لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

مراحل ثبت اختراع در کرج 🥇【آموزش ثبت اختراع ✔️】


اختراع نتیجه فکر فرد یا افرادی است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده ای خاص را ارائه و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آن برطرف می کنند.اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار جدید و کاربرد صنعتی باشد. ابتکار جدید عبارت است از آن چه در فن یا صنعت قبلی وجود نداشت و برای دارنده مهارت عادی در فن معلوم و آشکار نباشد و از نظر صنعتی، اختراعی کاربردی محسوب شود که در رشته ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد.

 

مراحل ثبت اختراع در کرج

نحوه ی ثبت اختراع در کرج

برای ثبت اختراع درکرج باید اظهارنامه ای به مرجع ثبت داده شود.اظهارنامه ی ثبت اختراع باید در سه نسخه، به زبان فارسی و بدون هیچگونه لاک گرفتگی، قلم خوردگی و پاره گی تنظیم شود و بعد ازقید کردن تاریخ،تمام صفحات به امضای متقاضی یا نماینده قانونی وی برسد.اگربیش از یک نفرتقاضای ثبت اظهارنامه داشته باشند، ولی سهم هر کدام تعیین نگردد، حقوق ناشی از اظهارنامه یا گواهی ثبت یکسان خواهد بود.

کسی که تقاضای ثبت اختراعی را به نام خود دارد مالک اظهارنامه تلقی می شود، مالک(یا مالکین)اختراع می تواند شخص(یا اشخاص)حقیقی یا حقوقی (و یا هر دوی آن ها)باشند .(اگر مالک اختراع یک شرکت یا موسسه ،انجمن،سازمان،حزب،نهاد و ...باشد شخص حقوقی نامیده می شود) متقاضی یا متقاضیان ثبت، شامل مالک یا نماینده ی قانونی(وکیل و...)است. در صورت بیشتر بودن تعداد متقاضیان ثبت، می بایست لازم است شخصی کهم یتواند به نمایندگی دیگران حق مراجعه و مکاتبه با مرجع ثبت و انجام دیگر اقدامات اداری لازم به استثنای اخذ گواهی نامه اختراع را دارد با تعیین محل زندگی مشخص شود..

اظهارنامه ثبت اختراع در کرج

1.اسم،شماره ملی، نشانی، کد پستی، تابعیت وسمت متقاضی؛ اگر متقاضی یک شخص باشد قید کردن نام، نوع فعالیت، اقامتگاه، محل و شماره ثبت، تابعیت، مرکز اصلی و عندالزوم هر گونه شناسه دیگر آن ضروری است.
2.اسم، شماره ملی، نشانی و کد پستی نماینده قانونی متقاضی.
3.اسم، اقامتگاه و کد پستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ ها در ایران را دارند،در صورتی که متقاضی مقیم ایران نباشد.
4.اسم، نشانی و شغل مخترع، در صورتی که متقاضی شخص مخترع نباشد.
5.عنوان اختراع به نحوی که اختراع ادعایی را مشخص سازد و مشتمل بر کلماتی مثل"بهتر"و غیره نبوده و ترجیحا بین سه تا 10 کلمه باشد.
6.تاریخ،محل و شماره اظهارنامه یا گواهی نامه اختراع در خارج،در صورت درخواست حق تقدم.
7.اطلاعات مربوط به اظهارنامه اصلی در صورت تکمیلی بودن اختراع.
9.تعیین طبقه اختراع با توجه به طبقه بندی بین المللی اختراعات.

ثبت اختراع

ثبت اختراع یکی از موارد مهم مالکیت فکری است که در اکثر کشور های دنیا دارای اهمیت ویژه ایست و با توجه به مزیت هایی که ثبت اختراع برای مخترع آن در پی خواهد داشت و هم چنین حمایت های قانونی که از اختراع ثبت شده به عمل می آید، امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

هر اختراعی 2 حق را برای مخترع به وجود می آورد : یکی حق اخلاقی است که همیشه باقی می ماند و دیگری حق مادی آن، که محدود است و در قانون ما بر حسب مخترع، 5، 10 ، 15 یا 20 سال می باشد.

از این رو در این مقاله مراحل گام به گام ثبت اختراع در کرج، مزیت هایی آن، روش های مختلفی که دارد، مراحل مختلف و مدارک مورد نیاز و هم چنین آموزش سامانه ثبت اختراع توسط تیم خبره ثبت ایلیا را مورد بررسی قرار داده ایم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ثبت اختراع در کرج

اختراع،محصول جدیدی می باشد که در نتیجه‌ی فکر فرد یا افراد مخترع، و به منظور حل مشکل یک صنعت خاص ارائه می‌شود. البته هر ایده و فکری قابل ثبت نیست،اختراعاتی قابل ثبت می باشد که ابتکار جدید داشته باشد و در صنعت قابل استفاده باشند. ابتکار جدید همان ایده یا فکری است که پیش از این در صنعت مورد نظر مطرح نشده باشد و برای افراد داری مهارتِ عادی در این صنعت معلوم و آشکار نباشد. هم چنین همه‌ی اختراعات کاربردی نیستند. اختراع کاربردی، اختراعی است که در رشته‌ای از صنعت قابل ساخت و استفاده باشد.

در حقیقت،اختراع راه حل جدیدی برای مشکلات فنی می باشد که این راه حل جدید ممکن به تولید دستگاه جدید و یا بهبود جزئی محصول منجر شود.

فرد یا افرادی که چنین محصولی را تولید کرده باشند می‌توانند برای ثبت اختراع یا دریافت گواهینامه‌ی اختراع درخواست دهند.

آموزش ثبت اختراع

در این جا کلیه مراحل و شرایط تصویری سامانه اداره مالکیت صنعتی که مرجع امور اختراع ثبت شده می باشد را از صفر تا صد گام به گام توضیح داده ایم.در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید با مشاوران مجتمع ثبتی ایلیا رایگان تماس حاصل نمایید.

مزایای ثبت اختراع در کرج

 1. عضویت در بنیاد نخبگان ملی و بهره مندی از تسهیلات اعطایی مرتبط با آن.
 2. امکان برخورداری از تسهیلات اعطایی برای خدمت سربازی (کاهش مدت خدمت، گذراندن دوران خدمت در مراکز تحقیقاتی و در مجاورت محل سکونت، امکان اجرای پروژه پژوهشی به جای خدمت عادی سربازی جهت اخذ کارت پایان خدمت حتی در حین تحصیل، و...)
 3. معاف شدن از گذراندن دوره طرح برای گروه های پزشکی پس از تأیید وزارت بهداشت.
 4. عضویت در انجمن دانشجویان استعدادهای درخشان و برخورداری از تسهیلات مقرر شده برای آن.
 5. تسهیل در روند اخذ پذیرش جهت ادامه تحصیل در داخل یا خارج از کشور.
 6. شرکت در جشنواره ها، مسابقات و سمینارهای بین المللی و کسب مدال های بین المللی.

نکته :مخترع،دارنده حق انحصاری ساخت،صادرات واردات،عرضه برای فروش،فروش و استفاده از فرآورده های مرتبط با اختراع می باشد، بدین مفهوم که قبل از اقدام به ساخت،استفاده،عرضه برای فروش ،فروش یا وارد کردن یک محصول یا فرآیند مرتبط با اختراع ثبت شده، لازم است اجازه مالک حق انحصاری اختراع را بدست آورد تا بتوان محصول را با اطمینان لازم و شرایط خوبی وارد بازار نمود.

مدارک لازم جهت تقاضای اختراع در کرج

 1. ارائه اظهارنامه اختراع در ٣ رونوشت.
 2. ارائه توصیف مشروح اختراع یا وسیله جدیدی که بررسی آن تقاضا می شود در ٣ رونوشت.
 3. ارائه نقشه های اختراع در ٣ رونوشت.
 4. در صورتی که تقاضانامه توسط وکیل مثل وکیل مجتمع ایلیا تسلیم اداره ثبت اختراع می شود اصل وکالت نامه یا رونوشت یا رونوشت برابر اصل شده بایستی ضمیمه اظهارنامه شود.
 5. در صورتی که تقاضای ثبت اختراع از طرف شرکت ثبت شده بعمل آمده باشد یک برگ روزنامه رسمی دال بر مدیریت شرکت بایستی به ضمیمه مدارک تسلیم اداره شود.
 6. ارائه رونوشت شناسنامه مخترع یا مخترعان.

اظهارنامه جهت ثبت اختراع باید در سه رونوشت فرمی خاص و حتما باید به زبان فارسی کامل شود و تاریخ تنظیم به همراه امضای متقاضی باید درج شود و دارای اطلاعاتی به تشریح ذیل باشد:

 1. اطلاعات کامل متقاضی که شامل مواردی از قبیل نام،آدرس،کدپستی محل سکونت،شماره ملی،شغل و تابعیت می باشد قید گردد.
 2. عنوانی که جهت اختراع در نظر گرفته شده است قید گردد.
 3. همه ی اطلاعاتی از قبیل:ادعانامه،توصیف،تشریح چکیده اختراع و اشکال،ادعانامه،نقشه ها و هر نوع اطلاعات ضروری دیگری که وجود دارد و تشریح و توصیفی کاملی از اختراع است ارائه گردد.
 4. حوزه کاربرد اختراع معرفی گردد.
 5. در صورتی که مخترع قصد ندارد اختراع به اسم او ثبت شود ارائه تقاضای کتبی الزامی است.
 6. رسیدی که به هزینه های مربوطه تعلق دارد ارائه گردد.

مراحل ثبت اختراع در کرج

مراحل ثبت اختراع

مرحله اول: تهیه و تكمیل مدارك

 1. دریافت و تكمیل فرم اظهارنامه (اسامی مخترعین، نام مالك اختراع، نشانی و سایر اطلاعات فردی) و ادعانامه (3 رونوشت).
 2. ارائه خلاصه اختراع، توصیف اختراع، نقشه های فنی (3 رونوشت).
 3. ارائه رونوشت شناسنامه و كارت ملی (3 نسخه)(در صورتی كه متقاضی مخترع نباشد= وكالت نامه).
مرحله دوم: درج نام شركت یا شخص در برگه ثبت اختراع

- معرفی نامه مدیرعامل شركت، تعیین سهم مخترعین یا دانشگاه یا شركت (سهم دانشگاه 25 درصد و سهم شركت تا 100 درصد) و ارسال نامه به رئیس اداره كل مالكیت صنعتی كشور از طرف دانشگاه یا شركت.


مرحله سوم: مراجعه به اداره كل مالكیت صنعتی كشور
 1. پرداخت هزینه قانونی درخواست ثبت اختراع (یك هزار تومان برای اشخاص حقیقی و ده هزار تومان اشخاص حقوقی).
 2. حضور در اداره در تاریخ اعلام شده و معرفی به یكی از مراكز دانشگاهی و تحقیقاتی جهت دریافت تاییدیه علمی از آنجا.
 3. مراجعه به مركز تحقیقاتی معرفی شده و ارایه مدارك و مستندات جهت بررسی و ارزیابی علمی اختراع مورد تقاضا.

مرحله چهارم: معرفی به روزنامه رسمی
 1. پس از تایید علمی توسط مركز تحقیقاتی فوق الذكر، از سوی اداره كل مالكیت صنعتی به روزنامه رسمی معرفی خواهید شد.
 2. مراجعه به روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران.

مرحله پنجم: دریافت گواهی نهایی ثبت اختراع
 1. پس از گذشت 30 روز از چاپ در روزنامه رسمی، با در دست داشتن برگه روزنامه به اداره مالكیت صنعتی مراجعه شود.
 2. پرداخت هزینه های قانونی حق شارژ اختراع.
 3. صدور گواهینامه ثبت اختراع به نام مخترعین.

مدت اعتبار ورقه اختراع

ورقه اختراع در واقه سندی است که برای خلق اختراع به مالک آن تعلق می گیرد. و به استناد قانون ثبت اختراعات از زمان تسلیم اظهارنامه اعتبار آن 20سال می باشد مخترعین باید بدانند در طی این 20سال به طور ماهیانه باید مبلغی را به طور ماهیانه پرداخت نمایند و در صورت عدم پرداخت گواهینامه اختراع فاقد اعتبار می باشد.

 

هزینه ثبت اختراع

 1. حق ثبت اظهارنامه و اظهارنامه تقسیمی.
 2. هزینه ثبت سالانه.
 3. جریمه تأخیر در پرداخت هزینه سالانه.
 4. هزینه استعلام برای انتقال، اجازه بهره‌برداری یا اعراض.
 5. حق‌ثبت انتقال قراردادی و قهری.
 6. حق ثبت مجوز بهره‌برداری یا فسخ و خاتمه آن.
 7. هزینه هربار اصلاح اظهارنامه و ضمائم آن.
 8. حق ثبت انتقال اظهارنامه یا اجازه بهره‌برداری از آن.
 9. حق ثبت تغییرات (غیراز انتقال مالكیت و اجازه بهره‌برداری)
 10. هزینه صدور گواهی المثنی.
 11. هزینه رونوشت مصدق.
 12. هزینه اخذ تأییدیه تسلیم اظهارنامه یا صدور گواهی نامه اختراع.
 13. هزینه رسیدگی به اعتراض به رد ثبت.
 14. هزینه رسیدگی به اعتراض به تقاضای ثبت.
 15. ودیعه تسیلم دادخواست ابطال به دادگاه.
 16. هزینه بررسی اظهارنامه ثبت بین‌المللی به عنوان اداره مبدأ.

مراحل ثبت اختراع در کرج

مشاوره آنی
مجتمع ایلیا ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی در راستا ارائه خدمات با حداقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

صدور پروانه اجباری غیردولتی در ثبت اختراعات

صدور پروانه اجباری غیردولتی در ثبت اختراعات پیوسته - طبق بند ج ماده 17 قانون جدیدالتصویب ثبت اختراعات، در موارد زیر تحت شرایطی، صدور پروانه بهره برداری از یک اختراع، بدون موافقت مالک آن امکان پذیر است:1. درصورتی که در یک گواهی نامه اختراع عنوان شده باشد که بدون استفاده از یک اختراع ثبت شده قبلی

حمایت حقوق ثبت اختراع، در نظام حقوقی ایران

حمایت حقوق ثبت اختراع، در نظام حقوقی ایران - حقوق مادی اختراع همان طور که اشاره شد عبارتند از تولید و تکثیر فراورده ها یا تولید کالاهای اختراع، عرضه محصولات اختراعی برای فروش، فروش محصولات، ذخیره سازی و نگاهداری تولید به قصد عرضه برای فروش یا فروش، صادرات و واردات فراورده

ثبت اختراع آنلاین

ثبت اختراع آنلاین-کلیه امور ثبتی خود ازجمله ثبت اختراع به صورت آنلاین را به مجتمع حقوقی و ثبتی موسسه ایلیا واگذار نمایید.با ثبت اختراع به کسب و کار خود

مدارک و زمان لازم برای ثبت اختراع

برای ثبت اختراع اولین مواردی که باید در نظر گرفت مدارک لازم برای ثبت اختراع می باشد. برای بسیاری سوال است مدت زمان ثبت اختراع چقدر است. در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

مدت زمان ثبت اختراع

مدت زمان ثبت اختراع و زمان و هزینه ثبت اختراع در ثبت شرکت ایلیا توسط کارشناسان خبره صورت می گیرد.

جستجوی اختراعات ثبت شده به همراه استعلام ثبت اختراع

جستجوی اختراعات ثبت شده به همراه استعلام ثبت اختراع مراجعه به سایت روزنامه رسمی جهت استعلام آگهی های قانونی اختراع به آدرس irk.ir و یا به سایت sabt.gov.ir که مربوط به اداره

ثبت ایده

ایده از تفکر و تراوش ذهنی بدست می آید . ثبت ایده زمانی که برای راه حل یک مشکل نیاز به تفکر بر روی آن مسأله می باشد و در ذهن یک راه حل و یا ایده برای حل آن به فکر می رسد و از این ایده می توان به درستی برای حل مسأله استفاده کرد .

مراحل ثبت اختراع

ثبت اختراع منوط بر تسلیم اظهارنامه به مرجع مربوطه می باشد.اولین تسلیم کننده اظهارنامه شما اولین متقاضی و ثبت کننده اختراع محسوب می شوید( مجتمع ثبتی ایلیا )

ضمانت اجرای کیفری حمایت از ثبت اختراع

ضمانت اجرای کیفری حمایت از ثبت اختراع - طبق بند ب ماده 14 قانون جدیدالتصویب ایران، مالک اختراع می تواند علیه هر شخصی که بدون اجازه او از موضوع اختراع وی بهره برداری کند و به حق مالک یا مخترع تعدی نماید و یا عملی انجام دهد که ممکن است منجر به تعدی به حق آنان شود، اقدام به شکایت کیفری نمایند.

درخواست صدور دستور موقت ثبت اختراع

درخواست صدور دستور موقت ثبت اختراع -علاوه براقامه دعوی ماهوی علیه متجاوز به حق اختراع، ذی حق می تواند در صورت ضرورت، از دادگاه ،دادرسی فوری وصدور دستور موقت مبنی برجلوگیری از تجاوز متجاوز نسبت به حقوق ناشی از اختراع را ،خواستار شود.

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید