درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

تبدیل شرکت در لایحه جدید تجارت

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     یکشنبه، 4 مرداد 1400


تبدیل در لایحه جدید تجارت

تبدیل شرکت در لایحه جدید تجارت

در لایحه جدید تجارت برخلاف قانون تجارت ۱۳۱۱ و لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت ۱۳۴۷، گفتار دوم از مبحث اول از فصل سوم به بحث تبدیل شرکتها اختصاص یافته است که مشتمل بر ۱۵ ماده (از ماده ۶۱۷ تا ۶۳۱) می باشد که سعی شده است تا حدامکان خلأهای قانونی موجود برطرف گردد که به چند مورد قابل توجه اشاره میشود.

1- طبق ماده ۶۱۷ تبدیل هر شرکت تجارتی به انواع دیگر شرکت های تجارتی دیگر با رعایت مفاد لایحه مجاز دانسته شده است. البته در تبصره ۱ماده ۶۱۸ تصریح شده است که شرکتهای تعاونی سهامی خاص و تعاونی غیرسهامی قابل تبدیل به سایر شرکتها نیستند ولی بقیه شرکت ها می توانند تحت شرایطی به این دو نوع شرکت تبدیل شوند.
همچنین در ماده ۶۲۰ مواردی ذکر شده است که در آن موارد تبدیل شرکتهای سهامی عام، سهامی خاص، مختلط سهامی عام و مختلط سهامی خاص به انواع شرکتهای دیگر مجاز دانسته نشده است.
به نظر می رسد اختصاص مواد متعدد به مجاز یا غیر مجاز بودن تبدیل درست نبوده و تبصره ۱ ماده ۶۱۸ و همچنین ماده ۶۲۰ را می توان به عنوان تبصره های ماده ۶۱۷ آورد.
۲- در ماده ۶۱۸ برای تبدیل شرکت شرایطی مقرر شده است که حاکم بر تمامی شرکتهای تجاری است ولی در تبصره ۲ و ۳ آن برخی شرایط اختصاصی برای بعضی از شرکتهای تجاری نیز ذکر شده است.
۳- بیشتر مواد ناظر به جنبه های شکلی مانند آگهی تبدیل، اظهارنامه تبدیل و ... می باشد.
۴- ثبت تبدیل شرکتها الزامی بوده و از تاریخ ثبت، تبدیل تحقق می یابد (مواد ۶۲۱ و ۶۳۱(
۵- در ماده ۶۳۰ اگرچه مقرر شده است که اگر برای تبدیل شرکت سهام جدیدی عرضه شده باشد ولی به طور کامل تعهد نشود تبدیل انجام نمی گیرد ولی مشخص نشده است که در این صورت شرکت با وضعیت سابق باقی می ماند یا کلا شرکت منحل می شود.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ) ثبت شرکت ایلیا ( در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، ( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت موسسه و تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی - ثبت اختراع .

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید