لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

مزایای ثبت اختراع به همراه گواهی ثبت اختراع


به نتیجه فکری شخص یا اشخاص که برای نخستین بار روند و یا محصول خاصی را ارائه می نمایند و مسئله ای را در فناوری،حرفه،صنعت و...را حل می کند اختراع گفته می شود.وقتی اختراعی به ثبت می رسد برای صاحب خود مزایای زیادی را به ارمغان می آورد که ما در این مطلب می خواهیم به این موضوع بپردازیم.

 

مزایای ثبت اختراع

مزایای ثبت اختراع

 • با ثبت اختراع،مخترع حق استفاده انحصاری به منظور ساخت،صادرات،واردات،عرضه جهت فروش و استفاده از فرآورده را به دست می آورد که بدین صورت از ساخت، استفاده،عرضه برای فروش ،فروش یا وارد کردن یک محصول یا فرآیند بر اساس اختراع ثبت شده بدون اجازه قبلی مالک آن جلوگیریمی شود و شرایط مناسبی جهت حضوری مطمئن در بازار ایجاد می شود.
 • با ثبت اختراع،امکان دسترسی به بازارهای جدید ممکن می شود.
 • با ثبت اختراع از فعالیت های تکراری جلوگیری می کند.
 • حقوقی که از ثبت اختراع به دست می آید قابل نقل و انتقال می باشد و در صورتی که صاحب اختراع فوت کند حق به ورثه او انتقال می یابد.
 • با ثبت اختراع در صورت تقلید و هر گونه سوء استفاده ار اختراع مالک می تواند به صورت قانونی اقدام کند،هم چنین مالک و یا مالکتن می توانند بر علیه هر شخصی که بدون اجازه به حقوقشان تجاوز کند در دادگاه شکایت کند.
 • با ثبت اختراع،نام اختراع کننده در گواهینامه اختراع درج می گرددمگر اینکه به صورت کتبی از اداره مالکیت صنعتی تقاضا کند که اسمش قید نگردد،هر گونه اظهار یا ضمانت مخترع حاکی از اینکه اسم شخص دیگری به عنوان مخترع قید نشود بدون اثر قانونی می باشد.
 • با ثبت اختراع امکان استفاده از مزایا و تسهیلات ارائه شده برای شرکتهای فناور و دانش بنیان محقق می شود.
 • با ثبت اختراع امکان بهره مندی از مزایای بنیاد ملی نخبگان محقق می گردد.
 • با ثبت اختراع، پذیرش جهت ادامه تحصیل در داخل و یا خارج از کشور آسان می شود.
 • با ثبت اختراع،امکان دریافت تسهیلات و مزایای صندوق حمایت از پژوهشگران کشور محقق می شود.
 • ثبت اختراع، امتیاز مثبت برای استخدام محسوب می شود.
 • با ثبت اختراع،تسهیلات اعطایی برای خدمت سربازی محقق می گردد.
 • عموما بسیاری از افراد در سطح جامعه همواره دارای ایده های بسیار جدیدی هستند که میخواهند برای پیشرفت در کسب و کار خود از آن بهره بگیرند. بنابراین اولین مشکل آنها عدم سو استفاده ی اشخاص دیگر خواهد بود. اینجاست که قانونگذار تمهیداتی را به عنوان ثبت اختراع برای اشخاص در نظر گرفته است تا مخترعین بتوانند با خیالی آسوده و فراخ به پیشرفت خود ادامه دهند تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.
 • اختراع به هر ایده و طرح یا ساخته و مدلسازی شده ی جدیدی گفته می شود که قابلیت تولید داشته باشد. بنابراین نو و خلاقانه بودن اولین شرظ ثبت اختراع می باشد.

گواهی ثبت اختراع

در کشور ایران و تعداد بسیار زیادی از کشورها گواهی ثبت اختراع دارای مدت 20سال است.خاطر نشان می شویم که این مدت زمان در هر کشوری متفاوت می باشد ولی جهت پایداری حمایت تا 20سال باید هزینه ثبت برای هر سال را پرداخت نمود و در صورتی که پرداخت صورت نگیرد گواهی ثبت اختراع منقضی می گردد.شایان ذکر است که در صورت دیرکرد اقساط، سازمان مالکیت های صنعتی مبلغی را به عنوان جریمه دریافت می کند.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره داشتن گواهی ثبت اختراع چه حق و حقوقی دارد می توانید با ثبت شرکت ایلیا تماس حاصل کنید.

داشتن گواهی ثبت اختراع چه حق وحقوقی را به دارنده آن می دهد؟

 • ثبت اختراع سبب می شود تا از مخترع و اختراعی که ثبت شده است حمایت شود.
 • وقتی اختراعی ثبت می شود حق انحصاری ساخت،صادرات،واردات و عرضه برای فروش بای مالک اختراع حاصل می شود.
 • ثبت اختراع موجب بیشتر شدن ارزش تجاری اختراع و بیشتر شدن سود می گردد.
 • با ثبت اختراع امکان دسترسی به بازارهای جدید بیشتر می شود.
 • ثبت اختراع سبب اجتناب از فعالیت های تکراری می شود.
 • حقوقی که از ثبت اختراع بهش دست می آید قابلیت نقل وانتقال را دارد بنابراین در صورتی که صاحب اختراع فوت کند حقوق آن به وراث او منتقل می شود.
 • ثبت اختراع سبب حمایت از طرح های صنعتی می شود.

گواهینامه ثبت اختراع

گواهینامه ثبت اختراع به سندی گفته می شود که از طرف اداره مالکیت صنعتی جهت حمایت از اختراعات صادر می شود و بموجب آن، دارنده آن از حقوق انحصاری متعلق به اختراع برخوردار می شود.

اداره مالکیت صنعتی ، مبلغی را جهت حفظ اعتبار اختراع گواهینامه ثبت اختراع در طی 20 سال مشخص می کند که دارنده گواهی باید آن را پرداخت کند و گرنه گواهی ثبت اختراع منقضی می شود و از اعتبار ساقط می گردد. ثبت اختراع با هدف حمایت از مخترع و اختراع به ثبت می رسد.

در قسمت بعدی به شرح تعدادی از مزایای قابل توجه ثبت اختراع می پردازیم. حمایت از مخترع و اختراع ثبت شده مشروط به ثبت اختراع بوده و دارنده امتیاز اختراع می تواند پس از به ثبت رساندن نهایی آن، از نتایج کارهایش منتفع شود.

 

گواهی ثبت اختراع

 

مزایای داشتن گواهی ثبت اختراع

دارنده گواهی ثبت اختراع از مزایای ویژه مرتبط با اختراع بهره مند می گردد که از جمله مزایای داشتن گواهی ثبت اختراع می توان موارد زیر را برشمرد:

 1. عضویت در بنیاد نخبگان ملی و بهره مندی از از تسهیلات اعطایی مرتبط با آن.
 2. امکان برخورداری از تسهیلات اعطایی برای خدمت سربازی (کاهش مدت خدمت، گذراندن دوران خدمت در مراکز تحقیقاتی و در مجاورت محل سکونت، امکان اجرای پروژه پژوهشی به جای خدمت عادی سربازی جهت اخذ کارت پایان خدمت حتی در حین تحصیل، و...)
 3. معاف شدن از گذران دوره طرح برای گروه های پزشکی پس از تأیید وزارت بهداشت.
 4. عضویت در انجمن دانشجویان استعدادهای درخشان و برخورداری از تسهیلات مقرر شده برای آن.
 5. تسهیل در روند اخذ پذیرش جهت ادامه تحصیل در داخل یا خارج از کشور.
 6. شرکت در جشنواره ها، مسابقات وسمینارهای بین المللی و کسب مدال های بین المللی.

نکته :

مخترع ، دارنده حق انحصاری ساخت،صادرات واردات،عرضه برای فروش،فروش و استفاده از فرآورده های مرتبط با اختراع می باشد بدین مفهوم که قبل از اقدام به ساخت،استفاده،عرضه برای فروش ،فروش یا وارد کردن یک محصول یا فرآیند مرتبط با اختراع ثبت شده، لازم است اجازه مالک حق انحصاری اختراع را بدست آورد تا بتوان محصول را با اطمینان لازم و شرایط خوبی وارد بازار نمود.

مزایای ثبت اختراع در کنکور

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مزایای ثبت اختراع در کنکور می توانید فرممشاوره آنی رایگان را کامل کنید تا مشاوران و کارشناسان ثبت شرکت ایلیا با شماتماس بگیرند هم چنین می توانید با شماره تلفن های 32137-026 و26655119-021 تماس حاصل نمایید.

ثبت طرح و ایده

ثبت طرح و ایده مستلزم داشتن شرایطی به شرح ذیل می باشد:

 • باید جدید و نوین باشد.
 • کاربرد صنعتی داشته باشد و خلاق باشد.
 • همراه با خلاقیت و ابتکارانه باشد.
 • در سطح دنیا مانند آن وجود نداشته باشد.
 • طرح و ایده باید به گونه ای باشد که بتوان در صنعت به کار گرفت.

از اینکه تا انتهای مقاله ما را همراهی نمودید صمیمانه سپاسگزاریم.

سوالات متداول ثبت اختراع

سوالات متداول ثبت اختراع

✅ ثبت اختراع چه مزایایی دارد؟

*ثبت اختراع موجب ایجاد حمایت از مخترع و اختراع ثبت شده می گردد و به صاحب امتیاز اختراع پس از ثبت نهایی آن اجازه بهره برداری از نتایج تلاش داده می شود. *مخترع حق انحصاری نسبت به ساخت،صادرات واردات،عرضه برای فروش،فروش و استفاده از فرآورده را بدست می آورد که بدین ترتیب،از ساخت،استفاده،عرضه برای فروش ،فروش یا وارد کردن یک محصول یا فرآیند بر اساس اختراع ثبت شده بدون اجازه قبلی مالک آن جلوگیری به عمل می آید و شرایط مناسبی برای حضوری مطمئن در بازار ایجاد می شود. *ذخیره به قصد عرضه برای فروش یا استفاده از فرآورده -در خصوص اختراعاتی که در رابطه با فرآورده می باشد- *بعنوان مالک یک اختراع،می توانید حق استفاده از آن را به سایرین تفویض کنید و در مقابل مبالغ و یا حق امتیاز دریافت کنید. *،ثبت اختراع باعث افزایش ارزش تجاری اختراع و در نتیجه افزایش سود بیشتر خواهد شد. *امکان دسترسی به بازارهای جدید *جلوگیری از فعالیت های تکراری *حقوق ناشی از اختراع ثبت شده قابل انتقال است و در صورت فوت صاحب حق به ورثه او منتقل می شود. *در صورت تقلید و هرگونه سوء استفاده از اختراع امکان اقدام قانونی برای مالک اثر وجود دارد.مالک یا مالکین می توانند علیه هر شخصی که بدون اجازه به حقوقشان تعدی نماید در دادگاه اقامه دعوی کند. *نام مخترع در گواهینامه اختراع قید می شود، مگر این که کتباَ از اداره مالکیت صنعتی درخواست کند که نامش ذکر نشود.هر گونه اظهار یا تعهد مخترع مبنی بر این که نام شخص دیگری به عنوان مخترع قید گردد،فاقد اثر قانونی است.

✅ داشتن گواهی ثبت اختراع چه مزایایی به همراه دارد؟

* عضویت در بنیاد نخبگان ملی و بهره مندی از از تسهیلات اعطایی مرتبط با آن. *امکان برخورداری از تسهیلات اعطایی برای خدمت سربازی (کاهش مدت خدمت، گذراندن دوران خدمت در مراکز تحقیقاتی و در مجاورت محل سکونت، امکان اجرای پروژه پژوهشی به جای خدمت عادی سربازی جهت اخذ کارت پایان خدمت حتی در حین تحصیل، و...)*معاف شدن از گذران دوره طرح برای گروه های پزشکی پس از تأیید وزارت بهداشت. *عضویت در انجمن دانشجویان استعدادهای درخشان و برخورداری از تسهیلات مقرر شده برای آن. *تسهیل در روند اخذ پذیرش جهت ادامه تحصیل در داخل یا خارج از کشور.*شرکت در جشنواره ها، مسابقات وسمینارهای بین المللی و کسب مدال های بین المللی.

✅ منظور از حق اختراع چیست؟

پس از اینکه مخترع، به طرح و ایده جدیدی رسید، برای بهره‌برداری از آن باید اختراع خود را ثبت کند. حق اختراع عبارت است از حق انحصاری که مخترع برای مدت محدودی برای استفاده انحصاری از اختراع خود دارد.حق اختراع نتیجه زحمت،کار و فعالیت مخترع است،زیرا کالای جدیدی به بازار عرضه کرده است. البته اختراع باید از لحاظ اقتصادی و عملی فوراَ قابل استفاده باشد، زیرا قوانین علمی که ممکن است بعداَ منشاء نتایج مهمی گردند از لحاظ مادی ارزش اقتصادی ندارند.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ضمانت اجرای کیفری حمایت از ثبت اختراع

ضمانت اجرای کیفری حمایت از ثبت اختراع - طبق بند ب ماده 14 قانون جدیدالتصویب ایران، مالک اختراع می تواند علیه هر شخصی که بدون اجازه او از موضوع اختراع وی بهره برداری کند و به حق مالک یا مخترع تعدی نماید و یا عملی انجام دهد که ممکن است منجر به تعدی به حق آنان شود، اقدام به شکایت کیفری نمایند.

معافیت سربازی و کسری خدمت با ثبت اختراع

توضیحات کامل در خصوص خرید اختراع و معافیت سربازی و مزایای ثبت اختراع در سربازی.

ثبت ایده

ایده از تفکر و تراوش ذهنی بدست می آید . ثبت ایده زمانی که برای راه حل یک مشکل نیاز به تفکر بر روی آن مسأله می باشد و در ذهن یک راه حل و یا ایده برای حل آن به فکر می رسد و از این ایده می توان به درستی برای حل مسأله استفاده کرد .

پروانه اجباری ثبت اختراع به درخواست دولت

پروانه اجباری ثبت اختراع به درخواست دولت - در نظام حقوقی ایران، دولت یا شخص مجاز از طرف دولت، می تواند بدون موافقت صاحب گواهی نامه اختراع وبدون کسب مجوز از وی، تحت شرایط قانونی، از یک اختراع بهره برداری کند.در این گونه موارد، پروانه بهره برداری یا مجوز اجباری از طرف مرجع صالح صادر خواهد شد.

حقوق مادی ناشی از ثبت اختراع

حقوق مادی ناشی از ثبت اختراع - حقوق مادی ناشی از اختراع عبارت است از حق بهره برداری انحصاری به وسیله دارنده گواهی نامه اختراع از موضوع آن با انتقال حق مزبور به شخص دیگر به موجب قرارداد یا انتقال قهری آن به ورثه صاحب حق.

ثبت اختراع - شرکت ثبت اختراع

ثبت اختراع - شرکت ثبت اختراع برمبنای ماده ی شماره 6 قانون ضمائم اظهارنامه ثبت اختراع به شرح فوق می باشد:1.توصیف اختراع 2. ادعا یا ادعاهای اختراع

مزایای ثبت اختراع به همراه گواهی ثبت اختراع

توضیحات کامل در خصوص مزایای ثبت اختراع،گواهی ثبت اختراع،مزایای داشتن گواهی ثبت اختراع،گواهینامه ثبت اختراع.

مدارک و زمان لازم برای ثبت اختراع

برای ثبت اختراع اولین مواردی که باید در نظر گرفت مدارک لازم برای ثبت اختراع می باشد. برای بسیاری سوال است مدت زمان ثبت اختراع چقدر است. در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

مدت زمان ثبت اختراع

مدت زمان ثبت اختراع و زمان و هزینه ثبت اختراع در ثبت شرکت ایلیا توسط کارشناسان خبره صورت می گیرد.

نمونه ادعانامه اختراع

اختراع باید به شکلی جامع از جنبه های علمی، روند شکل گیری آن، مصارف صنعتی و هدف اختراع توضیح داده شود. چنانچه هدف اختراع، رفع مسئله تکنیکی باشد باید در کنار توضیحات جامع درباره اختراع، به راه حل مسئله نیز پرداخته شود.

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
بابک
سلام چطوری از سربازی معاف شم ؟؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
برای اقدام جهت معافیت از خدمت به وسیله ثبت اختراع باید به سازمان نیروهای مسلح مراجه کنین
پاسخ
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید