درخواست مشاوره رایگان

ثبت اختراع در مرکزی

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     جمعه، 15 اسفند 1399


توضیحات تکمیلی در خصوص ثبت اختراع در مرکزی

مراحل وروند ثبت اختراع دارای ابعاد و جوانب مختلف علمی- حقوقی می باشد. مجتمع ثبت ایلیا با تشکیل کارگروه های تخصصی در زمینه مالکیت فکری و معنوی و با برخوداری از تجربه و تسلط متخصصین علوم مهندسی و وکلای مجرب در رابطه با ثبت تخصصی و علمی اختراع و طرح صنعتی با توجه به آخرین قوانین اداره ثبت اختراعات کشور اقدام می نماید. تدوین و تشکیل پرونده ثبت اختراع به طوری که تمام خصوصیات فنی وبدیع اختراع را پشتیبانی کرده و قابل حمایت نماید و مانع هرگونه تقلید یا نسخه برداری احتمالی از طرح شود ، یکی از اصلی ترین تخصص های دپارتمان ثبتی ایلیا ثبت اختراع می باشد. گروه مشاوران ثبت اختراع ایلیا همچنین در موارد ذیل به شما خدمات ارائه می دهد:

 • مشاوره در زمینه ارائه گرافیکی نقشه های فنی محصولات و شبیه سازی سه بُعدی کامپیوتری
 • تنظیم و تهیه مندرجات فنی – حقوقی کامل پرونده اختراع متشکل از شرح و توصیف ،ادعانامه ، و خلاصه اختراع
 • رفع نقص پرونده های ثبت اختراع
 • دفاع فنی از راندمان دستگاه و رفع اخطار تشابه در صورت ابلاغ آن
 • مشاوره جهت اعطای تایید علمی از مراجع متولی ثبت اختراع

ثبت اختراع در مرکزی

گواهی در صورتی که اختراع جدید ، کاربردی و مورد استفاده در صنعت باشد آن اختراع به ثبت رسیده و پس از ثبت گواهی ثبت آن یا Patent در اختیار مخترع قرار می گیرد. به موجب این گواهی حقوق خاصی برای مخترع ایجاد می شود ، من جمله اینکه حق استفاده انحصاری از اختراع به وی تعلق می گیرد و در صورتی که کسی قصد سواستفاده احتمالی از اثر یک اختراع به ثبت رسیده را داشته باشد ، با وی برخورد قانونی خواهد شد. گواهی ثبت اختراع یا حقوق انحصاری تعلق گرفته به آن ازسوی اداره مالکیت صنعتی به مالک اختراع اعطا می شود.

شرایط ثبت اختراع در مرکزی

ثبت اختراع نتیجه تراوشات فکری افراد است که می توان گفت راه حلی جدید برای مشکلات فنی جامعه است و یا محصول یا فرایند صنعتی نوینی محسوب میشود.

اختراعی قابل ثبت است که مبتکرانه و نو باشد و در صنعت به کار برده شود. منظور از نو بودن اینست که متفاوت با آنچه قبلا در صنعت یا در ذهن صنعتگران وجود باشد و از نظر صنعتی نیز اختراعی کاربردی محسوب می شود که در رشته ای از صنعت قابل تولید یا استفاده باشد.

گواهی نامه ثبت اختراع سندی است که توسط اداره مـالکیت صنعتی برای حـمایت از اختراع و صاحب آن پس از تاییدیه کارشناسان این اداره به صدور می رسد و دارنده آن می تواند از حقوق انحصاری ثبت اختراع بهره مند شود.

مدارک مورد نیاز ثبت اختراع در مرکزی

 1. اظهارنامه ثبت اختراع که سه نسخه از این فرم بصورت خام باید از اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران تهیه و تکمیل گردد .
 2. شرح اختراع که توسط مخترع در برگه A4 و در سه نسخه سوا تهیه می شود.
 3. نقشه های اختراع در برگه های A4 و در سه نسخه جدا
 4. ادعانامه اختراع در برگه های A4 و در سه نسخه جدا
 5. کپی از مدارک شناسایی مخترع یا مخترعین
 6. رسید بانکی پرداخت هزینه ثبت اختراع

مدت اعتبار ورقه ثبت اختراع

ثبت اختراع حقوقی را به دلیل آفرینش محصولی تازه به مالک اختراع می دهد که این حقوق در کشور ما به مدت 20 سال ادامه دارد و البته در اغلب کشورها نیز برای همین مدت زمان معتبر است. برمبنای ماده 16 قانون ثبت اختراعات ،طرحهای صنعتی و نشان های تجاری تصویب شده در 1386 ،اعتبار گواهینامه ثبت اختراع بعد ازگذشت بیست سال از تاریخ تحویل اظهارنامه ثبت اختراع انقضا می یابد. البته نگهداری گواهینامه ثبت اختراع در این 20 سال با پرداخت اقساط سالیانه از جانب متقاضی ثبت اختراع ممکن می شود ( در صورتی که هزینه حق الثبت به صورت اقساط پرداخت گردد ) و درحالت پرداخت نکردن هزینه سالانه اظهارنامه مربوط گواهینامه ثبت اختراع بی اعتبار خواهد بود

دیگر خدمات مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا )

ثبت شرکت: ( انجام کلیه مراحل تخصصی ثبت شرکت ها )

ثبت برند: ( طراحی لوگو و برند و انجام امور ثبتی علامت تجاری و ثبت برند ، علائم و لوگوی تجاری ( برند ) در اداره مالکیت صنعتی )

ثبت طرح صنعتی:( انجام کلیه امور ثبت طرح صنعتی در ادره مالکیت صنعتی )

ثبت تغییرات شرکت: ( تدوین و تنظیم کلیه امور صورتجلسات و تغییرات شرکتها در اداره ثبت شرکت ها )

خدمات اداری و حقوقی: ( انجام تخصصی کلیه امور مربوط به اخذ جواز تاسیس صنایع ، تدوین طرح توجیهی ، اخذ رتبه بندی شرکتها ، کارت بازرگانی و کلیه امور حقوقی و وکالت اشخاص حقیقی و حقوقی )

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
ثبت اختراع در مرکزی

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید