جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

سقوط حقوق ناشی از تابلو در شرکت ها

سقوط حقوق ناشی از تابلو در شرکت ها

نحوه پیدایش و سقوط حقوق ناشی از تابلو در شرکت ها را بهتر است برای فعالیت تجاری شرکت مدنظر قراردهید. در صورت پیش آمدن هر سوالی در زمینه تابلو در شرکت ها می توانید با وکلای حقوقی مجموعه ثبتی ایلیا در تماس باشید.

درباره سقوط حقوق ناشی از تابلو در شرکت ها

به کاربردن تابلو به طور علنی و استعمال آن سبب ایجاد حق می شود و همانند نام تجارتی تاجر یا نام شرکت تجاری با استعمال، حق ناشی از آن محقق خواهد شد. در نهایت برای مشخص کردن محل و مکان موسسه تجارتی یا شرکت تجاری به کار گرفته می شود.

نحوه پیدایش تابلو در شرکت ها

در خصوص زمان پیدایش حقوق ناشی از تابلو، مسائل مختلفی قابل طرح است، از جمله آن چه زمانی حق ناشی از نصب تابلو به وجود می آید؟ چون ممکن است قبل از افتتاح و شروع به کار یک کسب بازرگانی یا شرکت تجارتی، اقدام به نصب تابلو گردد و یا بعد از افتتاح و شروع به فعالیت یا همزمان با آن، این اقدام صورت گیرد.

رویه قضایی فرانسه در زمینه زمان به وجود آمدن دقیق حق مزبور مواجه با تردید، شده است. بعضی از محاکم پذیرفته اند که با نصب تابلو در محل شرکت حتی قبل از افتتاح و شروع به فعالیت اساسی، حق مربوط به آن تحقق خواهد یافت.

و بعضی دیگر از محاکم برای تابلو هنگامی اعتبار قائلند که جلب مشتری امکان پذیر باشد. در واقع شرکت افتتاح و فعالیت خود را شروع کرده باشد ولی در هر حال، حق ناشی از تابلو هم زمان با ثبت شرکت تجاری یا با علام ساده به وجود نخواهد آمد.

از نظر حقوقی وقتی حقوق مربوط به تابلو موجودیت پیدا می کند که صاحب تابلو اقدام به استعمال آن کند با قصد و اراده بر این که تابلو در معرض دید عموم قرار گیرد. طبق این نظر تفاوتی بین نصب تابلو شرکت قبل از افتتاح و شروع فعالیت و بعد از آن ندارد.

سقوط حقوق ناشی از تابلو در شرکت ها

سقوط حقوق ناشی از تابلو در شرکت ها

حقوق ناشی از تابلو در اثر استعمال، ساقط و از حالت انحصار خارج خواهد شد و در نتیجه هر شخص دیگری می تواند از آن با استعمال استفاده کند ولی طبق آراء فرانسه اگر ثالثی از مشابه تابلو شرکتی استفاده کند و شرکت نسبت به اقدام مزبور اعتراض نکند و در واقع در این زمینه مسامحه یا سهل انگاری نماید، این مسامحه به عنوان اعراض از حق ناشی از تابلو، تلقی خواهد شد و از حالت انحصاری خارج نمی گردد.

در حقوق ایران راجع به ثبت تابلو، قانونی وجود ندارد و در حال حاضر در قانون مصوب 1386 فقط راجع به ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مقررات و ضوابطی پیش بینی شده که در مباحث بعدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در قوانین ثبت علائم و اختراعات قدیم مصوب 1304 و 1310 و آیین نامه اجرایی قانون ثبت علائم تجارتی و اختراعات مصوب 1337 نیز ضابطه ای راجع به ثبت تابلو پیش بینی نشده است.

بنابراین تابلو در حقوق ایران قابل ثبت نیست ولی تحت نظر شهرداری و دایره نظارت بر اماکن عمومی، شهرسازی و زیبا سازی شهرها، تابلو مربوط به اماکن عمومی، مغازه ها و موسسات و شرکت ها، تهیه و نصب می گردد ولی این نظارت فقط منحصر می شود به این که طراحی و نام تابلوها خلاف اخلاق و شرع نباشد و بابت این نظارت شهرداری سالیانه مبلغی دریافت می کند.

در فرانسه با توجه به این که تابلو یکی از عناصر کارمایه تجارتی محسوب می شود، باید طبق ضوابط مواد 8 و 15 مصوبه 30 مه1984 مانند ثبت شرکتها و موسسات بازرگانی به ثبت برسد، و این ثبت شرط برای اعتراض در برابر تجاوز اشخاص ثالث خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها