جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت موسسه در استان البرز

ثبت موسسه در استان البرز

ثبت موسسه می تواند براساس قوانین تجارت در اداره مالکیت صنعتی انجام شود، تمامی نکات حقوقی ثبت موسسه در استان البرز را در ادامه متن زیر خواهید خواند تا در انجام امور خود پیشگام باشید. ما تمامی امور را به شما آموزش میدهیم تا راهنمای صفرتا صد شما عزیزان باشد.

راهنمای ثبت موسسه در استان البرز

در کلیه بازارهای اقتصادی جهان شرکتها به منظور انجام فعالت های تجاری تاسیس می گردند. تمامی فعالیت های این شرکت ها جنبه تجاری داشته و به طور مستقیم مشمول مالیات می گردد.

اما در مقابل فعالیت هایی نیز وجود دارد که لزوما فعالیت تجاری محسوب نمی گردد در نتیجه نهادی باید باشد که بتوان این فعالیت های غیرتجاری را در زیر شاخصه نهاد قرار داد این فعالیت ها را می توان به چند دسته امور فرهنگی، آموزشی، علمی و ادبی تقسیم بندی کرد که نمی توانند در قالب شرکت به ثبت برسند و شروع فعالیت نمایند به همین خاطر قانون گذار نهاد خاصی را که غیرتجاری نیز می باشد برای اجرای امور گفته شده در نظر گرفته است که با عنوان موسسات غیرتجاری خوانده می شوند

در قانون تجارت موسسه بدین صورت تعریف می گردد :

هدف از تشکیل موسسات غیرتجاری انجام امور غیرتجاری از قبیل امور خیریه یا علمی و… می باشد حتی اگر اعضاء تشکیل دهنده آن قصد انتفاع داشته باشند و یا نداشته باشند.

به همین خاطر ثبت موسسات غیرتجاری به دو بخش تقسیم می گردند :

 • موسساتی که به منظور تقسیم منافع در بین اعضا تاسیس نمی گردد به این موسسات در اصلاح موسسات غیرانتفاعی می گویند که فعالیتهایی از قبیل انجمن های اسلامی ، احزاب و دستجات سیاسی و… باید بدانید در زمان ثبت موسسات غیرانتفاعی از اداره کل اطلاعات نیروی انتظامی استعلام می گردد و در صورت تایید از جانب این اداره ثبت صورت میگرد.
 • موسساتی نیز هستند که هدف از تشکیل آنها جلب منافع مادی دربین اعضاء و یا دیگران می باشد. به این موسسات، موسسات انتفاعی گفته می شود که فعالیتهایی همانند آموزشگاه های زبان، علمی، فنی و موسسات گازرسانی را می توان نام برد. موسسین باید پس از به ثبت رساندن موسسه نسبت به اخذ مجوز فعالیت اقدام نمایند.

ثبت موسسه در استان البرز

مدارک لازم جهت ثبت موسسات غیر تجاری در البرز

 • تدوین و تنظیم دو نسخه تقاضانامه
 • تنظیم و تدوین اساسنامه ثبت موسسات غیرتجاری در دو نسخه و امضا توسط کلیه اعضا هیئت مدیره و سهامداران
 • تنظیم صورتجلسه مجمع موسسین در دو نسخه
 • مدارک هویتی کلیه اعضاء هیئت مدیره و سهامداران
 • چنانچه موضوع موسسه نیازمند مجوز باشد ارائه آن الزامی است.
 • وجود دو شریک در موسسات غیرتجاری الزامی می باشد.
 • میزان سرمایه در موسسات نیز از 1.000.000 ریال نمیتواند کمتر باشد.

تقسیم بندی مؤسسات غیر تجاری بسته اهدافشان

 • موسساتی که به منظور استفاده از سود و منافع تشکیل نشده باشند.
 • موسساتی که برای استفاده از سود و زیان تشکیل نشده باشند.

حداقل شرکا در موسسات نمیتواند از دو نفر کمتر باشد. سرمایه نیز به میزان قید شده در قانون تجارت می باشد.

فرآیند ثبت موسسات غیرتجاری در استان البرز

 • تنظیم کلیه اوراق ثبت موسسه اظهارنامه اساسنامه مجمع عمومی موسس
 • انتخاب 5 نام با توجه به موضوع فعالیت و محدودیت های که در قانون قید گردیده است مسئول مربوطه پس از بررسی گواهی لازم را با انتخاب یكی از اسامی پیشنهادی صادر می نماید.
 • با تایید نام متقاضی ثبت موسسه اوراق را از سامانه اداره ثبت شرکتها پرینت گرفته تا کلیه اعضاء هیئت مدیره و سهامداران بتوانند آن را امضا نمایند.
 • پس از امضا اوراق و ارسال آن به اداره ثبت شرکتها کارشناس اداره بررسی های لازم را نسبت به پرونده اعلام می نماید. در صورت تایید کارشناس آن اداره پیش نویس آگهی تاسیس آن صادر می گردد.
 • وکیل پرونده با مراجعه به اداره ثبت شرکتها اوراق را جهت تحویل به موکل دریافت می نماید.

انحلال موسسات غیرتجاری در کرج و استان البرز :

موسسات غیرتجاری نیز همانند شرکت ها هم به صورت اختیاری هم با حکم دادگاه می باشد. در صورتی که انحلال با اختیار اعضاء هیئت مدیره باشد مطابق مندرجات اساسنامه صورت میگیرد چنانچه مدیر تصفیه انتخاب نشده باشد مجمع عمومی فوق العاده یک نفر را به عنوان مدیر تصفیه انتخاب می نماید.

حدود اختیارات آن را اعلام می نماید اگر انحلال موجب حكم دادگاه باشد امر تصفیه عهده متصدی تصفیه مقرر اساسنامه خواهد بود و چنانچه متصدی مشخص نشده باشد دادگاه ضمن حكم انحلال یک نفر را جهت تصفیه معین می نماید و مطابق قانون تجارت امر تصفیه صورت خواهد گرفت.

شما متقاضیان محترم جهت کسب اطلاع از چگونگی ثبت موسسات غیرتجاری در استان البرز میتوانید با کارشناسان مجرب و متخصص مجتمع ثبتی ایلیا در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها