لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

شکل گیری شرکتهای دولتی در ایران


در دهه ۱۹۵۰، توجه به توسعه اقتصادی سکه رایج زمان بود. به خصوص بسیاری از کشورهای تازه استقلال یافته و یا از قید قیمومت آزاد شده، به دنبال رشد سریع اقتصادی بودند تا «شکاف» بین سطوح زندگی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه خودشان را کاهش دهند.

شکل گیری شرکتهای دولتی در ایران

این دوره هم زمان با اوج گیری عدم اعتماد شدید به نظام بازار بود بدان معنا که شکست بازار بسیار وسیع بوده و تا حد زیادی نیز مسبب توسعه نیافتگی است؛ آن هم به این دلیل که مکانیزم قیمتها در کشورهای جهان سوم به خوبی عمل نمی کند و راهنمای مناسبی برای تخصیص بهینه سرمایه گذاری و عوامل تولید نیست و یا در برخی موارد اساسا «بازار» به مفهوم نظامی سازمان یافته و مدرن وجود ندارد.

از این رو رهبران کشورهای در حال توسعه باور داشتند که مسئولیت آنها توسعه سریع اقتصادی را نیز شامل می شود و دولت باید به عنوان یک بخش پیش رو عمل کند؛ بنابراین، دولت باید مبتکر در فعالیت های اقتصادی و پیشگام در اجرای برنامه های توسعه اقتصادی باشد.

این سوءظن نسبت به بازار تا اندازهای ناشی از تجربه زمان استعمار و تاحدی نیز ناشی از اثر وسیع رکود بزرگ در کشورهای در حال توسعه و البته به دلیل جو روشنفکرانه زمان خود بود. به عبارت دیگر این باور عمدتا وجود داشت که تولید کنندگان خصوصی بسیار کوته بین، کوچک و ناآگاه بوده و قادر و مایل نیستند فعالیت های مناسب اقتصادی را اختیار کنند.

بدین ترتیب، می اندیشیدند که دولت باید مسئولیت های فوق را انجام دهد. به علاوه تصور می شد که نقش دولت نه تنها فعالیتهای زیربنایی و بالاسری اجتماعی است که دولت ها در کشورهای صنعتی، در طی فرآیند توسعه خود انجام داده بودند، بلکه دولت همچنین مسئولیت مستقیم برای انجام فعالیتهای اقتصادی دارد که به طور سنتی در اختیار بخش خصوصی بوده است.

بر این اساس است که در اغلب کشورهای جهان سوم دولت عهدهدار فعالیتهای گسترده ای شامل «دوایر بازاریابی دولتی» با یک شبکه توزیع انحصاری جهت فراهم آوردن عوامل تولید برای کشاورزان، فروشگاههای دولتی خرده فروش برای عرضه و توزیع مواد غذایی و کالاهای اساسی، کشف و استخراج معادن و تولید مصنوعات، حق انحصار در ورود اكثر کالاهای وارداتی، انجام فعالیت های بیمه و بانکداری، مالکیت و اداره هتل ها علاوه بر سرمایه گذاری های زیربنایی و ارائه کالاها و خدمات عمومی که خود طیفی بسیار گسترده دارد، می شود.

ایران نیز هرچند دیرتر از سایر کشورهای در حال توسعه، ابتدا با شیبی ملایم، اما در اواخر دهه ۴۰ شمسی با سرعتی زیاد به جرگه کشورهایی پیوست که دولت در آنها حضوری حداکثری در اقتصاد را تجربه می کرد. در حقیقت هم زمان با گسترش ایده خصوصی سازی و گرایش مجدد به سوی مکانیزم بازار و آشکار شدن نقایص اصولی در اقتصادهای متمرکز و برخلاف روند موجود در سایر نقاط جهان که کم کم داشتند زمینه را برای کاهش تصدی گری و کم کردن بار دولت، از طریق روش های مختلف خصوصی۔ سازی مهیا می کردند، صنایع بسیاری در ایران ملی اعلام و به مدیریت دولتی سپرده میشود.

دولت با تحویل گرفتن مجتمع های بزرگ صنعتی، صاحب امتیاز ویژه شده و در نهایت جو عدم امنیت برای تشکیل سرمایه گذاری های خصوصی، مسیر اقتصادی کشور را به کلی تغییر می دهد؛ به نحوی که خیلی زود بر اساس برخی تخمینها حدود ۸۰ درصد از محصولات صنعتی به طور مستقیم و غیر مستقیم در اختیار شرکتهای دولتی قرار می گیرد.

مالکیت دولتی نه تنها تمامی کالاها و خدمات در بخش عمومی مانند آب و برق و گاز را در بر می گیرد، بلکه راه آهن، هواپیمایی، کشتیرانی، صنایع بزرگ و متوسط، شبکه - های پولی و مالی، انحصار واردات بسیاری از کالاها و حتی شبکه های توزیع خرده فروشی کالاها را در اختیار خود گرفته تا جایی که امروز این ماشین عظیم اداری غیرکارآ، بزرگترین مانع برای اقدامات اساسی در توسعه اقتصادی است.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، ( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت شرکت سهامی عام تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی) - ثبت اختراع ، هزینه و تعرفه ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع )

مشاوره آنی
مجتمع ایلیا ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی در راستا ارائه خدمات با حداقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

قوانین شرکتهای تجاری در ایران

قانون تجارت، منبع اصلی مقررات مربوط به شرکت های تجاری در ایران می باشد و باب سوم آن به شرکت های تجاری اختصاص دارد در این مقاله به قوانین حاکم بر شکتهای تجاری در ایران پرداخته می شود لطفا مطالعه نمایید .

الزام تجار به ثبت در دفتر تجاری

الزام تجار به ثبت در دفتر تجاری -مطابق ماده ۱۶ و ۱۷ قانون تجارت، کلیه تجار (به استثناء کسبه جز) باید در مدت مقرر به دفتر پلمپ ثبت شرکت ها مراجعه و اسم خود را در این دفتر ثبت نمایند و سپس شماره تجاری را در بالای کلیه اسناد و مدارک، در کنار عنوان تجاری، ثبت نمایند، این دفتر باید توسط دادستان یا نمایند

ثبت شرکت تولید درب ضد سرقت

کارگروه مجرب ثبت شرکت و برند ایلیا از هم اکنون اماده هر گونه خدمت رسانی و مشاوره کاملا رایگان به شما سروران گرامی جهت ثبت شرکت تولید درب ضد سرقت می باشد.

تجزیه شرکت تجاری در لایحه جدید قانون تجارت

تجزیه شرکت تجاری در لایحه جدید قانون تجارت - در لایحه جدید تجارت، با اختصاص مواد متعددی از لایحه به موضوع تجزیه و ادغام مواد ۵۹۰ تا ۶۱۶) سعی شده است خلأ قانونی حاضر رفع و همگام با حقوق تجارت کشورهای دیگر، در مورد انواع تجزیه، آثار و احکام آن پیش بینی های لازم صورت گیرد .

روش های تقویم آورده های غیر نقدی شرکا در شرکت

روش های تقویم ( ارزیابی ) آورده های غیر نقدی شرکا در شرکت یا جهت ثبت شرکت - آورده های غیرنقدی نیازمند تقویم و تعیین ارزش مالی آن با پول رایج کشور می باشند. نکته مهم در مورد تقویم، روش های تقویم است که قانونگذار به صراحت به یکی از این روشها یعنی مراجعه به کارشناس رسمی دادگستری در لایحه قانونی اصلاح

حقوق فرانسه در ضمینه ثبت شرکت

حقوق فرانسه در ضمینه ثبت شرکت -با توجه به تعریف کلی شرکت در ماده ۱۸۳۲ قانون مدنی که ماهیتا هر نوع شرکتی، اعم از تجاری یا مدنی" را در بر می گیرد، قانونگذار فرانسوی در قانون تجارت، خود را بی نیاز از ارایه تعریف خاص برای شرکت تجاری دانسته و به ارایه مصادیق شرکت تجاری بسنده کرده است.

رضایت شرکا در تشکیل شرکت

رضایت شرکا در تشکیل و مراحل ثبت شرکت ها در ای - تشکیل شرکت نیاز به انعقاد قرارداد دارد؛ اما این تنها شرط تشكيل شرکت نیست، بلکه شرایط دیگری نیز وجود دارد که تحقق آنها برای تشکیل شرکت ضروری است. یکی از شرایط رضایت شرکا در تشکیل شرکت می باشد که در این مقاله مطالعه نمایید

شکل گیری شرکتهای دولتی در ایران

روند شکل گیری شرکتهای دولتی در ایران از گذشته تا کنون را در این مقاله مطالعه می نمایید

ثبت شرکت تولید سوزن منگنه کوچک

برای اینکه کسب و کار شما رونق خوبی بگیرد و قانونی شود اول باید به فکر ثبت شرکت تولید سوزن منگنه کوچک خود باشید که ما در این زمینه شما را یاری می دهیم.ایلیا

ثبت شرکت تولیدی

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص ثبت شرکت های تولیدی با کارشناسان متخصص و مجرب مجتمع ثبتی ایلیا در تماس بوده و از مشاوره های رایگان آنها بهره مند شوید .

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید