لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

تعارض قوانین در مورد طرح های صنعتی


تعارض قوانین در مورد طرح های صنعتی

تعارض قوانین در مورد ثبت طرح های صنعتی

در ماده2 قانون حمایت مولفان و مصنفان و هنرمندان ایران مصوب سال 1348 بعضی از آثار مورد حمایت، پیش بینی شده است که اتباط زیادی با طرح ها و مدل های صنعتی دارند.

از جمله این آثار عبارتند از:

1. نقاشی وتصویر و طرح و نقش و نقشه جغرافیایی ابتکاری و هر گونه اثر تزئینی واثر تجسمی که به طریق و روش، به صورت ساده یا ترکیبی به وجود آمده باشد.( بند 5ماده2)

2. اثر معماری از قبیل طرح و نقشه ساختمان(بند 7 ماده2)

3. اثر ابتکاری مربوط به هنرهای دستی یا صنعتی و نقشه قالی و گلیم( بند 9 ماده 2)

4. اثر ابتکاری که برپایه فرهنگ عامه(فولکلور) یا میراث فرهنگی و هنر ملی پدید آمده باشد(بند 10ماده2)

6. هرگونه اثر مبتکرانه دیگر که از ترکیب چند اثر از اثرهای نامبرده در این قانون پدید آمده باشد.( بند12 ماده2)

هریک از موارد اشاره شده ممکن است خصوصیات طرح صنعتی را دارا باشد ولی در قانون حمایت حقوق مولفان و هنرمندان آمده و از نظر حقوق پدیدآورنده و مدت حمایت این حقوق وضمانت اجرایی حقوقی و کیفری، در ردیف آثار ادبی و هنری قرار گرفته است ولی با تصویب قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری در سال 1386،طرح های صنعتی اوصاف خاصی پیدا کرده و از حیث شرایط تحقق، اثر حقوقی، مدت حمایت وضمانت اجرای حقوقی و کیفری با موارد اشاره شده در ماده2 قانون حمایت حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان، تفاوت و تعارض فاحش دارد وباید مشخص گردد، قانون جدید التوصیب چه اثری در قانون مصوب 1348 دارد؟ آیا قانون جدید برقانون قدیم حکومت دارد یا متخص آن است یا این که قانون جدید در موارد تعارض با قانون قدیم برآن وارد است که ذیلاً به اختصار شرح داده می شود.

یک –حکومت

حکومت در اصول فقه به این معنی است که قانون وقاعده جدید در دلالت و قلمرو و حاکمیت قانون و قاعده قدیم دخالت و تصرف نموده وآن را محدود کرده است. البته ممکن است تصرف ناشی از حکومت قانون جدید برقانون قدیم، دلالت و قلمرو قانون قدیم را توسعه دهد ولی درمورد بحث از مفهوم و آثار قانون جدید، تجدید قلمرو قانون قدیم قابل استنباط است.

دو- تخصیص

ممکن است گفته شود قانون جدید مخصص قانون قدیم است.

در تخصیص از شمول قانون عام کاسته می شود و مورد خاص از قلمرو عام قانون قبلی جدا شده و مصادیق عام، محدود می گردد.

سه- ورود

درفقه و اصول و همچنین در نظام حقوقی، ورود به این معنی است که قانونی یا قاعده ای برقانون یا قاعده قبلی وارد می شود که قانون وارد می شود که قانون وارد به علت این که جنبه تاسیس دارد و ضابطه جدیدی بنا نهاده است، موضوع قانون قبلی (قانون مورود) را محدود می کند و مواردی از قانون قدیم را تابع احکام خود می کند وباید آثارآن ها را در قانون وارد یافت و در موارد بروز اختلاف باید حکم قضیه، با توجه به مفاد قانون وارد مشخص گردد.

عده ای از فقها براین عقیده اند که با ورود قاعده ای برقاعده دیگر، قاعده مورود منتقی می گردد.

هرچند قاعده اصولی حکومت با قاعده ورود مشابهت دارد ولی نظر به این که قاعده ورود منحصراً قانون مورود را از لحاظ موضوع محدود می کند، در رفع تعارض بین قانون حمایت حقوق مولفان، مصنفان مصوب 1348 وقانون ثبت طرح های صنعتی مصوب 1386 در زمینه موضوعات طرح های صنعتی وآثار حقوقی وضمانت اجرای آن،باید به قاعده ورود استناد کرد و گفت موضوعات وآثار مندرج در شقوق ، 11،10،5،7،9 ماده2 قانون مصوب 1348 در صورتی که با تعریف ماده 20 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386 انطباق داشته و جنبه کاربردی داشته باشند، مثل نقشه قالی، گلیم و نظایرآن، تابع احکام و آثار قانون جدیدالتصویب است وقانون قبلی به طور ضمنی منسوخ شده است ولی طرح ها ویا مدل هایی که کاربرد صنعتی نداشته باشند، نظیر تابلوها، نقاشی ها و امثال آن ها از نظرمدت حمایت، آثار حقوقی و ضمانت اجرای حقوقی و کیفری و خصیصه معنوی و اخلاقی، کماکان در قلمرو قانون مصوب 1348 باقی است و قانون جدید، قانون قدیم را تا حدودی محدود کرده است. در نظام حقوقی فرانسه، طرح ها یا مدل های صنعتی از جهت ثبت و نحوه رسیدگی اظهارنامه، پذیرش درخواست صدور گواهی نامه، آثار حقوقی و ضمانت اجرای حق مالکیت طرح های صنعتی، مشابه علائم تجاری است بنابراین از ابعاد مختلف قابل ارجاع به علائم صنعتی وبازرگانی است لذا به نظر می رسد که به منظور جلوگیری از اطاله کلام بهتر است به همین میزان بررسی اکتفا گردد وبررسی بیشتر آن به وقت دیگر ومباحث دیگری موکول گردد.

تعارض قوانین در مورد طرح های صنعتی

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ثبت ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت انواع شرکت های تجاری و تخصصی، تنظیم و ثبت صورتجلسات تغییرات شرکتها ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت طرح صنعتی و هزینه و قیمت ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی و ثبت اختراع )همچنین امور اخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور و انجام کلیه امور مالیاتی و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها درسراسر ایران .

اقدامات اولیه ثبتی در ایلیا...

مسیر طی شده ی ایلیا سرشار از نام کسانی ست جای_گاهی استـوار برای سرشار از نام کسانی ست خودشان ایجاد نماید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

تعارض قوانین در مورد طرح های صنعتی

تعارض قوانین در مورد طرح های صنعتی - در ماده2 قانون حمایت مولفان و مصنفان و هنرمندان ایران مصوب سال 1348 بعضی از آثار مورد حمایت، پیش بینی شده است که اتباط زیادی با طرح ها و مدل های صنعتی دارند.

فواید طرح ها و مدل های ثبت طرح صنعتی

فواید طرح ها و مدل های ثبت طرح صنعتی -طرح یا مدل های صنعتی، همان طور که قبلا اشاره شد، شکل و فرم هایی هستند که از ترکیب خطوط یا رنگ ها به صورت سه بعدی که قالب یا ظاهر یک کالا را نشان می دهد یا به صورت دوبعدی در صنایع از جمله در صنایع دستی، قالی بافی، گلیم بافی و غیره کاربرد دارد.

موافقت نامه تریپس 1994در زمینه طرح صنعتی

موافقت نامه تریپس 1994در زمینه طرح صنعتی - در زمینه مالکیت فکری و صنعتی از قرن نوزدهم میلادی به بعد کنوانسیون ها و معاهدات متعددی بین دول با هم فکری حقوق دانان و متخصصان کشورهای بزرگ جهان به امضاء رسیده است که در حال حاضر اکثر این معاهدات تحت نظارت سازمان جهانی مالکیت فکری یعنی وایپو « WIPO»

ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی -بهترین کار برای حفاظت از محصولات تولیدی شما، ثبت آن بواسطه ی ثبت طرح صنعتی نزد اداره ثبت مالکیت صنعتی می باشد و برای این منظور سعی کرده ایم در این مقاله به آن بپردازیم.

سوالات متداول ثبت طرح صنعتی

سوالات متداول ثبت طرح صنعتی در حوزه های مختلفی مطرح شده.در صورت تمایل به اطلاعات تکمیلی در خصوص طرح صنعتی با ثبت ایلیا در ارتباط باشید.

اعتراض و درخواست ابطال طرح صنعتی ثبت شده

شرایط و راهنمایی اعتراض به تقاضای ثبت طرح های صنعتی و درخواست ابطال طرح های ثبت شده - ممکن است نسبت به تقاضای ثبت طرح های صنعتی اعتراض به عمل آید و حتی درخواست ابطال طرح های ثبت شده به مرجع صلاحیت دار تقدیم گردد که تشریفات آن به شرح زیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

هزینه ثبت طرح صنعتی

هزینه ثبت طرح صنعتیهزینه ثبت طرح صنعتی

پرسش و پاسخ ثبت طرح صنعتی و اختراع

پرسش و پاسخ ثبت طرح صنعتی و اختراع

استعلام ثبت طرح صنعتی

استعلام ثبت طرح صنعتی - قبل از ارائه اظهارنامه ثبت طرح صنعتی و اختراع در اداره مالکیت صنعتی ، می توان با بررسی از کالاهای و ارائه اظهارنامه های ثبتی طرح و

ثبت طرح صنعتی فوری و سریع

ثبت طرح صنعتی فوری و سریع - مراحل ثبت طرح صنعتی در مجتمع ثبت ایلیا با حداقل زمان ممکن طبق مفاد اعلامی از سوی اداره ثبت طرح صنعتی انجام می گردد.ثبت ایلیا.

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید