لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

ابعاد نقش ثبت شرکتها در تأمین منافع عمومی


ابعاد نقش ثبت شرکتها در تأمین منافع عمومی

تشریفات و شکل گرایی مربوط به ثبت شرکتها از آن جهت که موجب تشویق افراد به سرمایه گذاری در شرکت ها می شود و نیز برای اشخاص ثالث در معامله با شرکت ایجاد امنیت می کند و به این ترتیب روابط معاملاتی را تسهیل می نماید، به اقتصاد ملی و سرمایه گذاری عمومی و رفاه اجتماعی کمک می کند.
همانطور که ثبت در خصوص اشخاص حقیقی تهیه انواع آمار را برای برنامه ریزی های اقتصادی، اجتماعی و حقوقی تسهیل می کند ، ثبت اشخاص حقوقی و مشخصأ شرکت های تجاری نیز می تواند کار کرد مشابهی داشته باشد. کسب اطلاع در خصوص میزان شرکت های ثبت شده داخلی و خارجی و شعب و نمایندگی شرکت های خارجی که تنها از طریق نهاد ثبت شرکت ها امکان پذیر است، برای دولتمردان ضروری است. افزایش ثبت شرکت های داخلی، اصولا حاکی از رونق اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار است و افزایش ثبت شرکتهای خارجی و شعب و نمایندگی شرکت های خارجی نشان دهنده میزان سرمایه گذاری خارجی است و بالعكس. البته، ساده کردن و تسریع در ثبت شرکت نیز به نوبه خود می تواند به افزایش ثبت شرکت تجاری کمک کند.
نظام کارآمد ثبت شرکت ها می تواند به کاهش دعاوی میان سهامداران و شرکای شرکت با یکدیگر و دعاوی اشخاص ثالث بر علیه شرکت و سهامداران و سرعت و دقت رسیدگی به این دعاوی کمک کند. اسناد و صورتجلساتی که با مداخله اداره ثبت شرکت ها تنظیم و آگهی می شود سند رسمی است و دلیل محکم و معتبری برای اثبات مندرجات این اسناد است. در مواردی ممکن است طرفین اختلاف به اسناد و مدارک مربوط به تشکیل و تغییرات شرکت ها دسترسی نداشته باشند که در این صورت می توانند به مدارک پرونده شرکت در اداره ثبت شرکتها استناد کنند. دادگاهها نیز برای روشن شدن حقایق موضوعی دعاوی مربوط به شرکت ها از اداره ثبت شرکت ها استعلام می کنند. از این رو، می توان گفت که نظام ثبت شرکت ها بر مبنای تئوری اعتماد عمومی» و قطعیت ناشی از آن مانع طرح بسیاری از دعاوی پس از ثبت شرکت و تغییرات مربوط به آن می گردد و در صورت طرح دعوا نیز اثبات حق را تسهیل می نماید.
آگهی مشخصات شرکت از قبیل موضوع شرکت، نام شرکت، مرکز اصلی شرکت و حدود اختیارات مدیران و دارندگان حق امضا در روزنامه رسمی توسط اداره ثبت شرکت ها می تواند اطلاعات شفافی را در اختیار مشتریان و افرادی که با شرکت در اتباط هستند قرار دهد و این امر خود می تواند زمینه بسیاری از کلاهبرداری ها و سوء استفاده افراد سود جو و شرکت های کاغذی را از مصرف کنندگان و گیرندگان خدمات کاهش دهد. در گذشته دسترسی به این گونه اطلاعات برای افراد کمی دشوار بود، اما مدتی است که اطلاعات مذکور از طریق سایت روزنامه رسمی کشور در اختیار عموم قرار گرفته و افراد می توانند با کلید واژه های مختلف از مفاد آگهی های مربوط به تشکیل و تغییرات شرکت های تجاری مطلع شوند. البته این امر به تنهایی کافی نیست، چون اداره ثبت شرکت ها تنها مرجعی اعلامی است و بر فعالیت بعدی شرکتها نظارتی ندارد و این وظیفه مراجع انتظامی و نظارتی و دستگاههای مختلف است که بعد از ثبت و اعلام مراتب در روزنامه رسمی بر عملکرد شرکت ها نظارت داشته باشند؛ برای مثال، در حال حاضر مرکز اصلی بسیاری از شرکت ها که به اداره ثبت شرکت ها اعلام می شود صوری است و در عمل محل استقرار شرکت جای دیگری است یا محل استقرار مشخص ندارد و با شرکتی کاغذی روبرو هستیم. یا به عنوان مثال، اگر ثبت شرکتی منوط به اخذ مجوز از مرجع خاصی است، بعد از ثبت این وظیفه دستگاه اجازه دهنده است که بر فعالیت آن شرکت نظارت کند.
یکی دیگر از مواردی که در حقوق ایران نشان دهنده توجه به منافع اجتماعی در مرحله تشکیل و اداره شرکت است، موانع مدیریتی مندرج در ماده ۱۱۱ لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت و مواد 126 و 147 آن قانون، اصل 141 قانون اساسی و قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل است که در حال حاضر در مرحله ثبت شرکت ها نیز توسط ادارات ثبت شرکت ها کنترل می شود. در صورت عدم رعایت این شرایط، هر ذینفعی می تواند حق تقاضای عزل مدیر فاقد صلاحیت را از دادگاه بکند. محدود کردن اختیارات مدیران و قید زدن به دمکراسی در انتخاب مدیران جز بر پایه منافع اجتماعی و توجه به حقوق اشخاص ثالث قابل توجیه نیست. به عبارت دیگر، قرار گرفتن مدیریت شرکت در دست افرادی که دارای نقصان اهلیت، ورشکسته یا فاقد وصف امانی هستند، منافع اجتماعی را به خطر می اندازد."
پرسش مهمی که مطرح می شود این است که برقراری نظامی کارآمد برای ثبت شرکت ها چه تأثیری می تواند در اقتصاد هر کشور و بهبود فضای کسب و کار داشته باشد؟ در پاسخ باید گفت که بخش خصوصی با سرمایه گذاری و ایجاد شغل نقش مهمی در مقابله با فقر ایفا می کند، بهبود و اصلاح فرایند ثبت شرکت در کنار عوامل دیگر باعث سرمایه گذاری و رونق کسب و کار در بخش خصوصی می شود. در واقع، هر چه فرایند ثبت شرکت ساده تر، سریعتر و ارزانتر باشد، تعداد بیشتری شرکت در کشور ثبت می شوند. مطالعه کشورهای مکزیک، کلمبیا، پرتغال، بلاروس، رواندا و مالزی و دیگر کشورها موید این موضوع است.
اما سؤال فرعی دیگری که باید به آن پاسخ داده شود این است که چرا افزایش شرکت های جدید برای یک کشور مهم است ؟ پاسخ سئوال این است که ساده سازی فرایند ثبت، منجر به ایجاد امتیازاتی برای کارگران، کارمندان و ایجاد فرصت های استخدامی بیشتر می گردد، بهره وری شغلی و بهره وری کلی افزایش می یابد. علاوه بر آن جامعه اصلی ترین ذینفع اصلاح فرآیند ثبت است زیرا با پرداخت مالیات قانونی بوسیله شرکت ها، بهره وری و استخدام معتبر حاصل می گردد . این عوامل منجر به افزایش رفاه مصرف کننده می گردند زیرا با افزایش رقابت بین سازندگان، محصولاتی با کیفیت بهتر، همراه با قیمت پائین تر تولید می شوند.
شکل گرایی بیش از حد در مرحله ثبت شرکت خود عاملی است برای افزایش شرکت های ثبت نشده و غیر رسمی. بدیهی است که ثبت نشدن شرکت، هم نظارت بر شرکت ها و رصد آنها را دشوار می کند. کاهش هزینه ثبت شرکت، تسریع در ثبت، استاندارد سازی مدارک ثبتی، کم کردن نقش دادگاه در فرایند ثبت، تغییرات و انحلال شرکت و اختیاری شدن مراجعه به دفاتر اسناد رسمی (برای مثال برای نقل و انتقال سهم الشرکه شرکت با مسئولیت محدود در حقوق ایران)، شفاف سازی و قابل فهم کردن فرایند ثبت شرکت، کاهش یا حذف الزام حداقل سرمایه، به حداقل رساندن موارد نیاز به صدور مجوز، ایجاد یک مرکز خدمات جامع برای ثبت شرکت در کنار سایر خدمات دولت الکترونیک و استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات جزو اقداماتی است که برای اصلاح روند ثبت شرکت ها باید در اولویت قرار گیرد.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ) ثبت شرکت ایلیا ( در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، ( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت موسسه و تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی - ثبت اختراع .

مشاوره آنی
مجتمع ایلیا ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی در راستا ارائه خدمات با حداقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

حقوق مالکیت نشانه های جغرافیایی در شرکتها

حقوق مالکیت نشانه های جغرافیایی در شرکتها -نشانه جغرافیایی نام یا سمبلی است که برای معرفی برخی کالاها که به محل یا مبدأ جغرافیایی خاصی (مانند شهر، منطقه یا کشور) تعلق دارند به کار می رود. استفاده از این نشانه به عنوان گواهی نامه ای عمل می کند که نشان می دهد کالا دارای برخی کیفیت یا معروفیت به لحاظ

پیدایش و سقوط حقوق ناشی از تابلو در شرکت ها

نحوه پیدایش و سقوط حقوق ناشی از تابلو در شرکت ها - به کاربردن تابلو به طور علنی و استعمال آن سبب ایجاد حق می شود و همانند نام تجارتی تاجر یا نام شرکت تجاری با استعمال، حق ناشی از آن محقق خواهد شد. در نهایت برای مشخص کردن محل و مکان موسسه تجارتی یا شرکت تجاری به کار گرفته می شود.

اهلیت شرکت های تجاری در ایران

اهلیت شرکت های تجاری در ایران - یکی از نتایج شخصیت حقوقی در شرکتهای تجاری، برخورداری از اهلیت میباشد که به موجب آن می توانند فعالیت های موردنظر خود را انجام دهند. در مورد اهلیت شرکتهای تجاری نکاتی به شرح زیر قابل توجه است.

حقوق فرانسه در ضمینه ثبت شرکت

حقوق فرانسه در ضمینه ثبت شرکت -با توجه به تعریف کلی شرکت در ماده ۱۸۳۲ قانون مدنی که ماهیتا هر نوع شرکتی، اعم از تجاری یا مدنی" را در بر می گیرد، قانونگذار فرانسوی در قانون تجارت، خود را بی نیاز از ارایه تعریف خاص برای شرکت تجاری دانسته و به ارایه مصادیق شرکت تجاری بسنده کرده است.

ثبت شرکت تولید سنگ گرانیت

کارگروه ثبت شرکت ایلیا با بیش از 18 سال سابقه کار در حوزه خدمات اداری ثبتی اماده خدمت رسانی به شما متقاضیان جهت ثبت شرکت تولید سنگ گرانیت می باشد.ثبت ایلیا

ثبت شرکت تولیدی

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص ثبت شرکت های تولیدی با کارشناسان متخصص و مجرب مجتمع ثبتی ایلیا در تماس بوده و از مشاوره های رایگان آنها بهره مند شوید .

ثبت شرکت تولید مداد رنگی

اگر به دنبال شریکی مطمئن در خصوص مشاوره و نهایتا ثبت شرکت تولید مداد رنگی خود هستید فرصت را از دست ندهید و همین حالا باکارگروه ثبت شرکت ایلیا تماس بگیرید.

فواید شرکت تک شریک در ایران

فواید شرکت تک شریک در ایران -در مورد شرکت های تک شریکه این سؤال اساسی مطرح است که اگر در این شرکتها همه سرمایه شرکت به وسیله یک شخص تأمین و همه امور شرکت نیز به وسیله همان شخص اداره می شود، چه ضرورتی برای تشکیل چنین شرکتی وجود دارد و چه فوایدی بر آن مترتب است؟

ثبت شرکت تولید پودر دستی

جهت کسب امور بیشتر در خصوص مشاوره کاملا رایگان و ثبت شرکت تولید پودر دستی خود فرصت را از دست ندهید و همین حالا با کارشناسان ثبت شرکت ایلیا در تماس باشید .

ثبت شرکت تولید غذای مکمل کودک

کارگروه مجتمع ثبت برند ایلیا اماده هرگونه خدمت رسانی به شما سروران گرامی در جهت ثبت شرکت تولید غذای مکمل کودک شما می باشد . مجتمع ثبت شرکت و برند ایلیا .

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید