جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در این مقاله سعی داریم برایتان در رابطه با شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود توضیحاتی ارائه دهیمم لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. انجام امورات مربوط به ثبت شرکت ها به دلیل پیجیدگی و دشوار بودن امور ثبتی آن ها باید توسط شخصی آشنا به امور حقوقی انجام گیرد این در صورتی است که یافتن موسسه حقوقی مجرب در زمینه ثبت شرکت ها از موارد دشوار به حساب می آید.

با ارائه موارد مهمی جهت ثبت و نیز اشاره به شرایط و مراحل لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود، افراد را در راه رسیدن به اهداف بلند مدتشان یاری خواهد کرد. در ادامه توضیحاتی در خصوص شرایط و مراحل ثبت شرکت های با مسئولیت محدود جهت مطاله شما عزیزان تدوین گردیده است. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی در این خصوص می توانید با مجتمع ثبت شرکت ایلیا تماس بگیرید.

شرکت با مسئولیت محدود چیست؟

شرکت با مسئولیت محدود به شرکتی گفته می شود که ما بین بیش از دونفر برای انجام امورات و فعالیت های تجاری واقتصادی تشکیل می شود. هرکدام از شرکا بدون اینکه سرمایه آن ها به سهام تقسیم شود تنها تا میزان سرمایه وارده خود در شرکت مسئولیت دارند و در صورت مواجه شدن با قروض و بدهی های شرکت اقدام به پرداخت آن ها خواهند کرد.

در انتخاب نام مناسب برای شرکت باید از قوانین و مقررات ثبت شده در اداره ثبت شرکت ها پیروی کرد و تمامی مفاد انتخاب نام را برای نام گذاری شرکت برگزید. شرکا در این نوع از شرکت ها بر اساس میزان سرمایه ای که به شرکت وارد کرده اند مسئول در سود آوری و یا در پرداخت بدهی های شرکت هستند و مسئولیتی بیش از سرمایه وارده خود ندارند.

اگر شرکت های با مسئولیت محدود دارای بیش از 12 عضو و شریک باشند باید یک هیئت نظارت برای رسیدگی به امورات شرکت تشکیل شود. حداقل در سال یک بار مجمع عمومی بین شرکا تشکیل شود. به رسیدگی امور سالانه شرکت پرداخته شود. با توجه به قوانین مندرج در تجارت حداقل میزان سرمایه برای تاسیس این شرکت ها 1میلیون ریال می باشد که باید توسط موسسین پرداخت شود.

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی می باشد که میان دو یا چند نفر به منظور کارهای تجارتی تشکیل شده است. هر کدام یک از شرکا بدون اینکه سرمایه آن ها به سهام و یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا اندازه ای که به شرکت آورده اند در برابر قروض و دیون شرکت مسئول می باشند.

در اسم شرکت باید عبارت با مسئولیت محدود ذکر شود و هم چنین اسم شرکت نباید متضمن اسم هیچ کدام یک از شرکا باشد،در صورتی که این چنین باشد شریکی که نام او در اسم شرکت ذکر شده است در برابر اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی دارد.

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در این بخش به شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود پرداخته شده است در صورت نیاز به مشاوره های تخصصی در خصوص شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود با مشاوران و کارشناسان ثبت شرکت ایلیا در ارتباط باشید.

ادامه مطلب
ثبت شرکت در بانه

اول.رضایت و اهلیت شرکا و هیئت مدیره در شرکت

همانطور که میدانید قرارداد شرکت بامسئولیت محدود بین کلیه ی شرکا به امضا می رسد.ودر این قرارداد همچون قراردادهای دیگر شرکتهای یاد شده در کتاب قانون تجارت،می بایست عاری از هرگونه اشتباه اکراه یا تدلیس باشد.به بیان دیگر شرکت با مسئولیت محدود بایستی کاملا بااراده ی خودش قرارداد شرکت یا شرکتنامه را امضا نماید.لازم به ذکر است که براساس ماده 1212قانون مدنی افرادی که به سن بلوغ نرسیده باشند نمی توانند اعمال حقوقی را انجام بدهند .اما صغیران بر اساس قسمت دوم همین ماده می توانند با دارا بودن قیم وکسب اجازه ی وی برای اشغال ،کار یا پیشه از شرکای شرکت با مسئولیت محدود بشود.اما درباره ی دیگر محجوران تنها قادرند که با نماینده ای قانونی شریک شرکت بشوند.

دوم.موضوع شرکت و شرایط ثبت موضوع در شرکت

در شرایط وزمان شکل گرفتن شرکت با مسئولیت محدود شرکا موظف به تدوین متن شرکتنامه و امضا آن می باشند.موضوعیت شرکت در متن شرکتنامه قید می شود .در انتخاب موضوع باید به ماده 190قانون مدنی توجهات لازم را مبذول داشت.

درصورتی که در قانون تجارت ایران جهت دارایی شرکت با مسئولیت محدود اقلی برای میزان سرمایه معین نشده است اما باوجود این شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود موقعی شکل می گیرد که همه ی سرمایه ی نقدی آن تامین و سهم شرکا که به صورت آورده های غیر نقدی تقویم وارائه گردد.

در حقوق ایران به جهت ممانعت و پیشگیری از شکل گرفتن و شرایط ثبت شرکتهای با مسئولیت محدود فاقد سرمایه و پشتیبانی از بستانکاران اینطور صلاح می بیند که همچون شرکتهای سهامی موسسان ملزم باشند که اقلی برای سرمایه در حسابی متعلق به شرکت در بانک واریز کرده و رسید بانکی را به مرجع ثبت شرکتها ارائه دهند.

در ماده های 96 و100کتاب قانون تجارت شرکا قادرند میزان سهم الشرکه ی خود را به شکلی غیر نقدی تحویل شرکت بدهند واین فر آیند بعد از تقویم شدن صورت می پذیرد.این اتفاق در شرکتنامه لازم به قید شدن می باشد.چنین شرکایی در قبال اشخاص ثالث به نسبت ارزش آورده های غیر نقدی ،مسئولیتی تضامنی خواهند داشت.

به این منوال ضوابط درباره آورده های غیر نقدی در شرکت با مسئولیت محدود حق و حقوق اشخاص طرف قرارداد و شریک هایی که سرمایه ی نقدی به شرکت داده اند را تامین نمی نمایند. چراکه دررای کتبی کارشناس رسمی دادگستری مثل شرکتهای سهامی در تقویم آورده ی غیر نقدی پیش بینی نگردیده است.

سوم.تعداد شرکا و سهم الشرکه

شرایط حداقل شرکا برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود دو نفر می باشد.اما حداکثری مبنی براین امر در قانون مطرح نشده است. آنچه در قانون کشور فرانسه حد بالای شرکا در شرکت با مسئولیت محدود 50نفر پیش بینی شده است.در صورتی که تعداد شرکا از این میزان فزونی یابد شرکت ملزم به تغییر نوع خود از مسئولیت محدود به سهامی می باشد.

در شرایطی که شرکت با دو نفر شکل بگیرد و بعد از تشکیل یکی از اعضا میزان سهم الشرکه ی خودش را به فرد دیگری منتقل کند آیا شرکت توانایی حفظ بقای خود را دارا می باشد؟

ادامه مطلب
ثبت شرکت بازرگانی

کتاب قانون تجارت نظری نسبت به این مسئله ندارد.اما بر مبنای حقوق فرانسه در شرایطی که سهم الشرکه یا میزان سهام شرکتی در اختیار یک نفر به جهت منتقل شدن یا ارث و دیگر اتفاقات این چنینی تجمع بشود ،این موضوع باعث منحل شدن شرکت نمی گردد.اما هر شخصی می تواند خواستار انحلال شرکت از دادگاه بشود مگر اینکه شریک مربوطه طی یک سال اوضاع خودش را از نظر تعدد شرکا با متن قانون مطابقت بدهد.

چهارم.نام شرکت و مدت آن

شرایط نام شرکت می بایست دارنده ی عبارت نوعی شرکت باشد. مثلا شرکت با مسئولیت محدود ،در غیر این صورت شرکت با مسئولیت محدود مسئولیت تضامنی می یابد در برابر اشخاص ثالث .

نام شرکت با مسئولیت محدود نمی تواند نام هیچ یک از شرکا را در خود داشته باشد چراکه آن شخص در قبال اشخاص ثالث متضمن مسئولیتی تضامنی خواهد شد.در خصوص شرایط مدت شرکت یا بعبارتی طول عمر شرکت در قانون تجارت ایران سخنی به میان نیامده است وشرکا مدت شرکت را نامحدود اعلام می نمایند.اما در قانون کشور فرانسه مدت 99ساله ای برای شرکت در نظر گرفته شده است.

شرایط شکلی ثبت شرکت با مسئولیت محدود

اول – شرایط لزوم تنظیم شرکتنامه ونشر آگهی در شرکت با مسئولیت محدود

در قانون تجارت ایران هیچ گونه الزامی و شرایطی برای تدوین متن شرکتنامه پیش بینی نشده است.در ماده ی 97 قانون تجارت بیان میدارد که موسسین ثبت شرکت با مسئولیت محدود می بایست که متنی به شکل شرکتنامه را بین خودشان تنظیم و امضا نمایند.

علاوه بر متن شرکتنامه شرایط تدوین متن اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود نیز الزامی می باشد.طی اساسنامه شرکا مخیر می باشند که تصمیم خود را مبنی بر حوزه اختیارات و نوع تصمیم گیری و حق رای و حتی روابط حاکم میان خودشان را بیان نمایند.

اسنادی همچون صلح نامه و شرکتنامه می بایستی براساس سند رسمی تنظیم گردد و این دقیقا در ماده 47 قانون تجارت در بند 2ذکر شده است.

طی ماه نخست تشکیل هر شرکت می بایست مختصر خلاصه ای از شرکتنامه والحاقات آن براساس مقررات وزارت دادگستری بیان گردد.شرایط ثبت اساسنامه شرکت می بایست در تهران و در دایره ثبت شرکتها و در شهرهای دیگر خارج از تهران ،در اداره ی ثبت اسناد مرکزیت اصلی شرکت به ثبت برسد.

تحویل متن تقاضانامه در قالب دو نسخه الزامی می باشد و همچنین در شرکت با مسئولیت محدود می بایست یک نسخه اساسنامه ،یک نسخه از شرکت نامه و اسامی شرکا که برای اداره شرکت منتخب شناخته شده اند و در نهایت متنی که توسط مدیر امضا شده است و گویای پرداخت کلیه ی سرمایه ی نقدی و آورده های غیر نقدی می باشد با معین ساختن ارزش آورده های غیر نقدی تقدیم می گردد.

بعد از اینکه شرکت ثبت شد ،متصدی می بایست یک نسخه از متن تقاضانامه را که دارای تاریخ و نمره ثبت می باشد امضا نموده و مهر کن و به متقاضیان تحویل نماید.متن تقاضانامه از اسناد شرکت محسوب می شود. طی نخستین ماه از ثبت شرکت متقاضیان می بایست خلاصه نامه ای از شرکتنامه و الحاقات آن را توسط اداره ثبت شرکت حوزه ی خود در روزنامه رسمی و یکی از روزنامه های کثیر الانتشار مرکزیت اصلی شرکت با هزینه ی شرکت منتشر نمایند.

ادامه مطلب
نمونه قرارداد محوطه سازی، سیستم روشنایی، شبکه های آب

دوم-شرایط وضعیت قراردادهای تنظیمی به حساب شرکت با مسئولیت محدود پیش از تشکیل آن

براساس جداکردن و مجزا ساختن اشخاص حقوقی از دیگر شرکا وسهامداران تا جایی که شرکت تاسیس نگردیده باشد ،و شخصیت حقوقی اش شکل نگرفته باشد نمی تواند با دیگر اشخاص ثالث قرارداد ببندد و دارنده ی حق و حقوق و تعهدی گردد.

چنانچه پیش از تشکیل و ثبت شرکت با مسئولیت محدود افراد موسس تعهدی در قبال شرکت یا اشخاص ثالث را قبول نمایند ،برای محفوظ داشتن حقوق اشخاص ثالث که پیش از تشکیل و ثبت قانونی شرکت با موسسین قراردادی را تنظیم نموده اند ،افراد موسسی که این قرارداد را با آنها تنظیم نموده اند ،در قبالشان مسئولیتی تضامنی دارا می باشند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

  1. کارت ملی و شناسنامه تمامی اعضای شرکت (سهامداران و شرکا)
  2. نوشتن یک اساسنامه که در آن تمام اطلاعات شرکت درج شده است (تعداد اعضا، اسامی شرکت، اسامی شرکا، میزان سرمایه شکت، سهم هر فرد و قوانینی که افراد شرکت بر سر آن به توافق رسیده‌اند)
  3. مشخص کردن میزان سرمایه شرکت
  4. ارائه مجوز شرکت و یا مدرک تحصیلی  در صورتی که موضوع فعالیت نیاز به مجوز و یا مدرک تحصیلی داشته باشد. 

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود،نخست باید مدارک را آماده کنید، سپس باید به سامانه اداره ثبت شرکت ها به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir مراجعه کنید و اطلاعاتی از قبیل نوع شرکت،سرمایه شرکت و اعضای شرکت را که از شما خواسته شده است را کامل کنید.

انتخاب 5 نام بر اساس ترتیب اولویت شما که می‌خواهید نامتان کدم باشد و درج اطلاعات در سامانه جهت تأیید نام سپس اظهارنامه ثبت شرکت را اماده می نمایئد و بعد برای اداره ثبت شرکت‌ها پس از تأیید نام ارسال می‌کنید

سامانه ثبت شرکت با مسئولیت محدود

امروزه مراحل و سبک انجام امورات مربوط به ثبت شرکت با گذشته بسیار تغییر کرده به صورتی که دیگر برای ثبت شرکت ها نیازی به مراجعه حضوری به اداره ثبت نمی باشد و تنها با داشتن یک شبکه اینترنت می توان به راحتی و در کم ترین زمان اهداف خود را عملی ساخت . قابل ذکر است ک انجام امورات مربوط به ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیاز به تخصص و کاردانی افراد ثبت کننده خواهد داشت.

برای ثبت شرکت به صورت آنلاین ابتدا به سامانه اینترنتی www.irsherkat.ssaa.ir  مراجعه کرده و با توجه به آموزش های لازم و موارد خواسته شده در سامانه اقدامات مربوط به ثبت شرکت را به سرانجام برسانید . برای ثبت شرکت به صورت تخصصی هم اکنون می توانید با شماره تماس های مجتمع حقوقی ایلیا تماس گرفته و از طریق مشاوره رایگان این موسسه اهداف خود را پیش ببرید.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x