود را به اداره ثبت ارجاع ممی دهند مدارک تمکیل نباشد دوماه دیگر به ممهلت ثبت شرکت خارجی اضافه می شود اما تا 6 حتما مدارک تکمیل و شرکت فرعی به طور رسمی باید به ثبت برسد.

طبق قانون و براساس مقرارات وضع شده در جمهوری اسلامی ایران و براساس اصل 81 قانون شرکتهای خارجی نمی توانند در حوزه ی تجاری ، صنعتی ، کشاورزی ، معادن و خدمات شرکت تاسیس کنند . اما در سال 1376 به دلیل نیازها یکه به نیروهای خارجی وجود داشت در این قانون تجدید نظر شد . در موارد استثنایی زمانهای که قانون تشخیص می دهد امکان ثبت شرکتها ی خارجی با موضاعات ذکر شده وجود دارد.

تفاوت عمده ای بین شعبه و نمایندگی شرکتهای خارجی وجود دارد در این بخش میخواهیم در ممورد آنها برایتان توضیحات مختصری ارائه دهیم:

زمانی که شرکت ها در خارج از ایران محصولات خود و یا خدمات پس از فروش خود را به یک شرکت ایرانی که در ایران به ثبت رسیده است بدهند تا در ایران آنها را عرضه کنند در این شرایط آن شرکت نماینده یک شرکت خارجی محسوب می شود .  

زمانی که در ایران یک شرکت خارجی به ثبت می رسد در حالی که شرکت اصلی خارج از ایران فعالیت دارد و تمامی افراد حاضر در این شرکت خارجی هستند را شعبه شرکت خارجی می گویند.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید