ثبت شرکت ها

ثبت شرکت ها

در این مقاله به علت ثبت شرکت ها و اینکه چرا باید شرکت ثبت کنیم می پردازیم و بعد به قانون های ثبت شرکتها در ایران اشاره می نمایم تا راهنمای شما عزیزان باشد.

پیش از اقدام به ثبت یک شرکت بهتراست دانش و آگاهی خود را نسبت به مقوله ثبت شرکت افزایش دهید تا بتوانید با توجه به نیاز کنونی خود و اهداف آتی بهترین قالب ثبتی را برای شرکت خود انتخاب نمایید.

امروزه به دلیل عنایت دولت به برنامه خصوصی سازی زمینه و بستر مناسب جهت تاسیس و رشد شرکتهای خصوصی بیش از پیش فراهم شده است. به منظور تاسیس یک شرکت خصوصی باید دو یا چند نفر به قصد شراکت گرد هم آیند اما برای ثبت یک شرکت توافق اعضا کافی نمی باشد و بر طبق قوانین ، جهت راه اندازی یک شرکت عقد قرارداد و ثبت رسمی یک شرکت لازم می باشد. مرجع ثبت شرکت ، اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری می باشد.

انواع ثبت شرکت ها در ایران

  • ثبت شرکتهای سهامی عام و خاص
  • شرکت با مسئولیت محدود
  • نحوه ثبت تضامنی
  • تشکیل شرکت مختلط سهامی
  • و تشکیل ثبت شرکت مختلط غیر سهامی
  • ایجاد شرکت نسبی
  • نحوه ثبت شرکت تعاونی تولید و مصرف

در خصوص شرکتهای تعاونی لازم به ذکر است که ثبت این نوع شرکتها در تهران بر عهده اداره ثبت شرکتها و در شهرستان در اداره ثبت مرکزی انجام می شود.

چرا باید شرکت ثبت کنیم؟

 شرکت قراردادی است بین دو یا بیش از دونفر برای انجام فعالیت مشترک و با هدف کسب درآمد. بدیهی است که این فعالیت در صورت قانونمند بودن حافظ منافع همه طرفین این قرارداد یا همان اعضا شرکت خواهد بود. قانونمد کردن شرکت با ثبت آن امکانپذیر می گردد.

با ثبت شرکت فعالیت شما نه تنها وجاهت قانونی می یابد ، بلکه از اعتبار بیشتری برخوردار شده و طرفین همکاری نیز نسبت به شما و کسب و کار شما اعتماد بیشتری خواهند داشت. 

 علاوه بر این ثبت  شرکت تنها راه اجتناب ا ز مشکلات قانونی و مالیاتی بوده و سبب فعالیت منسجم و هدفمند می گردد .

ادامه مطلب
اسم انتخابی برای شرکت

هنگام ثبت شرکت تمام جزئیات امن جمله: نام شرکت، نوع شرکت، اساسنامه شرکت، تعداد شرکا، یا سهامداران شرکت، مبلغ سرمایه شرکت، موضوع فعالیت ، آدرس شرکت و… در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری ارزیابی می شود و پس از تائید جهت اطلاع عموم در روزنامه رسمی قوه قضاییه منتشر می‌شود.

امتیازات ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها

اگر بخواهید به صورت قانونی فعالیت داشته باشید تنها می توانید با ثبت شرکت ها به صورت تجاری و یا غیر تجاری فعالیت داشته باشید. به دلیل آنکه تمام فعالیت شرکتها زیر نظر اداره ثبت شرکتها قرار می گیرد و مورد حمایت قانونی خواهید بود.

دیگران اگر بخواهند با شما همکاری داشته باشند به یک شخص حقوقی اعتماد بیشتری خواهند داشت تا یک شخصیت حقیقی زیرا می دانند در این همکاری اگر هر ضرر و زیانی باشد یک شخصیت حقوقی تحت حمایت قانون  است پس می توانید با آن به نتیجه برسند.

با ثبت شرکت مسئولیت مشترک کلیه شرکا و جلب اطمینان اشخاص طرف همکاری

زمانی که یک نفر به صورت شخصی کار می کند مسئولیت تمام کار کردها ، قراردادهال ضرر و زیان ها به عهده ی خودش است اما بلعکس اگر به صورت حقوقی شوید یعنی از فردیت خارج و شرکت ثبت کنید تمام مسئولیت ها تقسیمم می شود و به عهده ی تمام اعضای شرکت خواهد بود و با حمایت قانون تجارت از شما دیگران به راحتی با شما وارد معامله می شوند.

ثبت شرکت ها

امکانات ثبت شرکت ها

با ثبت شرکت امکان شرکت در مناقصات و مزایدات

مناقصه واژه ای است که برای همه ی ما آشناست مناقصه یعنی شرکت در یک رویداد دولتی و یا خصوصی که وابسته به دولت است برای کسب سود بیشتر . اگر بخواهیم برایتان واضح تر توضیح دهیم باید گفت به طور مثال یک شرکت که کارش مهندسی برق است در یک مناقصه دولتی شرکت میکند مناقصه برای واگذاری سیستم برق چند شرکت دولتی به بخش خصوصی است و شما به عنوان یک شرکت در آن شرکت ممی کنید اگر کارایی شما مناسب باشد شما (شرکت) در مناقصه دولتی برنده خواهید شد.

ادامه مطلب
نمونه قرارداد خدمات اطلاع رسانی و فعالیت های فرهنگی

و اما مزیت شرکت بودن (حقوقی) نسبت به فرد بودن (شخصی) اگر شما شرکت داشته باشید به راحتی می توانید در این مناقصه شرکت کنید اما اگر شخص باشید به هیچ عنوان امکان حضور در آن را ندارید مگر شرایط شما بالاتر از شرایط تمام شرکتهای حاضر در مناقصه باشد.

با ثبت شرکت امکان اخذ و اعطاء نمایندگی رسمی

شرکتهای معتبر و برند ها برای دادن نمایندگی به اشخاص تنها اشخاص حقوقی را قبوا میکنند زیرا فعالیت آنها معتبر و تحت حمایت قانون تجارت است پس اطمینان به آن بیشتر می شود و شرکتهای معتبر چه داخلی و چه خارجی به آنها اعتمماد می کنند.

با ثبت شرکت شفافیت در اطلاع رسانی به مشتریان و اشخاص ثالث و جلب اعتماد آنان

زمانی که شما شرکت ثبت می کنید کلیه ی اطلاعات شما شفاف سازی می شود و در اداره ی ثبت شرکتها ثبت می گردد این اطلاعات شامل : تاریخ ثبت شرکت ، شناسه ملی و شماره ثبت ، اسم شرکت ، موضوع فعالیت ، اسامی شرکا میزان سهم هر فرد و غیره این امر موجب میشود که هر شخص حقیقی یا حقوقی که بخواهد با شما وارد یک معامله شود این کار را با خیال راحت انجام دهد زیرا تمام اطلاعات شما به صورت رسمی و قانونی به ثبت رسیده است.

با ثبت شرکت فعالیت شما دارای سابقه خواهد شد

هنگام ثبت شرکت تاریخی مبنی بر تاریخ دقیق ثبت شرکت در روزنامه رسمی و اساسنامه درج می شود و هرسال که می گذرد این تاریخ نشان دهنده ی بالاتر رفتن اعتبار شرکت خواهد بود.

ادامه مطلب
انتخاب مدیران در شرکت های تعاونی

با ثبت شرکت اخذ مجوزها، امتیازات و اعتبارات از سازمان‌ها و نهادها (وام)

وام ها و سهیلات ویژه ای که بانک ها برای اشخاص حقوقی در نظر گرفته اند تنها به همین اشخاص داده می شود و امکان اعتایی آنها به اشخاص حقیقی نیست.

قانون ثبت شرکت ها

براساس قانون ثبت ثبت شرکتها هر شرکت باید در حوزه ی ثبتی استان محل فعالیت خودش به ثبت برسد. اسم انتخابی برای شرکت نباید تکراری باشد. اسامی انتخابی 3 الی 4 سیلابی هستند، تمام بند های اساسنامه و قوانینی که در شرکت وضع می شود.

همه باید در اظهارنامه ثبت شرکت اورده شود و به اطلاع اداره ثبت شرکتها برسد. سرمایه شرکت هنگام ثبت باید مشخص شود و همچنین میزان سهم هر شخص و همه به اطلاع اداره ثبت شرکت ها برسد.

قانون ثبت شرکتها می گوید شما در هنگام ثبت شرکت هر قوانینی وضع کنید و ثبت شود در طول فعالیت شرکت این قوانین باید ادامه داشته باشد مگر بخواهید آن را تغییر دهید که باید در یک صورتجلسه ای به نام تغییرات شرکت لحاظ شود و آن نیز به تایید اداره ثبت برسد.

طبق قانون هر شرکتی باید براساس نوع شرکتی که به ثبت می رسد سرمایه آن مشخص شود و تعداد شرکا و بندهای که در اساسنامه قید می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین منصوری
حسین منصوری
20 روز قبل

اگه شرکتم و ثبت نکنم میتونم فعالیت کنم و محصولم و به خارج صادر کنم؟ لطفا راهنمایی کنید

کارشناس حقوقی(مینو یاوری)
کارشناس حقوقی(مینو یاوری)
ویرایشگر
پاسخ به  حسین منصوری
20 روز قبل

درود بر شما ثبت شرکت ها به جهت قانونی بودن فعالیت شماست . از این رو اگر شرکت را به ثبت نرسانید و سال ها به فعالیت بپردازید مالک آن تخصص نخواهید بود و به راحتی افراد سودجو می توانند شما را تهدید کرده و حرفه شما را زودتر به ثبت برسانند و از تسهیلات بهره ببرند. ملاک اصلی صادرات محصول به خارج داشتن شماره ملی شرکت است.

2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x