درخواست مشاوره رایگان

معافیت سربازی و کسری خدمت با ثبت اختراع

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     سه شنبه، 4 آذر 1399


اختراع چیست؟

اختراع حاصل تفکرات یک یا چند نفر است که منجر به یک محصول جدید یا فرایندی نوین گردد . خاصیت ابتکاری بودن اختراع مهمترین خاصیت آن است. اما هر اختراعی سبب معافیت سربازی نمی شود.

 

معافیت سربازی و کسری خدمت با ثبت اختراع

 

خرید اختراع و معافیت سربازی

امروزه وضعیت جوانان ، اشتغال و تحصیلشان به نحوی شده است که بسیاری از آنها ترغیب می شوند تا از خدمت سربازی معافیت داشته باشند یا به نوعی مدت آن را کاهش دهند. به جز روش های معمول جهت معافیت از سربازی یک روش علمی نیز برطبق قوانین سازمان نظام وظیفه در این زمینه وجود دارد و آن ثبت اختراع برای معافیت و کسری خدمت سربازی است.هم چنین می توانند جهت خرید اختراع و معافیت سربازی اقدام کنند. در ماده 51 آیین‌نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری اینگونه آمده که مخترع می‌تواند حق اختراع خود را به صورت‌های مختلف به افراد حقیقی و حقوقی واگذار کند. آنگونه که در این ماده قانونی آمده اجازه بهره‌برداری از اختراع توسط دیگران می‌تواند به صورت انحصاری یا غیرانحصاری باشد. البته نباید فراموش کرد که انتقال و واگذاری حق اختراع باید در مراکز مربوطه به ثبت قانونی برسد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با شماره تلفن 26655119-021 و 32137-026 تماس حاصل کنید.

ثبت اختراع شامل معافیت چه سربازانی می شود؟

حسب آیین نامه تسهیلات نظام وظیفه بنیاد ملی نخبگان ثبت اختراع سبب معافیت سربازی است که :

 • ثبت شده باشد.
 • مورد تایید این مرکز باشد.

البته موارد جایگزینی نیز وجود دارد . یعنی به جای ثبت اختراع برای معافیت سربازی کارآفرینان از موارد دیگر به عنوان جایگزین بر حسب آیین نامه مذکور می توان استفاده کرد . ( انتشار مقالات داخلی و خارجی در نشریات معتبر و ISI و...) که در ذیل مفصلا" به آنها پرداخته می شود.

معافیت نخبگان از خدمت سربازی

 مشمولانی که جزء نخبگان، استعدادهای برتر، مخترعین و افراد مشمول آیین نامه دانش آموختگان برتر آموزشی، پژوهشی و نوآوری هستند، برای انجام دوره ی سربازی از معافیت نخبگان از خدمت سربازی می توانند استفاده نمایند. 

اشخاصی که جزءمخترعین،نخبگان،استعدادهای برتر و شامل آیین نامه دانش آموختگان برتر آموزشی،پژوهشی و نوآوری می باشند،می توانند از معافیت نخبگان از خدمت سربازی استفاده کنند.شرایط معافیت سربازی بنیاد ملی نخبگان به شرح ذیل می باشد:

 • نفرات اول تا سوم المپیادهای بین المللی با تأکید وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت.
 • برگزیدگان المپیادهای علمی معتبر داخلی و خارجی.
 • نفرات اول تا ۱۰۰ آزمون های سراسری دوره کارشناسی.
 • مخترعان و مکتشفان
 • برگزیدگان مسابقات علوم قرآنی
 • فارغ التحصیلان مقاطع دانشگاهی که جزو نفرات برتر هستند.
 • سازندگان آثار ارزنده ادبی هنری
 • پژوهشگران و اساتید برجسته ی کشوری
 • برگزیدگان برتر حوزه های علمیه

معافیت سربازی از طریق کارآفرینی

در جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره معافیت سربازی از طریق کارآفرینی می توانید فرم مشاوره آنی رایگان را کامل کنید تا مشاوران و کارشناسان ثبت شرکت ایلیا با شما تماس بگیرند،هم چنین می توانید با شماره تلفن های32137-026 و 26655119-021 تماس بگیرید.

شرایط معافیت سربازی با ثبت اختراع

 • انجام امور ثبت اختراع در پایگاه اطلاع رسانی مرکز مالکیت معنوی و سازمان ثبت اسناد کشور.
 • دریافت گواهی ثبت اختراع.
 • عضویت در بنیاد نخبگان شهر محل زندگی.
 •  ارائه درخواست برای بررسی و سطح‌بندی اختراع توسط بنیاد ملی نخبگان.
 •  ارائه درخواست برای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه به بنیاد ملی نخبگان.
 • داشتن شرایط زیر طبق آیین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی.

مزایای ثبت اختراع در سربازی

یکی دیگر از مزایای ثبت اختراع را می‌توان در قضیه سربازی دانست که این روزها برای بسیاری از مشمولان خدمت مقدس جای سوال است. در اینجا باز هم همانند مورد قبلی باید برخی از توضیحات را ارائه داد و این چنین نیست که صرفا با داشتن یک گواهی ثبت اختراع بتوانید از سربازی معاف شوید.به طور کلی در این روش شما به طور کامل از رفتن به سربازی معاف نخواهید شد. اما می‌توانید از پروژه‌های جایگزین خدمت سربازی استفاده کنید که به طور غیرمستقیم همان معافیت از سربازی محسوب می‌شود. برگزیدگان یا مخترعان با هدف گسترش فعالیت های علمی، فرهنگی تکنولوژیکب و دانش بنیان از تسهیلات خدمت نظام وظیفه بنیاد ملی نخبگان برخوردار می شوند. مدت خدمت سربازی دریافت کنندگان این تسهیلات نصف مدت زمان سربازی دیگران بوده و به فعالیت های علمی و تحقیقاتی مشغول می شوند که زمینه آن طرح های تحقیقاتی را ستاد کل نیروهای مسلح تعیین می کند.

مشمولان این تسهیلات با طی کردن دوره آموزش خدمت 45 روزه ، مشغول این طرح های پژوهشی می شوند. با مراجعه به سامانه Soraya.bmn.ir و درج اطلاعات جهت کسب تسهیلات خدمت نظام وظیفه بنیاد ملی نخبگان می توان اقدام کرد. قابل توجه است که اختراعات مذکور را بنیاد ملی نخبگان انتخاب و تایید کند. تنها مخترعان دارای فعالیت نخبگان و اختتراع ثبت شده مجاز به دریافت این تسهیلات می باشند

 

مزایای ثبت اختراع و معافین از خدمت

 

قوانین بنیاد ملی نخبگان در خصوص ثبت اختراع و معافیت سربازی

تسهیلات خدمت نظام وظیفه از سوی بنیاد ملی نخبگان با هدف توسعه فعالیتهای علمی ، فرهنگی ، فناورانه و دانش بنیان به برگزیدگان یا مخترعین اعطا می شود. به این صورت که دریافت کنندگان این تسهیلات در دوره ای نصف مدت زمان دوره خدمت سربازی سایر مشمولا به اجرای طرحهای علمی ، پژوهشی می پردازند.

موضوع طرحهای پژوهشی نیز از سوی ستاد کل نیروهای مسلح مشخص می گردد که باید پس از گذراندن دوره های آموزشی 45 روزه خدمت نظام وظیفه این طرحها توسط نخبگان به انجام برسد.به منظور دریافت تسهیلات خدمت نظام وظیفه بنیاد ملی نخبگان متقضیان و مخترعان محترم باید به سایت soraya.bmn.ir مراجعه نمایند و در آنجا اطلاعات خواسته شده را وارد کنند. شایان ذکر است که این اختراعات باید مورد تایید و برگزیده بنیاد ملی نخبگان باشند . در حقیقت هر مخترعی نمی تواند با ثبت اختراع از تسهیلات معافیت سربازی استفاده کند ، بلکه باید فعالیت نخبگانی داشته باشد.

نمونه فعالیت های نخبگان

 • دانشجویانی که به موفقیت آموزشی، پژوهشی و فنّاورانه و... در دانشگاه . برسند مشمول طرح تسهیلات نظام وظیفه خواهند شد.
 • دانش آموزان یا دانشجویانی که موفق به دریافت جوایز تحصیلی از بنیادملی نخبگان شوند نیز می توانند جهت استفاده از تسهیلات تقاضا دهند.
 • رتبة های برتر در المپیادهای دانشجویی و دانش‌آموزی مشمول این طرح می گردند.
 • افرادی که در جشنواره‌های علمی،پژوهشی،‌ فنّاورانه
 • مورد تأیید بنیاد ملی نخبگان برگزیده شده اند نیز از خدمات تسهیلات بنیاد می توانند استفاده کنند.
 • رتبه برتر درآزمون‌های ورود به دانشگاه‌های كشور ( کنکور ) می تواند به جای دوره نظام وظیفه طرحها2ی علمی پژوهشی به انجام رساند.
 • دارنگان رتبة‌برتر در آزمون‌های سراسری علوم پزشكی مشمول طرح استفاده از تسهیلات خدمت نظام وظیفه عمومی می گردند.
 • کسانی که در جشنواره‌های معتبر ادبی و هنری یا فعالیت‌های‌قرآنی مورد تأیید بنیادملی نخبگان برنده شده اند نیز مشمول این موضوع می گردند.
 • مخترعینی که ثبت اختراع برگزیده انجام دادها ند نیز مصداق فعالیت نخبگانی هستند و می توانند متضای تسهیلات نظام وظیفه بنیاد ملی نخبگان با ثبت اختراع خود گردند.

تسهیلات نخبگان در سربازی و معافیت از خدمت سربازی

امروزه وضعیت جوانان ، اشتغال و تحصیلشان به نحوی شده است که بسیاری از آنها ترغیب می شوند تا از خدمت سربازی معافیت داشته باشند یا به نوعی مدت آن را کاهش دهند. به جز روش های معمول جهت معافیت از سربازی یک روش علمی نیز برطبق قوانین سازمان نظام وظیف در این زمینه وجود دارد و آن ثبت اختراع برای معافیت سربازی است.

شرایط استفاده از تسهیلات نخبگی در سربازی چیست؟

اکنون کارافرینان ایرانی با تاثیرگذاری در سطح ملی، ایران عزیز را به بالاترین نرخ رشد کارافرینی در جهان رسانده اند و موجب اشتغال و توسعه اقتصادی شده اند. اما از سوی بنیاد ملی نخبگان به عنوان نخبه شناخته نمی شوند، چرا که احراز نخبگی در بنیاد، تنها متمرکز بر شروط تحصیلی و معدل دانشگاهی است.

از سوی دیگر شیوه کنونی خدمت سربازی، موجب بروز آسیب های فراوانی به فضای کارافرینی کشور شده است و شرکت های دانش بنیان را با بحران نیروی انسانی مواجه کرده و موجب ترغیب کارافرینان برای مهاجرت شده است. در همین راستا، کانون کارافرینی ایران به نمایندگی از بخشی از جامعه کارافرینان کشور به همراه امضاکنندگان ذیل، پیشنهاد می کنند تا از این پس، کارآفرینان نیز به عنوان نخبه به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی شوند و مطابق با آیین نامه بنیاد ملی نخبگان، خدمت سربازی را سپری نمایند.

این طومار با بیش از 1200 امضا در ابتدای اسفندماه سال گذشته به معاونت عملی ریاست جمهوری تقدیم گردید و با همت سرپرستی شرکت های دانش بنیان در کمتر از سه ماه به آیین نامه اجرایی تبدیل شد.

تا پیش از این تسهیلات سربازی بنیاد نخبگان مختصص موفقیت‌های علمی در دانشگاه (آموزشی، پژوهشی)، برگزیده شدن در جشنواره‌های علمی،پژوهشی،‌ مورد تأیید و اختراعات برگزیده بنیاد بود و این تسهیلات در جهت ارج نهادن به فعالیت شرکت های دانش بنیان ایجاد شد.

هم اکنون افراد فعال و باسابقه در شرکت های دانش بنیان، میتوانند از " تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای دانش‌آموختگان­ برترِ فنّاوراستفاده نمایند.

این تسهیلات تاکنون به تعدادی از افراد فعال در شرکت های دانش بنیان اعطا شده است. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت http://daneshbonyan.isti.ir کنید.

 

ثبت شرکت و برند ایلیا

 

پل ارتباطی ما:

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا

 • شعبه کرج: 137 32 – 026
 • شعبه تهران :119 55 266 – 021
 • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی : WWW.ELIYA.IR
 • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR:

خدمات قابل ارائه مجموعه مجتمع ثبتی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی ( اداره ثبت شرکتها وثبت تغییرات شرکت ها و ثبت برند و ثبت علامت تجاری استانها ) و خدمات اداری در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه های ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی سراسر ایران.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
معافیت سربازی و کسری خدمت با ثبت اختراع

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ahmad
سلام امکان معافیت با ثبت اختراع وجود دارد ؟؟؟؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام برای دریافت اطلاعات درباره معافیت خدمت باید به سازمان نیروهای مسلح مراجعه کنین
پاسخ
abol
سلام وقتتون بخیر میخواستم شرایط گرفتن کسر خدمت با داشتن ثبت اختراع چی؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
برای دریافت کردن کسری خدمت باید با سازمان نیروهای مسلح حرف بزنین
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام عرض کردم ، وقتتون بخیر . اطلاعات لازم رو از داخل سایت مشاهده کنید .
پاسخ
پویا
باسلام.من دو اختراع ثبت شده در زمینه تجهیزات پزشکی دارم.الان سربازم و عضو استعداد درخشان بودم.چطور کسری بگیرم؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا®
ثبت شرکت ایلیا®
برای کسری خدمت باید سازمان نیروهای مسلح مراجعه فرمایید
پاسخ
علي
با سلام ،‌ آيا مي توان ، از طريق كارافريني ،‌ معافيت گرفت ؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا®
ثبت شرکت ایلیا®
سلام وقتتون به خیر باشه من تا الان هیچ آیین نامه ای در این مورد ندیدم
پاسخ
حمیدرضا
با سلام بنده دوتا ثبت اختراع دارم و با مدرک کاردانی دارم میرم خدمت و یه طرح نظامی هم در حال ثبت دارم ایا کسری تعلق میگیره و باید چیکار کنم ؟؟
پاسخ
رضا
سلام . من هفتا مقاله داخلی دارم آیا میتونم کسر خدمت بگیرم ؟ چطوری ؟ دانشجوی کارشناسی ناپیوسته برق قدرت باتشکر
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا®
ثبت شرکت ایلیا®
برای دریافت اطلاعات مخصوصی به کسر خدمت باید با سپاه یا یکی از ارگان های دولتی صحبت کنین و نتیجه را جویا شوید
پاسخ
رضا یزدانی خواه کرمانی
سلام من سرباز هستم و با توجه به مطالب شما اقدام به امور تشریفات اداری جهت معافیت خودم انجام دادم.البته من در سال ۱۳۹۳ یک اختراع ثبت کرده بودم و با توجه به داشتن ثبت اختراع اقدام به انجام کسری خدمت خودم با ثبت اختراع دادم. لذا در این خصوص دچار مشکل شدم که با راهنمایی های کارشناسان شما مشکل ثبت اختراع من حل شد‌. از این رو بر خود وظیفه دونستم که از مجموعه خوب و کازشناسان متعهد و خوش اخلاق ایلیا تشکر و قدردانی کنم.امیدوار هستم همیشه مدفق و پیروز باشید.
پاسخ
صمد
سلام میشه بگید اختراع شما چی بود؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
با سلام موسسه ایلیا از شما برای قدردانی بی نظیرتان سپاس گذار است. امید است تا بتوانیم با قرار دادن مطلب ارزنده بر روی سایت جهت سهولت و تسریع امور شما عزیزان گام های موثری را برداریم.
پاسخ
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید