جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

انواع ادغام شرکت های تجارتی

انواع ادغام شرکت های تجارتی

با توجه به تمییز مختصری از فرایندهای مشابه با ادغام، ادغام مشارکت های تجارتی به انواع مختلف تقسیم می شوند. از لحاط حقوقی نیز ادغام شرکت های تجارتی بردو نوع می باشد: ادغام ساده و ادغام ترکیبی

در ادغام ساده معمولا یک شرکت تجاری که سرمایه و امکانات بیشتری دارد، شرکت تجاری کوچکتر و انفعالی تر را در خود جذب می کند. شرکت تجاری بازمانده در نتیجه سرمایه خود را افزایش می دهد. شرکت تجاری ادغام شده، جزئی از شرکت تجاری بازمانده می شود و وجود و ماهیت خود را از دست می دهد. در ادغام ساده انتقال دارایی ها وبدی ها یکم شرکت به شرکت دیگر منتقل می شود و شرکت های ادغام وشنده منحل می شوند. لکن شرکت تجاری موجود نام و هویت خود را حفظ می کند و دارایی ها و بدهی های آن به میزان جمع و دارایی و بدهی شرکت های ادغام شونده اضافه می شود.

ادغام ترکیبی عبارت است از این که دو یا چند شرکت تجاری، یک شرکت تجاری جدید ایجاد می کنند که در آن شرکت جدید ترکیب می شوند و شخصیت حقوقی شرکت های تجاری موجود از بین رفته و منحل می گردد.

لذا در ادغام ترکیبی انتقال دارایی ها و بدهی های یک یا چند شرکت به شرکت جدید تجاری صورت می پذیرد. به طوری که شرکت های ادغام شونده منحل و میزان دارایی و بدهی های شرکت جدید معادل دارایی وبدهی های شرکت های ادغام شونده خواهد بود. در بند«ز»آیین نامه ماده111 اصلاحی قانون مالیات مستقیم، ادغام ترکیبی را با انتقال دارایی ها وبدهی های یک شرکت به شرکت جدید، به طوری که شرکت های ادغام شونده منحل شده و میزان دارایی و بدهی شرکت جدید معادل جمع دارایی ها وبدهی های شرکت ادغام شوند می باشد،در نظر گرفته است.

ادامه مطلب
نمونه صورت جلسه هیئت مدیره در خصوص نقل و انتقال سهام ✔️

ادغام در شرکت های تعاونی

اولین مباحث مربوط به ادغام در خصوص شرکت های تعاونی وضع گردیده است. هر شرکت تعاونی با هر اتحادیه تعاونی می تواند با توجه به قوانین و مقررات مربوط به آن شرکت و یا اتحادیه تعاونی دیگر به شرطی که از یک نوع وبا هدف و عملیات مشتریکی باشند ادغام می شود.

ادغام شرکت های تعاونی در ماده 53 قانون بخش تعاونی اقتصاد پیش بینی شده است و نحوه اجرای آن را موکول به رعایت مواد آیین نامه نموده است. درفصل دوم آیین نامه اجرایی قانون بخش اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب هیات وزیران موزخ14/5/1371 بحث ادغام شرکت های تعاونی، تشریح گردیده است.

شرکت های تعاونی می توانند با رعایت مقررات آیین نامه مذکور بایکدیگر ادغام شوند، مشروط براین که هنگام ادغام، مجموع زیان انباشته این شرکت ها از مجموع سرمایه های ذخیره های تعاونی و اندوخته آنان بیشتر نباشد.

برای ادغام شرکت های تعاونی، لازم است هیات مدیره یا بازرس یا حداقل یک سوم اعضای آن پیشنهاد ادغام را به همراه گزارش توجیهی لازم جهت تصمیم گیری به مجمع عمومی فوق العاده ارائه نماید. سرمایه ذخایر قانونی و اندوخته های شرکت های تعاونی جدید نباید از مجموع سرمایه ذخیره های قانونی و اندوخته شرکت های ادغام شونده کمتر باشد.

اداره ثبت شرکت ها مکلف است نسبت به ثبت ادغام، مطابق مقررات اقدام نماید و ضمن باطل کردن ثبت شرکت های ادغام شده به شرکت های تعاونی جدید که از ادغام دویا چند تعاونی تاسیس شده است، شماره ثبت جدید بدهد.

پس از ثبت شرکت های تعاونی جدید هیات مدیره موظف است بلافاصله به دفترهای قانونی جدید اقدام و اقلام دارایی ها، بدهی ها و تعهدات مندرج در دفترهای هریک از شرکت های ادغام شده را در دفتر های قانونی شرکت ثبت و منعکس نماید. تعاونی جدید از هرجهت مسئول تعهدات و دیون شرکت های ادغام شده می باشد.

ادامه مطلب
فرآیند سریع ثبت تغییرات شرکت در اراک

بر طبق آیین نامه اجرایی نحوه تشکیل ونظارت برشرکت های تعاونی سهامی عام در اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، ارائه مجوز ثبت هر گونه اوراق سهام و تصمیمات شرکت مذکور، هرگونه تغییر در سرمایه، اساسنامه و ادغام می بایستی با نظارت وزارت تعاون صورت گیرد.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها