درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

انتخاب اعضای هیات مدیره شرکت

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     سه شنبه، 12 مرداد 1400


در صورت تمایل به انتخاب اعضای هیات مدیره و تصمیم گیرنده در شرکت ها باید به نکات مهمی در این راستا توجه شود که ما در این متن سعی کرده ایم شما را با این نکات آشنا ساخته تا در آینده با مشکل مواجه نشوید. ضمناً در این مقاله به توضیحاتی درباره صورتجلسه انتخاب اعضای هیات مدیره پرداخته شده است. همراه ما باشید.

انتخاب اعضای هیات مدیره شرکت

در شرکت ها زمانی که می خواهیم اعضای هیات مدیره را تغییر دهیم باید این تغییر را به صورت کاملا قانونی انجام دهیم بدین صورت که با تنظیم صورتجلسه ای مبنی بر تغییر اعضای هیات مدیره و امضای کلیه ی صاحبان امضاء و ارسال این صورتجلسه به اداره ثبت شرکتها.

لازم است بدانید در شرکتهای سهامی خاص هر 2 سال یک بار باید صورتجلسه اعضای هیات مدیره تنظیم گردد یا اعضای هیات مدیره به طور کلی تغییر می کنند و یا تمدید می گردند.

 

انتخاب اعضای هیات مدیره

 

مدارک مورد نیاز تغییر اعضای هیات مدیره

مدارک هویتی شرکت مانند : روزنامه تاسیس و آگهی آخرین تغییرات ، کپی مدارک شناسایی اعضای هیئت مدیره و صورتجلسه انتخاب بازرسین و صورتجسه تصویب ترازنامه سهام

انتخاب اعضای هیئت مدیره شرکت

تعدادی از اعضای حقوقی هیات مدیره یک نفر را به عنوان نماینده معرفی می نمایند به طور مثال تعداد اعضای هیئت مدیره سه نفر می باشد و هر سه منتخب مجمع اشخاص حقوقی هستند. در برخی موارد مشاهده می گردد، نماینده هر سه عضو هیات مدیره یک نفر معرفی شده است.

در این خصوص به نظر می رسد با توجه به این که در این هیات مدیره، سمت های مختلفی از جمله رئیس و نایب رئیس و مدیر عامل و سایر سمت ها وجود دارد، لذا نمی توان یک نفر هم رئیس هیات مدیره قرار گیرد و نایب رئیس.

روش ثبت صورتجلسه ی تغییر اعضای هیات مدیره شرکت

برای انتخاب اعضای هیت مدیره و تغییر در اعضا نیاز به تنظیم یک صورتجلسه مبنی تغییر اعضای هیئت مدیره است در این صورتجلسه باید تمامی قوانین صورتجلسه تغییرات در آن لحاظ شود.

تعیین اعضای هیات مدیره شرکت

هیات مدیره اداره کننده شرکت سهامی بوده و دارای اعضای اصلی و علی البدل می باشد و تعداد آن ها را اساسنامه تعیین می کند.

هیات مدیره که عالی ترین رکن اجرایی شرکت است اتخاذ تصمیم در خصوص مسائل جاری و نمایندگی رسمی و قانونی شرکت در چارچوب اختیارات اساسنامه و قوانین موضوعه را برعهده دارد.

طبق آیین نامه 107 اعضای هیئت مدیره در بین سهام داران انتخاب می شوند در شرکت های مسئولیت محدود حداقل 2 نفر اعضای هیئت مدیره باید انتخاب شوند و در شرکتهای سهامی خاص حداقل 3 نفر اعضای هیئت مدیره طبق قانون 08 و 109 در شرکت های سهامی خاص اعضای هیئت مدیره بعد از 2 سال مجدد باید تمدید شوند و یا تغییر سمت دهند.

برای انتخاب مدیر شرکت در بین اعضای هیئت مدیره شما می توانید از بین اعضا یک نفر را به عنوان مدیر انتخاب کنید و یا تمام اعضا ( سهام داران) در قالب شخصیت حقوقی به عنوان مدیر انتخاب شوند اما تنها یک نفر به عنوان نماینده وظایف فردی مدیر را انجام می دهد.

تغییر اعضای هیات مدیره

براساس ماده 111 افرادی که نمی توانند به عنوان مدیر شرکت انتخاب شوند عبارتند از:

  • ورشکستگانی که طبق قانون ورشکستگی آن محرز شده است .
  • افرادی که به دلیل ارتکاب به جرم به منع حقوق اجتماعی و محرومیت از حقوق اجتماعی است.
  • سارقان ، کلاهبرداران ، اختلاس گران و کسانی که اموال عمومی را تصرف کرده اند.
  • کسانی که در دولت یک سمتی دارند از رئیس جمهور تا تمام افراد دارای استخدام رسمی هیچ یک نمی توانند مدیر یک شرکت یا موسسه باشند.

به این نکته توجه فرمایید اگر بدون توجه به این موارد مدیر را انتخاب نمایید طبق قانون پیگرد قانونی خواهد داشت و دادگاه به راحتی می تواند مدیر را از سمتش عزل کند .

برای انتخاب اعضای هیات مدیره شرکت های تجاری تنها کافی است با شماره های مندرج در همین صفحه تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به موسسه حقوقی ایلیا در کم ترین زمان امور مربوط به ثبت امور اداری را در شرکت به سرانجام رسانید. این را نیز در نظر داشته باشید که مشاوره حقوقی کارشناسان ایلیا کاملاً رایگان می باشد .

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید