درخواست مشاوره رایگان

ثبت اختراع در خراسان شمالی

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     جمعه، 15 اسفند 1399


توضیحات تکمیلی در خصوص ثبت اختراع در خراسان شمالی

چنانچه شخص یا اشخاصی با برسی دقیق و همه جانبه علمی ،قادر به شناخت روابط ناشناخته ی نظام طبیعت و چرخه ی زیست محیطی شدند وبا به کار گیری آن در جوامع بشری ،دست به ابتکار و طراحی بزنند که تا کنون مسبوق به سابقه نبوده باشد . به خالق این چنین اثری مخترع و محصول ایشان ،اختراع گفته می شود .

آنچه که متقاضیان محترم ثبت اختراع در خراسان شمالی ،باید مطلع باشند ،تعریفی از اختراع و ثبت آن می باشد و اهمیت و جایگاه ثبت اختراع است که چه حوزه هایی را می تواند در بر داشته باشد .

ثبت اختراع نیاز به کارشناسی های اولیه دارد . با این توضیح که در ابتدا شخصی که مدعی کشف و اختراعی شده است ،در قالب یک اظهارنامه، به اداره مالکیت های صنعتی که مقر آن در شهر تهران است، اقدام به ثبت تقاضای خود مبنی بر ثبت اختراع می نماید. این تقاضا به همراه اخذ مدارک اولیه از سوس شخص مخترع در اداره مربوطه ثبت می گردد و مراحل رسیدگی اولیه با توجه به تعداد مراجعین آغاز می شود.

ثبت اختراع نیاز به تشکیل پرونده ی اختراع دارد که تمامی مدارک لازم جهت ثبت اختراع که در همین مقاله نیز به آنها اشاره شده است ،به این پرونده ضمیمه می شود.

مرحله ی بعدی حضور شخص موکل و یا وکیل او در مرجع ثبتی به دلیل اخذ پاره ایی توضیحات و دفاعیات فنی از طرح است که نبوغ ،توجیه اقتصادی و نحوه کاربری از طرح قابل تولید می باشد . چنانچه این طرح با عنوان اختراع به تایید کارشناسان مربوطه رسید ، پرونده ی اختراع وارد مراحل بعدی می گردد که اخذ و الصاق مدارک اصلی و پیگیری های اداری از آن جمله اند.

در پایان و پس از اطلاع همگانی از ثبت اختراع در روزنامه رسمی کشور، این اختراع طی شماره ایی به ثبت می رسد که در نهایت منجر به اخذ گواهی ثبت اختراع به مالکیت طراح و مخترع صادر میشود .

ثبت اختراع در خراسان شمالی

صدور گواهی ثبت اختراع ، مالک را از مزایای حقوقی خاصی بهره مند می سازد. در اکثر کشورها به واسطه اهمیتی که پیشرفت روز افزون علوم به خود گرفته است ، دولتها ناگزیرند از حقوق مخترعین و کاشفین حمایت نمایند و آنها را به رسمیت بشناسند . چرا که اگر حمایت دولت و قوای قضایی از مولدان علم ضعیف و ناچیز باشد ، به همان اندازه میزان رشد و توسعه آنها متوقف خواهد شد.در حالیکه با ثبت یک اختراع می توان از نفوذ اشخاص کلاهبردار و سود جو که هدفی جز کپی برداری غیر مجاز ندارند ، پیشگیری به عمل آورد.

شرایط ثبت اختراع در خراسان شمالی

همانطور که در مطالب فوق ذکر شد ، ثبت اختراع دارای شرایطی است. بطور خلاصه:

 • وجود طرح یا ایده ی عملیاتی ، توجیه پذیر و بی سابقه
 • تنظیم پرونده ی حقوقی ثبت اختراع
 • تنظیم شرح و ادعانامه ی علمی اختراع
 • در خواست ثبت اختراع و پیگیری های فنی و حقوقی
 • ثبت در روزنامه رسمی کشور
 • اخذ گواهی ثبت اختراع

مدارک مورد نیاز ثبت اختراع در خراسان شمالی

 • شرح اختراع در سه نسخه
 • ارائه نقشه های اختراع
 • ادعانامه ی اختراع در سه نسخه
 • اظهار نامه ثبت اختراع
 • مدارک همویتی متقاضی و وکیل او
 • پرداخت حق الثبت

مدت اعتبار ورقه ثبت اختراع

نمی توان انتظار داشت که سالهای سال بگذرد و صاحب اختراع همچنان بر مالکیت خود تکیه کند و دولت به نمایندگی از جامعه از وی حمایت نماید چراکه رشد سریع تکنولوژی وبویژه ارتباطات ،بر کسی پوشیده نیست. بطور مثال حتی اگر اختراع پدیده های تکرار نشدنی که سرنوشت بشر را نیز تغییر داده است ، پی از گذشت چند دهه ،همگانی می گردد و حتی از اهمیت اولیه آن به سرعت کاسته می شود.

از اینرو به موجب قوانین رایج فعلی مدت حمایت قانونی از یک اختراع ثبت شده در کشور ما بیست سال از تاریخ درخواست ثبت آن است.و در این مدت مالک اختراع مکلف به پرداخت سالیانه حق الثبت می باشد.

دیگر خدمات مجتمع ثبت شرکت ایلیا

ثبت شرکت: ( انجام کلیه مراحل تخصصی ثبت شرکت ها )

ثبت برند: ( طراحی لوگو و برند و انجام امور ثبتی علامت تجاری و ثبت برند ، علائم و لوگوی تجاری ( برند ) در اداره مالکیت صنعتی )

ثبت طرح صنعتی:( انجام کلیه امور ثبت طرح صنعتی در ادره مالکیت صنعتی )

ثبت تغییرات شرکت: ( تدوین و تنظیم کلیه امور صورتجلسات و تغییرات شرکتها در اداره ثبت شرکت ها )

خدمات اداری و حقوقی: ( انجام تخصصی کلیه امور مربوط به اخذ جواز تاسیس صنایع ، تدوین طرح توجیهی ، اخذ رتبه بندی شرکتها ، کارت بازرگانی و کلیه امور حقوقی و وکالت اشخاص حقیقی و حقوقی )

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
ثبت اختراع در خراسان شمالی

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید