جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

حق دفاع از طرح صنعتی ثبت شده در مقابل دعوی بطلان طرح

حق دفاع از طرح صنعتی ثبت شده در مقابل دعوی بطلان طرح دارای قواعد و مقرراتی است که در قانون ثبت طرح صنعتی طی شرایطی پیش بینی هایی در خصوص آن صورت گرفته است.

حق دفاع از طرح صنعتی ثبت شده در مقابل دعوی بطلان طرح

هر ذینفع می تواند از دادگاه ابطال ثبت طرح صنعتی را درخواست نماید.درخواست کننده ابطال، وقتی موافق به ابطال و اخذ حکم از دادگاه خواهد شد که یکی از موارد زیر را در دادگاه ثابت کند:

الف- ثابت کند طرح ثبت شده با تعریف طرح صنعتی مندرج در ماده 20 قانون ثبت طرح های صنعتی مصوب 1386 انطباق ندارد.

ب- طرح ثبت شده جدید نبوده و اصالت ندارد( ماده 21 قانون 1386)

ج- طرح ثبت شده مربوط به موضوعی است که ازطریق کتبی یا شفاهی ویا از طریق استفاده عملی ویا هرطریق دیگر قبل از تقاضای ثبت اصلی طرح یا حق تقدم ناشی از اظهارنامه ثبت طرح صنعتی، افشاء شده است.

د- بهره برداری از موضوع طرح ثبت شده، خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه است.

منظور از موازین شرعی، اصول مسلم دین است که در صورت تردید نیاز به جلب نظر کارشناس دارد و نظم عمومی و اخلاق حسنه نیز معیار وضابطه قانونی ثابتی ندارد. هرچند ارتباط به عرف جامعه دارد که تشخیص آن با دادگاه خواهد بود.

هـ- کسی که طرح صنعتی به نام وی ثبت شده ،طراح آن طرح یا قائم مقام قانونی او نیست.

و- طرح حاوی نمادها یا نشان های رسمی مثل پرچم کشور یا آرم سازمان های دولتی و عمومی است.

ادامه مطلب
اخذ کد اقتصادی در سنندج

ز- طرح ثبت شده در نتیجه عمل کرد فنی محصول ایجادشده است.( ماده 29 قانون و ماده 84آئین نامه اجرایی)

مالک طرح یا قائم مقام وی در مقابل ادعای عنوان شده به منظور ابطال طرح مربوط، حق دفاع دارد و می تواند دلایلی در رد مطالب عنوان شده از طرف مدعی، اقامه وقانونی بودن طرح صنعتی ثبت شده را در دادگاه ثابت کند.

اگر صاحب طرح یا قائم مقام وی قادر به دفاع قانونی نباشد یا در مقام دفاع برنیاید ویا دفاع، مورد پذیرش دادگاه رسیدگی کننده قرار نگیرد، طرح صنعتی ثبت شده با رای دادگاه ابطال خواهد شد.

رای دادگاه بدوی قابل تجدید نظر و فرجام خواهی است و اگر رای بدوی در مرحله تجدید نظر و فرجام تائید گردد یا نسبت به رای صادره تجدیدنظر خواهی و فرجام خواهی به عمل نیاید. رای بدوی قطعی و نهایی خواهد شد. حکم نهایی مبنی برابطال طرح ثبت شده به اداره مالکیت صنعتی ابلاغ می گردد.

اداره مالکیت صنعتی رای را ثبت وپس از دریافت هزینه از ذینفع در اولین فرصت ممکن، مفاد رای را در روزنامه رسمی کشور منتشر خواهد کرد (ماده 29 وقسمت اخیر ماده 18 قانون ثبت طرح های صنعتی مصوب 1386)

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل (ثبت انواع شرکت های تجاری و تخصصی، تنظیم و ثبت صورتجلسات تغییرات شرکتها) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل (ثبت برند، ثبت طرح صنعتی و هزینه و قیمت ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی و ثبت اختراع) همچنین امور اخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور و انجام کلیه امور مالیاتی و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی دعاوی کیفری، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها درسراسر ایران .

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها