درخواست مشاوره رایگان

انتخاب مدیران در شرکت های تعاونی

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     پنج شنبه، 6 آذر 1399


در شرکتهای تعاونی به موجب ماده 38 قانون اصلاح موادی از قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران، اعضای هیات مدیره، هیات رئیسه، مدیر عامل و بازرسان شرکت تعاونی باید واجد شرایط زیر باشند.

انتخاب مدیران در شرکت های تعاونی

انتخاب مدیران در شرکت های تعاونی

  • 1. ایمان و تعهد به اسلام( در تعاونی های متشکل از اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی ، شرط وثاقت وامانت)
  • 2. نداشتن منع قانونی ومحجور نبودن
  • 3. عدم عضویت در گروه های محارب و عدم ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور و عدم محکومیت به جعل اسناد
  • 4. عدم سابقه محکومیت به ارتشا، اختلاس، کلاهبرداری، خیانت در امانت، تدلیس، تصرف غیرقانونی در اموال دولتی و ورشکستگی به تقصیر
  • برای عضویت در هیات رئیسه اتاق های تعاون علاوه برشرایط مذکور در این ماده، داشتن حداقل سه سال سابقه عضویت در هیات مدیره یا مدیریت عامل، دبیری، دبیر کلی و بازرسی شرکت ها، اتحادیه ها و اتاق ها در بخش تعاون الزامی است.

برطبق ماده 39 همان قانون، هیات مدیره در ثبت شرکت های تعاونی مکلف است بلافاصله بعد از انتخاب، برای اداره امور واجرای تصمیمات مجمع عمومی و هیات مدیره، فرد واجد شرایطی را از بین اعضای تعاونی و یا خارج از آن برای مدت سه سال به عنوان مدیر عامل انتخاب کند. نصب و عزل و قبول استعفای مدیر عامل و نظارت برعملکرد و تعیین حدود و اختیارات، وظایف و میزان حقوق و مزایای وی برعهده هیات مدیره می باشد و انتخاب مجدد مدیر عامل بلامانع است. در سایر شرکت ها شرایط تخصصی و یا احرازی خاصی برای عضویت اعضای هیات مدیره در نظر گرفته نشده است.

ثبت سمت مدیران شرکتهای تعاونی

اعضای هیات مدیره معمولا دارای سمت های مختلفی می باشد که در قوانین تجایر رئیس و نایب رئیس و همچنین مدیر عامل پیش بینی شده و در سایر قوانین ویا اساسنامه ممکن است سمت های دیگری از جمله نایب رئیس دوم، خزانه دار و منشی هیات مدیره و یا قائم مقام مدیر عامل نیز در نظر گرفته می شود. لذا در جلسه هیات مدیره معمولا از بین اعضای هیات یک رئیس و یک نایب رئیس که باید شخص حقیقی باشند برای هیات مدیره تعیین می نماید. مدت ریاست رئیس و نایب رئیس هیات مدیره بیش از مدت عضویت آن ها در هیات مدیره نخواهد بود. هیات مدیره در هر موقع می تواند رئیس و نایب رئیس هیات مدیره را از سمت های مذکور عزل کند. هر ترتیبی خلاف این ماده مقرر شود کان لم یکن خواهد بود.

از نظر اجرای مفاد این ماده شخص حقیقی که به عنوان نماینده شخص حقوقی عضو هیات مدیره معرفی شده باشد، در حکم عضو هیات مدیره تلقی خواهد شد. هرگاه رئیس هیات مدیره موقتا نتواند وظایف خود را انجام دهد وظایف او را نایب رئیس هیات مدیره انجام خواهد داد. رئیس هیات مدیره علاوه بردعوت و اداره جلسات هیات مدیره موظف است که مجامع عمومی صاحبان سهام را در مواردی که هیات مدیره مکلف به دعوت آن ها می باشد دعوت نماید.

هیات مدیره باید اقلا یک نفر شخص حقیقی را به مدیریت عامل شرکت برگزیند و حدود اختیارات و مدت تصدی و حق الزحمه او را تعیین کند.

همان طور که بیان شد، در سایر شرکت های تجارتی برای انتخاب مدیران شرکت تشریفات خاصی پیش بینی نشده است و اصولا انتخاب مدیران مطابق اساسنامه شرکت می باشد و در اساسنامه های نمونه در سال های اخیر انتخاب مدیران شرکت های مختلف توسط مجامع عمومی عادی پیش بینی شده است. در شرکت های تضامنی و نسبی نیز مطابق ماده 120 قانون مذکور شرکاء باید لااقل یک نفر از میان خود یا از خارج به سمت مدیر معین نمایند. اداره شرکت مختلط غیرسهامی برطبق ماده 144 قانون مذکور به عهده شریک یا شرکای ضامن و مدیریت شرکت مختلط سهامی مطابق ماده 164 قانون مذکور مخصوص به شریک یا شرکا ضامن است ولذا در شرکت با مسئولیت محدود و تضامنی و نسبی و مختلط می تواند اداره شرکت و مدیریت آن تک نفره باشد.

در صورت نیاز به ثبت شرکت ، ثبت برند ،ثبت علامت تجاری، ثبت تغییرات شرکت با ثبت شرکت ایلیا همراه باشید.

انتخاب مدیران در شرکت های تعاونی

پل ارتباطی ما:

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا )

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی : WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR:

خدمات قابل ارائه در کلیه واحد های ثبتی ( اداره ثبت شرکتها و ثبت برند استانها ) و حقوقی ( دعاوی کیفری و حقوقی کلیه دادگاه های ) سراسر ایران

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
انتخاب مدیران در شرکت های تعاونی

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید