درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

ثبت شرکت در قالب کنسرسیوم

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     شنبه، 27 شهریور 1400


در این مقاله ما سعی داریم برایتان در رابطه با ثبت شرکت کنسرسیوم توضیحات جامعی را ارائه دهیم تا بلکه به بخشی از سوالات تان پاسخ داده باشیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید .

یکی از تکالیف ثبتی که به تازگی در حقوق داخلی راه پیدا نموده است، موضوع شناسایی قالب های جدید سرمایه گذاری و تجاری و اقتصادی فارغ ار شرکت های تجارتی می باشد که در این مبحث کارشناسان ایلیا به برخی از شرایط و الزامات آن خواهیم پرداخت.

ناخت انواع مشارکت ها و کنسرسیوم

زمانی که دو یا چند شرکت یا موسسه برای انجام فعالیت ( یک پروژه ) با یکدیگر همکاری میکنند ابتدا شرکتی با نام کنسرسیوک را به ثبت می رسانند سپس شروع به فعالیت می نمایند علت ثبت شرکت برای این است که همه چی در راستای یک قوانین مشخص شده و تحت یک قرار داد انجام پذیرد . معمولا برای شرکتهای که با یگدیگر در مناقصات دولتی شرکت می کنند و یک مناقصه را برنده می شوند این کار ضروری است و ثبت شرکت کنسرسیوم واجب است

کنسرسیوم یک نوع مشارکت انتفاعی در بخش تجارت بین الملل است در واقع مشارکت انتفاعی به همکاری دو یا چند شرکت برای انجامم یک پروژه و یک کار تجاری مشترک را می گویند.

در قانون تجارت دو نوع مشارکت وجود دارد مشارکت انتفاعی و مدنی در مشارکت انتفاعی به معنی مشارکت شخصیت های حقوقی که واجد شرایط باشند. و مدنی به معنی مشارکت شخصیت های که حقوقی نیستند.

هر چند در برخی از کشورهای اروپایی کنسرسیوم می تواند در قالب شرکت های تجارتی تشکیل گردد، لکن در اکثر کشورها، قرارداد کنسرسیوم خارج از قالب شرکت های تجارتی به وجود می آیند و می تواند شکل آزاد تری از سازمان که دارای مشخصات مشارکت می باشد در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت برسد.

در عرف بین المللی تشکیل کنسرسیوم به مفهوم ایجاد شخصیت حقوقی جداگانه و مستقل نمی باشد و درواقع عملا یک نوع مشارکت به طور غیر مستقیم بین اعضا کنسرسیوم به وجود می آید، بدون آنکه رابطه حقوقی بین آن ها ایجاد گردد.

ما یک نوع کنسرسیوم داریم به نام کنسرسیوم بین المللی برای کارهایی چون فروش نفت ایران است که معمولا جایگاهی برای ثبت شرکت در ایران ندارند.

از زمانی که کار ثبت شرکت ها در ایران انجام می شود و قانون تجار وجود دارد بیش از 73 شرکت کنسرسیوم با مموضوع های مختلف حمل و نقل ، دریایی ، توسع صنعت نفت و گاز و کشاورزی تاسیس شده است.

اولین شخصیت حقوقی کنسرسیوم ثبت شده در ایران، شعبه شرکت خارجی (اینترناسیونال هنلز کنسرسیوم) در قالب شعبه شرکت خارجی در سال 1316 می باشد. همچنین اولین شخصیت حقوقی کنسرسیوم شرکت ایرانی، شرکت (کنسرسیوم شرق) با مسئولیت محدود در سال 1326 در مرجع ثبت شرکت های تهران به ثبت رسیده است.

با بررسی محتوا و مدارک و مستندات پرونده های ثبتی که با عنوان کنسرسیوم به ثبت رسیده است ، چارچوب حقوقی و ماهیتی کنسرسیوم به معنای خاص دیده نمی باشد و محتوا و ماهیت و قالب شرکت تجاری از جمله اساسنامه و اظهارنامه وسایر مدارک بر قراردادهای کتبی کنسرسیوم و توافقات بین اعضا غلبه دارد.لذا نمی توان شرکت های که تاکنون به این عنوان ثبت شده است را به عنوان مشارکت کنسرسیوم به معنای خاص تلقی نمود.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
جهت ثبت شرکت در قالب کنسرسیوم من چه کار باید بکنم ممنون میشم با من تماس بگیرید. و در خصوص راه اندازی شرکت کنسرسیوم من رو راهنمایی کنید.
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا®
با سلام کنسرسیوم یه قرارداد بین اشخاص حقوقی در راستای ایجاد یک منافع مشترک هستش که میتونیم از طریق تنظیم برخی صورتجلسات با الحاقه به موضوع به همراه تنظیم یک قرارداد حقوقی بین شرکت های مختلف آن را ایجاد کنیم . جهت تماس لطفا شماره تماس خود را اعلام فرمایید .
پاسخ
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید